Jump to content


Photo
- - - - -

kutak za ateiste


  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#46 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 11 April 2011 - 21:40


Edited by st.maurice, 11 April 2011 - 23:59.

  • 0

#47 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 11 April 2011 - 22:14

Šupalj ti link ;)
  • 0

#48 krki

krki
  • Members
  • 92 posts

Posted 12 April 2011 - 00:12

Ne samo budisti vec svi ostali vernici su u isto vreme i nevernici jer veruju samo u tog "svog" boga a ne veruju u mnogobrojne druge bogove u koje neki drugi vernici veruju ;)

Stvarno ne shvatam sta ste hteli da kazete, a verujem da ni vi ne shvatate



  • 1

#49 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 12 April 2011 - 00:24

Stvarno ne shvatam sta ste hteli da kazete, a verujem da ni vi ne shvatate


PPa valjda da su svi vjernici nevjernici za neke druge vjernike.

Ili drugim rijecima -ateisti ne vjeruju u jednog boga, iz istog razloga iz koje jednobosci ne vjeruju u vise bogova....
  • 0

#50 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 April 2011 - 07:45

Stvarno ne shvatam sta ste hteli da kazete, a verujem da ni vi ne shvatate

Pa hoce da kaze, valjda, da se ateisti, po pitanju vere u boga(ove) od vernika razlikuju samo u broju bozanstava u koja ne veruju. Npr. nema tog hriscanina koji veruje u postojanje Zevsa, Hermesa, Odina, Tora, Kvecakoatla itd. Ateista jedino ne veruje da postoji ni hriscanski bog ;).
  • 3

#51 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 12 April 2011 - 08:00

PPa valjda da su svi vjernici nevjernici za neke druge vjernike.

Ili drugim rijecima -ateisti ne vjeruju u jednog boga, iz istog razloga iz koje jednobosci ne vjeruju u vise bogova....



Pa hoce da kaze, valjda, da se ateisti, po pitanju vere u boga(ove) od vernika razlikuju samo u broju bozanstava u koja ne veruju. Npr. nema tog hriscanina koji veruje u postojanje Zevsa, Hermesa, Odina, Tora, Kvecakoatla itd. Ateista jedino ne veruje da postoji ni hriscanski bog ;).


To bas i nije istina...
  • 0

#52 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 April 2011 - 08:15

To bas i nije istina...


Sta nije istina? Da hriscani ne veruju u Odina, Tora, Zevsa itd. ili da ateisti ne veruju u sve to + hriscanskog boga?
  • 0

#53 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 12 April 2011 - 08:26

Sta nije istina? Da hriscani ne veruju u Odina, Tora, Zevsa itd. ili da ateisti ne veruju u sve to + hriscanskog boga?


Takvo pojednostvaljivanje. Nepostoji hriscanski bog...
  • 0

#54 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 April 2011 - 08:30

Takvo pojednostvaljivanje. Nepostoji hriscanski bog...

Naravno da ne postoji :) Drago mi je da se tu slazemo.

Ako si medjutim hteo da kazes da ne postoji "hriscanski bog" kao bog hriscana, vec postoji samo Bog kao univerzalna kategorija, onda se necemo sloziti. Bog u kakvog veruju hriscani jeste "hriscanski bog" posto on jelte nije isto sto i grcka bozanstva. Dobro moze se reci da judaizam i islam "dele" istog boga, ali to ne menja sustinu. Nista tu nije pojednostavljeno. Hriscani veruju u "Boga", ali ne veruju u Odina, Tora, Zevsa, Hermesa, itd. Ateisti ne veruju u sve to, plus ne veruju u hriscanskog "Boga". Jasno je meni da hriscani imaju problem da pojme da je nekome njihovo bozanstvo realno koliko Deda Mraz ili Odin, ali tako je.

Edited by tomas.hokenberi, 12 April 2011 - 08:35.

  • 2

#55 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 12 April 2011 - 08:34

Naravno da ne postoji :-)


Naravno. Postoji Bog, a hriscanstvo je samo jedan od oblika verovanja u njega. :rolleyes:
  • 0

#56 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 April 2011 - 08:36

Naravno. Postoji Bog, a hriscanstvo je samo jedan od oblika verovanja u njega. :rolleyes:


Ne hriscanstvo je samo jos jedan od mnogobrojih sou-biznisa, pomocu kojih se isteruje novac naivnim masama.
  • 7

#57 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 12 April 2011 - 09:24

Ne hriscanstvo je samo jos jedan od mnogobrojih sou-biznisa, pomocu kojih se isteruje novac naivnim masama.


Bingo! :+1:
  • 0

#58 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 12 April 2011 - 11:24

Naravno. Postoji Bog, a hriscanstvo je samo jedan od oblika verovanja u njega. :rolleyes:


A sta cemo sa visebozackim religijama? Njima je jednostavnije da tog boga "dele" na vise njih, sta li...

Mislim, ja se trudim da postujem tvoje religijsko opredeljenje, ali izgleda da zbog svoje hriscanskocentricne perspektive sam ne postujes uverenja drugih verskih grupa koje pretpostavljaju ne jednog boga nego mnogo vise razlicitih. Ili cenis da su judeo-hriscanske religije jedine prave? U tom slucaju bas za tebe vazi recenica da ni hriscani ne veruju u vecinu bogova, ateisti samo ne veruju u jednog boga vise.
  • 1

#59 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 12 April 2011 - 13:01

Ateistima u Srbiji verovatno vise smeta interpretacija Pravoslavlja od strane nekih skoro pa fanaticnih grupacija tipa Obraz, 1389 itd. pa ponekad agresivnije nastupe, sto me i ne cudi. Ta vrsta fanatizma smeta i delu vernika koji smatraju da pomenuti samo nanose stetu crkvi uopste. Problem su ljudi i njihova cesto iskrivljena shvatanja a ne sama religija.
  • 0

#60 krki

krki
  • Members
  • 92 posts

Posted 12 April 2011 - 18:21

Mislim da ova diskusija ide pogresnim pravcem. Tvrdnja da su atesti veci ateisti od teista samo zato sto ne veruju u jednog boga vise je smesna. Kod deistickih religija je bitna ideja boga, a ne nacin njegovog prikazivanja ili ime. Takodje i u velikom broju religija nema boga. Oni po tome ispadaju isti kao ateisti, ali nisu, iz prostog razloga sto veruju u nesto, pa bili to duhovi, sudbina, ili sta ti ja znam vec. Koliko sam primetio ovde ima i pojedinih koji se zalazu za organizaciju ateista u vidu religije, sa sve naukom na celu, i cekaju poziv na sveti rat protiv vernika. Gde je tu ateizam? Pa ateizam nije naucna tvorevina i zamena boga sa naukom, to je sajantologija, ako se ne varam, a ona je itekako teisticka organizacija.
  • 1