Jump to content


Photo
- - - - -

Reinkarnacija i Pravoslavlje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#31 MarijaA

MarijaA
  • Members
  • 5 posts

Posted 28 August 2011 - 17:53

Dokazi svoje tvrdnje. Koji deo Biblije, koje poglavlje, koji stih je govorio o reinkarnaciji ili o nekim varijantama na tu temu? Pricam ti pricu. Zasto bi Vatikan cuvao nesto sto po njima ne treba da vidi svetlo dana. Ako vec postoji nesto sto ih diskredituje zar ne bi bilo logicno to unistiti. Da ne kazem kakav bi to tek Bog bio kada bi dozvolio da prava istina postoji a da ljudima nije moguce da je saznaju. Vatikan naravno nije stub i uporiste istine. I on ne krije nikakvu pravu istinu o Bogu, ne zato sto to ne zeli, vec zato sto to ne moze. A ne moze zato sto Bog zeli da ljudi saznaju pravu istinu. Iz tog razloga Bog je omogucio da Biblija bude dostupna za preko 90% ljudske populacije. Zasto? Zato sto je istina u Bibliji.




ako uzmes za primer Jevandjelje po Mateju....kada je Isus objavio da je jevrejski Mesija, njegovi sledbenici su se zbunili jer je u spisima pisalo da ce se prorok Ilija vratiti i predhoditi Mesiji. "I zapitase ga ucenici njegovi govoreci: zasto, dakle, knjizevnici kazu da Ilija najprije treba da dodje?...A kazem vam da je Ilija vec dosao, i ne poznase ga...tada razumjese ucenici da im govori za Jovana Krstitelja." (Mateja 17: 10 - 13)

U drugom delu Novog zaveta, Isus nedvosmisleno govori da je Jovan Krstitelj reinkarnacija proroka Ilije: "Ni jedan izmedju rodjenih od zena nije izisao veci od Jovana Krstitelja...I ako hocete vjerovati, on je Ilija...Koji ima usi da cuje, neka cuje" (Mateja 11: 11 - 15)


Kao npr i deo gde ucenici pitaju Isusa zasto se covek rodio slep: Ko sagrijesi, ili ovaj ili roditelji njegovi?" (Jovan 9:34) Kako je taj covek mogao nesto zgresiti pre svog rodjenja, jer znamo da se rodio slep...Mislim da je odgovor vise nego jasan :) I evo ga dokaz vise nego jasan...

ako zelis jos, trazi :)
Pozdrav

#32 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 28 August 2011 - 18:50

ako uzmes za primer Jevandjelje po Mateju....kada je Isus objavio da je jevrejski Mesija, njegovi sledbenici su se zbunili jer je u spisima pisalo da ce se prorok Ilija vratiti i predhoditi Mesiji. "I zapitase ga ucenici njegovi govoreci: zasto, dakle, knjizevnici kazu da Ilija najprije treba da dodje?...A kazem vam da je Ilija vec dosao, i ne poznase ga...tada razumjese ucenici da im govori za Jovana Krstitelja." (Mateja 17: 10 - 13)
U drugom delu Novog zaveta, Isus nedvosmisleno govori da je Jovan Krstitelj reinkarnacija proroka Ilije: "Ni jedan izmedju rodjenih od zena nije izisao veci od Jovana Krstitelja...I ako hocete vjerovati, on je Ilija...Koji ima usi da cuje, neka cuje" (Mateja 11: 11 - 15)
Kao npr i deo gde ucenici pitaju Isusa zasto se covek rodio slep: Ko sagrijesi, ili ovaj ili roditelji njegovi?" (Jovan 9:34) Kako je taj covek mogao nesto zgresiti pre svog rodjenja, jer znamo da se rodio slep...Mislim da je odgovor vise nego jasan :) I evo ga dokaz vise nego jasan...
ako zelis jos, trazi :)
Pozdrav

Samo kratka primedba. Koliko ja poznajem Stari Zavet, prorok Ilija nije umro, nego je ziv otisao na nebo u vatrenim kocijama (koliko se secam).

Tako da drugi povratak Ilije, je nesto sasvim drugo, i nema veze sa reinkarnacijom. Da li je o tome pisalo u nekim od nekanonskih jevandjeja - neznam.

#33 Fines

Fines
  • Members
  • 16 posts

Posted 28 August 2011 - 21:39

ako uzmes za primer Jevandjelje po Mateju....kada je Isus objavio da je jevrejski Mesija, njegovi sledbenici su se zbunili jer je u spisima pisalo da ce se prorok Ilija vratiti i predhoditi Mesiji. "I zapitase ga ucenici njegovi govoreci: zasto, dakle, knjizevnici kazu da Ilija najprije treba da dodje?...A kazem vam da je Ilija vec dosao, i ne poznase ga...tada razumjese ucenici da im govori za Jovana Krstitelja." (Mateja 17: 10 - 13)

U drugom delu Novog zaveta, Isus nedvosmisleno govori da je Jovan Krstitelj reinkarnacija proroka Ilije: "Ni jedan izmedju rodjenih od zena nije izisao veci od Jovana Krstitelja...I ako hocete vjerovati, on je Ilija...Koji ima usi da cuje, neka cuje" (Mateja 11: 11 - 15)


Kao npr i deo gde ucenici pitaju Isusa zasto se covek rodio slep: Ko sagrijesi, ili ovaj ili roditelji njegovi?" (Jovan 9:34) Kako je taj covek mogao nesto zgresiti pre svog rodjenja, jer znamo da se rodio slep...Mislim da je odgovor vise nego jasan :) I evo ga dokaz vise nego jasan...

ako zelis jos, trazi :)
Pozdrav





Ne hvala. Nasao sam dovoljno dokaza u Bibliji koji su mene licno uverili da ucenje o reinkarnaciji i besmrtnoj dusi nisu biblijska, pa samim tim nisu ni istinita. Usput, postujem i tudja uverenja koja se razlikuju od mojih iako ne verujem u njih.


Pozdrav.

P.S. Marija da li se secas sta si bila u predhodnom zivotu?

#34 crni_bombarder

crni_bombarder
  • Members
  • 42 posts

Posted 06 September 2011 - 13:49

Mislim da reinkarnacija postoji, ali da bez obzira da li o njoj postoje dokazi zabelezeni ili ne zabelezeni u Bibliji ili nekim drugrim hriscanskim spisima, to nije ono sto je zaista vazno u celoj prici . Zapravo, mislim da ne treba gledati na reinkarnaciju kao na nesto lose i dobro, to na kraju krajeva zavisi i od ugla pod kojim gledas na tu ideju, vise treba posveti se nalazenju neke istinske nirvane, ljubavi ili sta ti ja znam ... Zracenje neke pozitivne energije prema sebi i drugim ljudima, mislim da se tako zasluzuje Raj, reinkarnacija je samo novi pokusaj nalazenja toga jer Bog je ljubav, a ljubav je zakon, pa nam valjda daje sansu da ta energija duse koju nosimo nadje pravi put i da bude ponovo deo Boga.

#35 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 September 2011 - 19:07

...


Ovo je totalno off-topic, ali nisam mogao da se uzdrzim. Ono na tvom avataru, jeste crno, jeste avion, vrlo brz Mach 3+, ali nije bombarder. To je Lokid SR-71 Crna Ptica, izvidjacki/spijunski avion cije je su jedino naoruzanje bile kamere i spijunska oprema. Ni jedan jedini primerak nije bio osposobljen da nosi bilo kakve bombe. Pa ako zelis avatara u skladu sa nadimkom moraces da potrazis dalje ;-)

#36 crni_bombarder

crni_bombarder
  • Members
  • 42 posts

Posted 07 September 2011 - 23:29

Ovo je totalno off-topic, ali nisam mogao da se uzdrzim. Ono na tvom avataru, jeste crno, jeste avion, vrlo brz Mach 3+, ali nije bombarder. To je Lokid SR-71 Crna Ptica, izvidjacki/spijunski avion cije je su jedino naoruzanje bile kamere i spijunska oprema. Ni jedan jedini primerak nije bio osposobljen da nosi bilo kakve bombe. Pa ako zelis avatara u skladu sa nadimkom moraces da potrazis dalje ;-)


hahahaah xD zahvaljujem na informaciji :)

#37 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 08 September 2011 - 14:06

Možda je u prošlom životu bio bombarder :)

#38 zemljanin

zemljanin
  • Members
  • 53 posts

Posted 18 September 2011 - 23:19

Reinkarnacija se može uvesti u hrišćanstvo samo kroz određena tumačenja ali je generalno to religija koja ne dopušta mogućnost reinkarniranja. Ako bi dopustila onda bi smo imali karmički krug tj. veći broj šansi. To znači mnogo labavije protokole i slobodnija tumačenja jer ako omanem sada imam bonuse pa ćemo to jednom ispraviti, znači laganica i opušteno. :kece:

Taj pristup nikako nije odgovarao zatvorenim jervejskim strukturama gde se moralo živeti po strogo definisanim pravilima. Dopustiti mogućnost "lošeg življenja" jer "imam bonus" nije bilo prihvatljivo. Judeizam i hrišćanstvo nedaju drugu priliku. TIme se uspostavlja odgovornost i kontrola.



Svi mrtvi i oni koji će tek umreti neće se reinkarnirati, već će nakon čuvenih apokaliptičnih dešavanja, ustati (figurativno) i otići na nebo. Interesantno je da Biblija ne predviđa varijantu da svi ljudi odluče i žive u skladu sa Božjom reči. U toj varijanti nema Armagedona, pa bi Biblija imala problem sa istinitošću. Naravno ov je čisto spekulativna logika ali to opet otvara pitanje da li Bog zna da je to nemoguće pa samim tim ima utiacj na to, tj. eci-peci-pec metodom odvaja deo stada van tora kako bi ispunio svoje "obećanje". Mislim omanuo je kod Davida i obećanja da će on i njegova loza večno vladati Jeruslimom. Ili ga je Sotona prevario i odveo Vavlionce tamo ?

I da odgovorim na osnovno. Nisam vernik a reinkarnacija je samo drugi oblik mitologijskog folklora.