Jump to content


Photo

U zatvor zbog ćirilice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#1 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 09 March 2011 - 17:29

U zatvor zbog ćirilice

Aco Đ. (47) iz Čačka, koji je odbio da plati kaznu za pogrešno parkiranje jer je bila napisana latinicom, dobio je danas sudsko rešenje kojim mu se ta novčana kazna zamenjuje zatvorom.

Aco Đ, po zanimanju stolar, rekao je novinarima da mu je uručeno sudsko rešenje kojim mu se kazna od 5.000 dinara za pogrešno parkiranje zamenjuje zatvorskom kaznom u trajanju od pet dana.

On je na to rešenje Prekršajnog suda u Čačku uložio žalbu jer je i ono napisano latinicom i traži da mu i to rešenje bude napisano ćirilicom.

"Neću im platiti kaznu sve dok rešenje, zapisnici i ostali dokumenti stižu napisani latinicom. Tražim da se poštuje moje ustavno prvo i da mi kažna bude napisana na ćirilici, a ne tražim da mi se kazna smanjuje", rekao je Aco Đ.

On je pre godinu dana parkirao automobil u centru Čačka, suprotno postavljenom saobraćajnom znaku i odbio je da plati kaznu za pogrešno parkiranje, jer je policajac službenu belešku napisao latinicom.

Njegov automobil je odneo pauk, a Prekršajni sud je odredio kaznu od 5.000 dinara.

Aco Đ. se tada žalio na to rešenje suda koje je, kao i policijska beleška bila napisana latinicom, ali sud nije uvažio njegovu žalbu.

(Beta)

http://www.mondo.rs/...g_cirilice.html

#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 March 2011 - 17:36

Malo je 5 dana.Trebali su da mu daju 5 godina

#3 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 09 March 2011 - 17:47

Tip pokazuje tipicni balkanski smisao za prepucavanje i gubljenje vremena, kao i balkansku tvrdoglavost.

Krivo parkiras, platis globu. Je l' cudno? Isto bi mu se desilo i u Kini ili Kanadi, niko ga ne bi pitao da li zna jezik. Pocinio je prekrsaj, snosi posledice. Nije to ni vreme ni mesto da isteruje neka ljudska i nacionalna prava.

Sprdacina.

#4 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 09 March 2011 - 18:07

budalčina

#5 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 09 March 2011 - 18:09

Malo je 5 dana.Trebali su da mu daju 5 godina



Tip pokazuje tipicni balkanski smisao za prepucavanje i gubljenje vremena, kao i balkansku tvrdoglavost.

Krivo parkiras, platis globu. Je l' cudno? Isto bi mu se desilo i u Kini ili Kanadi, niko ga ne bi pitao da li zna jezik. Pocinio je prekrsaj, snosi posledice. Nije to ni vreme ni mesto da isteruje neka ljudska i nacionalna prava.

Sprdacina.

U pravu je 100%. Sluzbeno pismo, nek mu i kazna dodje na sluzbenom pismu. Respekt za njega.

#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 March 2011 - 18:39

Malo je 5 dana.Trebali su da mu daju 5 godina


Dao bih ja njemu i vise. Bio je slucaj nedavno da je neki sudski vestak odbio neki zahtev novinaru, posto nije bio napisan cirilicom.
Ako su roll modeli takvi, sta ocekivati od onih koji se u njih ugledaju.
Imamo prilike da vidimo slicne postupke svuda, posto su pravila eto tu da se krse.

Pre bi mozda onog koji je uveo da je samo cirilicno pismo sluzbeno trebalo malo u bajbuk, ili ga bar banovati. ;)

#7 Vietnow

Vietnow
  • Members
  • 291 posts

Posted 09 March 2011 - 18:42

Ovaj... glupost. I to za deponiju.

#8 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 09 March 2011 - 19:15

Pre bi mozda onog koji je uveo da je samo cirilicno pismo sluzbeno trebalo malo u bajbuk, ili ga bar banovati. ;)

hehehe pricah ja kada je neki sef moga drugara upao u njegovu kancelariju bez kucanja i zatekao ga kako na stoplu igra kan-kan ili nesto slicno. sef se, onako zapanjen, prodrao da je to krajnje nevaspitano i primitivno...
a drugar njemu, dim u dim: "ne, ne, vi ste nevaspitani! jer da ste kucali na vrata, kako osnovni red nalaze, mene na stolu nikada ne biste zatekli." ;)

#9 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 March 2011 - 19:52

hehehe pricah ja kada je neki sef moga drugara upao u njegovu kancelariju bez kucanja i zatekao ga kako na stoplu igra kan-kan ili nesto slicno. sef se, onako zapanjen, prodrao da je to krajnje nevaspitano i primitivno...
a drugar njemu, dim u dim: "ne, ne, vi ste nevaspitani! jer da ste kucali na vrata, kako osnovni red nalaze, mene na stolu nikada ne biste zatekli." ;)


Ako drvo padne u sumi.....
Ne i dalje je ovo nevidjena budalastina - jezik ima dva pisma. Ja bi ga strpala duze u zatvor za zamajavanje sudstva.

#10 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 09 March 2011 - 19:59

Nije kreten lik koji se bori za svoju guzicu kako može, nego retardirani ustavopisac koji je proterao latinicu. Ne, mi više u Ustavu nemamo dva ravnopravna pisma.

#11 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 09 March 2011 - 20:28

u Zakonu o sluzbenoj upotrebi jezika i pisama pise:

Član 3.
Službenom upotrebom jezika i pisama smatra se naročito upotreba jezika i pisama u:
• 1) usmenom i pismenom opštenju organa i organizacija međusobno, kao i sa
strankama, odnosno građanima;

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 March 2011 - 21:33

U zatvor zbog ćirilice

Aco Đ. (47) iz Čačka, koji je odbio da plati kaznu za pogrešno parkiranje jer je bila napisana latinicom, dobio je danas sudsko rešenje kojim mu se ta novčana kazna zamenjuje zatvorom.

Aco Đ, po zanimanju stolar, rekao je novinarima da mu je uručeno sudsko rešenje kojim mu se kazna od 5.000 dinara za pogrešno parkiranje zamenjuje zatvorskom kaznom u trajanju od pet dana.

On je na to rešenje Prekršajnog suda u Čačku uložio žalbu jer je i ono napisano latinicom i traži da mu i to rešenje bude napisano ćirilicom.

"Neću im platiti kaznu sve dok rešenje, zapisnici i ostali dokumenti stižu napisani latinicom. Tražim da se poštuje moje ustavno prvo i da mi kažna bude napisana na ćirilici, a ne tražim da mi se kazna smanjuje", rekao je Aco Đ.

On je pre godinu dana parkirao automobil u centru Čačka, suprotno postavljenom saobraćajnom znaku i odbio je da plati kaznu za pogrešno parkiranje, jer je policajac službenu belešku napisao latinicom.

Njegov automobil je odneo pauk, a Prekršajni sud je odredio kaznu od 5.000 dinara.

Aco Đ. se tada žalio na to rešenje suda koje je, kao i policijska beleška bila napisana latinicom, ali sud nije uvažio njegovu žalbu.

(Beta)

http://www.mondo.rs/...g_cirilice.html

Nece on da nadrlja zbog cirilce, vec samo zato sto je bagra pokusala da se izvuce na "fintu" "nisu mi poslali na cirilici". Malo su ga kaznili, zasluzio je i gore. Sve ostalo ukljucujuci tvoje navodjenje zakona je "sviranje muskom polnom organu".

Edited by tomas.hokenberi, 09 March 2011 - 21:34.


#13 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 09 March 2011 - 21:47

Nece on da nadrlja zbog cirilce, vec samo zato sto je bagra pokusala da se izvuce na "fintu" "nisu mi poslali na cirilici". Malo su ga kaznili, zasluzio je i gore. Sve ostalo ukljucujuci tvoje navodjenje zakona je "sviranje muskom polnom organu".



Ako mu USTAV i zakon daju pravo da trazi na cirilici, jednostavno je sud morao da ispostuje ustav i zakon i kaznu mu ispisu na cirilici. Sta tamo neki policajc i sud u Cacku pisu na latinici kada je USTAV i zakon jasan. Covek je rekao da ce da plati, samo da se ispostuje ustav i sve to napise na cirilici. Sta je problem u sudu da mu presudu prekucaju na cirilici sto je po Ustavu i zakonu, nego oni nasli da zajebavaju coveka i pisu mu namerno na latinici!

Mogu oni presudu da mu otkucaju i na Hrvatskom i Bosanskom, covek ce je razumeti ali USTAV i zakon kazu da mora na cirilici i srpskom da se otkuca, ima pravo da se ljuti! Sta se tamo neki lokalni sud stavlja iznad ustava i zakona!

Edited by Paun, 09 March 2011 - 21:50.


#14 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 March 2011 - 22:04

Nije kreten lik koji se bori za svoju guzicu kako može, nego retardirani ustavopisac koji je proterao latinicu. Ne, mi više u Ustavu nemamo dva ravnopravna pisma.

Jasno mi je to ali to ne sprecava da su obojica kreteni.

Da li je moguce da niko jos ne poteze ideju promene debilnog ustava?

Ako mu USTAV i zakon daju pravo da trazi na cirilici, jednostavno je sud morao da ispostuje ustav i zakon i kaznu mu ispisu na cirilici. Sta tamo neki policajc i sud u Cacku pisu na latinici kada je USTAV i zakon jasan. Covek je rekao da ce da plati, samo da se ispostuje ustav i sve to napise na cirilici. Sta je problem u sudu da mu presudu prekucaju na cirilici sto je po Ustavu i zakonu, nego oni nasli da zajebavaju coveka i pisu mu namerno na latinici!

Mogu oni presudu da mu otkucaju i na Hrvatskom i Bosanskom, covek ce je razumeti ali USTAV i zakon kazu da mora na cirilici i srpskom da se otkuca, ima pravo da se ljuti! Sta se tamo neki lokalni sud stavlja iznad ustava i zakona!


Joj sto volim legaliste :D zakon i ustav mu nisu dali pravo da parkira tu gde je parkirao ali je on to i dalje uradio a sad je naprasno postao legalista i 'ima pravo da se ljuti' :lol: Ljutio se ili ne ljutio ide u bajbok - ne zbog cirilice (a posebno mi je bio simpatican podnaslov topika :rotflmao:) nego zato sto nije platio kaznu.

#15 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 09 March 2011 - 22:17

Da li je moguce da niko jos ne poteze ideju promene debilnog ustava?


Izvini, dok se ne promeni, on bi trebalo da se postuje ako postiji drzava i njeni organi...



8. новембра 2006. године. Тај дан један је од најважнијих дана у новијој историји српског језика и писма а садашњи Устав Србије, сигурни смо, преломна је тачка у процесу враћања ћирилице српском народу и његовој култури и у будућим временима непробојна брана свим покушајима „латинчења“ Срба и увлачења у процес унијаћења.

У српском језику успостављено је једноазбучје с ћирилицом као писмом а како је било у претходних хиљаду година писмености у Срба све до 1945. После више од пола века протеривања и потискивања у периоду комунистичке диктатуре ћирилица је поново једино српско писмо.

У Уставу Републике Србије поглавље „Језик и писмо“ има само један члан (члан 10) са два става.

Чланом 10. ставом 1. који гласи „У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.“ регулисана је службена употреба језика и писма у Србији као држави и уједно је регулисана службена употреба језика и писма српског народа као државотворног (Преамбула Устава Републике Србије и његов Члан 1). Овај став има двоструку уставноправну улогу, у једној је регулисано питање службене употребе језика и писма државе Србије а у другој питање језика и писма српског народа. Утврђено је да је у Србији у службеној употреби српски језик и ћириличко писмо, и то у обе уставноправне улоге. Предмет регулисања су службени језик и писмо којим се он пише. Овај Став је императиван, могућа је његова директна примена у правној пракси и за српски језик је везано и именовано само једно писмо –ћириличко.

Чланом 10. ставом 2. који гласи „Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.“ регулисана су права припадника националних мањина на службену употребу њихових језика и њихових писама. Овим ставом регулисана је службена употреба других језика и писама осим српског језика и писма. Предмет регулисања су службени језик и писмо којим се он пише за све националне мањине које живе у Србији. Овај Став није императиван, није могућа његова директна примена у правној пракси већ само преко законске регулативе (Питање права националних мањина на службену употребу свог језика и свог писма и није предмет покренуте дискусије).

Да је уставотворац у Члану 10. ставу 1. Устава Републике Србије изричито и као једно једино писмо српског језика одредио ћириличко писмо, види се из поређења Члана 8. става 1. Устава Републике Србије из 1990. који гласи "У Републици Србији у службеној употреби је српскохрватски језик и ћирилично писмо, а латинично писмо је у службеној употреби на начин утврђен законом“ који је познавао за један језик тада називан „српскохрватски“ два писма (ћириличко и латиничко) са Чланом 10. ставом 1. важећег Устава Републике Србије који гласи „У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо“ који познаје за један језик једно писмо (српски језик и само ћириличко писмо).

С научног и лингвистичког аспекта нови Устав Србије је правно установио једноазбучје у српском језику с ћирилицом као писмом и уједно правно потврдио „развод српскохрватског језичког брака“ између Срба и Хрвата тако што су Срби свој језик поново именовали као српски како су га хиљаду година звали, а Хрватима вратили латиницу коју су они унели у „српскохрватски језик“ који је отишао у историју заједно с комунизмом (заједно су живели и заједно отишли у историју). Хрвати су овај „развод српскохрватског језичког брака“ самовољно озваничили још у свом првом посткомунистичком Уставу из 1990.

Правна последица овог догађаја (проглашњења новог Устава Србије јесте да сви државни органи, органи аутономних покрајина, градова и општина; установе, предузећа и друге организација кад врше јавна овлашћења; јавна предузећа и јавне служби; предузећа, друге организација и предузетници када обављају делатности од јавног и општег интереса; установе предшколског, основног, средњег и високог образовања као и друге образовне организације; телевизије и јавна гласила (штампана и електронска) која су у већинском власништву или под контролом државе, као и све научне, научноистраживачке и културне институције која су у већинском власништву или под контролом државе морају у свом раду користити српски језик и ћириличко писмо.

Е то је озбиљан посао за све набројане државне органе и разне правне субјекте јер треба направити ред у службеној употреби српског језика и ћирилице као државног писма (уједно и писма српског народа). Цео њихов рад се мора обављати на српском језику и ћирилицом, разуме се уз право националних мањина на коришћење својих језика и писама. Хрватска (Гајева) латиница остаје у службеној употреби једино као писмо хрватске националне мањине.

http://www.cirilica-...v-politika.html