Jump to content


Photo
- - - - -

Marfin banka - stambeni krediti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#16 Dugi

Dugi
  • Members
  • 156 posts

Posted 23 June 2011 - 17:29

Možda nekulturno pitanje: a šta je 15. jula (novac nam je u grčkoj banci :mellow: )?


15 jula ja idem na odmor u Grcku :krsta:

I nekako se potrefilo da je do zadnji rok da Grcka isplati 12 milijardi evra duga koji prispeva u julu. Posto su totalno svorc to mora da im da ECB/IMF - e sad ni Nemcima se vise ne sipa u rupu bez dna kada znaju da odlazu neminovno i da Grcka te pare nikada nece vratiti. Britanski politicari vec zvanicno pozivaju na bankrot Grcke i vec su napravili plan sta i kako kad se to desi. Isto se cuje poslednjih dana iz ostalih izvora... sta ce biti niko jos ne zna. Grci vise ne mogu da stezu kais i strajkovi su svakodnevni a uslov da dobiju tih 12milijardi je da im se jos dodatno povecaju taxe, smanje plate, otpuste radnici... To ne moze da prodje u Grckoj.. mozda sad ali 1-2 godine i kraj...

Ja pare u Grckoj banci ne bih drzao - insajderi kazu da je 'deposit flight' iz grckih banaka ogroman - znaci oni koji znaju vise nego ja i vi su povukli pare... setite se Dafine... nisu bas svi izgubili stednju...

Edited by Dugi, 23 June 2011 - 17:39.


#17 Dugi

Dugi
  • Members
  • 156 posts

Posted 23 June 2011 - 17:36

Bas ih nisi postedeo. Ode Grcka, odose banke u EU, ode euro, sve ode.. Samo fali Mad Max, horde sa bakljama i kuga.

Naravno da EU nece dozvoliti bankrot Grcke, reprogramirace im dugove na jos 20 godina i kraj price. Upravo zbog francuskih banaka i upravo zbog toga sto velikima u EU odgovara da euro opstane jer ta Nemacka izvozi najvise u euro zonu.


Pa ne znam kako ce da im reprogramiraju kad Fitch/Moody kazu da ukoliko se to desi automatski sledi 'default' Grcke. Automatski, kraj price - pogledaj vesti iz prethodnih par dana. Znaci nema reprograma vec postojecih dugova. ECB moze da reprogramira ali privatni investitori to ne zele nikako - pokusavali su da ih nagovore poslednjih par meseci ali mrka kapa. Jedino sto moze da se desi je da im se da jos para da se agonija jos malo produzi. Britanci su izricito rekli da ne zele vise da daju ni 1 euro Grcima, Nemci su rekli su pare od prosle godine poslednje sto su im dali... mada ih Francuzi teraju da sada daju jos (jer su francuzi najvise izlozeni)... obicni Nemci to apsolutno ne podrzavaju... grci ne zele da stezu kais vise, strajkuju svakodnevno... i da im daju pare sad... sta ce biti kad sledeca rata dodje na naplatu za 3 meseca a oni opet nemaju da plate?!
Matematika je u slucaju Grcke neumoljiva... njima dug raste iz dana u dan, produktivnost opada, nezaposlenost raste, budzetski deficit takodje... znaci ne postoji ni jedan jedini signal koji bi im dao nadu... kraj... Za obicne Grke je mnogo bolje da bankrotiraju sto pre.. to i oni sada shvataju i u tome je problem...

#18 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 23 June 2011 - 18:02

Pa ne znam kako ce da im reprogramiraju kad Fitch/Moody kazu da ukoliko se to desi automatski sledi 'default' Grcke. Automatski, kraj price - pogledaj vesti iz prethodnih par dana. Znaci nema reprograma vec postojecih dugova. ECB moze da reprogramira ali privatni investitori to ne zele nikako - pokusavali su da ih nagovore poslednjih par meseci ali mrka kapa. Jedino sto moze da se desi je da im se da jos para da se agonija jos malo produzi. Britanci su izricito rekli da ne zele vise da daju ni 1 euro Grcima, Nemci su rekli su pare od prosle godine poslednje sto su im dali... mada ih Francuzi teraju da sada daju jos (jer su francuzi najvise izlozeni)... obicni Nemci to apsolutno ne podrzavaju... grci ne zele da stezu kais vise, strajkuju svakodnevno... i da im daju pare sad... sta ce biti kad sledeca rata dodje na naplatu za 3 meseca a oni opet nemaju da plate?!
Matematika je u slucaju Grcke neumoljiva... njima dug raste iz dana u dan, produktivnost opada, nezaposlenost raste, budzetski deficit takodje... znaci ne postoji ni jedan jedini signal koji bi im dao nadu... kraj... Za obicne Grke je mnogo bolje da bankrotiraju sto pre.. to i oni sada shvataju i u tome je problem...


Scenario u koji ja verujem:
While Greece's default is inevitable, the question is rather how to do it, and E.U. policy makers are anxious that it should be managed in an orderly manner, as "debt restructuring." That means that holders of Greek government bonds would have to accept less than the bonds are worth — taking a haircut which could be up to 50% of their value — or reprofile the debts through soft restructuring, so bonds would be paid back over a longer period.

Nijedna ekstremna predikcija raznih Peter-a Schiffova se nije ostvarila jer ne uzima, kao ni ti, u obzir interes tih investitora. Zamisli da si u poziciji nemacke banke koja je heavily investirala u grcke obveznice - imas tri opcije:
1) Da im ne das nikakve povlastice i pustis ih da defaultuju (i time otpises ogromnu kolicinu svojih plasmana)
2) Da im produzis rok povracaja novca jos jedno 20 godina, pa time umanjis svoje gubitke
3) Da im smanjis dugovanja za 30% npr i time dobijes bar deo svojih para nazad.

Ja, kao neko ko zna koju o biznisu, bih izabrao 2 ili 3, a nikako 1. Ti, sa druge strane, gledas stvari fatalisticki i neces docekati tvoj scenario.

#19 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 23 June 2011 - 18:56

Evo ja imam nešto i u jednoj ''grčkoj'' banci (srbijanska banka sa grčkim kapitalom) i sada skoro sam čak i još malo para dodao. Neko reče ovde crvenim slovima da se pare iz tih banaka hitno evakuišu, a ja baš neću. Da imam para, još bi uplatio jer imaju dosta dobre kamate. Tako su smišljeno stvarali paniku 2008. godine i to baš pred kraj perioda oročenja iz prethodne nedelje štednje, ljudi podigli, izgubili kamate, banke lepo zaradile, a deponenti par meseci posle opet sve vratili. Mislite o tome. Moje pitanje za one sa fatalističkim prognozama je šta će se, kojim redosledom i kojom dinamikom dešavati ako Grčka proglasi insolventnost (kaže nemamo para uopšte, nećemo ih ni imati, ništa od dugova više nećemo vraćati, ništa nas ne interesuje i nemojte nas više smarati niti bilo šta u vezi para pitati)? Dakle, ja npr. odem sutradan u npr. EFG banku u Beogradu da podignem svoje pare i desi se šta?

#20 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 23 June 2011 - 19:57

Nijedna ekstremna predikcija raznih Peter-a Schiffova se nije ostvarila jer ne uzima, kao ni ti, u obzir interes tih investitora. Zamisli da si u poziciji nemacke banke koja je heavily investirala u grcke obveznice - imas tri opcije:
1) Da im ne das nikakve povlastice i pustis ih da defaultuju (i time otpises ogromnu kolicinu svojih plasmana)
2) Da im produzis rok povracaja novca jos jedno 20 godina, pa time umanjis svoje gubitke
3) Da im smanjis dugovanja za 30% npr i time dobijes bar deo svojih para nazad.

Ja, kao neko ko zna koju o biznisu, bih izabrao 2 ili 3, a nikako 1. Ti, sa druge strane, gledas stvari fatalisticki i neces docekati tvoj scenario.

Problem je sto u slucaju 2 i 3 rejting agencije ce proglasiti bankrot Grcke -> nema novih kredita -> "realni" bankrot Grcke.
Ili mozda mislis da ce i u tom slucaju proglasenog bankrota Nemci da bacaju svoju lovu u tu rupu bez dna?

#21 Dugi

Dugi
  • Members
  • 156 posts

Posted 23 June 2011 - 21:03

Dakle, ja npr. odem sutradan u npr. EFG banku u Beogradu da podignem svoje pare i desi se šta?


Raspitaj se malo... Pre 3 godine britanske banke (LLoyds TSb, Barkleys, RBS...) su bile samo nekoliko sati od trenutka da se jednog ponedeljka ujutro 'ne otvore za biznis'. Znaci dodjes da podignes pare sa ATMa... kaze nema... krenes da otvoris vrata, a ona zatvorena

Jedino ako mislis da je EFG mnogo jaca od pobrojanih banaka...

#22 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 23 June 2011 - 21:40

Raspitaj se malo...


Šta bi sa zakonom o osiguranju depozita?





#23 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 23 June 2011 - 22:01

Država garantuje štedne uloge do 50.000 evra i to je OK.


Pitanje je samo šta se dešava u slučaju bankrota više banaka. Suludo je očekivati da će se obeštećenje desiti u nekom razumnom roku. Pre će biti kao u slučaju prevarenih štediša Dafiment i Jugoskandik banke (rok otplate su razvukli na 13 godina).


Dakle, zakon postoji, ali više da bi čuvao strah štedišama nego da automatski pokrije neki ozbiljniji bankarski kolaps.

#24 Dugi

Dugi
  • Members
  • 156 posts

Posted 23 June 2011 - 22:06

Šta bi sa zakonom o osiguranju depozita?


U UK je drzava 'garantovala' 30K pa je posle Lehmana, ja mislim to podignuto na 100K. Ali to nista ne znaci u slucaju da propadnu tri najvece UK banke - niko normalan ne veruje da bi drzava imala para da vrati depozite svim ostecenim... ustavri imala bi... stamparija... a svi znamo gde to vodi.

Elem, ja mislim da se UK jos uvek sudi sa Islandom kada su pre 3 godine njihove banke propale... Britanci su preuzeli obavezu na sebe da isplate pare UK gradjanima kojima su depoziti nestali.. i jos im Islandjani to ne vracaju... Da li bi nasi ljudi racunali da ce Grci nama da vrate depozite... ili nasa drzava... pada mi na pamet Dafina/Jezda... ja svoje pare ne bih drzao u Grckim bankama... za vas ne znam

Da se osvrnem na Alexov komentar iznad... Mad Max... pa tako nekako u najgoroj varijanti... ono sto ljudi ne shvataju je da je kriza pocela, hajde da kazemo pre tri godine, i da je jos uvek na svom pocetku... da su pustili da se sve odvija prirodnim tokom sada bi imali Mad Max... naravno da su resili da svo to odugovlace... sindrom 'boiling frog'... ako zabu stavis odmah u kljucalu vodu iskocice... ali ako je stavis u hladnu pa polako podgrevas, skuvaces je... da je pre tri godina na delu radio kapitalizam imali bi Mad Max sirom planete... presli smo u najgori komunizam i sada sve to ide svojim dugotrajnim tokom... polako propadanje i snizavanje standarda sirom zapadnog sveta... plasim se da nisu godine u pitanju nego decenije... da se skuvamo a ne iskocimo iz lonca.

Edited by Dugi, 23 June 2011 - 22:09.


#25 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 23 June 2011 - 22:12

Država garantuje štedne uloge do 50.000 evra i to je OK.


Pitanje je samo šta se dešava u slučaju bankrota više banaka. Suludo je očekivati da će se obeštećenje desiti u nekom razumnom roku. Pre će biti kao u slučaju prevarenih štediša Dafiment i Jugoskandik banke (rok otplate su razvukli na 13 godina).


Dakle, zakon postoji, ali više da bi čuvao strah štedišama nego da automatski pokrije neki ozbiljniji bankarski kolaps.


Znam Buum, samo me je interesovalo da li je član Dugi upoznat sa materijom. Inače, u čl.17 spominjanog zakona se navodi sledeće:

Deponent ima pravo da od Agencije zahteva isplatu osiguranog iznosa, a Agencija je dužna da obezbedi da mu se osigurani iznos isplati u roku od 30 dana od dana podnošenja tog zahteva.

O ostalom ne bih spekulisao.

#26 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 23 June 2011 - 22:20

Isto kao sto je Grcka duzna da isplati svoje poverioce :rolleyes:.

#27 Dugi

Dugi
  • Members
  • 156 posts

Posted 23 June 2011 - 22:22

Znam Buum, samo me je interesovalo da li je član Dugi upoznat sa materijom. Inače, u čl.17 spominjanog zakona se navodi sledeće:


Vise nego dobro upoznat kao sto navedoh u postu iznad...

Na zalost, Buum je upravu... to sluzi samo da smiri narodne mase... kad se veliko s.... desi od toga nema nista, pa barem mi to znamo

#28 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 23 June 2011 - 22:26

...
Elem, ja mislim da se UK jos uvek sudi sa Islandom kada su pre 3 godine njihove banke propale... Britanci su preuzeli obavezu na sebe da isplate pare UK gradjanima kojima su depoziti nestali.. i jos im Islandjani to ne vracaju... Da li bi nasi ljudi racunali da ce Grci nama da vrate depozite... ili nasa drzava... pada mi na pamet Dafina/Jezda... ja svoje pare ne bih drzao u Grckim bankama... za vas ne znam
...


Samo mala dopuna kod boldovanog. Po čl. 18 istog zakona:

Potraživanja deponenata po osnovu osiguranih depozita prenose se na Agenciju.
Drugo je pitanje ličnih preferencija, važna je činjenica da država garantuje isplate do 50k, a preko tog iznosa se namiruje iz stečajne mase dužnika.

Edited by headhunter, 23 June 2011 - 22:26.


#29 Dugi

Dugi
  • Members
  • 156 posts

Posted 23 June 2011 - 22:41

Samo mala dopuna kod boldovanog. Po čl. 18 istog zakona:

Potraživanja deponenata po osnovu osiguranih depozita prenose se na Agenciju.
Drugo je pitanje ličnih preferencija, važna je činjenica da država garantuje isplate do 50k, a preko tog iznosa se namiruje iz stečajne mase dužnika.


Meanwhile, Greek and other depositors keep withdrawing their money from Greek banks. The ECB reports deposit changes in the Eurozone. For Greece, they are and have been negative double-digit numbers in a year–over–year calculation. Greek banks have been bleeding deposits for months. Ireland is the only other Eurozone country with negative deposit numbers. Who can blame a depositor? The Greek bank deposit scheme is a nationally guaranteed one. Therefore, the guarantee is only as good as the sovereign debt promise that secures it. The markets are valuing that promise at a 50% haircut in two years. (Strategas estimate, May 27)

Ili ovo: http://finance.fortu...ks-under-siege/
Household deposits at Greek banks have dropped in five of the past six months, falling by a total of 12 billion euros ($17.6 billion), according to Bank of Greece data. Two-year deposits tumbled 8% from a year ago in April and savings deposits plunged at a 16% year-over-year clip in March, notes Graham Turner of GFC Economics in London

I to priznaju Grci koji su majstori u kuvanju knjiga!

Ili ovo: http://www.zerohedge...t-follow-eurchf

I sta sad... samo su Srbi pametni i cuvaju pare po Grckim bankama dok ih svi ostali povlace?!?!?!?

Edited by Dugi, 23 June 2011 - 22:54.


#30 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 23 June 2011 - 23:17

Meanwhile, Greek and other depositors keep withdrawing their money from Greek banks. The ECB reports deposit changes in the Eurozone. For Greece, they are and have been negative double-digit numbers in a year–over–year calculation. Greek banks have been bleeding deposits for months. Ireland is the only other Eurozone country with negative deposit numbers. Who can blame a depositor? The Greek bank deposit scheme is a nationally guaranteed one. Therefore, the guarantee is only as good as the sovereign debt promise that secures it. The markets are valuing that promise at a 50% haircut in two years. (Strategas estimate, May 27)

Ili ovo: http://finance.fortu...ks-under-siege/
Household deposits at Greek banks have dropped in five of the past six months, falling by a total of 12 billion euros ($17.6 billion), according to Bank of Greece data. Two-year deposits tumbled 8% from a year ago in April and savings deposits plunged at a 16% year-over-year clip in March, notes Graham Turner of GFC Economics in London

I to priznaju Grci koji su majstori u kuvanju knjiga!

Ili ovo: http://www.zerohedge...t-follow-eurchf

I sta sad... samo su Srbi pametni i cuvaju pare po Grckim bankama dok ih svi ostali povlace?!?!?!?


Dugi, polako. Ja sam samo spomenuo izvode iz zakona koje garantuje Srbija, odnosno njena agencija za osiguranje depozita, NBS verovatno ima monitoring nad propisima koje je donela i verujem da ih i sprovodi. Što se tiče Grčke, nemam pojma kako će se stvari odvijati i ne bih spekulisao pošto nemam informacija, želeo bih ponuditi samo jedan tekst od Gligorova koji je objavljen u Jutarnjem Listu a prenešen u Peščaniku.