Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalizacija da, ali koja verzija?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

Poll: Regioni Srbije (22 member(s) have cast votes)

Koja od mapa je najidealnija?

  1. Srbija u 4 regiona (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  2. Srbija u 5 regiona (ustupak i Užičanima) (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  3. Srbija u 6 regiona (ustupak i Zaječarcima) (2 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

  4. Srbija u 7 regiona (ustupak i bošnjačkoj manjini) (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  5. Srbija u 8 regiona (ustupak i mađarskoj manjini) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Srbija u 9 regiona (ustupak i Banaćanima, koji ne žele da su pod NS-om) (8 votes [61.54%] - View)

    Percentage of vote: 61.54%

Vote Guests cannot vote

#31 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 28 March 2011 - 12:00

mene poprilično boli činjenica da je Beograd sada najrazvijenija regija u državi.

Za razliku od ranijeg perioda(*) kad to nije bilo tako.

------------------
(*) Neolit

#32 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 28 March 2011 - 13:05

znam da bi se sa decentralizacijom trošenja budžetskih para stepen te razvijenosti istopio. Ispario bi za par godina kao što je i nastao.


Tako je. Kao sto bi se i decentralizacijom mojih para izmedju nas dvojice i nase medjusobne razlike istopile. Al jbga, ja sam vise za decentralizaciju tipa jedan covek jedan budzet. I da ga svako sebi puni pa ko sta uradi.

A ono za proizvodnju: kad je to uslov svih uslova, potseti me molim te zasto ti bese studiras prava a ne masinstvo na pr?

#33 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 28 March 2011 - 13:41

Za razliku od ranijeg perioda(*) kad to nije bilo tako.

------------------
(*) Neolit


Javiće se već nego iz Vojvodine da te demantuje, ne sekiraj se. Meri se to statistički odavno.

Tako je. Kao sto bi se i decentralizacijom mojih para izmedju nas dvojice i nase medjusobne razlike istopile. Al jbga, ja sam vise za decentralizaciju tipa jedan covek jedan budzet. I da ga svako sebi puni pa ko sta uradi.


Aj doviđeeeeeenja.

A ono za proizvodnju: kad je to uslov svih uslova, potseti me molim te zasto ti bese studiras prava a ne masinstvo na pr?


Što mi to najbolje leži, npr. Što sam odličan u tome, npr. I što to tvoj problem nije, jel tako?

#34 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 28 March 2011 - 14:01

Što mi to najbolje leži, npr. Što sam odličan u tome, npr. I što to tvoj problem nije, jel tako?


Klaso iz 2001, kolko li bi ga studirao da nisi odlican u tome....? Aj doviđeeeeeenja

#35 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 28 March 2011 - 15:05

Klaso iz 2001


Lepo ja rekoh još na početku - DSSovac. Na samom startu vam se vidi da ste neobavešteni. :D

#36 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 March 2011 - 15:07

Jeste im tu mesto, sve je to deo iste filosofije. A filosofija je prosta: umesto da radis na konkretnim problemima ti proglasis neke nedostizne ciljeve za vrhunski prioritet. Konkretni problem mora da se resi odmah a ako ga ne resis to se odmah i vidi.


Meni i dalje nije jasno kako ti uspevas da u isti kos utrpas subvencije u poljoprivredi, socijalna davanja, izgradnju i odrzavanje puteva (btw, lokalne odrzavaju lokalne samouprave i to ni na koji nacin ne utice na Koridor10!) i novcane poklone tajkunskim i drugim firmama. To su toliko razlicite stvari da mi na kraju nije jasno sta bi ti uopste hteo.

Naravno da ne treba pomagati Punto i Deltu. Ali treba odrzavati skole i ambulante u onim lokalnim zajednicama koje to same ne mogu, a ne mogu zato jer su sve vise odsecene od Beograda, pa im privreda tone sve dublje, sta god oni cinili ili ne cinili.

#37 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 28 March 2011 - 16:36

Meni i dalje nije jasno kako ti uspevas da u isti kos utrpas
subvencije u poljoprivredi,

Policija je podnela krivične prijave protiv četiri osobe osumnjičene za zloupotrebu službenog položaja i korišćenje kredita i drugih pogodnosti u ostvarivanju poljoprivrednih subvencija za one koji za to nisu imali pravo...

Uzgajivači svinja iz Laćarka kod Sremske Mitrovice optužilisu opštinske funkcionere da su za nabavku nazimica podelili po 15.000 dinara partijskim drugovima iz DS i DSS i rodbini funkcionera koji čak i ne gaje svinje.

socijalna davanja,

Rasim Ljajić: Socijalne karte su skupe i bez efekta: „Izrada socijalnih karata je skup projekat za koji je potrebno više godina, a mi se nalazimo u teškoj ekonomskoj i socijalnoj situaciji i veliki broj ljudi živi ispod granice siromaštva“, kaže ministar.

Meni nije jasno kako se deli socijalna pomoc ako ne postoje socijalne karte, tj ako svi gradjani nisu obuhvaceni kroz poreski sistem tj ako se ne zna ko je kolko "tezak" tj ako se ne zna kome treba pomoc. Verovatno odatle slede slicnosti sa ostalim sistemima - tj nema sistema da bi moglo da se drpa:
Zbog proneverečetiri miliona evra na 3,5 godine zatvora osuđena je Mirjana Milović, sektretar gradskog Fonda za solidarnu izgradnju, koji je prošle godine ugašen.

Sudski epilog čeka i "proces decenije", odnosno suđenje za proneveru 10,6 miliona dinara socijalne pomoći za koju su osumnjičeni bivši gradonačelnik Gojko Veličković i još nekoliko njegovih saradnika...

Iz kase Centra za socijalni rad u Subotici nestalo je 13.500 evra ... Njena ostavka usledila je nakon što je samostalni sindikat Centra za socijalni rad podneo prijave protiv nje i šefice računovodstva, zbog sumnje da su odgovorne za nenamensko trošenje novca za projekte u Centru i da su tri poslednja završna računa „lažirana".

izgradnju i odrzavanje puteva (btw, lokalne odrzavaju lokalne samouprave i to ni na koji nacin ne utice na Koridor10!)

Hapšenje Branka Jocića (50), bivšeg direktora Javnog preduzeća „Putevi Srbije”, samo je deo šire istrage koja se vodi zbog sumnje da je deo od oko 50 miliona evra kredita dobijenog od Banke za razvoj Saveta Evrope za sanaciju klizišta u Srbiji tokom 2006, 2007. i 2008. godine, završilo u privatnim džepovima.

Direktor ”Puteva Srbije” sam sebi namešta poslove: Zoran Drobnjak, generalni direktor JP ”Putevi Srbije”, preduzeća koje sprovodi tendersku proceduru za sve radove na putevima u Srbiji, istovremeno je i akcionar Preduzeća za puteve „Beograd” koje učestvuje na tenderu za izgradnju deonice Horgoš - Novi Sad.

Interesantno je da sve nadležne institucije ćute i ne daju odgovoreo sumnjivim tenderima na koridoru 10, o kojima govore direktori domaćih projektantskih kuća. Optužbe koje je u jučerašnjem broju „Blica” iznela Milica Trifković, vlasnica „Geoputa”, a koje se odnose na dogovor Zorana Drobnjaka, direktora „Puteva Srbije”, sa Institutom za puteve, CIP-om i CPV „Vojvodina”, niko u Vladi nije želeo da komentariše.



i novcane poklone tajkunskim i drugim firmama.

Jel za ovo ne moram da guglam primere?


To su toliko razlicite stvari da mi na kraju nije jasno sta bi ti uopste hteo.


To su toliko iste stvari da meni nije jasno kako bilo ko normalan moze da trazi da se ovima ovakvima dodeli bilo kakvo novo zaduzenje. Sta bih ja hteo je da im se i postojeca zaduzenja ukinu/suspenduju, dok ne uspostave sistem koji nece da curi na sve strane i na svim nivoima. I nema to veze sa regionima/kamionima, nista od ovog kriminala gore nije plod "beogradizacije" nego se krade svuda. E sad, nasi slavni istrazivacki mediji ne umeju da isprate ove lopove ni dok su ovako lepo "centralizovani", a zamisli tek da se rasprse na sve strane i po horizontali i po vertikali. Pa to vise ni CIA ne bi mogla da savata....

#38 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 28 March 2011 - 17:13

Meni i dalje nije jasno kako ti uspevas da u isti kos utrpas subvencije u poljoprivredi, socijalna davanja, izgradnju i odrzavanje puteva (btw, lokalne odrzavaju lokalne samouprave i to ni na koji nacin ne utice na Koridor10!) i novcane poklone tajkunskim i drugim firmama. To su toliko razlicite stvari da mi na kraju nije jasno sta bi ti uopste hteo.


Razjasniće ti se ubrzo. :D

#39 Belgradoholičarka

Belgradoholičarka
  • Members
  • 75 posts

Posted 11 June 2011 - 02:01

Od ponudjenih predloga, čini mi se da najviše ima smisla onaj sa 6 regiona.
Ispunjava optimalne geografske i gabaritne pretpostavke, a jedina mu je mana što će ga Dinkić & co suvišnim mantranjem ogaditi stanovništvu..:)
Umesto da se političari pričom o decentralizaciji i regionalizaciji Srbije bave prvenstveno sa ekonomskog aspekta i objasne ljudima u okvirnim crtama mane i prednosti različitih modela regionalizacije na komparativnim primerima država članica EU, oni će skupljati i dalje jeftine poene "napadajući" ili "braneći" samu ideju.
Svaka uspešna i racionalna decentralizacija je imala za cilj očuvanje jedinstvenog tržišta, to je jedini aksiom, sve ostalo zavisi od kreiranja i primene izabranog modela.

Edited by Belgradoholičarka, 11 June 2011 - 02:01.


#40 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 11 June 2011 - 07:06

Od ponudjenih predloga, čini mi se da najviše ima smisla onaj sa 6 regiona.
Ispunjava optimalne geografske i gabaritne pretpostavke, a jedina mu je mana što će ga Dinkić & co suvišnim mantranjem ogaditi stanovništvu..:)
Umesto da se političari pričom o decentralizaciji i regionalizaciji Srbije bave prvenstveno sa ekonomskog aspekta i objasne ljudima u okvirnim crtama mane i prednosti različitih modela regionalizacije na komparativnim primerima država članica EU, oni će skupljati i dalje jeftine poene "napadajući" ili "braneći" samu ideju.
Svaka uspešna i racionalna decentralizacija je imala za cilj očuvanje jedinstvenog tržišta, to je jedini aksiom, sve ostalo zavisi od kreiranja i primene izabranog modela.

Predlog URS povećava deficit

Lisovolik je rekao i da MMF veruje da je Fiskalni savet zauzeo ispravan stav, kada je predlog URS, čiji je lider Mlađan Dinkić, ocenio kao loš jer bi time bio uvećan deficit državnog budžeta.

Ocena Fiskalnog saveta je da bi izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave, koju predlažu Ujedinjeni regioni Srbije, uvećale deficit državnog budžeta za 1,1 odsto bruto društvenog proizvoda, odnosno za oko 40 milijardi dinara u 2012. godini.


To ti je jos po 50 evra po glavi stanovnika povrh svega ostalog jer se nista ne ukida.

Ajd se kladimo da bi onaj predlog sa 6 regiona direktno kostao jos 6 x 50 =300 evra godisnje svakog stanovnika ove drzave ukljucujuci i bebe od mesec dana. I tako dozivotno. E pa ako je radni vek 40 godina to ti je lepa otpremnina od 12000 evra. A kad bi uzeli svih 65 godina zivljenja do penzije, to ti je ustedjenih 20,000 evra. A posto tih 6 regiona ne bi sedeli skrstenih ruku (jer inace zasto ih praviti), na ostala krvavljenja bi pukli jos ko zna kolko. Al ajde to da zanemarimo, i 12000 evra bi bilo super da podignes kad se penzionises.

Tako da bih ja predlozio sledece:

1. Ovih 500,000 potpisnika Dinkiceve peticije da odmah dobiju racun na po 80,000 dinara za ovu godinu, da bi se njihova zhelja finansirala iz realnih izvora - a kao sto vidimo za to treba 40 milijardi godisnje
2. Vas dvoje, sto vam se svidja 6 regiona, odma da polozite depozit od po 120 milijardi dinara za prvu godinu funkcionisanja vasih 6 regiona.
3. Ovih 7 glasaca sto bi 9 regiona (9 x 40 milijardi), da poloze depozit od po 50 milijardi dinara.

Pa onda stavite ove 3 opcije na referendum pa ko za sta glasa to i da plati.

Ja bih voleo da dodate i opciju 4: Svodjenje drzave na 10% sadasnjeg stanja, a da bih i ja izasao na referendum. Posto bih ja glasao za ovu opciju normalno da meni sledi moj deo od 90% ustede na drzavi. Ako drzava trosi 70% od nasih 35 milijardi evra godisnje, to znaci da trosi 24 milijarde evra godisnje. To znaci da bih ja potrazivao moj deo od 22 ustedjene milijarde. Evra. Ako bi se pak nekim cudom desilo da prodje ovaj moj predlog br 4 onda bi se nesretni gradjani Srbije skroz pokvarili. Jer bi im ostalo po 3000 evra godisnje. Nas 5 u mojoj porodici = 15 soma godisnje. Ustede na drzavi.

Pa sad, dal hocete pare ili hocete drzavu, od vas zavisi.

Edited by JKT, 11 June 2011 - 07:14.


#41 Belgradoholičarka

Belgradoholičarka
  • Members
  • 75 posts

Posted 11 June 2011 - 18:53

JKT,
fino si ti to sročio i zamislio, i na konkretno pitanje jednog forumaša odgovorio:

E izvini ti al zabole me za EU. Oni imaju svoje frke, mi svoje.


Da li bi isti ovakav komentar važio npr. i za Zakon o restituciji?

#42 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 12 June 2011 - 05:13

JKT,
fino si ti to sročio i zamislio, i na konkretno pitanje jednog forumaša odgovorio:

E izvini ti al zabole me za EU. Oni imaju svoje frke, mi svoje.


Da li bi isti ovakav komentar važio npr. i za Zakon o restituciji?

Jel ima drzava imovinu? Ima, i to ogromnu. Sta od tudje imovine jos nisu sprcali to da se vrati vlasnicima odmah u naturi, ako su sprcali onda neka ljude namire od svoje ostale imovine. Bolje da na pr daju tim ljudima ove lokale od Poslovnog prostora nego sto se kojekakve barabe na tome bogate. Ako ni toga nema dovoljno (a sumnjam) neka im podele zemlju, shume, reke, planine... vrednost za vrednost. Ako ni toga nema dovoljno, onda stecaj, pa ako je reorganizacija nemoguca, onda lepo u bankrot pa da se svi poveriocu jednom namire kolko-tolko. A onda pravimo novi aparat 10% velicine sadasnjeg. Toliko o restituciji.

Za EU me stvarno zabole. Kazu EU nema alternativu. Ma nemoj. Evo moja alternativa je da smanjim drzavu (kontra evropskih standarda) na 10% sadasnjeg stanja. Mislim na ingerencije kojih se natalozilo tokom vekova toliko da sada moras da radis 7 meseci godisnje za drzavu a preostalih 5 za sebe. Sto niko ne pita gradjane: Hocete u EU ili 3000 evra godisnje? Bojim se da ce sa EU ovaj kuluk da se napravi u 9 meseci za drzavu, 3 meseca za sebe. Za mene je to samo jos jedan sloj birokratije sa kojom ni sada ne znamo sta da radimo.