Jump to content


Photo
- - - - -

Geneticki modifikovana hrana


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
339 replies to this topic

#61 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 22 September 2011 - 01:51

Necu ponavljati da je sunce plavo - jer jednostavno nema dokaza da je tako. Od svega sto ti je covjek napisao i dokumentovao iz raznih izvora, odgovorio si one liner-om o sporednoj stvari, koji bi kao trebao da dovede u sumnju sve napisano... E pa necemo tako Dino.


Mi ovde polemisemo zato sto niko nema dokaz ni za sta. Kada bi se zaista dokazalo da je npr.decji sapun najbolji na svetu, pa mislis li da bi iko ikada na planeti kupio neki drugi?
Kada se govori o hrani, hemijskim preparatima, genetskom inzinjeringu, nijedna stvar se ne zasniva na dokazu, nego na vremenskim probama i testovima. Videli smo kroz vreme koliko su oni podlozni uticaju mocnih kompanija. Pre 50 godina objavili kako je maslac stetan zbog nekih masti i uveden hidrogenizovan margarin. Sad ga na sva usta izbacise iz upotrebe (naravno ne i mi) i ko ce sad znati da li je u povoju mlecna mafija ili su zaista u pravu? Kako neko moze da mi kaze da je dokazano da e330 nije stetan?

Zato i jesam protiv Codex-a. Zbog sve veceg poskupljenja hrane u svetu sve se vise slabe granice upotrebe nekih dodataka. Mozda je to nuzno zlo, a mozda samo neciji interes. Kamo srece da se uvedu opsta pravila koliko god stetna i losa bila, pa da mi neko kaze da nece biti gladnih na planeti.

Primer koliko je standardizacija oborila kvalitet poslednjih godina: seljaci su neverovatno pritisnuti da paze na uzgoj zivotinja i to je dobro. Moj ujak se zali, kaze mora da ima pasos za svaku kravu, sada mlekare pri otkupu imaju brze testove, nece da im uzmu mleko ako su kravi dali antibiotik ili nesto slicno, sve se testira momentalno. Znaci ta pocetna faza je izgleda prilicno dovedena u red. U isto to vreme u radnjama naglo opada kvalitet mlecnih proizvoda, kvalitet sira oboren za 40% za 3 godine. Odgovor: standardizacija ih ne obavezuje na ovo, na ono, niko vise ne vodi racuna o kvalitetu, nego o standardu. Pitam Imlek zasto im je sad jogurt skoro kao slatno mleko? U skladu smo sa novim standardima.
Moja drugarica u Maxi-ju kupuje paradajz. Ja je pitam da li zna koliko to stoji, koliko je prskano kad izdrzi po 2 meseca u onim friziderima? Zasto ga ne kupi na pijaci? A ona: MAXI IMA HACCP SERTIFIKAT.

Koliko god su ti sertifikati uredili primarnu proizvodnju (kultivisali seljake), oni toliko u drugoj krajnosti popustaju preradjivacno-hemijskoj industriji odakle dobijamo sve losiju robu. Sto vise nalepnica vidis sa tim sertifikatima na jednoj radnji, to su proizvodi gori i jeftiniji.
Opet dajem primer Matijevica 500g posebne kobasice 78 dinara, sada sa te cene skini primarnu preradu, skladistenje, prevoz, skupu maloprodaju mesne industrije (zbog frizidera, klima i jake higijene), reklamu, porez, zaradu, Matijevic ima apsolutno sve sertifikate, i postovanje istih znatno kosta, sad vi meni recite sta je ostalo para za sirovinu mesnog proizvoda od 500g?

Ja tvrdim da nista nije zbog zdravlja, nego para, oni uvek daju sve slabije standarde da bi preradjivacka industrija prihvatila te uslove i lepo ih platila (jer to naravno uvek kosta).
Codex alimentarijus jeste novo slabljenje opstih uslova prerade hrane cime se favorizuje americki najliberalniji sistem, a onaj cija se pravila uvedu, uvek najvise i dobije.
Ne postoji dokaz da GM hrana silom ulazi kroz Codex Alimentarijus, ali Evropa negoduje zbog neke veze koja se javila izmedju novih pravila i GM hrane. Verovatno je da ne postoji ni dokaz da ne ulazi.

Edited by Dragan., 22 September 2011 - 01:52.


#62 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 September 2011 - 16:48

Mi ovde polemisemo zato sto niko nema dokaz ni za sta.


I ko si ti da meni zabranis da ja jedem GM hranu? (kao sto kazes sam bez bilo kakvih dokaza)

#63 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 22 September 2011 - 17:03

I ko si ti da meni zabranis da ja jedem GM hranu? (kao sto kazes sam bez bilo kakvih dokaza)


Niko ovde nikom nista ne brani, vodi se polemika da bi ostali formirali svoje misljenje prema iznetim stavovima, pa prema tome sutra i glasali. Ja licno ne branim ni radikalima da jedu hleb od 3 dinara ako ga negde pronadju. To je apsolutno njihovo legitimno pravo.

#64 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 September 2011 - 19:00

Niko ovde nikom nista ne brani, vodi se polemika da bi ostali formirali svoje misljenje prema iznetim stavovima, pa prema tome sutra i glasali. Ja licno ne branim ni radikalima da jedu hleb od 3 dinara ako ga negde pronadju. To je apsolutno njihovo legitimno pravo.


Zasto lazes? Jesi li ti za zabranu GM hrane ili nisi?

Ako jesi znaci da hoces meni da zabranis da je ja jedem (i to kako sam kazes bez bilo kakvih dokaza). Meni recimo ne bi smetale nalepnice sa svim mogucim info o takvoj hrani i kupovao bih je bez problema, ali ne razumem vas zasto hocete da je zabranite drugima i odakle vam to pravo?

#65 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 22 September 2011 - 19:23

Kada bi se zaista dokazalo da je npr.decji sapun najbolji na svetu, pa mislis li da bi iko ikada na planeti kupio neki drugi?

Ne znam da li da se smejem ili da plačem, kakav argument Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Kada se govori o hrani, hemijskim preparatima, genetskom inzinjeringu, nijedna stvar se ne zasniva na dokazu, nego na vremenskim probama i testovima.

Svakim novim postom samo pokazuješ koliko si neupućen u ono što pričaš.

Verovatno je da ne postoji ni dokaz da ne ulazi,

:ajme:

@incognito Respekt za strpljenje :hail:





#66 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 22 September 2011 - 19:44

Zasto lazes? Jesi li ti za zabranu GM hrane ili nisi?

Ako jesi znaci da hoces meni da zabranis da je ja jedem (i to kako sam kazes bez bilo kakvih dokaza). Meni recimo ne bi smetale nalepnice sa svim mogucim info o takvoj hrani i kupovao bih je bez problema, ali ne razumem vas zasto hocete da je zabranite drugima i odakle vam to pravo?


Ne smetaju ni meni nalepnice. Ako Ameri pristanu da na svemu pise sta je, mogu i izmet da stave u samoposluge. Oni ne zele da se zna sta je upakovano. Evropljani zele.

#67 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 September 2011 - 21:22

Ne smetaju ni meni nalepnice. Ako Ameri pristanu da na svemu pise sta je, mogu i izmet da stave u samoposluge. Oni ne zele da se zna sta je upakovano. Evropljani zele.



Znaci i ti si protiv zabrane gm hrane (sadasnje politike Srbije)?

#68 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 22 September 2011 - 21:37

Znaci i ti si protiv zabrane gm hrane (sadasnje politike Srbije)?


Nisam, ja sam protiv prevelikog americkog uticaja u oblasti hrane. Ako bi naterali Monsanto da se odrekne takvih licencnih prava kakva su uspostavili u Americi, mislim da se niko u svetu ne bi pobunio. Mnogo nekog briga sta jedemo, ko nema pare on jede sta mora, kad je vec i e330 bezbedan, moze i GM hrana.
Kazi Americi da Evropa nece za hranu da placa kao za Microsoft proizvode, i onda ce sve da bude u redu, jos cemo govoriti kako je bolja od ove.

#69 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 22 September 2011 - 21:49

Nisam, ja sam protiv prevelikog americkog uticaja u oblasti hrane. Ako bi naterali Monsanto da se odrekne takvih licencnih prava kakva su uspostavili u Americi, mislim da se niko u svetu ne bi pobunio. Mnogo nekog briga sta jedemo, ko nema pare on jede sta mora, kad je vec i e330 bezbedan, moze i GM hrana.
Kazi Americi da Evropa nece za hranu da placa kao za Microsoft proizvode, i onda ce sve da bude u redu, jos cemo govoriti kako je bolja od ove.


E330 - ili limunska kiselina, sastojak gotovo svake vocke. Ni trunke dokaza da je stetan. Pod imenom E330 svakako zvuci strasnije... A Evropa ne mora da placa za MS proizvode, mogu i abakusi da posluze...

Edited by Ters, 22 September 2011 - 21:50.


#70 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 September 2011 - 22:06

Nisam, ja sam protiv prevelikog americkog uticaja u oblasti hrane. Ako bi naterali Monsanto da se odrekne takvih licencnih prava kakva su uspostavili u Americi, mislim da se niko u svetu ne bi pobunio. Mnogo nekog briga sta jedemo, ko nema pare on jede sta mora, kad je vec i e330 bezbedan, moze i GM hrana.
Kazi Americi da Evropa nece za hranu da placa kao za Microsoft proizvode, i onda ce sve da bude u redu, jos cemo govoriti kako je bolja od ove.


Znaci ti ustvari nisi toliko protiv GM koliko si protiv Amerike i Majkrosofta. OMFG :ajme:

#71 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 22 September 2011 - 23:43

Znaci ti ustvari nisi toliko protiv GM koliko si protiv Amerike i Majkrosofta. OMFG :ajme:


Nisam ni protiv Majkrosofta :rolleyes:
Ja sam protiv manipulacije licenciranjem i prevelikim bogacenjem pojedinaca. Nisu krivi ni Microsoft ni Monsanto, kriva je njihova drzava koja gura takav sistem. Doduse, on je za Ameriku sjajan, zato vladaju svetom, ali za sve ostale poguban. :unsure:

Ne volim sto vec i bez toga vidim Ameriku u komsiluku. Ulazi komsinica u Maxi, sinu daje cokoladu da pojede a tek su usli (naravno sacuva omot da plati nije u tome stvar). Dete nije ni doruckovalo, kupuje hleb i ostalo, a vec dobija dozu secera. Ali nije jedina, ulazi druga, treca, gledam koja je sira i koja ce se zaglaviti na onoj vrtesci na ulazu, zbog njih sam prestao da jedem i margarin i suhomesnato i slatkise, osecam se kao da sam usao u tor sa tovljenicima, katastrofa! Direktno smatram Ameriku odgovornim za sve to, jer je ta slika bila kod njih pre 20 godina.Ne zelim da se njihov sistem ishrane namece svetu jer je katastrofalan.

Edited by Dragan., 23 September 2011 - 00:17.


#72 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 23 September 2011 - 00:47

Nisam ni protiv Majkrosofta :rolleyes:
Ja sam protiv manipulacije licenciranjem i prevelikim bogacenjem pojedinaca. Nisu krivi ni Microsoft ni Monsanto, kriva je njihova drzava koja gura takav sistem. Doduse, on je za Ameriku sjajan, zato vladaju svetom, ali za sve ostale poguban. :unsure:

Ne volim sto vec i bez toga vidim Ameriku u komsiluku. Ulazi komsinica u Maxi, sinu daje cokoladu da pojede a tek su usli (naravno sacuva omot da plati nije u tome stvar). Dete nije ni doruckovalo, kupuje hleb i ostalo, a vec dobija dozu secera. Ali nije jedina, ulazi druga, treca, gledam koja je sira i koja ce se zaglaviti na onoj vrtesci na ulazu, zbog njih sam prestao da jedem i margarin i suhomesnato i slatkise, osecam se kao da sam usao u tor sa tovljenicima, katastrofa! Direktno smatram Ameriku odgovornim za sve to, jer je ta slika bila kod njih pre 20 godina.Ne zelim da se njihov sistem ishrane namece svetu jer je katastrofalan.


Izvini, a kakva je sad Amerika u pitanju? Mišljenje da svi treba da budu 'lepi, beli i debeli' ovde je ukorenjeno odavno. Uzimajući u obzir ono što sam video ovde, ali i u toj Americi, niko nikoga ne tera da jede kao svinja i da se ugoji na 150 kg. Štaviše, ako pogledaš američke javne ličnosti, mnogi od njih i te kako polažu na izgled, pri čemu ne mislim na silikone i ostale gluposti, već na liniju. Sećam se da su neke ženturače iz komšiluka pitale moje roditelje zbog čega sam mršav, pri čemu su im deca bila debela. Kao najveći biser, jednom detetu je lekar dijagnostifikovao da je gojazno, ali pothranjeno, da se tako izrazim - u pitanju je bilo prežderavanje deteta poparom. Znači, ništa vitamini, minerali i sve ostalo što je potrebno u ishrani, već samo popara. Naravno, zimi su tu bili i neizbežni čvarci, kada se glava porodice vrati sa ranča u nekom Kupusovcu ili Džudžukovcu, 'leba i masti sas alevu, kao i još nekog đubreta.

Uostalom, sve je stvar izbora, pa i hrana. Ako je neko blesav da se hrani čokoladom i čipsom ili toliko tupav da time hrani decu, to nema veze sa Amerikom, već sa ličnim idiotlukom. Da su pare u pitanju - nisu. Čips je mnogo skuplji po kilogramu ako se poredi sa običnim krompirom na pijaci, a o cenama čokolade i da ne pričamo. Niko nikoga ne tera da u samoposluzi uzme običan sok umesto gaziranog ili da kupuje kalorične bombe. Uostalom, nije problem povremeno popiti coca-colu ili pojesti čokoladu, već je problem preterivanje.

#73 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 23 September 2011 - 01:23

@st.maurice

Postavljao si mi pitanje koje je ja trebalo da postavim tebi:

I ko si ti da meni zabranis da jedem hranu koja nije GM?
(ja tebi nisam zabranio da jedes istu, ali ti hoces meni da zabranis da je ne jedem)

Konacno sam nasao prilicno kratak, po meni neutralan, a jako jasan tekst koji lepo pokazuje koristi, ali i moguce stete od GM hrane. Znaci, vidimo da ima svoje prednosti, ali ima i neke mane koje se vec vide kroz laboratorijske testove. Na neke stvari se sumnja i tek su u fazi provere. Znam da je GM hrana neizbezna jer populacija je sve veca, a iste je sve manje, ali ja kao potrosac zelim da mi pise da li je GM ili nije. Zasto podrzavate americki stav da se to ne navodi i ne uvede u Codex? Cela stvar rasprave je ta zato sto Amerika ne prihvata da se u Codex stavi oznaka GM, a hoce da to bude validan dokument za eventualne sudske sporove. Pa kakvo onda pravo moze da ima neko ko ne zeli da jede GM hranu?

http://www.prekorame...ili-korist.html

"Prihvaćeno je pravo potrošača da upotrebljavaju hranu koja nije modifikovana, ali i pravo proizvođača da je prave. Vlade Francuske, Austrije, Grčke i Luksemburga zabranile su uvoz ovakvih žitarica čak i uz dozvolu EU. FDA još uvek nije izmenila svoj stav o bezbednosti upotrebe genetski modifikovane hrane, koji je usvojen 1992., pre svega iz materijalnih razloga (U 1999. god. u SAD trgovina kukuruzom procenjena je na 20 biliona dolara), tako da u SAD još uvek ne postoji obaveza deklarisanja modifikovanih proizvoda). Zemlje u razvoju tek uvode zakonske propise koji se odnose na biološku sigurnost namirnica, a obzirom na činjenicu da će u narednim godinama najviše genetski modifikovanog žita biti uzgajano upravo u tim zemljama, pre svih u Brazilu, Indiji i Kini, ove zemlje su najugroženije ovim problemom."

Edited by Dragan., 23 September 2011 - 01:44.


#74 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 23 September 2011 - 08:35

Da pokušam da pojednostavim: radiju ću jesti (i trudim se da jedem) "biohranu", voće, povrće i meso uzgajano u seoskom domaćinstvu, a ne iz nekog velikog voćnjaka ili farme i sl. ali bih radije jeo GM soju i stoku hranjenu njom, nego umro od gladi.

Edited by namcor, 23 September 2011 - 08:35.


#75 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 23 September 2011 - 09:26

Da pokušam da pojednostavim: radiju ću jesti (i trudim se da jedem) "biohranu", voće, povrće i meso uzgajano u seoskom domaćinstvu, a ne iz nekog velikog voćnjaka ili farme i sl. ali bih radije jeo GM soju i stoku hranjenu njom, nego umro od gladi.


Pa vidis da smo na kraju ipak sve pojednostavili na sustinu. Svi bi jeli sta god treba kad ne budu imali novca za bolje. Mene samo zanima zasto se podrzava americki stav da se kod potrosaca izgubi pravo izbora i da ne znaju cime se hrane?

Edited by Dragan., 23 September 2011 - 09:30.