Jump to content

Photo
- - - - -

popis

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
373 replies to this topic

#1 bratsimpson

bratsimpson
  • Members
  • 1 posts

Posted 07 September 2011 - 21:18

Uskoro ce popis. Dajte neku ideju kako da se izjasnjavamo? Nacionalnost, jezik, veroispovest?

#2 Black Dog

Black Dog
  • Members
  • 1,255 posts

Posted 07 September 2011 - 23:09

klingonac, crven, džedaizam..

#3 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 07 September 2011 - 23:44

Klingonac / svejedno / ateista

znam jos par trekijevaca koji ce isto biti Klingonci, znaci bice nas :lol:

Edited by st.maurice, 08 September 2011 - 06:45.

#4 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 September 2011 - 00:23

Uskoro ce popis. Dajte neku ideju kako da se izjasnjavamo? Nacionalnost, jezik, veroispovest?

Znam, bice zajebancije u odgovorima na tvoje pitanje.

Odgovor lezi u odnosu upitanog prema (pozeljnim) rezultatima i onome sto ce drzava njima uciniti (tj. kako ih manipulirati). Ne bih se usudio nekome sugerirati kako da se izjasni, to je privatna odluka. Mogu samo komentirati sto sam licno ucinio u ranijim prilikama:

- nacionalnost. Da, imam upisanu odredjenu i konkretnu nacionalnost na rodnom listu, medjutim, uglavnom sam se izjasnjavao kao Jugoslaven da me ne bi nacionalnost cinila po necemu drugacijim od drugih. Namjerno sam se nacionalno odredio prilikom sklapanja braka, jer sam ozenio curu drugacije nacionalnosti - htio sam zabiti "prst u oko" nacionalistickim birokratima kojima je to bitno. Isto, popunjavajuci upitnik (tzv. "nacional") nakon dobijanja diplome, u rubriku "nacionalnost" sam upisao "Bantu" - zato jer 'bem ti statisticare kojima je bitna nacionalnost diplomanata, a ne socijalna struktura, % upisanih koju diplomiraju, ili sto drugih relevantnih faktora.

- jezik. Pa, materinji. Ni kriv ni duzan, govorim nekoliko dodatnih jezika, posto se isti jezik sad zove nacionalnim imenima u ex-Yu drzavama, pa ih ima nekoliko.

- vjeroispovijest. Ako na anketnom listicu postoji i ta opcija, zaokruzio bih "odbijam dati odgovor." To je jos jedna stvar koja se nikoga ne tice. Bolje receno, ne tice se drzave/popisivaca. Za drzavu postoji mnogo relevantnih podataka o stanovnistvu, ali to da li se i kojem bogu molim u slobodno vrijeme je samo licni/porodicni podatak.

#5 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 08 September 2011 - 01:23

Znam, bice zajebancije u odgovorima na tvoje pitanje.

Odgovor lezi u odnosu upitanog prema (pozeljnim) rezultatima i onome sto ce drzava njima uciniti (tj. kako ih manipulirati). Ne bih se usudio nekome sugerirati kako da se izjasni, to je privatna odluka. Mogu samo komentirati sto sam licno ucinio u ranijim prilikama:

- nacionalnost. Da, imam upisanu odredjenu i konkretnu nacionalnost na rodnom listu, medjutim, uglavnom sam se izjasnjavao kao Jugoslaven da me ne bi nacionalnost cinila po necemu drugacijim od drugih. Namjerno sam se nacionalno odredio prilikom sklapanja braka, jer sam ozenio curu drugacije nacionalnosti - htio sam zabiti "prst u oko" nacionalistickim birokratima kojima je to bitno. Isto, popunjavajuci upitnik (tzv. "nacional") nakon dobijanja diplome, u rubriku "nacionalnost" sam upisao "Bantu" - zato jer 'bem ti statisticare kojima je bitna nacionalnost diplomanata, a ne socijalna struktura, % upisanih koju diplomiraju, ili sto drugih relevantnih faktora.

- jezik. Pa, materinji. Ni kriv ni duzan, govorim nekoliko dodatnih jezika, posto se isti jezik sad zove nacionalnim imenima u ex-Yu drzavama, pa ih ima nekoliko.

- vjeroispovijest. Ako na anketnom listicu postoji i ta opcija, zaokruzio bih "odbijam dati odgovor." To je jos jedna stvar koja se nikoga ne tice. Bolje receno, ne tice se drzave/popisivaca. Za drzavu postoji mnogo relevantnih podataka o stanovnistvu, ali to da li se i kojem bogu molim u slobodno vrijeme je samo licni/porodicni podatak.

sve bi ovo tvoje zoka ''pilo vode'', da nije onoga ''ali''. da si se ti zenio u neumu negdje '90-te i da si bio srbin, a cijeli se zivot pisao kao ''jugosloven'' sad bi drukcije pisao. ja to dozivio. moj drug, srbin, zena srpkinja se izjasnili pred maticarem kao jugosloveni. na sta se on osmjehnuo i rekao: pa nema vise jugoslavije, tako da ne mozete biti ni jugosloveni! jebo tog mog druga i tu moju drugaricu, najkrace receno. pa kako god ti to shvatio. a sto su se vjencavali u neumu? mogli su se u sarajevu izjasniti i kao jugosloveni jos uvijek. ali eto bila im zelja. tako da bilo ciji savjet, ma kako bio dobronamjeran ovdje jednostavno ne pije vode. nego zoka, bez uvrede, zar nisu i posljednji dinosaurusi izumrli? :D sto bi se po sarajevski reklo: dje ti zivis jarane? (znam u americi)

#6 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 September 2011 - 02:13

... ... nego zoka, bez uvrede, zar nisu i posljednji dinosaurusi izumrli? :D sto bi se po sarajevski reklo: dje ti zivis jarane? (znam u americi)

Pa lijepo sam napisao:

Ne bih se usudio nekome sugerirati kako da se izjasni, to je privatna odluka.

Znam, svjestan sam, da je moje laprdanje mozda luksuz koji si ne bih mogao dozvoliti da sam ostao u domaji. Iako, i kad sam tamo, izjasnjavam se po svom ceifu - jer me nista ne kosta... Jesam dinosaur, izumrijecu uskoro - al' sam to na svoj i niciji drugi racun. Nije mi frka ni za posao, ni stan, ni da mi netko razbije parkirana kola ako se izjasnim 'vako il' 'nako - pa mogu biti iskren.

Tvoja i moja iskustva su razlicita, i skidam ti kapu na svemu sto si prosao i ostao normalan. Ja sam otisao ranije - pa, kao sto ja razumijem i prihvacam tvoje "bosanstvo," pusti i ti meni moje "jugoslovenstvo." Nikoga ne gnjavim, nikoga ne tjeram ni na sto - samo se u svojoj kuci osjecam takvim kakav sam.
A sto ovi razni izjave na popisu - pa neka im, kako im se hoce.

#7 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 September 2011 - 03:08

Predlažem izjašnjavanje kao kosmopolita, odn. gradjanin sveta. To je veoma, veoma stara ideja (daleko starija od nacija, mada nacionalisti toga nisu svesni), ima vrlo časnu i uglednu istoriju, a nije tek šala. (Što naravno ne znači da ne podržavam klingonce, džedaje i ostale koji nacionaliste nerviraju, ali mislim da je ovo ipak konstruktivnije).

Što se religije tiče - agnostik.

Jezik nije u istoj kategoriji kao ove druge dve kategorije, on ne odražava (bar ne na nivou koji je od interesa za popis, ne mislim na poeziju, isl.) unutrašnje stanje i stav prema svetu. Za nas kosmopolite svaki jezik je podjednako dobar kao i svaki drugi, dakle i srpski/hrvatski/bošnjački/crnogorski...

#8 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 September 2011 - 06:14

Pa lijepo sam napisao:

Znam, svjestan sam, da je moje laprdanje mozda luksuz koji si ne bih mogao dozvoliti da sam ostao u domaji. Iako, i kad sam tamo, izjasnjavam se po svom ceifu - jer me nista ne kosta... Jesam dinosaur, izumrijecu uskoro - al' sam to na svoj i niciji drugi racun. Nije mi frka ni za posao, ni stan, ni da mi netko razbije parkirana kola ako se izjasnim 'vako il' 'nako - pa mogu biti iskren.

Tvoja i moja iskustva su razlicita, i skidam ti kapu na svemu sto si prosao i ostao normalan. Ja sam otisao ranije - pa, kao sto ja razumijem i prihvacam tvoje "bosanstvo," pusti i ti meni moje "jugoslovenstvo." Nikoga ne gnjavim, nikoga ne tjeram ni na sto - samo se u svojoj kuci osjecam takvim kakav sam.
A sto ovi razni izjave na popisu - pa neka im, kako im se hoce.

Dok je postojala SFRJ biti Jugosloven za mene je bio samo jedan podatak, činjenica, danas je to stav, odnos prema proteklom i sadašnjem vremenu.
Nema nikakve veze što nema Jugoslavije, ni Romi nemaju svoju državu pa su opet Romi.

#9 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 08 September 2011 - 08:17

Posto cu raditi kao popisivac, imacete svakodnevne informacije kako su se ljudi izjasnjavali po svim pitanjima i kakvih sam se izjava naslusao

#10 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 08 September 2011 - 09:06

Ja sam se redovno, u svim upitnicima koje sam popunjavao proteklih godina, nacionalno izjašnjavao kao "/".
Za popis nisam siguran, zavisi kakav bude popisivač - ako bude neko normalan, reći ću samo da ne želim da se izjasnim, a ako bude neko (kao što je bilo na ranijim popisma kod nas i u "regionu") ko sugeriše poželjne odgovore, onda ću malo da se iživljavam :evil:

#11 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 08 September 2011 - 10:03

srbin, srpski, pravoslavac. Moram da priznam da mi se svidja agnostik
Ali ako bude neko miniranje javite na vreme i molim da bude jedinstveno.
Moze klingonac, crven, džedaizam
horda, orcish, shamanizam
duke, krvavi, nukem
ili sta god vec

e: sad videh ugovor o kupovini kuce obostrano potpisan otiskom prsta

Edited by kanader, 08 September 2011 - 10:04.

#12 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 08 September 2011 - 11:09

Морам да признам да не схватам ту потребу да се лични идентитет одређује "у инат" систему.

Ваљда свако од нас одраслих зна ко је / шта је, или је незаинтересован по том питању. Не разумем зашто би у том размишљању држава била неки фактор.

Конкретно, не разумем Дивову потребу да се изјасни у складу са "односом према прошлом и садашњем времену", нити Зоранову потребу да "забија прст у око" бирократама по том питању.

Опет, разумем Шродингера, мада ми се чини да и он изјашњавање види као отпор систему.

Моје питање је: да ли смо толико немоћни да је једини начин да зајебемо систем тај да му се ругамо онда када се једном у 10 година удостоји да нас нешто директно (и интимно) пита?

#13 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 08 September 2011 - 11:29

Морам да признам да не схватам ту потребу да се лични идентитет одређује "у инат" систему.

Jok treba sistem da nam ga odredjuje.

#14 vladaxy

vladaxy
  • Members
  • 201 posts

Posted 08 September 2011 - 11:36

Ваљда свако од нас одраслих зна ко је / шта је, или је незаинтересован по том питању. Не разумем зашто би у том размишљању држава била неки фактор.

Ja imam ime i prezime, i ne osećam se nikako. Država je veliki faktor jer te prisiljava da se "osećaš". Kad me već prisiljavaju da se osećam i kad će mi upadati na gajbu da me ispituju onda ću da se zajebavam sa njima.

čobanin, crven, džedaj

#15 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 08 September 2011 - 11:39

Jok treba sistem da nam ga odredjuje.

Ко је рекао да треба систем да ти одређује?

Ја сам питао зашто људи при изјашњавању узимају систем у обзир, тј. зашто се по овом питању одређују према систему.