Jump to content


Photo
- - - - -

kutak za ateiste


  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#61 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 12 April 2011 - 22:34

A sta cemo sa visebozackim religijama? Njima je jednostavnije da tog boga "dele" na vise njih, sta li...

Mislim, ja se trudim da postujem tvoje religijsko opredeljenje, ali izgleda da zbog svoje hriscanskocentricne perspektive sam ne postujes uverenja drugih verskih grupa koje pretpostavljaju ne jednog boga nego mnogo vise razlicitih. Ili cenis da su judeo-hriscanske religije jedine prave? U tom slucaju bas za tebe vazi recenica da ni hriscani ne veruju u vecinu bogova, ateisti samo ne veruju u jednog boga vise.


Visebozacke religije u pravom smislu te reci vise i nepostoje. Hinduizam je jedina od velikih religija koja se moze podvesti pod taj pojam ali ne u smislu antickih religija. Medjutim kada bi se malo dublje izanalizairalo verovanje ljudi iz antickog perioda lako bi se doslo do zakljucka da bez obzira na sve razlike koje postoje u nacinu praktikovanju vere njenoj manifestaciji jasno je da nema bitnijih razlika u sustini samog verovanja. Isti je slucaj i sa religijama koje ne poznaju pojam boga ili ga nemaju u pravom smislu. Sama ideja Boga, zivotne sile, ili kako god zeleli da nazovemo to je kod svih religija manje vise ista. Naravno uvek postoji odredjeni broj manjih grupacija koje iskacu iz tog sablona alito je sasvim normalno. Tako da bez obzira da li se radi o monoteizmu, politeizmu, animizmu... nema bitnijih razlika u ideji boga, samo u njenom manifestovanju.


Sajantologiju, ako mislimo na istu stvar posto mi to malo drugacije kazemo a ja ne govorim engleski, nemozemo svrstati u religijske grupe. Oni i slicni pokreti se smatraju pseudoreligijskim, lice na religijske, imaju odredjene osobine koje su iste sa religijom i deluju na prvi pogled kao neka religija, ali u odredjenim elementima bitno odstupaju od religija i zbog toga se ovi pokreti nemogu izjednacavati sa religijskim pokretima.


  • 0

#62 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 13 April 2011 - 00:01

Za mozaik Svetosavskog hrama 40 miliona evra

Posted Image

Srpska strana želi da unutrašnje površine budu prekrivene mozaikom, što je veoma složeno, radi se o 17.000 kvadratnih metara površine”, rekao je Ilarion, a prenosi VIA.

To je projekat po razmerama bez presedana, potrebna su velika sredstva. Poznato je da jedan kvadrat staje dve do dve i po hiljade evra, što znači da bi projekat stajao 40 miliona evra, ocenio je mitropolit.

http://popis2011.com...40-miliona-evra

Prema prosecnoj ceni toplog obroka u narodnim kuhinjama, u eurima, umesto mozaika od 40 miliona eura za hram sv. Save moze se platiti 61,538,461 (sezdeset jedan i po miliona) obroka za gladne, ili nahraniti 168,598 (sto sezdeset osam i po hiljada) ljudi za celu godinu.

A Srbija gladuje.

Edited by st.maurice, 13 April 2011 - 00:13.

  • 0

#63 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 13 April 2011 - 00:40

Visebozacke religije u pravom smislu te reci vise i nepostoje. Hinduizam je jedina od velikih religija koja se moze podvesti pod taj pojam ali ne u smislu antickih religija. Medjutim kada bi se malo dublje izanalizairalo verovanje ljudi iz antickog perioda lako bi se doslo do zakljucka da bez obzira na sve razlike koje postoje u nacinu praktikovanju vere njenoj manifestaciji jasno je da nema bitnijih razlika u sustini samog verovanja. Isti je slucaj i sa religijama koje ne poznaju pojam boga ili ga nemaju u pravom smislu. Sama ideja Boga, zivotne sile, ili kako god zeleli da nazovemo to je kod svih religija manje vise ista. Naravno uvek postoji odredjeni broj manjih grupacija koje iskacu iz tog sablona alito je sasvim normalno. Tako da bez obzira da li se radi o monoteizmu, politeizmu, animizmu... nema bitnijih razlika u ideji boga, samo u njenom manifestovanju.


Sajantologiju, ako mislimo na istu stvar posto mi to malo drugacije kazemo a ja ne govorim engleski, nemozemo svrstati u religijske grupe. Oni i slicni pokreti se smatraju pseudoreligijskim, lice na religijske, imaju odredjene osobine koje su iste sa religijom i deluju na prvi pogled kao neka religija, ali u odredjenim elementima bitno odstupaju od religija i zbog toga se ovi pokreti nemogu izjednacavati sa religijskim pokretima.



Evo iskazivanja religijske tolerancije od strane vjernika - religija sa 900 miliona sljedbenika "gotovo i ne postoji", dok njegova sa 3 miliona sljedbenika i te kako postoji... A za ostalo - nisam pricao o razlikama u ideji boga, nego u razlici u broju bogova.
  • 0

#64 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 13 April 2011 - 01:32

Evo iskazivanja religijske tolerancije od strane vjernika - religija sa 900 miliona sljedbenika "gotovo i ne postoji", dok njegova sa 3 miliona sljedbenika i te kako postoji... A za ostalo - nisam pricao o razlikama u ideji boga, nego u razlici u broju bogova.


Cija religija ima tri milona vernika?


Ali mi ostali jesmo pisali o ideji boga i da je broj bogova irelevantan. Hinduizam, ako mislis na njega, nije politeisticka religija u uzem smislu te reci, onako kako su to bile anticke religije. Postoje bitne razlike u konceptu hinduizma i klasicnih politeistickih religija, tako da se hinduizam moze svrstati u politeisticke religije samo ako se taj mojam gleda u sirem smislu. Za nijednu klasicnu politeisticku religiju neznam da ima vise od par hiljada vernika, tako da gledajuci celokupnu svetsku populaciju one skoro da i nepostoje. Nema tu nikakve price o toleranciji i ne toleranciji nego o brojevima. I prvi post je bio savrseno jasan tako da...

Ako je neko pripadnik neke religije pripadnici drugih religija za njega nemogu biti nevernici, jer bez obzira na to na koji nacin oni iskazuju svoje verovanje u sustini verujemo u istu stvar.


  • 0

#65 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 13 April 2011 - 07:23

Cija religija ima tri milona vernika?


Ali mi ostali jesmo pisali o ideji boga i da je broj bogova irelevantan. Hinduizam, ako mislis na njega, nije politeisticka religija u uzem smislu te reci, onako kako su to bile anticke religije. Postoje bitne razlike u konceptu hinduizma i klasicnih politeistickih religija, tako da se hinduizam moze svrstati u politeisticke religije samo ako se taj mojam gleda u sirem smislu. Za nijednu klasicnu politeisticku religiju neznam da ima vise od par hiljada vernika, tako da gledajuci celokupnu svetsku populaciju one skoro da i nepostoje. Nema tu nikakve price o toleranciji i ne toleranciji nego o brojevima. I prvi post je bio savrseno jasan tako da...

Ako je neko pripadnik neke religije pripadnici drugih religija za njega nemogu biti nevernici, jer bez obzira na to na koji nacin oni iskazuju svoje verovanje u sustini verujemo u istu stvar.



Koji VI ostali? Samo si TI izjednacio hriscanskog boga sa idejom boga.
  • 0

#66 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 13 April 2011 - 08:37

Koji VI ostali? Samo si TI izjednacio hriscanskog boga sa idejom boga.


Netacno. Ideja boga je u svim religijama manje vise ista. Nema nikakvog izjednacavanja. Svako ko je malo vise proucavao religije moze lako doci do zakljucka da bez obzira na razlike u nacinu verovanja sve religije u sustini imaju istu ideju boga. Tako da nemozemo govoriti o hriscanskom, hinduistickom, muslimanskom... bogu.Primer za to u hindu religiji, postoje sekte koje su klasican mix izmedju hriscanstva i hinduizma, islama i hinduizma ili cak sve tri religije. Te sekte bi mogle da budu deo bilo koje od ovih tri religija, ali se iskljucivo zbog svoje unutrasnje organizacije, koja nije bitna za sustinu verovanja, svrstavaju u hinduizam.
  • 0

#67 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 13 April 2011 - 10:38

Netacno. Ideja boga je u svim religijama manje vise ista. Nema nikakvog izjednacavanja. Svako ko je malo vise proucavao religije moze lako doci do zakljucka da bez obzira na razlike u nacinu verovanja sve religije u sustini imaju istu ideju boga. Tako da nemozemo govoriti o hriscanskom, hinduistickom, muslimanskom... bogu.Primer za to u hindu religiji, postoje sekte koje su klasican mix izmedju hriscanstva i hinduizma, islama i hinduizma ili cak sve tri religije. Te sekte bi mogle da budu deo bilo koje od ovih tri religija, ali se iskljucivo zbog svoje unutrasnje organizacije, koja nije bitna za sustinu verovanja, svrstavaju u hinduizam.


Nisi odgovorio na pitanje koji VI? Ovde je tvoju tezu podrzao samo Krki.

Edited by tomas.hokenberi, 13 April 2011 - 10:38.

  • 0

#68 krki

krki
  • Members
  • 92 posts

Posted 13 April 2011 - 19:34

Sajantologiju, ako mislimo na istu stvar posto mi to malo drugacije kazemo a ja ne govorim engleski, nemozemo svrstati u religijske grupe. Oni i slicni pokreti se smatraju pseudoreligijskim, lice na religijske, imaju odredjene osobine koje su iste sa religijom i deluju na prvi pogled kao neka religija, ali u odredjenim elementima bitno odstupaju od religija i zbog toga se ovi pokreti nemogu izjednacavati sa religijskim pokretima.


Ne bi se slozio sa vama, mada moram priznati da se bas i ne razumem u sajantologiju. Moj kolega sa posla je u devsamadju. Oni su se odrekli boga, duse, i svih natprirodnih sila koje mogu da uticu na coveka, prirodu i sudbinu, i uzeli cistu nauku kao svoju vodilju. Po vama bi se onda i oni mogli svrstati u pseudoreligije, a izuzetno su religiozni. Nauci su dali bozanske osobine, tako da ako se malo dublje udje u njihova ucenja vrlo lako se moze zakljuciti da su zadrzali ideju "vrhovne istine", samo su je oduzeli bogu i dodelili nauci. Nisam ekspert, ali mislim da je isti slucaj i sa sajantologijom

Edited by krki, 13 April 2011 - 19:50.

  • 0

#69 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 13 April 2011 - 19:55

Sajantologiju, ako mislimo na istu stvar posto mi to malo drugacije kazemo a ja ne govorim engleski, nemozemo svrstati u religijske grupe. Oni i slicni pokreti se smatraju pseudoreligijskim, lice na religijske, imaju odredjene osobine koje su iste sa religijom i deluju na prvi pogled kao neka religija, ali u odredjenim elementima bitno odstupaju od religija i zbog toga se ovi pokreti nemogu izjednacavati sa religijskim pokretima.


Ne bi se slozio sa vama, mada moram priznati da se bas i ne razumem u sajantologiju. Moj kolega sa posla je u devsamadju. Oni su se odrekli boga, duse, i svih natprirodnih sila koje mogu da uticu na coveka, prirodu i sudbinu, i uzeli cistu nauku kao svoju vodilju. Po vama bi se onda i oni mogli svrstati u pseudoreligije, a izuzetno su religiozni. Nauci su dali bozanske osobine, tako da ako se malo dublje udje u njihova ucenja vrlo lako se moze zakljuciti da su zadrzali ideju "vrhovne istine", samo su je oduzeli bogu i dodelili nauci. Nisam ekspert, ali mislim da je isti slucaj i sa sajantologijom


Sajantologija, o kojoj pricas, je pretpostavljam sajentologija (od engleskog scientology) ?
  • 0

#70 Torshavn

Torshavn
  • Members
  • 1,897 posts

Posted 13 April 2011 - 22:16

Naravno da svi ateisti ne predstavljaju "zlo", kao sto ni religije same po sebi, ne predstavljaju zlo ...

Ateizam predstavlja neverovanje u Boga/Bogove ... teizam je verovanje ... nemaju nikakve dodirne tacke sa pojmovima dobra ili zla ...

Nazalost, vecinu vernika u nasoj zemlji i cine "tradicionalisti" kojima je religioznost samo privezak i nista vise ...

Nekim ljudima je potrebna vera, nekim nije, i to je to ...

P.S. Jedno pitanje. Interesuje me kakva je razlika izmedju ateista koji ne veruju da Bog postoji i ateista koji veruju da Bog ne postoji?





  • 0

#71 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 14 April 2011 - 20:49

najnoviji blog Pat Condell-a


Edited by st.maurice, 14 April 2011 - 20:51.

  • 0

#72 netizen_k

netizen_k
  • Members
  • 878 posts

Posted 14 April 2011 - 22:08

George Carlin - Religion is bullshit.



Richard Dawkins - "What if you're wrong?"


Edited by netizen_k, 14 April 2011 - 22:29.

  • 0

#73 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 14 April 2011 - 23:28

George Carlin - Religion is bullshit.

http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o


George Carlin says it as it is :)
  • 0

#74 krki

krki
  • Members
  • 92 posts

Posted 15 April 2011 - 09:36

Sajantologija, o kojoj pricas, je pretpostavljam sajentologija (od engleskog scientology) ?

Da, scientology. Izvinjavam se ako sam mojom greskom izazvao neku zabludu, ili ako sam nenamerno uvredio nekog od clanova navedene grupacije



  • 0

#75 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 April 2011 - 08:47


  • 0