Jump to content


Photo
- - - - -

Marfin banka - stambeni krediti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#1 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 22 June 2011 - 13:45

pozdrav svima!

suprug i ja planiramo da kupimo stan i, koliko smo mi napravili "istraživanje tržišta" stambenih kredita, trenutno su najpovoljniji kod marfin banke

ukoliko neko ima iskustva sa ovom bankom, bili bismo zahvalni ako ih podeli

gledali smo na netu ali nista nismo nasli...

hvala unapred :)

Edited by headhunter, 23 June 2011 - 21:49.


#2 Dugi

Dugi
  • Members
  • 156 posts

Posted 22 June 2011 - 15:19

pozdrav svima!

suprug i ja planiramo da kupimo stan i, koliko smo mi napravili "istraživanje tržišta" stambenih kredita, trenutno su najpovoljniji kod marfin banke

ukoliko neko ima iskustva sa ovom bankom, bili bismo zahvalni ako ih podeli

gledali smo na netu ali nista nismo nasli...

hvala unapred :)


Posto ne zivim u Srbiji ne znam kako se 'ophode' prema klijentima ali cilj im je isti kao i svim drugim bankama - da vam uzmu sto vise para u sto duzem vremenskom periodu.

Centrala im je koliko vidim na Kipru i imaju veliki 'exposure' u Grckoj i Istocnoj Evropi (pise da ih ima i u UK ali ja za to ne znam). U poslednje 3 godine vrednost akcija im je pala preko 90% kao i svim bankama i z Grcke sto govori da su u istoj situaciji kao i sama Grcka - tj. pred bankrotom. Ustvari vec su bankrotirale ali se trazi nacin kome da se uvali otplata dugova. Kako ce predstojeci bankrot Grcke i ove banke da utice na vas kao potencijalne klijente - ne znam ali jedno znam, dugove vam sigurno nece otpisati.

Pitao bih vas - sta ce vam u ovoj ekonomskoj situaciji ta sekira za vratom (stambeni kredit) ali posto vidim da ste se vec odlucili odustajem od pitanja.

pozdrav i sve najbolje

#3 vbarac

vbarac
  • Members
  • 272 posts

Posted 22 June 2011 - 15:33

pozdrav svima!

suprug i ja planiramo da kupimo stan i, koliko smo mi napravili "istraživanje tržišta" stambenih kredita, trenutno su najpovoljniji kod marfin banke

ukoliko neko ima iskustva sa ovom bankom, bili bismo zahvalni ako ih podeli

gledali smo na netu ali nista nismo nasli...

hvala unapred :)


Sacekajte godinu do dve dana. Cene nekretnina idu polako nadole, i pad ce se samo ubrzavati.

#4 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 22 June 2011 - 16:15

hvala na misljenju i savetima :) , ne znam da li grešimo, malko smo jos na klackalici ali vise prelamamo da ipak kupimo...
dosta toga znamo, od kraja 2007 smo u ovoj prici i tada smo gledali garsonjere a sada evo 2.5 stanove :)
znamo da ce cene i dalje padati, i treba (mada koliko cujemo i cene stambenih kredita ce porasti pa ne znam da procenim da li ce doci na isto/slicno ili ce ipak razlika biti znatnija)
moji su prodali nesto pa imamo trecinu za ucesce te nam rata izadje koliko i kirija gazdi a bebica ce uskoro da nam se pridruzi pa smo mislili da se u nasoj situaciji mozda ipak vise isplati da kupimo kada smo vec nasli dobar stan (56 m2, 45 blok, 1350e po km2, u OK stanju) nego da cekamo jos koju godinu
+, iskreno, malo smo se vise i smorili, iako to ne bi trebalo da utice na ovu vrstu odluke, ali toliko pogledanih stanova, pretezno jako losih, nekako ubije čoveka u pojam :P

Centrala im je koliko vidim na Kipru i imaju veliki 'exposure' u Grckoj i Istocnoj Evropi (pise da ih ima i u UK ali ja za to ne znam). U poslednje 3 godine vrednost akcija im je pala preko 90% kao i svim bankama i z Grcke sto govori da su u istoj situaciji kao i sama Grcka - tj. pred bankrotom. Ustvari vec su bankrotirale ali se trazi nacin kome da se uvali otplata dugova. Kako ce predstojeci bankrot Grcke i ove banke da utice na vas kao potencijalne klijente - ne znam ali jedno znam, dugove vam sigurno nece otpisati.


uf...
da li mozda znas sta bi bio moguci worst case scenario? :unsure:

PS
sorry za ove staNbene kredite, greska u kucanju :blush:

Edited by elenei, 22 June 2011 - 16:20.


#5 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 22 June 2011 - 17:25

iskreno, malo smo se vise i smorili, iako to ne bi trebalo da utice na ovu vrstu odluke, ali toliko pogledanih stanova, pretezno jako losih, nekako ubije čoveka u pojam :P


Par saveta ako ste već prelomili da uzmete stambeni kredit:
  • Nikako i ni pod kojim uslovima ne uzimajte kredit sa varijabilnom kamatnom stopom. Zašto? Jer je su referentne kamatne stope (EURIBOR i LIBOR) blizu istorijskog minimuma i očekuje se veliki skok zbog silnog štampanja para. Što su štampali evre za koje nemaju pokriće? Da izvuku Grčku, Irsku & co. iz go*ana. Kod nas jedino Societe Generale nudi fiksnu kamatnu stopu za stambene kredite tokom celog perioda otplate. Neke druge banke podvaljuju surogate, ali tu se stvar svodi da je kamata fiksna 3 ili 5 godina pa se nakon toga ponovo pregovara o visini iste. Dakle, Marfin banka otpada.
  • Obezbedite novčanu rezervu kojom možete da pokrijete plaćanje stambenih rata u periodu od 2 godine. Ovo je za slučaj gubitka posla, bolesti i ostalih nedaća koje mogu zadesiti porodicu tokom 30-godišnjeg kredita.
  • Ako vam plate nisu vezane za evro, još jednom dobro razmislite da li ćete uzeti stambeni kredit indeksiran u evrima. Zbog očajne ekonomske situacije, devalvacija dinara je dodatni problem: plata u dinarima ti ostaje ista, a mesečna rata sve veća i veća zbog rasta evra. Ovi koji su uzeli stambene kredite u 2007. već grcaju u mukama.


#6 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 22 June 2011 - 18:43

Ovo nije odgovor na vaše pitanje, ali ne mogu da izdržim a da ne napišem svoje mišljenje...

Video sam skoro u oglasima prazan 2s stan u bl45 koji se izdaje za 230e. Ako imate trećinu od 56*1350 to je negde oko 25k i za to se u bankama prošle i pretprošle godine moglo dobiti 9% neto, ove nešto malo preko 7%, dakle oko 150e mesečno. Kada imate svoj stan onda sami popravljate prozore, sanitarije, parkete, instalacije, liftove, krov i fasadu zgrade itd, dakle računajte na 20-tak evra mesečno za takve troškove. Kada iznajmite stan, čim se nešto pokvari, npr. bojler, samo zovnete gazdu i on iskešira 150e za zamenu itd. Prema tome, vi možete da dodate 60e mesečno i da živite kao podstanari još nekoliko godina, a svi se slažemo da cene padaju i padaće. Ako raste euribor i inflacija, rašće i kamata na štednju i u roku od nekoliko godina štednja se sigurno neće obezvrediti, niti će Srbija bankrotirati u tako kratkom periodu (ima sva JP i JKP koja još nisu prodana, a vrede mnogo). Cene su još uvek nenormalno visoke, a do toga smo došli zbog ogromne tražnje čak i onih kupaca koje pas nema zašta da ujede, a žele da budu vlasnici i gazde. Na kraju će profitirati banke i štediše, a kreditašima neka je Bog u pomoći, mada i on polako odustaje i umoran je već od svega :(



#7 Titus Pullo

Titus Pullo
  • Members
  • 653 posts

Posted 22 June 2011 - 20:56

^^^^
a) nije bilo pretprosle i prosle godine 9% kamata na godisnjem nivou
b) ove godine nije kamata na stednju 7% na godisnjem nivou, retko je negde preko 6% i to ako orocis na 2 i vise godina
c) od onog sto zaradis, moras odbiti 20% drzavi za porez, pa ti je kamata od npr 5% ustvari 4%
d) gazdu mozes da zovnes, ali on u 90% slucajeva nece doci odmah i platiti 150 eura, nego ces ako je nesto urgentno, kao bojler, istresti se ti a onda ganjati sa gazdom da ti to nadoknadi

Edited by deeps, 22 June 2011 - 20:59.


#8 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 22 June 2011 - 21:10

^^^^
a) nije bilo pretprosle i prosle godine 9% kamata na godisnjem nivou
b) ove godine nije kamata na stednju 7% na godisnjem nivou, retko je negde preko 6% i to ako orocis na 2 i vise godina
c) od onog sto zaradis, moras odbiti 20% drzavi za porez, pa ti je kamata od npr 5% ustvari 4%
d) gazdu mozes da zovnes, ali on u 90% slucajeva nece doci odmah i platiti 150 eura, nego ces ako je nesto urgentno, kao bojler, istresti se ti a onda ganjati sa gazdom da ti to nadoknadi


Ovo nije tacno:
b) 6% na godisnjem orocenjuu imas u Opportunity, Marfin, PBB, Univerzal, Jubmes i u jos nekoliko banaka ako orocis na druge vidove stednje ( npr Hypo daje 6.10% na godinu dana ako uzmes kamatu unapred).
c) 10%, ne 20%

#9 Titus Pullo

Titus Pullo
  • Members
  • 653 posts

Posted 22 June 2011 - 21:51

Ovo nije tacno:
b) 6% na godisnjem orocenjuu imas u Opportunity, Marfin, PBB, Univerzal, Jubmes i u jos nekoliko banaka ako orocis na druge vidove stednje ( npr Hypo daje 6.10% na godinu dana ako uzmes kamatu unapred).


Sto i dalje nije 7%. U svakom slucaju broj i rejting tih banaka koje daju 6% za godinu dana ide u prilog onome sto sam rekao. Kod ozbiljnijih banaka na nasem trzistu je onako kako sam rekao


c) 10%, ne 20%


U pravu si. Bilo je 20%, pa su imali onu kriznu meru kad je bilo 0%, a onda nisu vratili na 20% vec su stavili porez od 10%.


U svakom slucaju od onih 150 eura mesecno dolazi se, sa kamatom od 6%(koja je retka i kod banaka sa slabim rejtingom) i porezom od 10%, na oko 110 eura. Ako bi se stednja davala nekoj jacoj i sigurnijoj banci to je onda i manje. Sve to bitno menja onu racunicu koju je Grado izneo.

Edited by deeps, 22 June 2011 - 21:57.


#10 Dugi

Dugi
  • Members
  • 156 posts

Posted 22 June 2011 - 23:35

uf...
da li mozda znas sta bi bio moguci worst case scenario? :unsure:


Worst case ... ne zelis da znas :ph34r:

Realno... Grcka je vec bankrotirala. Sve vise se cuju zvanicne izjave EU politicara (uticajnih) da ih treba pustiti niz vodu. Velie su sanse da se to desi do 15. Jula ove godine. Ukoliko medjutim odluce da produze agoniju to ce biti na najvise godinu-dve. Matematika je jednostavno protiv Grcke - ne postoji sansa da oni vrate svoje dugove. Kada (ne ako!!!) oni zvanicno objave svoj bankrot istog trenutka sve Grcke banke (ukljucujuci i Kiparske) propadaju. Dosta nemackih, francuskih i po koja britanska banka ce takodje biti u velikom problemu jer su i oni plasirali velika sredstva na to trziste. pretpostavljam da ce ljudi koji imaju stednju u tim bankama morati da potraze zastitu drzave jer drzava garantuje neki minumum - znamo kako je to kod nas islo sa Jezdom i Dafinom. Sta je sa onima koji imaju kredite kod tih banaka ne znam - sigurno ce nastaviti da ih placaju (pod gorim uslovima jer ce nastupiti jos veca bankarska kriza) nekome.
E sad... ovo gore je izvesno... jasno kao dan... ono sto sledi nakon toga je u domenu teorija... ukoliko odloze Grcki bankrot ne bi li spasli banke i bankare... gubitke ce postepeno prebaciti na gradjane EU sto ce uzrokovati dalji pad standarda u EU koji i onako sledi... ukoliko se kriza prosiri (vrlo verovatno) na Irsku, Spaniju, Italiju, Portugal (kriza, mislim bankrotstvo ovih drzava) sve to dobija jednu jos tragicniju dimenziju sa nesagledivim posledicama... Grcka definitivno napusta eurozonu i prelazi na drahmu vrlo skoro... euro ima sve sanse da prestane da postoji... kako ce to uticati na kredite u Srbiji ne znam, ali znam da ce srpska ekonomija potonuti iako se misli da je dotakla dno...

pretpostavljam da ti je i ovo dovoljno... kao sto rekose prethodni komentatori... nije vreme za kuovinu... nikako.. mada ja ne bih ni cent stavio u banke na stednju... narocito ne pre 15 jula dok se ne vidi kako ce se ovo sa Grckom resiti jer je u Srbiji velika vecina banaka iz 'problematicnih' zemalja i ne bih stavio ruku u vatru da ce im interes gradjana Srbije biti na prvom mestu kada proglase bankrotstvo...

toliko

#11 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 23 June 2011 - 00:14

Realno... Grcka je vec bankrotirala. Sve vise se cuju zvanicne izjave EU politicara (uticajnih) da ih treba pustiti niz vodu. Velie su sanse da se to desi do 15. Jula ove godine. Ukoliko medjutim odluce da produze agoniju to ce biti na najvise godinu-dve. Matematika je jednostavno protiv Grcke - ne postoji sansa da oni vrate svoje dugove. Kada (ne ako!!!) oni zvanicno objave svoj bankrot istog trenutka sve Grcke banke (ukljucujuci i Kiparske) propadaju. Dosta nemackih, francuskih i po koja britanska banka ce takodje biti u velikom problemu jer su i oni plasirali velika sredstva na to trziste. pretpostavljam da ce ljudi koji imaju stednju u tim bankama morati da potraze zastitu drzave jer drzava garantuje neki minumum - znamo kako je to kod nas islo sa Jezdom i Dafinom. Sta je sa onima koji imaju kredite kod tih banaka ne znam - sigurno ce nastaviti da ih placaju (pod gorim uslovima jer ce nastupiti jos veca bankarska kriza) nekome.
E sad... ovo gore je izvesno... jasno kao dan... ono sto sledi nakon toga je u domenu teorija... ukoliko odloze Grcki bankrot ne bi li spasli banke i bankare... gubitke ce postepeno prebaciti na gradjane EU sto ce uzrokovati dalji pad standarda u EU koji i onako sledi... ukoliko se kriza prosiri (vrlo verovatno) na Irsku, Spaniju, Italiju, Portugal (kriza, mislim bankrotstvo ovih drzava) sve to dobija jednu jos tragicniju dimenziju sa nesagledivim posledicama... Grcka definitivno napusta eurozonu i prelazi na drahmu vrlo skoro... euro ima sve sanse da prestane da postoji... kako ce to uticati na kredite u Srbiji ne znam, ali znam da ce srpska ekonomija potonuti iako se misli da je dotakla dno...
pretpostavljam da ti je i ovo dovoljno... kao sto rekose prethodni komentatori... nije vreme za kuovinu... nikako.. mada ja ne bih ni cent stavio u banke na stednju... narocito ne pre 15 jula dok se ne vidi kako ce se ovo sa Grckom resiti jer je u Srbiji velika vecina banaka iz 'problematicnih' zemalja i ne bih stavio ruku u vatru da ce im interes gradjana Srbije biti na prvom mestu kada proglase bankrotstvo...


Bas ih nisi postedeo. Ode Grcka, odose banke u EU, ode euro, sve ode.. Samo fali Mad Max, horde sa bakljama i kuga.

Naravno da EU nece dozvoliti bankrot Grcke, reprogramirace im dugove na jos 20 godina i kraj price. Upravo zbog francuskih banaka i upravo zbog toga sto velikima u EU odgovara da euro opstane jer ta Nemacka izvozi najvise u euro zonu.

#12 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 23 June 2011 - 07:09

^^^^
a) nije bilo pretprosle i prosle godine 9% kamata na godisnjem nivou
b) ove godine nije kamata na stednju 7%  na godisnjem nivou, retko je negde preko 6% i to ako orocis na 2 i vise godina
c) od onog sto zaradis, moras odbiti 20% drzavi za porez, pa ti je kamata od npr 5% ustvari 4%
d) gazdu mozes da zovnes, ali on u 90% slucajeva nece doci odmah i platiti 150 eura, nego ces ako je nesto urgentno, kao bojler, istresti se ti a onda ganjati sa gazdom da ti to nadoknadi


a) U pravu si, nije bilo 9% već 9,11%. Prošle godine nije išlo automatski, već je trebalo naći banku koja pravi ugovore sa isplatom kamate unapred, da bi se iskoristila uredba o privremenom oslobađanju plaćanja poreza na prihod od kapitala (bilo je dosta takvih banaka). Taj porez je prošle godine najpre bio 20%, a onda je u martu smanjen na 10%. Naglašavam da se primenjuje ona poreska stopa na dan kada se vrši obračun i isplata kamata.


b) Opet si u pravu, bio sam malo neprecizan. Ove godine sam u jednoj banci dobio 7,85% bruto, odnosno 7,06% neto (ako ostane porez 10%, taj rizik od promene uvek postoji ako kamata nije unapred obračunata i isplaćena). U drugoj je bilo 7,5% bruto, pa u AIK banci više različitih modela štednje (12, 12+1, 12+3, sa isplatom unapred itd, ali u svakom slučaju moglo se dobiti tih 7% neto) itd. itd. Govorim, naravno, o najpovoljnijem periodu, a to je uglavnom nedelja i mesec štednje i kada kažem kamate za ovu godinu, mislim na period kraj prošle - kraj ove godine.

c) Svo vreme govorim o NETO kamatama, dakle uzeo sam u obzir taj trošak.

d) To ganjanje može da traje do prve sledeće kirije. Ako je to nekome problem, onda on zaista nema problema u životu.

Što se tiče sigurnosti banaka, o tome je bilo jako puno reči na drugim mestima pa neću ovde o tome da pišem. Jedino moje pitanje je da li neko stvarno misli da će eventualni grčki bankrot dovesti do gubitka štednje svih deponenata u svim bankama koje su osnovane od banaka čija je centrala i koje su registrovane na teritoriji države Grčke, dakle da ne bude nikakvih preuzimanja, prodaje, likvidacije i sl. već sve redom stečajevi, a da u stečajnim masama ne bude baš ništa? Drugo pitanje, kada bi i bilo tako, da li bi tih nekoliko srpskih banaka sa grčkim kapitalom u stečaju povuklo u bankrot i celu Republiku Srbiju (to bi se desilo ako Srbija ne bi imala para da isplati deponente na način i onom dinamikom kako zakon u takvim slučajevima predviđa)? Treće, ako evru preti tako velika inflacija kao što neki predviđaju (zbog velikih budž. deficita koji će se pokrivati iz štamparije), onda je valjda najbolje i najsigurnije držati pare u banci i uzimati kamatu, a ne u slamarici pa da im vrednost pada. Četvrto, šta mislite šta će se desiti kada ponestane para za otplatu državnih dugova u najvećim evropskim zemljama - oće li one sve redom odlaziti u stečaj (bankrot) ili će pak ECB štampati koliko god treba da bi države kako - tako funkcionisale? I peto, šta se dešava sa realnom vrednošću nekretnina na evropskom i američkom kontinentu u situaciji kada njihove privrede slabe, a kineske, afričke, latinoameričke i mnoge druge jačaju? Da li je u toj situaciji realno očekivati realan rast cena nekretnina u Srbiji koja je tek u posebnoj situaciji, da sada ne otvaram i tu temu?



#13 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 23 June 2011 - 07:50

Par saveta ako ste već prelomili da uzmete stambeni kredit:

  • Nikako i ni pod kojim uslovima ne uzimajte kredit sa varijabilnom kamatnom stopom. Zašto? Jer je su referentne kamatne stope (EURIBOR i LIBOR) blizu istorijskog minimuma i očekuje se veliki skok zbog silnog štampanja para. Što su štampali evre za koje nemaju pokriće? Da izvuku Grčku, Irsku & co. iz go*ana. Kod nas jedino Societe Generale nudi fiksnu kamatnu stopu za stambene kredite tokom celog perioda otplate. Neke druge banke podvaljuju surogate, ali tu se stvar svodi da je kamata fiksna 3 ili 5 godina pa se nakon toga ponovo pregovara o visini iste. Dakle, Marfin banka otpada.
  • Obezbedite novčanu rezervu kojom možete da pokrijete plaćanje stambenih rata u periodu od 2 godine. Ovo je za slučaj gubitka posla, bolesti i ostalih nedaća koje mogu zadesiti porodicu tokom 30-godišnjeg kredita.
  • Ako vam plate nisu vezane za evro, još jednom dobro razmislite da li ćete uzeti stambeni kredit indeksiran u evrima. Zbog očajne ekonomske situacije, devalvacija dinara je dodatni problem: plata u dinarima ti ostaje ista, a mesečna rata sve veća i veća zbog rasta evra. Ovi koji su uzeli stambene kredite u 2007. već grcaju u mukama.

Da, slicno i mi razmisljamo ali da bi ostvarili cilj, morali smo da se modifikujemo
1 - hteli smo societe ali je preskup, sa njim ne mozemo da kupimo stan za porodicu pa smo odustali. za euribor smo culi/citali razna misljenja, od toga da su predvidjanja kako ec se narednih 7-8 godina kretati izmedju 2 i 3, do misljenja slicnih tvom. Kako ne mozemo znati, plan B je upravo tačka 2
2 - ali sa pokrivenih 4 meseca (toliko u ovom trenutku mozemo max da izdvojimo) i namerom da se taj 'krizni fond' uvećava svakom mogucnom prilikom.
3 - jedna jeste

Ne znam koliko nam je adekvatan kriterijum ali mi smo se nekako vezali za procenu kirija vs rata u banci (s obzirom da jedno od ta dva moramo da plaćamo) i trenutno nam je to isto (rata za ovaj stan i iznajmiti 1.5 na istoj lokaciji) + za ovaj stan koji evo trenutno pregovaramo su kirije sigurno i više jer je on 2.5

Video sam skoro u oglasima prazan 2s stan u bl45 koji se izdaje za 230e. Ako imate trećinu od 56*1350 to je negde oko 25k i za to se u bankama prošle i pretprošle godine moglo dobiti 9% neto, ove nešto malo preko 7%, dakle oko 150e mesečno. Kada imate svoj stan onda sami popravljate prozore, sanitarije, parkete, instalacije, liftove, krov i fasadu zgrade itd, dakle računajte na 20-tak evra mesečno za takve troškove. Kada iznajmite stan, čim se nešto pokvari, npr. bojler, samo zovnete gazdu i on iskešira 150e za zamenu itd. Prema tome, vi možete da dodate 60e mesečno i da živite kao podstanari još nekoliko godina, a svi se slažemo da cene padaju i padaće.

Nase podstanarsko iskustvo nije bas ovakvo. Tako 'lepi' oglasi se obicno ispostave da su samo mamac za klijentelu agencije i da ne postoje realno. Pre 10-tak dana smo krenuli da gledamo stanove za iznajmiti jer trenutno iznajmljujemo stan u kome nema mesta za 3. člana, i kirija za 1.5./2.0 stanove u blokovima a koji su u OK stanju je od 280e pa naviše. Možda smo 'upali' u nezgodnom trenutku, možda ima jeftinijih, ne znam, ako ne završimo ovu kupovinu, videćemo šta se novo nudi. Gazde nisu baš spremne da se ulažu u stan koji iznajmljuju ili su jako malo spremni da to učine (samo 1 od primera: u jednom stanu vodokotlić nije radio i na pitanje da li bi ga zamenili pre nego se uselimo je čovek rekao: A zašto? Pa možete tušem da dohvatite WC šolju)

Što se štednje tiče, koliko ja znam trenutno se otprilike dobija 6% u grčkim bankama, porez je 10%, i nosi sve ove strahove vezane za euro, bankrot i slično

Worst case ... ne zelis da znas :ph34r:

Realno... Grcka je vec bankrotirala. Sve vise se cuju zvanicne izjave EU politicara (uticajnih) da ih treba pustiti niz vodu. Velie su sanse da se to desi do 15. Jula ove godine. Ukoliko medjutim odluce da produze agoniju to ce biti na najvise godinu-dve. Matematika je jednostavno protiv Grcke - ne postoji sansa da oni vrate svoje dugove. Kada (ne ako!!!) oni zvanicno objave svoj bankrot istog trenutka sve Grcke banke (ukljucujuci i Kiparske) propadaju. Dosta nemackih, francuskih i po koja britanska banka ce takodje biti u velikom problemu jer su i oni plasirali velika sredstva na to trziste. pretpostavljam da ce ljudi koji imaju stednju u tim bankama morati da potraze zastitu drzave jer drzava garantuje neki minumum - znamo kako je to kod nas islo sa Jezdom i Dafinom. Sta je sa onima koji imaju kredite kod tih banaka ne znam - sigurno ce nastaviti da ih placaju (pod gorim uslovima jer ce nastupiti jos veca bankarska kriza) nekome.
E sad... ovo gore je izvesno... jasno kao dan... ono sto sledi nakon toga je u domenu teorija... ukoliko odloze Grcki bankrot ne bi li spasli banke i bankare... gubitke ce postepeno prebaciti na gradjane EU sto ce uzrokovati dalji pad standarda u EU koji i onako sledi... ukoliko se kriza prosiri (vrlo verovatno) na Irsku, Spaniju, Italiju, Portugal (kriza, mislim bankrotstvo ovih drzava) sve to dobija jednu jos tragicniju dimenziju sa nesagledivim posledicama... Grcka definitivno napusta eurozonu i prelazi na drahmu vrlo skoro... euro ima sve sanse da prestane da postoji... kako ce to uticati na kredite u Srbiji ne znam, ali znam da ce srpska ekonomija potonuti iako se misli da je dotakla dno...

pretpostavljam da ti je i ovo dovoljno... kao sto rekose prethodni komentatori... nije vreme za kuovinu... nikako.. mada ja ne bih ni cent stavio u banke na stednju... narocito ne pre 15 jula dok se ne vidi kako ce se ovo sa Grckom resiti jer je u Srbiji velika vecina banaka iz 'problematicnih' zemalja i ne bih stavio ruku u vatru da ce im interes gradjana Srbije biti na prvom mestu kada proglase bankrotstvo...

toliko

Da, možda i ne želim da znam :ajme: :P Ja nekako razmišljam da, iako postoje realne šanse da sve ode dođavola, da svi veliki igrači koji su u i utiču nadalje na ovu priču, će mnogo toga da učine pre nego što njihov veeeeliki novac propadne pa mi to daje neku nadu da će se sistem ipak održati. Ako se pak ne održi, odosmo svi u ..., imali kredit ili ne

Pitanje: ako je kredit osiguran kod NKSO (a biće), zar to ne bi trebalo da daje neku sigurnost i klijentu a ne samo banci?

Možda nekulturno pitanje: a šta je 15. jula (novac nam je u grčkoj banci :mellow: )?

Sve u svemu, kako se za sada niko nije javio sa ličnim iskustvom sa Marfin bankom, to mu negde znači da za sada nije bilo masovinih negativnih iskustava, ali ni pozitivnih. Hm... :)

Inače, pročitala sam negde (ali sad nikako ne mogu da nađem gde) da je u setu ovih mera koje je NBS propisala i obaveza bankama da kamatu na otplatu stambenih kredita spuste na 1%. Da li neko zna da li je to tačno i od kada će se primenjivati? (u Marfin banci je 2% za prevremenu a 3% za potpunu, tokom čitavog perioda otplate kredita)

Edited by elenei, 23 June 2011 - 08:01.


#14 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 23 June 2011 - 15:29

Da, možda i ne želim da znam :ajme: :P Ja nekako razmišljam da, iako postoje realne šanse da sve ode dođavola, da svi veliki igrači koji su u i utiču nadalje na ovu priču, će mnogo toga da učine pre nego što njihov veeeeliki novac propadne pa mi to daje neku nadu da će se sistem ipak održati.

Veliki igraci ce naravno pokusati da spasu sistem, ali ne bez posledica. Posledica ce biti stampanje love i inflacija -> EURIBOR ide gore...

Worst case scenario je hiperinflacija ili deflacija (ako kojim cudom ugase stamparije), nadjite na internetu sta to znaci...

Ako se pak ne održi, odosmo svi u ..., imali kredit ili ne

Greska, oni koji imaju kredit prvo ce biti iscedjeni do poslednje kapi krvi, za razliku od ovih drugih koji bar nece biti cedjeni...
E sad ako je vama svejedno, onda pravac po kredit...

#15 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 23 June 2011 - 17:28

Da, slicno i mi razmisljamo ali da bi ostvarili cilj, morali smo da se modifikujemo
1 - hteli smo societe ali je preskup, sa njim ne mozemo da kupimo stan za porodicu pa smo odustali. za euribor smo culi/citali razna misljenja, od toga da su predvidjanja kako ec se narednih 7-8 godina kretati izmedju 2 i 3, do misljenja slicnih tvom. Kako ne mozemo znati, plan B je upravo tačka 2


Ok, u tom slučaju gledajte da makar uzmete kredit koji ima fiksnu maržu banke + EURIBOR/LIBOR.

Na temi o Pireus banci možeš videti kakve probleme imaju ljudi koji su uzimali stambene kredite sa klauzulom da banka ima diskreciono pravo da promeni visinu svoje marže u skladu sa poslovnom politikom. Time se banci praktično daju odrešene ruke da određuje visinu kamate, bez potrebe da išta objašnjava i dokumentuje. Doduše, NBS je skoro reagovala po ovom pitanju, ali ja se u startu ne bih upuštao u takvu avanturu.




2 - ali sa pokrivenih 4 meseca (toliko u ovom trenutku mozemo max da izdvojimo) i namerom da se taj 'krizni fond' uvećava svakom mogucnom prilikom.


Iskreno bih vam posavetovao da sačekate još malo dok ne uštedite više novca za ovu rezervu. Znam i sam koliko je teško naći odgovarajući stan po prihvatljivoj ceni, ali 4 mesečne rente u šteku su zaista premalo.




3 - jedna jeste


Ok, to je dobro. Nadam se da je to radno mesto jako stabilno jer je to praktično jedini sigurni oslonac koji imate u ovom trenutku.




Ne znam koliko nam je adekvatan kriterijum ali mi smo se nekako vezali za procenu kirija vs rata u banci (s obzirom da jedno od ta dva moramo da plaćamo) i trenutno nam je to isto (rata za ovaj stan i iznajmiti 1.5 na istoj lokaciji) + za ovaj stan koji evo trenutno pregovaramo su kirije sigurno i više jer je on 2.5


Taj kriterijum je adekvatan u smislu određivanja realne cene nekretnine koju želite da kupite u datom trenutku.


Evo računice na osnovu podataka koje si iznela na ovoj temi (kvadratura i cena po kvadratu) i zvaničnim podacima sa sajta Marfin banke (EKS, minimalno učešće i maksimalni rok otplate):

Posted Image



Dakle, ako biste pomenuti stan od 56 m2 u Bloku 45 mogli da izdate za 382 evra mesečno, to onda znači da je cena nekretnine realna u datom trenutku.

Grado je spomenuo da se takvi stanovi izdaju za 230 evra, ali hajde neka bude i 250 evra. Sve je to još uvek daleko od realne cene.




A koja je realna cena u ovom trenutku za taj stan?
50.000 evra

Posted Image




Moj iskreni savet je da sačekate i uštedite više novca za rezervu. Time ćete biti na dobitku jer:
  • cene nekretnina su u konstantnom padu,
  • novac koji imate oročen u banci će se još više umnožiti, pa će vam i učešće biti veće.


Drugo rešenje je da ubedite prodavca da vam proda stan za 50.000 evra (što je malo verovatno), ali čak i u tom slučaju biste krenuli u otplatu kredita bez dovoljne rezerve.



Najvažnije od svega: SMESTA SKLANJAJTE PARE IZ GRČKE BANKE