Jump to content

Photo
* * * * - 1 votes

Zasto Novak ne voli Srbiju?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4802 replies to this topic

#31 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 21 June 2011 - 11:52

Evo ni ja ne placam porez... a nisam teniser i ne zivim u Monaku.

Ma lako je tebi, ja niti sam teniser, niti živim u Monaku, ali plaćam porez... :angry:

#32 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 21 June 2011 - 11:54

Što mora da bude sud? Može da bude i neutralna analiza. Ne moramo da imamo lični stav da bi o nečemu diskutovali. Mislim, nije ni da branim nekome da ima stav, samo imam utisak da taj lični stav najčešće i ne doprinosi diskusiji previše, jer se vlasnici stavova poistovjećuju sa istima i burno reaguju na neslaganja...

Ma stavio sam "sud" u navodnike. Normalno da "volume" pa i kvalitet debate zavisi i od spremnosti sugovornika za revidiranje stavova.

#33 Lord_Slawe_

Lord_Slawe_
  • Members
  • 2,550 posts

Posted 21 June 2011 - 11:55

Zanimljivo kako se kroz patriotske naočare odmah prepoznaju zavist i ljubomora a nikako pohlep i lopovluk.

Fercera to svaki put, staviš crvenkapicu na glavu, poljubiš krstić i onda ti Bog sve prosti, i minus u državnoj kasi.

Nisam od tih.

Inace, bode u oci, cak i kroz naocare, sto je jednu ovak' opseznu analizu pohlepe (vid cudne pojave u modernom kapitalistickom drustvu) i "lopovluka" napisao bas covek koji je u velikoj meri odgovoran za neke sitne carke i trzavice par spratova dolje, gde obitavaju oni kojima treba bojicama da se crta :puke:

Niko drugi.

I nije analiza mogla neutralnije da ispadne od pominjanja Djokoviceve jahte.
Verovatno je i nju kupio od njegovi' novci.

#34 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 21 June 2011 - 12:00

Problem je u tome što on licemerno zaobilazi državnu kasu Srbije tamo, gde mu to odgovara a istovremeno baš toliko licemerno eksploatiše njene resurse kroz poslove familije. A pritom se kvazipatriotski, u stilu "pljeskavica sa sve", reklamokratski busa u patriotske grudi. Normalno da većini ljudi porez ne miriše al' kad bi ga svi zaobilazili, država nebi ni postojala. Nemam ja ništa protiv toga što se je on snašao u Monacu i tamo brine za svoj lični wellfare nego što u sprezi sa kvazielitskim normama ponašanja brine za svoj lični wellfare i netransparentno iscrpljivanje zemlje, u koju se on "patriotski" busa.

Ne ide to tako - srce na Kopaonik a pare u Monaco. Ček da mu počnu brojati dane boravka u Srbiji pa da ga klepnu po ušima kao Rossija ili onog jadnička, tatu od Steffi Graf.

У ствари је то проблем изабраних странака (не и изабраних представника, јер по српским законима грађани бирају странке, не и представнике), односно система који то све омогућава.

Да одговорим на оригинално питање:

Нико, па ни НЂ не мора да воли Србију, нарочито не тако што ће Србији (тј. државном апарату) плаћати више него што та држава тражи, или узимати мање од онога што му та држава омогући.

Он и многи други спортисти / јавне личности раде исто оно што и мање познати, "обични" грађани - дају колико морају, узимају колико могу. Посао система је да ту креира меру ствари. Очекивати од појединца да као стандард узме јавни интерес пре свога је помало наивно и утопистички. Супер је када се то деси, и то треба славити, али то не може бити подразумевана норма.

Притисак мора бити на државном апарату а не на појединцу.

Edited by Ahernar, 22 June 2011 - 07:49.

#35 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 21 June 2011 - 12:05

Inace, bode u oci, cak i kroz naocare, sto je jednu ovak' opseznu analizu pohlepe (vid cudne pojave u modernom kapitalistickom drustvu) i "lopovluka" napisao bas covek koji je u velikoj meri odgovoran za neke sitne carke i trzavice par spratova dolje, gde obitavaju oni kojima treba bojicama da se crta :puke:

Nije ovo debata o st.maurice-u i problemima razočaranih navijača nego baš o tome na kakav način se promoviše i pazari "svetačka ideologija" pa time posredno kupuju i jahte.

Nije valjala tamo, izgleda ne valja ni ovde.

Edited by Dhx77, 21 June 2011 - 12:07.

#36 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 21 June 2011 - 12:40

Nisam od tih.

važi kako za tebe tako i da pročitaju i ostali: svako stvaranje/raspirivanje animoziteta i podizanje tenzija izmedju različitih pdf-ova (tipa gore - dole, sportisti vs političari i obrnuto) i korisnika koji na njima učestvuju biće kažnjeno jednomesečnim banom.

da ne bude posle da niste na vreme informisani.

#37 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 21 June 2011 - 12:43

Samo uzivaj, imam sacuvan i prtscr originala.

Dulic je vidim budala, a Djokovici kojima su legle pare na racun porodicne firme nisu? Da znas da si mozda u pravu.

A sada se vrati na prvu recenicu uvodnog posta i izracunaj koji je to profit drzava imala od poslovanja sa Djokovicima (ne racunajuci glasove koje ce doneti politicarima na vlasti), ako se uzme u obzir ovaj gubitak javnih preduzeca i budzeta, turisticki, ekonomski?

Blago tebi.

Dulic jeste budala, jer placa sajtove po 30 000 eura, reklame 500 000 (mozda i vise od budale, ukoliko se utvrdi da moze da odgovara zbog toga i da je nesto radjeno mimo zakona). Zasto bi Djokovici bili budale? Zato sto su naplatili svoju reklamu, i to najvise sto su mogli? Tesko da su zbog toga budale. Koliko inace kostaju reklame na Serbian Openu, a koliko kostaju u svetu? Rekao bih i da su to bitni podaci.

Zasto je bitno koliki je profit drzava ostvarila!? Reklama se uvek placala, kao sto je i manje vise normalno podrzati neki medjunarodni sportski dogadjaj.

Ako je tovja poenta da dokazes da ova drzava nije zaradila od Novaka, u pravu si. Ali onda mi i nije bas najjasnije sta hoces, obzirom da je to slucaj i sa mnogim drugim sportistima, kako nasim, tako i svetskim..

Nesto si zaboravio. Dokazao je da je ovo samo jos jedan od stotina ako ne hiljadu primera kako politicari trose tudje pare.

Zato, ako je Novak pametan jer ne placa porez sa cime se slazem, treba i gradjani Srbije da prestanu sa placanjem poreza pa nek oni koji zaista hoce da doniraju za Djokovica i da ga unajmljuju za neke manifestacije to cine iz svog a ne iz tudjeg dzepa.

Glasanje na lepe oci na biralistu je glupost.

Jedini zaista demokratski i fer oblik glasanja je glasanje sopstvenim novcanikom za usluzni servis koji pruza (ili ne pruza) drzava kao i svaka druga organizacija.

Ti ovde pricas o odnosu gradjani - drzava. I ja se sa tobom slazem. Slazem se da ne treba da se finansiraju ni sportski klubovi (zvezda, Partizan). Gradjani koji nemaju posao, koji nemaju sta da jedu, nisu duzni da finansiraju razne vidove zabave.

Ali pitanje je, kakve Djokovic ima veze sa celom pricom. Zasto bi on pravio razliku izmedju prodaje reklame privatnoj ili drzavnoj firmi? Ima firmu, cilj firme je ostvarivanje profita, ko najvise ponudi, dobija reklamu, hvala dovidjenja.

Edited by medobrundo, 21 June 2011 - 12:47.

#38 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 21 June 2011 - 15:01

Rešenje je jednostavno: država i javna preduzeća ne treba da sponzorišu nikoga, sa posebnim osvrtom na visoko komercijalne sadržaje poput ATP turnira...

#39 Imanja

Imanja
  • Members
  • 189 posts

Posted 21 June 2011 - 16:10

Recimo, po kom je zakonu/propisu Milorad Cavic dobio poklonjen stan u BG - a zivi/trenira u USA? Je li platio na to porez?

Ne znam po kom zakonu, ali znam po kom osnovu:
Zato sto je zahvaljjuci njemu kao i nekolicini slicnih pojedinaca, Ime i pojam Srbija zasjalo u pozitivnom svetlu na medjunarodnoj sceni onoliko koliko je to moguce da ga obasja pojedinac u jednom "sekundarnom" sportu kakav je plivanje! Nekome to kanda da smeta!? Da bi drzava oprala sramotu shto Cavicu nije omogucila (kao ni mnogim slicnim perspektivnim i talentovanim ka kojima se takodje ogreshila) da trenira kako vrhunski sportista treba da trenira, najmanje shto je mogla da uradi je da mu pokloni stan! Siguran sam da bi Cavic mnogo radije da trenira u Srbiji nego li u Italiji i Americi (trener mu je Amerkanac takodje ako se ne varam; hmmm izdajnik... :) kada bi za to imao uslove koje je zasluzio!
Cavic je zaduzio Srbiju!
A meni je vishe muka od vas "selektivnih jednakosaca" koji bi da smo svi jednaki u siromashtvu nabijem vam taj vash komunizam tamo gde mu je mesto! Tim pre shto cutite ko pichke na pitanje "po kom zakonu je Ceca na kucnoj slobodi?" i "po kom to zakonu Davinic nije na dozivotnoj?" ali se zato pitate "shta Djokovic radi u Monaku!?".

#40 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 21 June 2011 - 16:19

Ne znam po kom zakonu, ali znam po kom osnovu:
Zato sto je zahvaljjuci njemu kao i nekolicini slicnih pojedinaca, Ime i pojam Srbija zasjalo u pozitivnom svetlu na medjunarodnoj sceni onoliko koliko je to moguce da ga obasja pojedinac u jednom "sekundarnom" sportu kakav je plivanje! Nekome to kanda da smeta!? Da bi drzava oprala sramotu shto Cavicu nije omogucila (kao ni mnogim slicnim perspektivnim i talentovanim ka kojima se takodje ogreshila) da trenira kako vrhunski sportista treba da trenira, najmanje shto je mogla da uradi je da mu pokloni stan! Siguran sam da bi Cavic mnogo radije da trenira u Srbiji nego li u Italiji i Americi (trener mu je Amerkanac takodje ako se ne varam; hmmm izdajnik... :) kada bi za to imao uslove koje je zasluzio!
Cavic je zaduzio Srbiju!
A meni je vishe muka od vas "selektivnih jednakosaca" koji bi da smo svi jednaki u siromashtvu nabijem vam taj vash komunizam tamo gde mu je mesto! Tim pre shto cutite ko pichke na pitanje "po kom zakonu je Ceca na kucnoj slobodi?" i "po kom to zakonu Davinic nije na dozivotnoj?" ali se zato pitate "shta Djokovic radi u Monaku!?".

Ima redovno prijavljeno boravišno mesto, tamo prijavljuje svoje prihode(zvanično) te tamo i plaća (skoro nikakav) porez.Srbija kao država mu sa pravne strane ništa ne može.Novac nije zaradio u Srbiji pa da joj plaća porez.

#41 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 21 June 2011 - 16:40

Nisu problem ničije zasluge, ali za to se dobija orden, a ne stan. Uostalom, zašto država da daje stan nekome ko od jednog sponzorskog ugovora može da ga kupi? Zašto da Novakovoj porodici daje ogromne pare kada Novak zarađuje hiljadama puta veće iznose?
Zašto EPS ili Telekom da daju novac bilo kome - ako imaju viška, neka snize cene, neka ulažu u infrastrukturu, nove usluge. Sponzorstvo je obično u obostranom interesu, a Telekom i EPS (naročito EPS) nemaju ekonomski interes da sponzorišu bilo koga, nego je to jedna muljavina i pretakanje državnih upara u privatne džepove.

Sa moje strane nema zavisti, samo mislim da je nelogično da država daje novac onima koji ga već imaju, a nema za elementarne stvari (npr. i moje drugo dete je, kao i mnoga druga, "izvisilo" na konkursu za vrtić, a meni su te 3-4000€ koliko ću dati za privatni veliki novac).

#42 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 21 June 2011 - 22:24

Djokovic je izabrao da iskaze i svoj "patriotizam" tako sto ce ziveti u Monaku gde se ne placa porez na licne prihode, za razliku od rodne Srbije:

Porez na dohodak veci od 1,7 miliona RSD

Beograd -- Svi koji su u prethodnoj godini ostvarili ukupan bruto prihod veći od 1.708.200 dinara moraće da plate porez po stopi do 15 odsto.

http://www.b92.net/b...2&nav_id=490014

Monaco has no income tax or CGT

Individuals do not pay tax on income (in Monaco)

http://www.globalpro...Taxes-and-Costs

Na ovaj nacin Novak Djokovic, koji je zaradio do sada preko 26 miliona dolara u svojoj karijeri, je uskratio drzavi Srbiji skoro 4 miliona dolara poreza. Iz dzepa, u dzep.

Hajde da razbijemo tu famu o Đokoviću i njegovom neplaćanju poreza Srbiji.

Svi državljani Srbije koji nisu rezidenti (ne provode više od 183 dana godišnje u domovini) ne plaćaju porez ovde, već tamo gde su prijavljeni. To nije nikakvo eksluzivno pravo za Novaka, već važi za sve naše gastarbajtere koji imaju srpsko državljanstvo a žive i rade u inostranstvu.

Nole veći deo godine provodi po raznim turnirima širom sveta. U Srbiji je možda neka 3-4 meseca godišnje, tako da zaista nema osnova da mu se ovde naplaćuje porez.

O davanju subvencija i državnog novca Srđanu Đokoviću mislim sve najgore, a za to bi odgovornost trebalo da snose Dulić, Radujko i ostali šljam iz vlasti.

#43 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 21 June 2011 - 23:11

Evo kako ja vidim sve ovo:

Novak je postigao sve što je postigao zahvaljujući isključivo svom talentu, radu i podršci porodice. Na putu da postane to što je postao njemu Srbija ništa nije pomogla, jasno ko dan. E sad, Novak je prijavljen u Monaku, i to je u redu sa dve strane: 1. Zato što želi da mu ostane što više para 2. Ne duguje on ništa Srbiji, šta god donira, to je na čisto dobrovoljnoj bazi. Dakle, možemo da kažemo da u njegovom slučaju Del Boyova rečenica (iz prve ep): "Government give us nothing, we give 'em nothing" stoji.

Ali, ono što je takođe jasno, mada mnogo manje očigledno većini, je da su poslovi oko firme njegovog matorog i strica, kao i cela ova kampanja "Očistimo Srbiju", blago rečeno mutni. Ja bih voleo da sam siguran kako Novak ne zna za muljotine u poslovanju "Family Sporta", i da je on, kad je već sve ovako kako jeste, nesvestan za šta je on paravan stricu i ćaletu. Što se tiče reklame i bilborda za "Očistimo Srbiju", ne znam detalje, ali mislim da je malo jadno da se predstavlja kao neki patriota i neko ko bi sve što je u njegovoj moći uradio za Srbiju, a ovamo on uzima pare od vlade za jednu takvu kampanju a njegovi za turnir od grada i/ili od vlade itd. Ne znam baš da li neko ko sebe naziva patriotom bi trebalo da se odnosi prema inače jadnim budžetima, bilo grada bilo države, kao izvorima sponzorstva, tj gadi mi se da neko ko je zaradio 26 miliona dolara, samo od turnira, uopšte pomišlja da se on ili njegovi okoriste, na bilo koji način, parama poreskih obveznika. Naravno, da ne pričam o tome kako, osim majke, doživljavam njegovu porodicu: Od ćaletovih nastupa, preko strica bizmismena, do mlađeg mu brata koji, u izlasku, prolazi ulicom kao da je oslobodilac Posted Image

#44 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 June 2011 - 23:18

...

Ovde postovi nestaju brze nego se pisu.

No, niko nije jaci od kesh-a.

...

#45 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 22 June 2011 - 08:51

To nije nikakvo eksluzivno pravo za Novaka, već važi za sve naše gastarbajtere koji imaju srpsko državljanstvo a žive i rade u inostranstvu.

Hajde da ne uporedjujemo gastarbajtare sa Novakom. Ovi prvi na tom mestu gde su prijavljeni i rade i žive. Tu im je lebac.

Ovaj drugi bi mogao biti prijavljen bilo gde na ovoj planeti ali pazi čuda, on je izabrao poreski raj a ne voljenu mu Srbiju.

O davanju subvencija i državnog novca Srđanu Đokoviću mislim sve najgore, a za to bi odgovornost trebalo da snose Dulić, Radujko i ostali šljam iz vlasti.

Znači, kriv je samo onaj koji daje "mito" a ne i onaj koji ga uzima. Logika.