Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalizacija da, ali koja verzija?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

Poll: Regioni Srbije (22 member(s) have cast votes)

Koja od mapa je najidealnija?

  1. Srbija u 4 regiona (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  2. Srbija u 5 regiona (ustupak i Užičanima) (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  3. Srbija u 6 regiona (ustupak i Zaječarcima) (2 votes [15.38%] - View)

    Percentage of vote: 15.38%

  4. Srbija u 7 regiona (ustupak i bošnjačkoj manjini) (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  5. Srbija u 8 regiona (ustupak i mađarskoj manjini) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Srbija u 9 regiona (ustupak i Banaćanima, koji ne žele da su pod NS-om) (8 votes [61.54%] - View)

    Percentage of vote: 61.54%

Vote Guests cannot vote

#1 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 16 March 2011 - 13:18

Svaka država Evropske Unije (kao i skoro svaka zemlja sveta) izdeljena na regione.
Regioni postoje, na zbog separatizama (koga se plaše paranoičari) već da bi se svaki deo jedne zemlje, koliko toliko ravnomerno razvijao.
Da se ne bi desilo da prestonica samu sebe gradi na osnovu rada svih ostalih, koji ispaštaju i propadaju.
Kako su druge zemlje podeljene možete videti kad na GOOGLE IMAGE
upišete naziv zemlje i reč REGIONS.

EU propisuje NUTS2 regionalizaciju za Srbiju.
Dakle podelu na regione od kojih ne mora svaki da ima preko 800 000 ljudi,
ali bar većina bi trebalo da ima.
Svaki region trebalo bi da ima svoju univerzitetsku mrežu i jedan grad pristojne veličine.

Ko je pratio predloge, zna da je dosad stiglo čak 6 različitih predloga regionalizacije Srbije.
Jedino je Beogradski Okrug isti na svakoj mapi. Ni pedelj veći ni manji.
Kosovo nije deo razmatranja jer parlament Srbije nema ingerencije da ga regionalizuje.

Posted Image

Evo kako izgledaju ostale verzije regionalizacije:

REGIONI SRBIJE 4
Posted Image

Po ovom predlogu Srbija bi trebala da ima samo 4 velika regiona. Svaki od njih brojao bi oko 2 miliona ljudi.

REGIONI SRBIJE 5
Posted Image

Ovaj predlog izlazi u susret Užičanima, Šapčanima, Novopazarcima i Valjevcima.
Mnogi od stanovnika ovih gradova i okolina misle da njihovi interesi ne bi bili valjano ispoštovani, ako bi potpali pod Kragujevcem. Iako nemaju jedan veliki več 4 manja ravnopravna grada, smatraju da je najbolje da Mačva, Kolubara, Zlatiborski Kraj i Sandžak budu ujedinjeni u jedan - Region Drinu i tako najbolje kontrolišu svoj razvoj.

REGIONI SRBIJE 6
Posted Image

Došli smo i do zvaničnog predloga partije Ujedinjenih Regiona Srbije.
Dinkićev predlog karakterističan je i po tome što se čini ustupak Krajišnicima (Timočkim i Negotinskim kao i Braničevu),
odnosno Zaječaru, kao glavnom gradu regiona.
Upravo zato što je Istočna Srbija - (Spoj 2 Krajine i Braničevo) slabo naseljeno, URS-ovci misle da njeno propadanje
treba zaustaviti, a to će se najbolje uraditi ako se isforsira razvoj Zaječara.
Ovaj kraj ima dosta potencijala. Tamo su Đerdapsko, Srebrno i Borsko jezero (turizam),
a u planu je izgradnja i velikih fabrika.

REGIONI SRBIJE 7
Posted Image

Reč je o ustupku bošnjačkoj nacionalnoj manjini.
Prvi pedlog bio je da sve opštine sa bošnjačkom većinom (Novi Pazar, Tutin i Sjenica)
budu deo jednog regiona (može i većeg).
Tome se izašlo u susret jer je obećano da će Sjenica izaći iz Zlatiborskog (Užičkog) okruga, a Novi Pazar i Tutin iz Raškog (Kraljevačkog) i biti spojeni u jedan poseban okrug.
Međutim izvesnije su šanse da taj okrug bude deo većeg regiona (predhodne mape).
Prijepolje, Priboj i Nova Varoš takođe su tradicionalni delovi Sandžaka, ali su Srbi vremenom postali većina
tako da danas ne spadaju u u teritoriju bošnjačke većine i ne žele da se izdvoje iz Zlatiborskog (Užičkog) okruga.

Ipak stigli su i predlozi da bošnjačka manjina treba da ima i svoj poseban region,
na osnovu etno specifičnosti. Uprkos maloj teritoriji.
Ovaj predlog mape izlazi im u susret.

REGIONI SRBIJE 8
Posted Image

Reč je o predlogu nekih partija mađarske nacionalne manjine sa severa Vojvodine.
Zagovara se izlazak 2 okruga u kojima Mađari čine većinu iz Vojvodine
i formiranje novog regiona (Subotički region odnosno Szabatka Regio).
Dok neki dobijaju ospice od cepanja Vojvodine, drugima se ovaj predlog dopada.

REGIONI SRBIJE 9
Posted Image

Reč je o ustupku nekim Banaćanima, koji ne žele da budu pod Novim Sadom.
To uglavnom nisu Zrenjaninci, koji rade i studiraju u NS-u, ali često jesu Vrščani i Pančevci,
koji ne gravitiraju Novom Sadu i misle da je Banat sposoban da sambude evro regija.
Po ovom predlogu Vojvodina definitivno prestaje da postoji.
Posle ustupka mađarskoj regiji i Banatu, ostatak Vojvodine (Južna Bačka i Srem) nosio
bi ime BAČKA-SREM.
Za razliku od Banaćana, koji imaju Pančevo i Vršac, koji ne gravitiraju Novom Sadu,
ceo Srem potpuno je zavistan od Novog Sada, koji mu se nalazi odmah iza Dunava,
(Srem nema mrežu univerziteta koju su jedan od uslova ze region)
pa su predlozi Srema kao zasebnog regiona odbačeni kao neozbiljni.

Interesantno da se ovaj predlog ne dopada samo nekim Banaćanima već i građanima
iz južnijih delova Srbije, kojima se ne dopada jaka i velika Vojvodina i žele njenu podelu
na više regiona.

- Predlozi podele na više regiona su odbaneči jer manji regioni - sadašnji okruzi - nemaju univerzitete
niti preko 800 000 stanovnika, kao ni grad pristojne veličine.

Edited by Blondivoje, 16 March 2011 - 13:30.


#2 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 16 March 2011 - 15:17

Ni jedno od ponuđenih rešenja.

#3 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 16 March 2011 - 23:27

Ni jedno od ponuđenih rešenja.


Nego?

#4 nova vizija

nova vizija
  • Members
  • 146 posts

Posted 17 March 2011 - 00:29

Budite realni, Tadić je ponudio najbolje rešenje, tj. formulu pokojoj se treba odraditi regionalizacija.

#5 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 17 March 2011 - 05:27

View PostTribun_populi, on 16 March 2011 - 15:17, said:
Ni jedno od ponuđenih rešenja.

Nego?

Nego ovo:
Posted Image

#6 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 18 March 2011 - 00:04

Nego ovo:
Posted Image


E izvini, ali ako hoćeš u EU ne može!
Lepo je i jasno objašnjeno zašto ne mogu tako mali regioni.

Zapravo mogu i oni, ali to su NUTS 3 regioni,
ali i oni moraju da se povezuju u NUTS 2 regione.

EU propisuje NUTS 2 za Srbiju (a oni se kasnije mogu regionalizovati na NUTS 3 i NUTS 4(to su opštine).

NUTS2 = region, koji broji preko 800 000 ljudi.
Da ima svoj univerzitetski gradski centar ili da teži da ga izgradi.

Izvini, ali gde je univerzitet u Vranju, u Kikindi, Prokuplju, Vljevu ili u Pirotu?
Nemoj me zasmejavati.

Vranjanci studiraju u Nišu, dakle gravitiraju Nišu. Kad okrug u kome je Vranje bude sam imao univerzitet sa po 10 fakulteta i
sam preko 800 000 stanovnika, onda može da ima status EU regije.
Ovako je veštački.

Region u kome je Prokuplje prestonica. AHA HA HA HA.
Pa to je smešno!

#7 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 18 March 2011 - 07:28

E izvini, ali ako hoćeš u EU ne može!
Lepo je i jasno objašnjeno zašto ne mogu tako mali regioni.

Zapravo mogu i oni, ali to su NUTS 3 regioni,
ali i oni moraju da se povezuju u NUTS 2 regione.

EU propisuje NUTS 2 za Srbiju (a oni se kasnije mogu regionalizovati na NUTS 3 i NUTS 4(to su opštine).

NUTS2 = region, koji broji preko 800 000 ljudi.
Da ima svoj univerzitetski gradski centar ili da teži da ga izgradi.

Izvini, ali gde je univerzitet u Vranju, u Kikindi, Prokuplju, Vljevu ili u Pirotu?
Nemoj me zasmejavati.

Vranjanci studiraju u Nišu, dakle gravitiraju Nišu. Kad okrug u kome je Vranje bude sam imao univerzitet sa po 10 fakulteta i
sam preko 800 000 stanovnika, onda može da ima status EU regije.
Ovako je veštai.

Region u kome je Prokuplje prestonica. AHA HA HA HA.
Pa to je smešno!

E izvini ti al zabole me za EU. Oni imaju svoje frke, mi svoje. Nasa frka je skupa drzava koju mi jadni mali hrčki treba da servisiramo iz poreza. Zato treba da gledamo svoja posla i kako mi da se sredimo i uredimo, a za EU ima fore. Ako je nama dobro, a njima se ne svidja, tim gore za njih.

Evo moj predlog na pr: Ukines sve sadasnje opstine po Srbiji (a ima ih 150-tak) tj nema vise izbora, nema 150 Audija za 150 gradonacelnika, 150 gradskih veca, 150 ovoga i onoga. Umesto toga dobijes 28 okruga, 28 gradonacelnika, 28 okruznih veca, 28 okruznih.... To ti je odma usteda od 5 x u odnosu na sadasnje stanje. A okruzima ostavis da urede mrezu opstina (u administrativno-tehnickom smislu, nista izbori i ostale keremfeke) kako god hoce.

Svaki okrug ima svoj pozivni broj, svoju registraciju (znaci 28 umesto jedno 60), a na tablicama svoj grb. Ko Slovenci ili Austrijanci.

A ti bi, umesto da ukidas, da dodas jos izmedju 4 i 8 regionalnih administracija, tj 4-8 hiljada novih cinovnika povrh ovih sadasnjih koje vec ne mozemo da izdrzavamo - bez da nam podignu firmarine i ostale harace za jos 100%.

E kad dobijes 28 regiona/okruga sa maksimalnim ovlascenjima da uredjuju stvari u svom ataru, onda ih pusti pa nek se dalje udruzuju ko sa kim hoce i gde nadje interes. Na pr mozda se Sremski, Beogradski, Juznobanatski, Macvanski, Podunavski i Branicevski udruze po pitanju Dunava i Save ili nekog saobracajnog pitanja. Mozda se Severnobacki udruzi sa Jablanickim po pitanju aleve paprike. Mozda se Jablanicki udruzi sa Beogradskim po pitanju univerziteta jer im Niski nije dovoljno kvalitetan mada im je blizu. Mozda se Severnobacki udruzi sa Segedinskim za neku saradnju u obostranom interesu. Mislim, ljudi imaju mozgove, pusti ih nek razmisljaju sta ce i kako ce i sta im se najvise isplati. Isto ti vazi i za univerzitete i za avione i za kamione.

A sto se tice tih NUTS-eva, eto ti ga Zavod za statistiku, vec imaju te statisticke regione napravljene, pa nek prate koje hoce parametre i nek prosledjuju podatke Eurostatu. Ne moramo mi zbog statistike da komplikujemo politicko-administrativni sistem i da bacamo pare koje nemamo.

Pa hebote u 21. veku smo, IT revolucija, vec sazrevaju uslovi za direktnu demokratiju (jedan covek, jedan kompjuter, jedan glas i sve u realnom vremenu), jos malo i mozes i Skupstinu da ukines, za koj ce ti kad gradjani mogu direktno da glasaju za svaki zakon ili da pred glasanje za svaki zakon daju svoj glas partiji za koju misle da prica ono sto oni misle. Znaci nista vise blanko mandat na 4 godine, nego ad hok, od zakona do zakona. Na primer. A ti bi da razmnozavas administraciju jer "tako trazi Evropa"? Ma ko ih hebe.

Edited by JKT, 18 March 2011 - 09:10.


#8 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 18 March 2011 - 15:58

Izvini, a je l znaš neku zemlju koja je ukinula opštine?
(upiši municipality na googlu i videćeš da postoje u svakoj zemlji)

Da Beograd nema 17 opština, bio bi potpuni haos.
Ne bi se znalo kome koji dom zdravlja pripada, kome koji MUP.
Ispred svakod doma zdravlja bilo bi par hiljada ljudi, isto tako i u MUP-u kad čekaš na ličnu kartu.
Ne bi se znalo ko gde plaća porez.

Misliš da je teoretski moguće da jedna ista ekipa za prostorno planiranje uređuje veliku teritoriju? Koliko da rade? 50 sati dnevno.
Opštine i regioni postoje radi nekog reda.

Inače okruzi u Srbiji trenutno ne postoje. Postojanje okruga podrazumevalo bi da imaju svoju skupštinu, ali okruzi to nemaju.
Postoje samo nemoćne male opštine, koje zato što su male ispadaju žrtve prestonice.

#9 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 18 March 2011 - 18:45

Izvini, a je l znaš neku zemlju koja je ukinula opštine?
(upiši municipality na googlu i videćeš da postoje u svakoj zemlji)

Da Beograd nema 17 opština, bio bi potpuni haos.
Ne bi se znalo kome koji dom zdravlja pripada, kome koji MUP.
Ispred svakod doma zdravlja bilo bi par hiljada ljudi, isto tako i u MUP-u kad čekaš na ličnu kartu.
Ne bi se znalo ko gde plaća porez.

Misliš da je teoretski moguće da jedna ista ekipa za prostorno planiranje uređuje veliku teritoriju? Koliko da rade? 50 sati dnevno.
Opštine i regioni postoje radi nekog reda.

Inače okruzi u Srbiji trenutno ne postoje. Postojanje okruga podrazumevalo bi da imaju svoju skupštinu, ali okruzi to nemaju.
Postoje samo nemoćne male opštine, koje zato što su male ispadaju žrtve prestonice.

Al kakve veze ima policija ili dom zdravlja sa izborima, funkcionercicima i audijima? Izvini i ti, al kad sam rekao da treba ukinuti opstine i zameniti ih okruzima odmah sam rekao i da tim okruzima treba ostaviti da samostalno regulisu mrezu opstina - bas u tom usluznom delu. Opstina kao mesto gde ides da ti zavrse nesto, a ne kao mesto gde sede neki sitni izabrani faraoncici politicarcici i njihove komisije i statigaznam kakve sve sinakure. E saqd sto 95% tih stvari koje "zavrsavas" po opstinskim salterima u stvari moze (ili bi moralo da moze) da se zavrsi od kuce, preko interneta, to tek otvara pitanje kako te sluzbe organizovati. A to tek veze nema sa tvojim dragim NUTS-ovima.

Mada mozemo (a i trebali bi) da pricamo o tome sta nama u stvari treba da se radi po opstinama (da ne kazem sta da nam radi drzava) i kako da to radi. Eto ti bas ti domovi zdravlja i taj tupavi koncept "izabranog lekara": kakav crni izabrani lekar, meni treba porodicni lekar, a to je onaj koji ne sedi u domu zdravlja nego stanuje ovde u komsiluku i opsluzuje ceo komsiluk, ko pop, od vrata do vrata i uvek na gotovs da dojuri ako je neka frka. A u domu zdravlja treba da su neke malkice komplikovanije stvari koje ovaj porodicni ne moze da odradi (laboratorije, spec klinike i taj rad).

Ili te tvoje guzve po policiji: a zasto su guzve? Kako ce NUTS-ovi da rese guzve? Pa nikako. Guzve se resavaju organizacijom posla. Na primer, za koji moj sad u maju ja treba da se nacrtam u policiji sa jos 200-300 nesretnika samo da bih registrovao auto? Pa jel moze da mi ga registruje ovlasceni servis u kojem moram da odradim tehnicki pregled? Jel problem da mi taj servis odmah naplati i takse i samim tim mi je registracija produzena? Neee, treba da nosam papirice u policiju, da dzudzim ispred saltera da im ih predam, da bi mi cata lupio pecat. Nemoj ni da krecemo o cuvenoj zameni pasosa i LK....

I tako redom, sluzba po sluzba, i vidis da sve to moze 300% efikasnije a pri tom i jeftinije. To mi treba a ne NUTS-ovi.


A za ove "politicke" stvari, okrug je mnogo bolji okvir od opsti(ni)ce. Nema potrebe za politikom po opstinama.

Edited by JKT, 18 March 2011 - 18:49.


#10 msh

msh
  • Members
  • 213 posts

Posted 18 March 2011 - 21:40

JKT, pa zar i ovde uredjujes stvarni svet (u smislu planete sa postojecim drzavama) po ugledu na svoju imaginarnu, samo tebi vidljivu wannabe drzavu?
Pa nije li ti dosadno da te iz teme u temu ljudi demantuju? Sada bi da ukidas opstine... Svasta. Pametni ljudi su vec sve smislili, samo treba odabrati najjednostavniju implementaciju.

#11 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 18 March 2011 - 21:41

Da se cisto razjasni - EU nikome ne propisuje unutrasnje uredjenje, pa tako ni uredjenje regija. EUROSTAT preporucuje STATISTICKE REGIONE - kako ce se ti regioni zvati, sta ce im biti nadleznosti i sa kakvim i kolikim nivoom autonomije ce operisati je potpuno van interesovanja EUROSTATA. Ovi regioni sluze za ujednaceno poredjenje medju zemljama clanicama - i sve zemlje clanice jesu podeljene na nivoe of NUTS 0 do 4, zavisno od potrebe za granulacijom podataka - ali ovi regioni nemaju nikakvo drugo znacenje (barem sto se EUROSTATA tice) - ni kulturno, ni politicko niti bilo kakvo drugo.

Malo je nakaradno (a i zalosno) sto Srbija razmislja o regionalizaciji ne na nekom racionalnom osnovu, vec zato da bi dobila statisticke regione - postoje valjda infrastrukturni, ekonomski, kulturni, pa u krajnjem slucaju i istorijski razlozi zasto se formiraju regije. Pa kada takve regije formiramo, onda mozemo da ih grupisemo, po potrebi u bilo koji NUTS nivo.

#12 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 18 March 2011 - 21:47

Ok JKT, sad sam shavio, međutim zar ne misliš da su okruzi mali.

Hej čoveče Prokuplje i Pirot imaju svoje okruge.
Prokuplje ima 30 000 stalnih stanovnika. Nigde nijednog fakulteta.

Zar ne misliš da je neprirodno da region bude tako mali?
Svaki kraj bez univerzitetskog centra ne može biti region.

#13 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 18 March 2011 - 21:56

Malo je nakaradno (a i zalosno) sto Srbija razmislja o regionalizaciji ne na nekom racionalnom osnovu, vec zato da bi dobila statisticke regione - postoje valjda infrastrukturni, ekonomski, kulturni, pa u krajnjem slucaju i istorijski razlozi zasto se formiraju regije. Pa kada takve regije formiramo, onda mozemo da ih grupisemo, po potrebi u bilo koji NUTS nivo.


E baš tako. Kažem nijedno od ponuđenih rešenja, jer je to opet nekakvo oktroisanje... 'Alo, rođaci, decentralizacija podrazumeva spuštanje vlasti na niže nivoe od države, ali isto tako podrazumeva i sposobnost i odgovornost regionalnih i lokalnih upravljača (ne vlastodržaca, to je u Evropi odavno prevaziđeno), kao i odgovornost građana koji su ih birali. To je evolutivni proces. Na ovom konkretnom primeru to znači - pustite građane da odluče šta hoće, nemojte im a priori nuditi gotova rešenja, koja su uzgred pravljena da bi se uklopila u kalkulacije ove ili one stranke, grupe, kaste, čega već... Neka građani prvo probaju, pa neka sami odluče na bazi racionalne procene tj. interesa. Jer je ovo, pre svega, jedno ekonomsko pitanje.

Regioni na nivou okruga sa što više vlasti, pa tek onda, ako građani hoće - pokrajine. I istovremeno reorganizacija opština, al onako kako su to Slovenci napravili - svaka teritorija koja ispunjava uslove i ima preko 5.000 stanovnika - opština. Svaki grad preko 10.000 stanovnika - gradska opština, i to u prirodnim granicama (a ne da vuče još 50 sela). Pa kad se građani nauče da nose odgovornost i za sebe a i za svoj glas na izborima, kad se političari nauče da su tu zbog građana a ne zbog sebe i da su smenjivi, onda možemo razgovarati o pokrajinama.

Ovako je to sjaši kurta da uzjaše murta.

Edited by Tribun_populi, 18 March 2011 - 22:02.


#14 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 18 March 2011 - 22:29

Ova zadnja sa 9 regiona je najbolja opcija. Mogu izneti moje misljenje bas iz ugla Pancevca. Pancevo kao jedna od najrazvijenijih opstina cak i u srazmerama SFRJ je do jogurt revolucije gradila Novi Sad. A posle toga Beograd. Dok je Pancevo kuburilo sa komunalijama, imalo septicke jame u centru grada i slicno.
Sa ovim bi hteo da odgovorim i JKTu. Ako bi vlast zaista imala dobre namere ( u koje na zalost vise malo ko veruje) troskovi bi bili isti ako ne i manji. Mnoge centralisticke nadleznosti bi bile prenete u regione i ti sluzbenici bi jednostavno presli da rade u regionima to sto rade. Regioni bi imali sopstven budjet ( mnogo realniji nego sto ga danas imaju opstine ) . Znaci te pare bi umesto u BG u centralu isao regionima a oni bi ga rasporedjivali prema svojim potrebama.
JKT .. da sumiram .. ta birokratija koja je sad u Beogradu i te pare sto idu njima bi bili usmereni u regione. Naravno da mogu i tu mnoge stvari biti racionalizovane i napraviti se ustede.
Ali ako bi pare koje se uberu u regionima tu i ostale, ostalo bi vise mogucnosti da se efikasnije izgradi infrastruktura i samim tim pokusa bolje privlacenje stranog kapitala

#15 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 19 March 2011 - 13:08

Ova zadnja sa 9 regiona je najbolja opcija. Mogu izneti moje misljenje bas iz ugla Pancevca. Pancevo kao jedna od najrazvijenijih opstina cak i u srazmerama SFRJ je do jogurt revolucije gradila Novi Sad. A posle toga Beograd. Dok je Pancevo kuburilo sa komunalijama, imalo septicke jame u centru grada i slicno.
Sa ovim bi hteo da odgovorim i JKTu. Ako bi vlast zaista imala dobre namere ( u koje na zalost vise malo ko veruje) troskovi bi bili isti ako ne i manji. Mnoge centralisticke nadleznosti bi bile prenete u regione i ti sluzbenici bi jednostavno presli da rade u regionima to sto rade. Regioni bi imali sopstven budjet ( mnogo realniji nego sto ga danas imaju opstine ) . Znaci te pare bi umesto u BG u centralu isao regionima a oni bi ga rasporedjivali prema svojim potrebama.
JKT .. da sumiram .. ta birokratija koja je sad u Beogradu i te pare sto idu njima bi bili usmereni u regione. Naravno da mogu i tu mnoge stvari biti racionalizovane i napraviti se ustede.
Ali ako bi pare koje se uberu u regionima tu i ostale, ostalo bi vise mogucnosti da se efikasnije izgradi infrastruktura i samim tim pokusa bolje privlacenje stranog kapitala


Promakla ti je jedna notorna cinjenica a to je da para nema, budzet se deficitarno finansira a manjak je ove godine 2 milijarde evra. E da bi bilo para za deljkanje prvo mora jedna zesca reorganizacija sa ciljem da se skresu svi moguci troskovi. A da ostanemo u okviru ove teme, to se nece postici dodavanjem jos 4-7 administracija od po 1000 zaposlenih plus svi ostali troskovi od kancelarija i rezija, do audija i oktavija. Nego ce se postici ukidanjem.

Na primeru tvog Juznobanatskog okruga:

8 opstina, 94 naselja, 310000 stanovnika
Svaka opstina ima predsednika opstine, njegovog zamenika, predsednika skupstine, njegovog zamenika, ... , + sva ostala birokratija + svi oni sekretarijati i boktepita sta sve, i sve to x 8 garnitura.
Umesto toga dobijes 1 administraciju a sve ove ostale poukidas. Ceo okrug ima tek nesto vise stanovnika od Novog Beograda, pa ako NBGD moze da funkcionise sa 1 administracijom moze i taj vas okrug. E sad kad si ustedeo pare, mozes da ih preusmeris na nesto pametno.

Edited by JKT, 19 March 2011 - 13:09.