Jump to content


Photo
- - - - -

Akreditacija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#16 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 03 May 2011 - 00:17

Пачије школе имају дозволу државе само зато што је држава алава на порезе.


Ko je jebe, izdala je dozvolu. Posle onoga nema ovoga.

#17 stefans86

stefans86
  • Members
  • 5 posts

Posted 06 May 2011 - 14:59

Sve je ispalo ok na kraju , cura je zvala ministartsvo i inspekciju , overena joj je diploma zato sto u vreme kada je upisala fakultet je imao akreditaciju .

#18 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 06 May 2011 - 21:04

Sve je ispalo ok na kraju , cura je zvala ministartsvo i inspekciju , overena joj je diploma zato sto u vreme kada je upisala fakultet je imao akreditaciju .


Drago mi je da je stvar reshena. Ako je u pitanju tvoja cura....tebi je verovatno josh drazze.

Оних којима је стало до дипломе а не до знања, стручности и квалификација, неће ми бити жао кад наиђу на проблем као ова из уводног топика.

Пачије школе имају дозволу државе само зато што је држава алава на порезе. Тзв. ''министар просвете'' је јасно дисквалификовао приватне универзитете када је изјавио да на њима неће моћи да се школују лекари и наставници, јер ''не може било ко да нас лечи и учи нашу децу''. С тим се слажем, само не знам шта ће коме у овој држави менаџери, економисти, правници, психолози итд. који се ''школују'' на приватним универзитетима? Ко има и какве користи од њих?


Iako smatram da se iza tvojih pisanja krije neki lichni animozitet prema privatnim shkolama i da iz toga proizilazi seirenje nad problemom pred kojim se postavljach topica nashao, ipak da bachim jednu napomenu.

Pomenuti ministar radi i prihoduje na jednom privatnom univerzitetu. Taj univerzitet poziva da se kod njih plati, studira pa na kraju bega iz Srbije. Iako smatram da beganje iz Srbije nije losha ideja, htedoh zapravo reci da je u normalnim drzavama ovo svojevrstan skandal. U tim zemljama, chinjenica da ministar radi na MU znachila bi potvrdu nekakvog kvaliteta.

Inache, nije ministar diskvalifikovao pomenute ustanove, vec je to ubacheno u zakon a plod je "mukotrpnog rada" lobija sa medicinskog fakulteta.

Ako cesh pravo, da je kojim sluchajem izostala drzavna intervencija u zashtiti monopola mi bi vec imali zachetke kvalitetnog privatnog obrazovanja sa zadovoljnim, nauci i edukaciji okrenutim profesorima i studentima savremenije obrazovanima i od shikaniranja zashticenima.

Apropo tvog poslednjeg pitanja. Preporuchujem ti da nekako dodjesh u posed knjige/adresara obrazovnih ustanova (koledzi i fakulteti) na teritoriji USA. Adresar ima 400 strana.

#19 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 07 May 2011 - 17:24

Megatrend tj. Fakultet za poslovne studije je faks gde je Zarko zaposlen. MU je zadovoljan da bude drugorazredno utociste studentima koji su upisali neki drzavni, pa posle muka i muka otisli tamo, ili prvorazredno za tatine i mamine sinove. U nekim sferama je bolji od drzavnih ali ima jos mnogo toga sto treba da urade da bi bili ful univerzitet gde bi dolazili bolji studenti i dolazilo vise ljudi, a to je cilj. A ako neko ima licne animozitete prema privatnicima skroz ih kapiram, jer sam i ja iste imao. Sad sam malo promenio misljenje ali ih i dalje razumem. Inace za potvrdu diplome, pa normalno kako je i par ljudi odavde napisalo oni su imali akreditaciju kad su upisali tu generaciju gde ti je bila devojka, tako da su morali da daju nesto.



#20 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 08 May 2011 - 01:44

Inache, nije ministar diskvalifikovao pomenute ustanove, vec je to ubacheno u zakon a plod je "mukotrpnog rada" lobija sa medicinskog fakulteta.

Таква изјава је дефинитивно дисквалифицирајућа, ако ако неко то неће да види, шта ћу му ја... Чијег рада је плод, није ни битно, битно је да је добро.

Ako cesh pravo, da je kojim sluchajem izostala drzavna intervencija u zashtiti monopola mi bi vec imali zachetke kvalitetnog privatnog obrazovanja sa zadovoljnim, nauci i edukaciji okrenutim profesorima i studentima savremenije obrazovanima i od shikaniranja zashticenima.

Не знам из чега си то закључио. Из искустава са Мегатрендом, Сингидунумом, Унионом, Алфом...? Е а ово за јадне шиканиране студенте, напросто не заслужује коментар. :ajme:

Apropo tvog poslednjeg pitanja. Preporuchujem ti da nekako dodjesh u posed knjige/adresara obrazovnih ustanova (koledzi i fakulteti) na teritoriji USA. Adresar ima 400 strana.

Шалиш се? :blink: Причам о земљи Србији.

Edited by Псеудо, 08 May 2011 - 01:49.


#21 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 08 May 2011 - 19:26

Е а ово за јадне шиканиране студенте, напросто не заслужује коментар. :ajme:

..........

Причам о земљи Србији.


Jesi li siguran da o Srbiji pričaš?
Ja ne bih rekao.

#22 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 10 May 2011 - 12:48

Imam dosta drugova i drugarica koji su se ispisali sa drzavnog i otisli na privatne fakultete. Oni mi sami kazu da je to sto tamo uce smesno. Imaju za ispit neki materijal od 20-30 stranica, a ni to ne moraju da nauce ako bas nece devet ili deset. Jedino mi neki likovi koji nikad nisu isli na drzavni pricaju kako se i na privatnim fakultetima uci, samo je skraceno jer ne uce 'bespotrebne gluposti'. Inace, njih ogovaraju i ovi koji su otisli sa drzavnih, kako se stresiraju tamo kad im profesor da 50 stranica jer nema sanse da se sve to nauci.
I jedan profesor mi je pricao koji je ranije predavao na drzavnom, a sada zbog visestruko vece plate, na privatnom, da mu je najveci problem da skrati dovoljno gradivo da bi ga bar neko savladao. Kaze kad naidje na studenta koji je spremio ispit, njemu bukvalno dodje da prekine ispitivanje i da ga nosi na ramenima do kafane od srece!

Tako da. ili neka drzava uredi pitanje privatnih fakulteta ili neka ih ukine skroz. Jer npr. neko sa diplomom sa megatrenda, moze da dodje na moj faks i upise master studije. Kod tih studenata to se popularno zove 'pranje diploma' To je direktno ponizavanje rada studenata na drzavnim fakultetima, i ministri to dobro znaju. Samo vise cene lovu od studenata...

Edited by djnemanja, 10 May 2011 - 12:50.


#23 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 10 May 2011 - 13:18


A meni je dosta kolega prichalo o drugim kolegama profesorima koji su alkoholichari. Da li to znachi da je BU stecishte pijanih?

Bez uvrede ali tvoj post je pravo ogledalo nerazumevanja shta je to shto drzava treba da "sredi", shta trzishte rada treba da koriguje a shta je drushtveni problem nakaradnog mentaliteta i studenata i profesora.

BTW Ovo shto dajesh kao primer (20 strana za ispit) je naravno, osim shto je preterivanje, takodje i odlika dosta drzavnih fakulteta (nepotizam, pushtanje preko veze, kupovina ispita). Pa najveca afera sa polaganjem ispita uz 0 (slovima NULA), spremljenih strana je na drzavnom univerzitetu (Kragujevac)!

Kada se razbije monopol BU, pochne sa primenom Bolonje u pravom smislu, inspekcije proshvrljaju po profesorskim kabinetima i zavrshe se zapocheti sudski procesi onda cemo moci da diskutujemo. Ovako, ljudi sa pravom odlaze na mesta koja ce im omoguciti da dostojanstveno steknu diplomu i obezbede sebi egzistenciju.

Obrazovanje u Srbiji je sistemski trulo i tome nisu krivi privatni fakulteti vec neko drugi.

Edited by Shedou, 10 May 2011 - 13:20.


#24 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 10 May 2011 - 23:23

To je direktno ponizavanje rada studenata na drzavnim fakultetima, i ministri to dobro znaju.


Evo ja sa državnog fakulteta, koji sam odrao dupe od učenja, apsolutno nemam ništa protiv da neko s Megatrenda dođe, upiše master na državnom i završi ga. Ali ni najmanje. Zašto? Pa zato što ćemo se sutra sresti negde ja i takav neko, pa će se videti ko koliko zna i vredi. Jedino me tu neko može poniziti - ako više zna od mene. I takvom mogu samo da pružim ruku i čestitam, ma gde on završio i ma šta završio. To što se u ovom društvu cene formalne kvalifikacije (diploma) a ne znanje, to je najveći problem, al' još veći je problem kad mladi ljudi na taj način i dalje rezonuju.

Da ne budem pogrešno shvaćen, ko želi da uči u nekim stvarima može mnogo bolje i više naučiti na privatnom, iz veoma prostog razloga što se isti oni profesori koji na državnim fakultetima na studentima leče komplekse mnogo drugačije ponašaju dok tezgare na privatnim. Ljubazni, predusretljivi, ažurni; pa interaktivna predavanja; pa male studijske grupe gde se radi sa svakim studentom ponaosob - da čovek prosto ne poveruje da se radi o istim ljudima.

Tu nešto sistemski nije u redu, a šta je - pogađajte jedanput.

#25 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 11 May 2011 - 22:22

A meni je dosta kolega prichalo o drugim kolegama profesorima koji su alkoholichari. Da li to znachi da je BU stecishte pijanih?

Bez uvrede ali tvoj post je pravo ogledalo nerazumevanja shta je to shto drzava treba da "sredi", shta trzishte rada treba da koriguje a shta je drushtveni problem nakaradnog mentaliteta i studenata i profesora.

BTW Ovo shto dajesh kao primer (20 strana za ispit) je naravno, osim shto je preterivanje, takodje i odlika dosta drzavnih fakulteta (nepotizam, pushtanje preko veze, kupovina ispita). Pa najveca afera sa polaganjem ispita uz 0 (slovima NULA), spremljenih strana je na drzavnom univerzitetu (Kragujevac)!

Kada se razbije monopol BU, pochne sa primenom Bolonje u pravom smislu, inspekcije proshvrljaju po profesorskim kabinetima i zavrshe se zapocheti sudski procesi onda cemo moci da diskutujemo. Ovako, ljudi sa pravom odlaze na mesta koja ce im omoguciti da dostojanstveno steknu diplomu i obezbede sebi egzistenciju.

Obrazovanje u Srbiji je sistemski trulo i tome nisu krivi privatni fakulteti vec neko drugi.



Ok, prihvatam kritiku, naravno.
Samo jedna stvar. Nisam hteo da kazem da im je svaki ispit po 20 strana, ali ima ih. Ako hoces tacno, drugarica mi je pokazala materijal za ispit od 16 listova(znaci 32 strane), sa sve uvodom, sadrzajem...U pitanju je fakultet koji se nekad zvao Braca Karic, sada nemam pojma kako se tacno zove. Isto mi je ona pricala kako im je profesor na sred ispitta rekao, 'sta cekajte, vadite knjige'. U smislu da prepisu
Nisam ja ni rekao da je stanje na drzavnim fakultetima dobro. daleko je od toga. Ali drzava treba da propise iste kriterijume za sve fakultete(ne samo formalno, nego u praksi). Pa da u zavisnosti od kvaliteta predavanja, mogucnosti strucne prakse, cene... sami izaberemo sta nam najvise odgovara


Evo ja sa državnog fakulteta, koji sam odrao dupe od učenja, apsolutno nemam ništa protiv da neko s Megatrenda dođe, upiše master na državnom i završi ga. Ali ni najmanje. Zašto? Pa zato što ćemo se sutra sresti negde ja i takav neko, pa će se videti ko koliko zna i vredi. Jedino me tu neko može poniziti - ako više zna od mene. I takvom mogu samo da pružim ruku i čestitam, ma gde on završio i ma šta završio. To što se u ovom društvu cene formalne kvalifikacije (diploma) a ne znanje, to je najveći problem, al' još veći je problem kad mladi ljudi na taj način i dalje rezonuju.

Da ne budem pogrešno shvaćen, ko želi da uči u nekim stvarima može mnogo bolje i više naučiti na privatnom, iz veoma prostog razloga što se isti oni profesori koji na državnim fakultetima na studentima leče komplekse mnogo drugačije ponašaju dok tezgare na privatnim. Ljubazni, predusretljivi, ažurni; pa interaktivna predavanja; pa male studijske grupe gde se radi sa svakim studentom ponaosob - da čovek prosto ne poveruje da se radi o istim ljudima.

Tu nešto sistemski nije u redu, a šta je - pogađajte jedanput.


Nemam ja nikakav problem da se nadmecem u znanju sa bilo kojim studentom, kako onim ko zavrsi drzavni faks sa bubicom u uhu, ili sa onim koji zavrsi privatni. Samo kada cu ja da dobijem sansu da se pokazem? Hoce li iz 1000 CV-a nas sa istom diplomom i istim zvanjem, moci da odrede ko je stvarno ucio a ko nije(odnoso, ko ima znanje, a ko ne)?
Da na konkursima daju neki strukovni test, bilo sta slicno, drugacije bi bilo

Edited by djnemanja, 11 May 2011 - 22:34.


#26 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 12 May 2011 - 00:39

A meni je dosta kolega prichalo o drugim kolegama profesorima koji su alkoholichari. Da li to znachi da je BU stecishte pijanih?

Видим да си се максимално потрудио да му пост избациш из контекста и да га погрешно разумеш.

Bez uvrede ali tvoj post je pravo ogledalo nerazumevanja shta je to shto drzava treba da "sredi", shta trzishte rada treba da koriguje a shta je drushtveni problem nakaradnog mentaliteta i studenata i profesora.

Друштвени проблем јесте накарадни систем вредности (и студентски менталитет) у коме је студирање мода а не потреба и привилегија за најбоље, у коме се цени диплома а не суштинско знање.

BTW Ovo shto dajesh kao primer (20 strana za ispit) je naravno, osim shto je preterivanje, takodje i odlika dosta drzavnih fakulteta (nepotizam, pushtanje preko veze, kupovina ispita). Pa najveca afera sa polaganjem ispita uz 0 (slovima NULA), spremljenih strana je na drzavnom univerzitetu (Kragujevac)!

Без икакве жеље да релативизујем ''аферу индекс'', али причати о томе а бранити приватне ''универзите'' је благо речено лицемерно, зато што су приватни универзитети инситуционализација корупције, или: како по закону купити диплому. Плаћање школарине на приватном универзитету је ништа друго до годишња рата за куповину дипломе. Стога, мада за такве ствари заговарам нулту толеранцију, сматрам праву куповину испита или дипломе етички исправнијим, јер је то ''студирање'' на приватним ''универзитетима'' чиста продаја магле и хватање прилике да се 4 године џабалебари и сплавари о трошку родитеља, и делимично државе, због студентских попуста и олакшица.

Kada se razbije monopol BU, pochne sa primenom Bolonje u pravom smislu, inspekcije proshvrljaju po profesorskim kabinetima i zavrshe se zapocheti sudski procesi onda cemo moci da diskutujemo. Ovako, ljudi sa pravom odlaze na mesta koja ce im omoguciti da dostojanstveno steknu diplomu i obezbede sebi egzistenciju.

Студирање на приватном ''универзитету'' и достојанство? :D Мора да се шалиш. Заправо, можда то и иде заједно по том накарадном студентском менталитету и још накараднијем систему вредности. Мени је отићи на приватни ''универзитет'' типичан пример како неко сам себи да потпише губитак достојанства и како да институционализује сопствену глупост.

Obrazovanje u Srbiji je sistemski trulo i tome nisu krivi privatni fakulteti vec neko drugi.

Апсолутно. Приватни ''универзитети'' су само карике у ланцу који је све дужи, а проистиче из погрешног система вредности, менталитета и погрешне политике на највишем нивоу.

#27 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 12 May 2011 - 11:14

Стога, мада за такве ствари заговарам нулту толеранцију, сматрам праву куповину испита или дипломе етички исправнијим, јер је то ''студирање'' на приватним ''универзитетима'' чиста продаја магле и хватање прилике да се 4 године џабалебари и сплавари о трошку родитеља, и делимично државе, због студентских попуста и олакшица.


Sa ovakvim (boldovanim) stavom zaista ne mogu da polemishem.

Polazish od pretpostavke da SVI studenti na SVIM privatnim uni "dzabalebare i nishta ne uche", shto je morash priznati nonsens i donosish zakljuchak da iste treba izbrisati iz registra.

Tvrdnja da su obrazovne ustanove u privatnom vlasnishtvu nepotrebne i da ih treba ukinuti zbog razloga koje navodish je u suprotnosti sa tekovinama americhkog i evropskog obrazovnog sistema i jedna ogromna generalizacija koja nema smisla, tako da diskusije nema.

#28 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 19 May 2011 - 14:59

Pa dajte bre ljudi, upoređivao sam gradivo, udžbenike i metode rada na svom fakultetu i na jednom privatnom - pa ja bih sa oduševljenjem učio ono što su oni (na privatnom) ponudili i predvideli. Sa još većom motivacijom. O odnosu prema studentima uopšte i da ne počinjem.

Državni fakulteti su poslednji zaostatak radničkog samoupravljanja, gde upošljenici tj. radnici (profesori i asistenti) imaju više predstavnika u Savetu (pandan upravnom odboru u kompaniji) nego osnivač (država) i korisnici (studenti) zajedno; a organizaciona struktura je takva da je svaki fakultet celina za sebe i ne šljivi univerzitet ni 2% tj. SOUR Univerzitet u Beogradu - OOUR Ekonomski fakultet (za poređenje, univerziteti po EU i SAD su jedinstveni subjekt, organizovan kroz odeljenja tj. departmane). Država nema apsolutno nikakve ingerencije prema fakultetima ("autonomija univerziteta"), čak ne može ni da utiče na osnovne stvari koje se tiču zaštite javnog interesa iako je osnivač (profesori njene predstavnike uvek mogu preglasati). Koja su to legla dekadencije, krugova, lobija, frakcija; kakve se tu sve nameštaljke dešavaju; koliko se tu zloupotrebljava položaj i uticaj - ne mogu ni da vam opišem.

Ja bih sve to instant privatizovao, i to pre svih drugih javnih ustanova i preduzeća. Jer se od njih (s razlogom) očekuje da pruže najviše ovom društvu u procesu modernizacije, s obzirom na položaj, ugled i beneficije koje uživaju, a ja imam osećaj da upravo otud najveće zlo dolazi (čast retkim izuzecima).

Da na konkursima daju neki strukovni test, bilo sta slicno, drugacije bi bilo


Ozbiljniji privatni poslodavci uglavnom to rade, jer im je u interesu da prime nekog ko će služiti cilju tj. stvaranju profita, a ne troškova. U javnom sektoru je primarni kriterijum za rangiranje debljina veze, tako da je činjenica koji je kvalitet stručnosti i gde je diploma stečena manje bitna, bitno je da je ima.

Edited by Tribun_populi, 19 May 2011 - 15:07.


#29 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 21 May 2011 - 17:45

Sa ovakvim (boldovanim) stavom zaista ne mogu da polemishem.

Polazish od pretpostavke da SVI studenti na SVIM privatnim uni "dzabalebare i nishta ne uche", shto je morash priznati nonsens i donosish zakljuchak da iste treba izbrisati iz registra.

Tvrdnja da su obrazovne ustanove u privatnom vlasnishtvu nepotrebne i da ih treba ukinuti zbog razloga koje navodish je u suprotnosti sa tekovinama americhkog i evropskog obrazovnog sistema i jedna ogromna generalizacija koja nema smisla, tako da diskusije nema.

Напиши, онда, за који приватни универзитет у Србији не важи ово што сам написао.