Jump to content


Photo
- - - - -

Kupanje beba


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#1 petramilicic

petramilicic
  • Members
  • 4 posts

Posted 08 April 2011 - 16:00

Da li ste čuli da je po najnovijim pravilima uvedeno da se novorodjene bebe ne kupaju posle porođaja, kao i to da se preporučuje kupanje beba svaki četvrti dan?!? http://www.frajla.in...rodica&Itemid=6

Sta mislite o tome? Ja imam bebu od 3 meseca i sad ne znam sta da radim..

#2 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 08 April 2011 - 16:39

to nije nista novo u mnogim evropskim zemljama.

bebicu mozes slobodno da kupas i svaki dan da se opusti, al nije obavezno. nije nikad ni bilo. :)
ako se odlucis za svakodnevno ili cesto kupanje, potrudi se barem da izbegavas sapune, sampone i sl. tako cesto.

detetu vodica sigurno prija i opusta, al nije da se nesto posebno prlja, znoji il sl. pa da ga treba svaki cas ribati raznim hemikalijama :D
mnoga deca su opet odrasla uz svakodnevne kupke raznoraznim samponima, puderima i kremicama pa im opet nista ne fali.


tako se recimo i pravilo da li male bebe treba da spavaju na stomaku ili na ledjima menja svaki cas. i svi imaju jako dobre argumente i za jednu i za drugu tvrdnju, a opet, deca odrastala spavajuci i na stomaku i na ledjima.

drugim recima, proguglaj malo da vidis sta kazu sto ne valja, pa razmisli da li ti zvuci logicno ili ne i odluci sama. kao sto si procitala, ni strunjcaci se ne slazu.

#3 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 08 April 2011 - 19:03

tako se recimo i pravilo da li male bebe treba da spavaju na stomaku ili na ledjima menja svaki cas. i svi imaju jako dobre argumente i za jednu i za drugu tvrdnju, a opet, deca odrastala spavajuci i na stomaku i na ledjima.


Moraću ovde da te ispravim. To pravilo je poslednji put promenjeno početkom '90ih ('Back To Sleep' kampanja) i od tada se spavanje na leđima smatra za zlatni standard (da ne kažem obavezu) u cilju prevencije sindroma iznenadnog smrti odojčeta (SIDS), što je i dokazano drastičnim smanjenjem učestalosti istog od tada i bukvalno je tom jednom prostom preventivnom merom, učestalost SIDS-a prepolovljena. Što naravno ne znači da neće nijedna beba koja spava na stomaku biti dobro i odrasti kako ti kažeš. Stvar je u odstranjivanju faktora rizika. Koji su to dobri argumenti (bolji od sprečavanja SIDS-a) koji idu u prilog spavanja na stomaku?

Što se kupanja beba tiče (nisam roditelj niti pedijatar, pričam čisto na osnovu nekog teorijskog znanja), mislim da kupanje vodom, ali ne prečesto, najviše jednom dnevno, ne može da škodi, ali sam protiv upotrebljavanja sapuna, šampona, a pogotovo vlažnih antibakterijskih maramica jer to može imati određene posledice po razvoj imunskog sistema deteta. U principu, ređe kupanje ne škodi, a prečesto može da škodi.

#4 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 08 April 2011 - 20:02

Nama su savetovali da ne kupamo svaki dan sapunima i slično, nego 2x nedeljno.
A i da može svaki dan da se osveži/opusti u čistoj vodi ako mu prija.
Plus su nam dali i neke šašave pšenične čestice za spravljanje kupke :D pa smo to posle zvali "terme", tipa "oćemo li večeras klasično kupanje ili terme".

I meni to sve bilo logično pa sam tako.


A i spavanje na leđima mi je skroz logično, iako ima oprečnih mišljenja i vremenski i prostorno.

Npr Srbi za decu 70tih su govorili "pa naravno da spava na leđima a kako bi drukčije?!", Španci za istu generaciju "ju otkud na leđima, pa deca su uvek spavala na stomaku?!" što je opet isto kao i priča Srba za decu s početka 90tih.

Edited by Amelija, 08 April 2011 - 20:06.


#5 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 08 April 2011 - 21:39

Npr Srbi za decu 70tih su govorili "pa naravno da spava na leđima a kako bi drukčije?!", Španci za istu generaciju "ju otkud na leđima, pa deca su uvek spavala na stomaku?!" što je opet isto kao i priča Srba za decu s početka 90tih.


Od početka 90ih na ovamo, spavanje na leđima bi trebalo da je opšteprihvaćena praksa u celom svetu, tako da više ne bi smele da postoje takve polemike (govorim o stručnim medicinskim krugovima, edukacija širokih narodnih masa je nešto drugo).

#6 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 April 2011 - 16:53

Da li ste čuli da je po najnovijim pravilima uvedeno da se novorodjene bebe ne kupaju posle porođaja, kao i to da se preporučuje kupanje beba svaki četvrti dan?!? http://www.frajla.in...rodica&Itemid=6

Sta mislite o tome? Ja imam bebu od 3 meseca i sad ne znam sta da radim..


Kupaj to dete svaki dan, nemo' si lenj :D . Mi smo prva dva deteta ( sad su 15 i 11 ), kupali svaki dan, valjda smo to nasledili od nasih matoraca... a i ziveli smo u toplim i vlaznim podrucjima, tako da se podrazumevalo kupanje svakog dana.
Drugo dvoje - e, malcice redje... inace, kupanje beba je imalo terapeutsko dejstvo na nas, smesni su bili dok onako udusevljeno brckaju po vodi... srecom, svi do jednog su voleli vodu.

#7 my song

my song
  • Members
  • 34 posts

Posted 10 April 2011 - 07:35

voleli su vodu jer su bili 9 meseci u njoj :D
prečesto kupanje smanjuje imunitet beba

#8 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 April 2011 - 10:57

ja bome čula za bebe/decu koja ne vole vodu

#9 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 12 April 2011 - 00:46

Od početka 90ih na ovamo, spavanje na leđima bi trebalo da je opšteprihvaćena praksa u celom svetu, tako da više ne bi smele da postoje takve polemike (govorim o stručnim medicinskim krugovima, edukacija širokih narodnih masa je nešto drugo).

Evo pa ti prosudi šta se kod nas savetuje (ali ne samo na sajtovima već i od pedijatara, babica, patronažnih sestara....):

Posted Image

Ovde imaš i pojašnjenje.
(ne kapiram ovo pod boldom.)

#10 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 12 April 2011 - 01:32

Ja ti odgovorno tvrdim da je ova rečenica:

Pedijatri preporučuju spavanje bebe na boku kao najsigurnije u prevenciji SIDS-a


obična neistina i obmana. SIDS-om sam se bavio malo više (tačnije mnogo više) nego velika većina patronažnih sestara, babica, studenata medicine i drugih doktora, pa i od većine pedijatara i sa sigurnošću tvrdim da je zvaničan stav medicine poslednjih skoro 20 godina, nedvosmisleno potvrđen, da je spavanje na leđima najsigurnije. Spavanje na boku je istina sigurnije od spavanja na stomaku, ali ne kao spavanje na leđima. Izguglaj 'baby sleep positioner' pa vidi samo naslove rezultata, sve će ti biti jasno. Ti pozicioneri za spavanje na strani imaju svoju uskospecifičnu namenu, ali to nije prevencija SIDS-a.

Što se bolda tiče, hteo sam reći da među lekarima više ne bi smelo biti polemike o značaju spavanja na leđima za prevenciju SIDS-a, ali koliko je edukacija roditelja sprovedena i da li su adekvatno upoznati sa tim, to već ne znam, ali verujem da se sprovodi kao i većina ostalih mera prevencije - traljavo.

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 April 2011 - 01:44

u kom procentu se kod odojčadi pojavljuje SIDS?

Edited by Vesna, 12 April 2011 - 01:49.


#12 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 12 April 2011 - 09:18

U razvijenim zemljama je negde oko 0,1-0,6/1000 živorođene dece (do 'Back to Sleep' kampanje je bila oko 1,3-1,5), što ga čini najčešćim uzrokom smrti odojčadi starosti od 1 meseca do 1 godine.

Edited by nvukelic, 12 April 2011 - 09:19.


#13 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 12 April 2011 - 10:09

hm, sad moram da se umesam

prvo, to sto statistika kaze da je spavanje na ledjima najsigurnije... ok, kaze
ali, da li je utvrdjeno zasto je spavanje na ledjima najsigurnije? to je jako bitno, jer ako nije, onda spavanje na ledjima moze biti samo slucajnost a ne i razlog
trece, ok, pomaze kod sindroma iznenadne smrti, ali da li je sigurnije generalno, i za ostale opasnosti koje mogu da se dese?
sledece, ovde u nemackoj, novorodjenoj deci podmecu peskiric zamotan u rolnicu da bi spavala na strani,tek poneko ostavi na ledjima, na stomaku niko

po meni je spavanje na ledjima sigurnije od spavanja na stomaku jer je manja verovatnoca da ce zabiti nosic u krevet i posto ne zna da se okrene, moze da dodje do gusenja. slicno i ako podrigne, a ne zna da podigne glavu.

ali sto bi bilo bolje na ledjima nego na strani?

ovo cudo za spavanje na strani mi deluje jezivo :brrr:

i na kraju pitanje, koliko je sigurno spavanje na ledjima ako dete tokom noci podrigne?

#14 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 12 April 2011 - 10:46

izguglaj 'baby sleep positioner' pa vidi samo naslove rezultata, sve će ti biti jasno. Ti pozicioneri za spavanje na strani imaju svoju uskospecifičnu namenu, ali to nije prevencija SIDS-a.

Izguglavala sam već boga oca na ovu temu veruj mi, ne moram ponovo. Znam o čemu pričaš, američki i ovdašnji pozicioner se razlikuju (tamošnji bebu smešta na leđa i meni je još više skeri od ovog našeg. za podbočavanje se ovde koristi peškir umotan u valjak, ne znam nikoga ko je ono kupio, ali sam videla u prodavnici jednom ovo čudo.). Mislim, nije mi uopšte ideja da razvijam diskusiju o sidsu, pročitala sam sasvim dovoljno za jednog laika, naplašila se sasvim dovoljno. I uopšte te ne ubedjujem šta je zvaničan stav, ja samo kažem da u praksi ide ovako kako sam ti rekla. Bar ovi na koje sam ja nailazila (da, kažu pedijatri da je zvaničan stav za leđa, ali i naglase da je to "zvaničan stav", što sam primetila da kad tako kažu u vezi bilo čega znači u prevodu: "eto, ja se baš i ne slažem ali moram ovako da pričam."). Pretpostavljam da je to must ne bi se moglo videti novorođenčadi u porodilištima koja ne spavaju na leđima, jel tako? Obiđi ih, pogledaj kako to izgleda zaista.

hm, sad moram da se umesam

prvo, to sto statistika kaze da je spavanje na ledjima najsigurnije... ok, kaze
ali, da li je utvrdjeno zasto je spavanje na ledjima najsigurnije? to je jako bitno, jer ako nije, onda spavanje na ledjima moze biti samo slucajnost a ne i razlog
trece, ok, pomaze kod sindroma iznenadne smrti, ali da li je sigurnije generalno, i za ostale opasnosti koje mogu da se dese?
sledece, ovde u nemackoj, novorodjenoj deci podmecu peskiric zamotan u rolnicu da bi spavala na strani,tek poneko ostavi na ledjima, na stomaku niko

po meni je spavanje na ledjima sigurnije od spavanja na stomaku jer je manja verovatnoca da ce zabiti nosic u krevet i posto ne zna da se okrene, moze da dodje do gusenja. slicno i ako podrigne, a ne zna da podigne glavu.

ali sto bi bilo bolje na ledjima nego na strani?

ovo cudo za spavanje na strani mi deluje jezivo :brrr:

i na kraju pitanje, koliko je sigurno spavanje na ledjima ako dete tokom noci podrigne?

Ovo bočno spavanje i jeste zbog tog podrigivanja, valjda.
Sam SIDS ima više rizikofaktora, i navodno još uvek pojma nemaju šta je glavni a koliko sam ja uspela da ukapiram najveći problem je što ne postoji mogućnost prevencije. Međutim, nedavno sam pročitala negde vest da jeste pronađena neka urođena deformacija u respiratornom sistemu koja ima veze s tim, pokušaću da pronađem link.

#15 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 April 2011 - 11:04

i na kraju pitanje, koliko je sigurno spavanje na ledjima ako dete tokom noci podrigne?


u vreme kada je moje dete bilo malo priča je išla u sasvim drugom smeru: spavanje na ledjima - ne, nikako! može na stomaku, najbolje je na strani (uz već pomenuti peškirić uvijen u rolnu i podmetnut pod ledja) ali na ledjima ni pod razno jer ukoliko dodje do povraćanja beba može da se uguši zato što nije u mogućnosti da se okrene i izbaci sadržaj iz usta.

slična priča je bila i sa davanjem vode: pravilo je bilo prvo podoj pa voda. ako dete dosta pije znači da ne sisa dovoljno. onda je došlo do toga da je voda proterana iz upotrebe jer je, kao, dovoljna ona koju dete unosi mlekom. mleko i voda nisu isto, da ne treba da pijemo vodu pili bi samo mleko.

ista priča je kupanje i priznajem da mi kupanje bebe svaka treći ili četvrti dan deluje kao najblesavija izmena "pravila" o gajenju dece (mislila sam da me posle proterivanja vode ništa više ne može iznenaditi). lično bi naterala onog koji je to preporučio prvi da se on tokom leta ne kupa tri ili 4 dana.