Jump to content


Photo
- - - - -

Akreditacija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 stefans86

stefans86
  • Members
  • 5 posts

Posted 21 April 2011 - 20:21

Ovako imam jedno pitanje ako se neko razume u to. Upisala je moja jedna drugarica faks 2005 zavrsila je sad preneki dan , kad je otisla u opstinu da joj overe diplomu rekli su joj da njen faks nije akreditovan od januara ove godine . Zar se ne racuna za nju da li je faks imao akreditaciju kad je ona upisala . Posto mi je nekako glupo da joj ostao samo diplomski kad je faks izgubio akreditaciju i njoj da cele studije ne vaze . Ako neko moze da mi odgovori bio bi zahvalan.

#2 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 22 April 2011 - 16:15

Ovako imam jedno pitanje ako se neko razume u to. Upisala je moja jedna drugarica faks 2005 zavrsila je sad preneki dan , kad je otisla u opstinu da joj overe diplomu rekli su joj da njen faks nije akreditovan od januara ove godine . Zar se ne racuna za nju da li je faks imao akreditaciju kad je ona upisala . Posto mi je nekako glupo da joj ostao samo diplomski kad je faks izgubio akreditaciju i njoj da cele studije ne vaze . Ako neko moze da mi odgovori bio bi zahvalan.


Koji je to fax koji je izgubio akreditaciju ove godine? Tachnije, da li nije ispravio nedostatke iz akta upozorenja ili o chemu se zapravo radi?

Koliko znam, ustanove koje "izgube" akreditaciju nemaju pravo da upisuju nove studente, ali imaju zakonsku obavezu da omoguce studentima zavrsetak studija a njihove diplome su pravno validne tako da ne bi trebalo da bude problema u opshtini.

Medjutim, imajuci u vidu (ni)kakav je zakon i da postoji hronichan nedostatak podzakonskih akata nishta me ne chudi.

Evo ovde malo opsirnije

#3 stefans86

stefans86
  • Members
  • 5 posts

Posted 22 April 2011 - 17:20

Alfa fakultet privatni bankarstvo . Od ove godine nemaju pravo da upisiju nove studente . Stvarno ne kapiram kako moze to da ima uticaj na nekog ko je upisao davno faks i zavrsio sa ispitima dok je jos imao akreditaciju.

#4 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 22 April 2011 - 20:41

Ako je pala godinu i prešla na tzv. novi program, tj. program koji je usvojen posle akreditacije, pomoći nema. Doduše, ne znam zbog čega je mislila da će joj Alfa (što je zapravo BK, samo se ime izmenilo) doneti validnu diplomu.

#5 stefans86

stefans86
  • Members
  • 5 posts

Posted 22 April 2011 - 21:00

Cekaj ako fakultet kad npr upises cetvrtu godinu ima akreditaciju i pre nego sto ti zavrsis tu cetvrtu izgubi ,kako moze to da utice na tebe ? To jedino ne kapiram . Posto si ti upisao kad je drzava odobrila.

#6 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 22 April 2011 - 21:32

Izvini, nisam dobro pročitao uvodni post. Moja greška. Ako je fakultet u međuvremenu izgubio akreditaciju - ode mast u propast. To znači da nije uspeo da održi nivo za koji je akreditovan i samim tim se javio problem. Bez obzira na to što faklutet jeste bio akreditovan, ukoliko se akreditacija u međuvremenu izgubi, diploma ne vredi.

U ovom slučaju bi trebalo tužiti fakultet za neispunjavanje obaveza, mada je ovo već posao za advokata.

#7 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 22 April 2011 - 22:49

Izvini, nisam dobro pročitao uvodni post. Moja greška. Ako je fakultet u međuvremenu izgubio akreditaciju - ode mast u propast. To znači da nije uspeo da održi nivo za koji je akreditovan i samim tim se javio problem. Bez obzira na to što faklutet jeste bio akreditovan, ukoliko se akreditacija u međuvremenu izgubi, diploma ne vredi.

U ovom slučaju bi trebalo tužiti fakultet za neispunjavanje obaveza, mada je ovo već posao za advokata.


Ovo boldovano. Gde si to nashao?

#8 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 22 April 2011 - 23:13

Znam za sličan slučaj, a objašnjenje je dobio student od pravne službe fakulteta. Nažalost, nemam ništa opipljivije. Zato sam i predložio da angažuje advokata.

Edited by DJ_Vasa, 22 April 2011 - 23:14.


#9 stefans86

stefans86
  • Members
  • 5 posts

Posted 23 April 2011 - 00:27

Pa sta ce advokat tu da pomogne sto je ta osoba izgubila 5 godine nizasta ....

#10 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 23 April 2011 - 11:14

Sumnjam u validnost obrazlozenja te pravne sluzbe. Koliko znam steceno/ostvareno pravo se ne moze retroaktivno oduzimati.

Sve sto sam nasao/procitao ukazuje da bi student trebao da bude zasticen. Diploma mu je pravno validna a u slucaju da studije nije zavrsio matichni fakultet treba da mu obezbedi nastavak studija (bilo gde).

Uz ogradu da postoji neka zvrchka u vezi godine upisa/godine zavrshetka studija/aps. staza preporuchujem da drugarica razjasni situaciju u Min. prosvete./Komisiji za akreditaciju/Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje/matichnom fakultetu i sl.

Edited by Shedou, 23 April 2011 - 11:15.


#11 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 23 April 2011 - 13:45

Ja mislim da ako izgubi fakultet akreditaciju, nema pravo da upisuje nove studente. Starim studentima koji su vec upisali neku godinu studija ili im je ostao samo rad, je duzan da omoguci nastavak studija na nekom drugom srodnom fakultetu. Samo u tom slucaju ne znam ciju diplomu dobije, fakulteta koji je izgubio akreditaciju i diploma mu ne vazi ili diplomu fakulteta na koji je naknadno prebacen?

#12 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 23 April 2011 - 20:47

О чему ли мислите кад уписујете те пачије школе... <_<

#13 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 24 April 2011 - 13:08

О чему ли мислите кад уписујете те пачије школе... <_<


Najverovatnije o diplomi....

I verovatno o tome da "pachije shkole" imaju dozvolu drzave da rade.

#14 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 24 April 2011 - 20:57

Ukoliko je upisala po starom programu (a po svoj prilici jeste, ako je upisala 2005; novi zakon je tek tad donet a efektivno je počeo da se primenjuje tek od 2007/08 kad su kompletirani svi podzakonski propisi), onda ona s tim nedobijanjem akreditacije nema nikakve veze.

Akreditacija se odnosi na studijske programe po Bolonji. Na studente upisane po starim programima, po slovu važećeg Zakona o visokom obrazovanju, primenjuju se pravila i uslovi studiranja i stručni nazivi utvrđeni Zakonom o univerzitetu iz 2002. godine i Zakonom o stručnim i naučnim nazivima iz 1977. godine. Ne može se nepriznavati stečeno pravo zato što se nešto promenilo sada, to je suprotno principu pravne sigurnosti.

#15 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 02 May 2011 - 23:42

Najverovatnije o diplomi....

I verovatno o tome da "pachije shkole" imaju dozvolu drzave da rade.

Оних којима је стало до дипломе а не до знања, стручности и квалификација, неће ми бити жао кад наиђу на проблем као ова из уводног топика.

Пачије школе имају дозволу државе само зато што је држава алава на порезе. Тзв. ''министар просвете'' је јасно дисквалификовао приватне универзитете када је изјавио да на њима неће моћи да се школују лекари и наставници, јер ''не може било ко да нас лечи и учи нашу децу''. С тим се слажем, само не знам шта ће коме у овој држави менаџери, економисти, правници, психолози итд. који се ''школују'' на приватним универзитетима? Ко има и какве користи од њих?