Jump to content


Photo
- - - - -

Cigarete skuplje za 120 dinara!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#16 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 29 June 2011 - 21:31

A sta je normalno u pusenju pet paklica dnevno?
Elem to je odlican potez - koji ce mnoge ubediti da odustanu od pusenja, ali ce istovremeno dovesti i do porasta sverca cigareta.

Cudi me da se neko ko kupuje i najjeftinije cigarete (85 din paklica) brine za cenu hleba (30-40 din vekna :"narodni"). Za hleba ce biti - ako se ostave cigare ;-)

Ma ja odavno ne komentarisem ta poskupljenja cigara, koliko su toliko su, jbg. Nego, pomenuo si sverc. Kako ce onda mnogi odustati od pusenja ako sverc zazivi, kako obicno zazivi tamo na balkanu? Pa cak su i u ratno Sarajevo, ''hermeticki'' zatvoreno redovno ulazile.

#17 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 June 2011 - 21:39

Jednostavno svi treba da prestanu da kupuju cigarete i da puse ceshke. ;)

#18 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 29 June 2011 - 21:44

poskupljenja, hleb i cigarete...lol

"jedva cekam da poskupi hleb". 0:)

...jer ja ne jedem hleb, nego cigarete. :lol:

#19 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 29 June 2011 - 21:48

Ukoliko želimo da se približimo Evropi, ova dilema će, po svemu sudeći, postati realnost jer EU traži da u roku od pet godina akcize na 1.000 komada cigareta povećamo za čak 62 evra!


ne lipši magarče do zelene trave. glavno da je lik kupio tri boksa, taman da mu potraje do poskupljenja. :lol+:

#20 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 29 June 2011 - 23:54

vrsta cigareta trenutna cena cena posle poskupljenja
Jeftinije 85din. 205 din.
Prosecne 130din. 250 din.
Skupe 180din 300din.





EU zahteva da akcize na 1.000 komada cigareta povećamo za čak 62 evra To će dovesti do poskupljenja paklice za neverovatna 1,2 evra...

Da li su oni normalni ?
Prosecan pusac u Srbiji trosi od jednu do dve paklice cigara na dan ,da ne pisem za ostale strastvene pusace koji koriste od tri do 4 pa cak i pet paklica cigareta na dan , razmisljam danas jer sam cula u svim prodavnicama poskupljenje cigareta koje su cene ABNORMALNE za nase standarde ... Primetila sam da nema ove teme pa sam resila da postavim i zelim da cujem vase misljenje o tome ,da li ce i to dovesti do protesta kao i vecina manjih i vecih stvari koje se desavaju u Srbiji? Ovo su samo cigarete u pitanju,a sta nas dalje cega to vise zaista ne znam . Samo se nadam da od ovoga gore nece biti jer i ovako nam je drzava ocaj nije ni cudo ko je vodi dobro imamo i za hleba ..

Pozdrav..



Nisam rekla da je NORMALNO pusiti 5 paklica cigareta,ali da li je normalno podici toliko cenu na nasa primanja? opet kazem to su samo cigarete,ceka nas jos mnogo gora situacija,prvi korak ka EU ce nas unistiti. Standard nam je jako mali spram ostalih Evropskih drzava, oni udaraju s'neba pa u rebra . Slazem se da ce ljudi mozda ziveti zdravije i da se nece toliko koristit duvan odn.cigarete ,ali posle onih silnih bombi bacenih na nas cisto sumnjam, ljudi koliko vidim pronalaze jedino zadovoljstvo u tim cigaretama ...


Majko mila, koliko lupetanja u ovim postovima...

Kada bi izveli najprostiju računicu, pušenje 4 do 5 pakli cigareta dnevno znači pušenje oko 3 cigarete na sat, tj. po jednu svakih 20 minuta. To je gruba računica jer uzima celokupno vreme koje je čovek budan i ne uzima u obzir druge aktivnosti koje su u koliziji sa pušenjem, nap. tuširanje, uzimanje hrane itd. Da li ti podatak koji si navela i dalje zvuči logično?

Iako se pušači trude da ovo pitanje predstave kao ugrožavanje njihovih ljudskih prava i elementarnih sloboda, ipak se sve svodi na pitanje novca.

Svi znamo da u duvanu ne postoji ni jedna korisna supstanca, a da je dosta njih kancergena. Pušenje dokazano vrlo negativno utice na zdravlje. Uzevši to u obzir, koliko državu košta lečenje bolesti koje izaziva pušenje? Basnoslovno. Ako u zdravstveni fond uplaćuju svi, da li je pošteno da se mnogo više para iz njega troši na lečenje pusača nego nepusača? Poenta sa povećavanjem akciza, dragi pušači, je da VI plaćate za posledice svog trenutnog zadovoljstva.

Ja bih nove akcize uveo odmah, ne vidim razlog da se one povećavaju postepeno u narednih 5 godina. A naklapanja tipa 'cigarete = hleb nasušni' su čista demagogija i ne želim ni da ih udostojim komentarom.

Da rezimiram: korist od ostavljanja cigareta je višestruka: bolje zdravlje (nije u opsegu ovog PDF-a), veći lični disposible income i udaranje kontre zloj Evropi, koja radi sve kako bi uništila naše veličine, tako što se neće plaćati akciza koju je ona odredila (za naše dobro).

#21 JecaPereca

JecaPereca
  • Members
  • 8 posts

Posted 30 June 2011 - 17:05

Ako "ne koristis cigarete" kao sto kazes sto se onda uzbudjes oko toga? Ja bih rekao da ne govoris (ne pises) istinu. A porezi na cigarete ne impliciraju nikakvo povecanje cena npr. hleba i mleka (koji ce sigurno poskupeti, ali ne zato sto to propisuje evropska unija). Visoki porezi na cigarete u evropskoj uniji su deo kampanje protiv pusenja, a ne nekakav opsti trend nametanja poreza na ovo ili ono. Tako da je "poskupece cigarete ali to je samo pocetak ..." besmislica.



Ovako ne znam gde si primetio/la da se ''uzbudjujem''

Kao gradjanka Republike Srbije sasvim normalno sagledam stvari koje se desavaju ovde gde zivim ,jer nije mi normalno da cena cigarte skoci za 120 dinara kao sto najavljuju,a da plate recimo ostanu iste kao i pre par godine jer se nisu povecavale cak se i smanjuju (sto je sramota za nasu zemlju) a sramota je i to sto cene maltene svih proizvoda idu na gore..zivi bili pa videli daj boze da bude besmislica to sto si napisao/la ,a te kampanje protiv pusenja su da ne kazem sta ,covek koji hoce da ostavi cigarete on ce ih ostaviti sa ili bez EU ,to nema nikakve veze ,i jos nesto u srbiji se kralo za hleb i mleko kad poskupi i ovo krasce se i za cigarete ,i za mnoge druge stvari, dok politicari kradu i uvode poreze po EU standardima polako ali sigurno ,njima se moze jer para imaju,dok drugi radi za pisljivih 150 e mesecno kako da plati sve poreze koji dolaze? kada podignu plate za 10x vise onda to mogu ovako po ovim standardima to je ne moguce...Mada mislim da mi necemo ni stici do EU mozda kada ja budem imala praunucice ako to i do zivim ;)

#22 JecaPereca

JecaPereca
  • Members
  • 8 posts

Posted 30 June 2011 - 17:19

Majko mila, koliko lupetanja u ovim postovima...

Kada bi izveli najprostiju računicu, pušenje 4 do 5 pakli cigareta dnevno znači pušenje oko 3 cigarete na sat, tj. po jednu svakih 20 minuta. To je gruba računica jer uzima celokupno vreme koje je čovek budan i ne uzima u obzir druge aktivnosti koje su u koliziji sa pušenjem, nap. tuširanje, uzimanje hrane itd. Da li ti podatak koji si navela i dalje zvuči logično?

Iako se pušači trude da ovo pitanje predstave kao ugrožavanje njihovih ljudskih prava i elementarnih sloboda, ipak se sve svodi na pitanje novca.

Svi znamo da u duvanu ne postoji ni jedna korisna supstanca, a da je dosta njih kancergena. Pušenje dokazano vrlo negativno utice na zdravlje. Uzevši to u obzir, koliko državu košta lečenje bolesti koje izaziva pušenje? Basnoslovno. Ako u zdravstveni fond uplaćuju svi, da li je pošteno da se mnogo više para iz njega troši na lečenje pusača nego nepusača? Poenta sa povećavanjem akciza, dragi pušači, je da VI plaćate za posledice svog trenutnog zadovoljstva.

Ja bih nove akcize uveo odmah, ne vidim razlog da se one povećavaju postepeno u narednih 5 godina. A naklapanja tipa 'cigarete = hleb nasušni' su čista demagogija i ne želim ni da ih udostojim komentarom.

Da rezimiram: korist od ostavljanja cigareta je višestruka: bolje zdravlje (nije u opsegu ovog DF-a), veći lični disposible income i udaranje kontre zloj Evropi, koja radi sve kako bi uništila naše veličine, tako što se neće plaćati akciza koju je ona odredila (za naše dobro).


Ne vidim da sam bilo gde navela da neko lupa ako sam pitala za vase (forumase) misljenje !
Ja sam svesna da cigareta unistava zdravlje ,ali da li vi shvatate da PLATE ostaju iste da se u vezi toga ne prica da se te plate jadne smanjuju nigde se ne povecavaju,a sad ne bitno dal to bile cigarete i bla bla cene idu gore plate ne,one su ZAMRZNUTE .Poznajem dosta ljudi koji koriste po 5 pakli cigareta koji cigarete ne vade iz usta ,tu mi racunica ne treba ,uostalom ja sam pitala za misljenje vase i ja naravno moje misljenje u vezi toga cu da iznesem , (Ja bih nove akcize uveo odmah, ne vidim razlog da se one povećavaju postepeno u narednih 5 godina) ok neka povecaju plate i nema problema ..

#23 komensalista

komensalista
  • Members
  • 45 posts

Posted 30 June 2011 - 17:33

porez na cigarete (kao i na pivo, vino i slicne proizvode) treba ukinuti jer je regresivan, najvise stete od oporezivanja cigareta imaju siromasni, koji ih kupuje, a visoko oporezovati cigare, sampanjce i slicne proizvode koje konzumiraju dobrostojeci.

#24 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 30 June 2011 - 21:24

porez na cigarete (kao i na pivo, vino i slicne proizvode) treba ukinuti jer je regresivan, najvise stete od oporezivanja cigareta imaju siromasni, koji ih kupuje, a visoko oporezovati cigare, sampanjce i slicne proizvode koje konzumiraju dobrostojeci.


Ako im je duvan skup, neka posade biljku, osuse duvan, umotaju i puse. Sve to je dzabe, mogu i pare da zarade, ako prodaju, a niko ne uhvati u transakciji, ili da gaje biljku.

#25 komensalista

komensalista
  • Members
  • 45 posts

Posted 30 June 2011 - 21:37

Ako im je duvan skup, neka posade biljku, osuse duvan, umotaju i puse. Sve to je dzabe, mogu i pare da zarade, ako prodaju, a niko ne uhvati u transakciji, ili da gaje biljku.

bas zato i treba doneti ove zakone o kojima sam pricao (i mnoge slicne) koji idu u korist nama koji nismo burzuji, sto vise takvih zakona i sto su bolji, manje ljudi bi se bavilo kriminalom.

#26 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 30 June 2011 - 21:44

Majko mila, koliko lupetanja u ovim postovima...
...

Svi znamo da u duvanu ne postoji ni jedna korisna supstanca, a da je dosta njih kancergena. Pušenje dokazano vrlo negativno utice na zdravlje. Uzevši to u obzir, koliko državu košta lečenje bolesti koje izaziva pušenje? Basnoslovno. Ako u zdravstveni fond uplaćuju svi, da li je pošteno da se mnogo više para iz njega troši na lečenje pusača nego nepusača? Poenta sa povećavanjem akciza, dragi pušači, je da VI plaćate za posledice svog trenutnog zadovoljstva.

Ja bih nove akcize uveo odmah, ne vidim razlog da se one povećavaju postepeno u narednih 5 godina. A naklapanja tipa 'cigarete = hleb nasušni' su čista demagogija i ne želim ni da ih udostojim komentarom.

Da rezimiram: korist od ostavljanja cigareta je višestruka: bolje zdravlje (nije u opsegu ovog PDF-a), veći lični disposible income i udaranje kontre zloj Evropi, koja radi sve kako bi uništila naše veličine, tako što se neće plaćati akciza koju je ona odredila (za naše dobro).

hehehe
bilo kakvo lijecenje bolesnih je "baaaasnoslovno" skupo i ne vidim zasto bi zdravi placali lijecenje bolesnima? :D

edit
takodje je poznato da pusaci zive krace od nepusaca za 7-10 godina, 3-5 mjeseci, 2-6 dana, 19-22 sata i 39-43 minuta.
a uplacaju u fond isto kao da ce zivjeti dugo koliko i nepusaci tj nesto krace od beskonacno.
nidje pravde... :D

Edited by muras, 30 June 2011 - 21:51.


#27 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 June 2011 - 21:51

porez na cigarete (kao i na pivo, vino i slicne proizvode) treba ukinuti jer je regresivan, najvise stete od oporezivanja cigareta imaju siromasni, koji ih kupuje, a visoko oporezovati cigare, sampanjce i slicne proizvode koje konzumiraju dobrostojeci.



bas zato i treba doneti ove zakone o kojima sam pricao (i mnoge slicne) koji idu u korist nama koji nismo burzuji, sto vise takvih zakona i sto su bolji, manje ljudi bi se bavilo kriminalom.

Ima tu nesto. Pa kome je do trovanja, nek se truje. Jer su ljudi, oni koje si opisao, neburzuji, svasta u stanju uraditi kad im ''dodje''. Ili npr da se organizuje ''servudska klapa'' i da otimaju od onih sto voze dzipove sa tamnim staklima i slicne ljubimce. A dijaspori zavrtati ruku cim se pomoli u domaju, naplacivati im porez od recimo 5€ po danu. Pa te pare onda potrositi u prave svrhe, cigare, alkohol i travu. :rolleyes:
edit: a za one iz toplih zemalja kao sto je kalifornija oporezovati dodatnih 2€ (po danu), jer u toj klimi dobro uspjeva duhan. :wicked:

Edited by Rotterdamac, 30 June 2011 - 21:54.


#28 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 30 June 2011 - 21:58

Spoiler
A dijaspori zavrtati ruku cim se pomoli u domaju, naplacivati im porez od recimo 5€ po danu. Pa te pare onda potrositi u prave svrhe, cigare, alkohol i travu. :rolleyes:
edit: a za one iz toplih zemalja kao sto je kalifornija oporezovati dodatnih 2€ (po danu), jer u toj klimi dobro uspjeva duhan. :wicked:


Dijasporci da donesu po 2 box malishe i da predaju teti na ulazu, da se malo pusi. Plus svaki da donese 1 galon crnog shetaca, da se malo zalije, a resto ce valjda da se desi. Posted Image

edit:
Posted Image

Edited by mrd, 30 June 2011 - 22:02.


#29 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 30 June 2011 - 22:05

Majko mila, koliko lupetanja u ovim postovima...

Kada bi izveli najprostiju računicu, pušenje 4 do 5 pakli cigareta dnevno znači pušenje oko 3 cigarete na sat, tj. po jednu svakih 20 minuta. To je gruba računica jer uzima celokupno vreme koje je čovek budan i ne uzima u obzir druge aktivnosti koje su u koliziji sa pušenjem, nap. tuširanje, uzimanje hrane itd. Da li ti podatak koji si navela i dalje zvuči logično?

Iako se pušači trude da ovo pitanje predstave kao ugrožavanje njihovih ljudskih prava i elementarnih sloboda, ipak se sve svodi na pitanje novca.

Svi znamo da u duvanu ne postoji ni jedna korisna supstanca, a da je dosta njih kancergena. Pušenje dokazano vrlo negativno utice na zdravlje. Uzevši to u obzir, koliko državu košta lečenje bolesti koje izaziva pušenje? Basnoslovno. Ako u zdravstveni fond uplaćuju svi, da li je pošteno da se mnogo više para iz njega troši na lečenje pusača nego nepusača? Poenta sa povećavanjem akciza, dragi pušači, je da VI plaćate za posledice svog trenutnog zadovoljstva.

Ja bih nove akcize uveo odmah, ne vidim razlog da se one povećavaju postepeno u narednih 5 godina. A naklapanja tipa 'cigarete = hleb nasušni' su čista demagogija i ne želim ni da ih udostojim komentarom.

Da rezimiram: korist od ostavljanja cigareta je višestruka: bolje zdravlje (nije u opsegu ovog PDF-a), veći lični disposible income i udaranje kontre zloj Evropi, koja radi sve kako bi uništila naše veličine, tako što se neće plaćati akciza koju je ona odredila (za naše dobro).


jasno je da su akcize na cigare posledica javne zdravstvene opcije i da su sa te strane opravdane. Nije u redu da bilo ko placa lecenje osobe koja se svesno truje. Ali takva prica se onda sa pravom siri i na sve druge stvari. Nisu cigare jedine stvari koje ugrozavaju zdravlje ljudi. Tu je recimo i nacin ishrane, nedostatak ficike aktivnosti i slicno. Kako regulisati ove stvari? I na kraju, sta ako nekome uopste ne smeta duvanski dim pa nit koristi lecenje, a placa basnoslovne akcize... + ako pusis svercovane cigare izigrao si sistem, nit si doprineo fondu za zdravstvo, ali si ga zato dobrano ispraznio

Jedino fer resenje je ukidanje akciza i privatizacija zdravstvenog osiguranja gde bi svako placao svoje troskove lecenja. Osobe koje pushe, a kojima to skodi ce placati skuplje osiguranje i gotova prica.

#30 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 June 2011 - 22:06

Dijasporci da donesu po 2 box malishe i da predaju teti na ulazu, da se malo pusi. Plus svaki da donese 1 galon crnog shetaca, da se malo zalije, a resto ce valjda da se desi. Posted Image

edit:
Posted Image

To se podrazumijeva, da osim poreza ne padne i berba usiju. Onako budes i bjen i j.... :D I jos ti ne daju ni dim da povuces.