Jump to content


Photo
- - - - -

Paypal Srbija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#16 MickoBGD

MickoBGD
  • Members
  • 4 posts

Posted 30 May 2011 - 07:21

@mashinovodja

Ako imas nekoga u sloveniji onda nije problem... Ja upravo i koristim slovenacki payapl preko zeninog brata... On je tamo otvorio bez problema sve i to je to... Jedino, otvori to preko nekoga koga mozes povremeno da smaras ako nesto zatreba... Recimo, ako zelis da freelancujes imaces limit od $100 maksimalno uplate na paypal u periodu od godinu dana, znaci, kao da i nemas nista... Zatim ces dobiti jos jedan limit koji ces morati da "probijes" nekim verifikacijama... u principu je sve prosto, samo posaljs sta ti traze, ne secam se ni ja tacno, ali recimo skeniranu licnu kartu gde se vidi adresa tog lika iz slovenije, zatim povezivanje sa karticom i td...


Ja se licno ne bih zezao sa varijantama "Zivim u srbiji a biram hrvatsku" jer kroz 2-3 godine mozda dodje paypal u srbiju pa pokusas da ga otvoris pa tada imas problema jer ne mozes da imas 2 naloga na isto ime ili slicno... probaj regularno na nekoga van pa dok ne dodje kod nas, a pare neka ti on vec salje nekako :)


Inace, druga varijanta (o kojoj razmisljam) je Offshore kompanija. Nemam iskustva ali koliko vidim za $1000-$1500 moze da se otvori kompletna kompanija u Belizeu od koje dobijes i kreditnu karticu koju koristis ovde za sva moguca placanja. Naravno, ovo je samo u slucaju da zasednes bas ozbiljno da se bavis tim programiranjem pa ti onda $2000 i vise stize na racun pa ti se isplati jer je godisnje oko $500 za odrzavanje firme.

p.s. dok sam guglao o tome shvatio sam kako je lako ovim nasim politicarima da kradu ovu drzavu kad svaka budala moze za $1000 da otvori firmu u belizeu, panami, kipru ili gde vec...

#17 nesh_bros

nesh_bros
  • Members
  • 31 posts

Posted 30 May 2011 - 10:51

A da ja vas pitam?! :)

Svi pricate o placanju, a sta da radim sa uplatom na moj PayPal account?

Razmisljao sam da umesto mene, otvori neka prijateljica paypal racun u Bosni, a ja odavde da radim sta mi je volja?

#18 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 30 May 2011 - 17:53

Verovatno je problem u dinaru, inache kazem - generalno debit kartica je za PayPal najpozeljnije sredstvo placanja, kad god zelish da platish karticom oni ti preporuche da platish debit karticom a ne kreditnom, kao bolje je, ustvari bolje je za njih jer su shanse da izvise za tu kintu ravne nuli, to je kao solarno placanje (lova na sunce), tebi je svejedno.

Sasvim je moguce da uplatish lovu na PayPal rachun i da polako skidash po potrebi, mada to niko ne radi - zashto bi, ali opet ......... u Srbiji je to izgleda nemoguce.

Mogu da zamislim koliko je nekim patrijotama stalo da PayPal nikada ne proradi.


Razlog zasto prodavci vise vole debitnu karticu je taj sto, za razliku od kreditne, proviziju banci placa kupac . Kod placanja kreditnom karticom (a i debitnom) ona se provuce kroz masinu da se dobije autorizacija od banke da ima para na racunu,tj. da ce prodavac dobiti pare od banke a sto zavisi da li vlasnim iste ima para ili kredita na racunu. Znaci, prodavac nema rizik da li ce naplatiti pare od musterije nego da li ce platiti proviziju on ili kupac. Kod kreditne kartice taj iznos ide i do 10% od iznosa kupljene robe, dok, kod debit kartice proviziju ( koja moze biti puno manja) placa kupac,tj. musterija.

#19 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 30 May 2011 - 19:42

Razlog zasto prodavci vise vole debitnu karticu je taj sto, za razliku od kreditne, proviziju banci placa kupac . Kod placanja kreditnom karticom (a i debitnom) ona se provuce kroz masinu da se dobije autorizacija od banke da ima para na racunu,tj. da ce prodavac dobiti pare od banke a sto zavisi da li vlasnim iste ima para ili kredita na racunu. Znaci, prodavac nema rizik da li ce naplatiti pare od musterije nego da li ce platiti proviziju on ili kupac. Kod kreditne kartice taj iznos ide i do 10% od iznosa kupljene robe, dok, kod debit kartice proviziju ( koja moze biti puno manja) placa kupac,tj. musterija.



U pravu si, to je jedan od razloga. Kao shto znash PayPal nije prodavac vec samo posrednik u transakciji. Prodavcima banke naplacuju obichno 1-2-3% od vrednosti transakcije, retko kad vishe. 10% je ratni zlochin, ne verujem da to postoji negde. osim toga, PayPal je tako veliki i vazan klijent za banke, Ebay je vlasnik PayPala, dakle tu se okrecu milijarde, nemoj uopshte sumnjati da imaju najbolji dil na svetu sa Master i Visom. Mozda se radi i o promilima, a ne procentima.

Postoji i drugi, verovatno glavni razlog zashto PayPal ne voli kreditne kartice:

And two, and maybe most importantly, buyers can force a credit card chargeback against Paypal, which really pisses Paypal off, even though they just pass it on to the seller with a $10 penalty whenever they can.

Dakle mozesh da trazish svoje pare nazad preko svoje banke ( a ne regularno kroz PayPal), a onda je to velika zajebancija za PayPal.

#20 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 30 May 2011 - 20:31

U pravu si, to je jedan od razloga. Kao shto znash PayPal nije prodavac vec samo posrednik u transakciji. Prodavcima banke naplacuju obichno 1-2-3% od vrednosti transakcije, retko kad vishe. 10% je ratni zlochin, ne verujem da to postoji negde. osim toga, PayPal je tako veliki i vazan klijent za banke, Ebay je vlasnik PayPala, dakle tu se okrecu milijarde, nemoj uopshte sumnjati da imaju najbolji dil na svetu sa Master i Visom. Mozda se radi i o promilima, a ne procentima.

Postoji i drugi, verovatno glavni razlog zashto PayPal ne voli kreditne kartice:
Dakle mozesh da trazish svoje pare nazad preko svoje banke ( a ne regularno kroz PayPal), a onda je to velika zajebancija za PayPal.


E pa, ja sam bio jedan od zrtava ratnog zlocina. Kad sam, kao mali retailer, trazio od banke mogucnost da naplacujem robu preko c/c trazili su mi 10%. Tako se pocinjalo. Kasnije ti skidaju % ako imas dobar promet. Ne sumnjam u ono sto pricas o Paypalu. To nisam ni komentarisao jer ne znam nista o tome. Samo sam hteo malo da "bacim svetlo" na razliku izmedju debit kartice i c/c.

#21 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 31 May 2011 - 14:58

Prelistaj par postova unazad, videces da ne moze debitna nego mora kreditna.


Može debitna, meni je za PP račun vezana Intesina VISA Internet (debitna) i radi bez problema.

#22 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 01 June 2011 - 08:44

Može debitna, meni je za PP račun vezana Intesina VISA Internet (debitna) i radi bez problema.

Hvala na informaciji. A jesi stavio da si iz Srbije ili neki drugi način si upotrebio?

#23 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 June 2011 - 12:08

Stavio sam na Mađarsku. Doduše, vidim na Bench-u da se ljudi žale kako im više ne prolazi ta opcija, da je PP blokirao kartice, ali ima i onih kojima radi, tako da nema pravila. Ja sam zadnji put kupovao tako pre par meseci i nisam imao problema.

#24 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 01 June 2011 - 12:10

Stavio sam na Mađarsku. Doduše, vidim na Bench-u da se ljudi žale kako im više ne prolazi ta opcija, da je PP blokirao kartice, ali ima i onih kojima radi, tako da nema pravila. Ja sam zadnji put kupovao tako pre par meseci i nisam imao problema.

Ako ne uspem, eto me da preko tebe naručim nešto :D

#25 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 27 June 2011 - 21:46

Već treću godinu Jasna Matić najavljuje dolazak u Srbiju vodeće svetske kompanije u novčanim transakcijama preko Interneta i Istinomer je već ranije ocenjivao njeno obećanje na tu temu. S obzirom da ona i dalje ponavlja opravdanja da PayPal ne dolazi zbog toga što "srpsko tržište nije veliko, a kupovna moć je relativno mala", pokušali smo saznamo da li su ti razlozi stvarni.
Ne treba trošiti ni mnogo reči na dokazivanje da kupovna moć građana Srbije nije sjajna, ali dovoljno je pogledati listu država u kojima PayPal već posluje, pa da se izjava državne sekretarke dovede u pitanje. Ako se, pak, pogledaju prošlogodišnje liste MMF-a i Svetske banke, načinjenim na osnovu BDP-a izraženim kroz kupovnu moć stanovnika, Srbija ima 10.830 $ tj. 11.719 $ po glavi stanovnika. Sa druge strane, Grenada, ostrvska zemlja u Karipskom moru sa 110.000 stanovnika, na tim listama se nalazi iza Srbije. Ali, bez obzira na to, njeni građani mogu da koriste PayPal. I komšije iz BiH i Albanije koriste usluge te kompanije iako obe države imaju i manje stanovnika i nižu kupovnu moć. Da ne bismo nastavili sa nabrajanjem dodajmo još samo ovo: na obe liste poslednje mesto zauzima Demokratska Republika Kongo čiji je BDP toliki da svakom stanovniku "pripada" samo 320 $. Treba li reći da to nije bila nikakva prepreka da PayPal uđe na to tržište?
Čak ni prisutnost interneta u Srbiji ne može više da bude prepreka za dolazak američke kompanije jer, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, oko 39 odsto ovdašnjih domaćinstava koristi globalnu mrežu.
I pored očiglednih argumenata, Istinomer je želeo da proveri direktno u kompaniji PayPal zašto je nema ovde. U kratkom odgovoru koji smo dobili navodi se da oni rade na dolasku u Srbiju, ali da i dalje ne znaju kada bi mogli da se pojave na ovdašnjem tržištu:

"Unfortunately, we don't currently offer services in Serbia. We currently support services in 190 countries and regions worldwide, and though we can't provide an exact date for coming to your region, we can promise you we're working hard to get there."

U dopisu nema ni reči o veličini tržišta i niskoj kupovnoj moći, ali ostavljamo mogućnost da PayPal nije želeo do kraja da otkriva svoje poslovne namere.
Razlozi koje je državna sekretarka navela, dakle, ne stoje, pa joj dodeljujemo ocenu "neistina".

Više je pretpostavki zašto se svetski lider u online trgovini još ne odlučuje da dođe u Srbiju, a ove su najčešće:

- nepostojanje odgovarajuće zakonske regulative,
- vrlo visoki troškovi carine i špedicije,
- visoke bankarske provizije na novčane transakcije,
- tržište sa visokim rizikom.

Da li je neki od ovih razloga prepreka za dogovor ili su svi zajedno doprineli odsustvu PayPal-a, tek problem je nepremostiv već godinama.

http://istinomer.rs/... za PayPal.html

#26 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 30 June 2011 - 01:21

Već treću godinu Jasna Matić najavljuje dolazak u Srbiju vodeće svetske kompanije u novčanim transakcijama preko Interneta i Istinomer je već ranije ocenjivao njeno obećanje na tu temu. S obzirom da ona i dalje ponavlja opravdanja da PayPal ne dolazi zbog toga što "srpsko tržište nije veliko, a kupovna moć je relativno mala", pokušali smo saznamo da li su ti razlozi stvarni.
Ne treba trošiti ni mnogo reči na dokazivanje da kupovna moć građana Srbije nije sjajna, ali dovoljno je pogledati listu država u kojima PayPal već posluje, pa da se izjava državne sekretarke dovede u pitanje. Ako se, pak, pogledaju prošlogodišnje liste MMF-a i Svetske banke, načinjenim na osnovu BDP-a izraženim kroz kupovnu moć stanovnika, Srbija ima 10.830 $ tj. 11.719 $ po glavi stanovnika. Sa druge strane, Grenada, ostrvska zemlja u Karipskom moru sa 110.000 stanovnika, na tim listama se nalazi iza Srbije. Ali, bez obzira na to, njeni građani mogu da koriste PayPal. I komšije iz BiH i Albanije koriste usluge te kompanije iako obe države imaju i manje stanovnika i nižu kupovnu moć. Da ne bismo nastavili sa nabrajanjem dodajmo još samo ovo: na obe liste poslednje mesto zauzima Demokratska Republika Kongo čiji je BDP toliki da svakom stanovniku "pripada" samo 320 $. Treba li reći da to nije bila nikakva prepreka da PayPal uđe na to tržište?
Čak ni prisutnost interneta u Srbiji ne može više da bude prepreka za dolazak američke kompanije jer, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, oko 39 odsto ovdašnjih domaćinstava koristi globalnu mrežu.
I pored očiglednih argumenata, Istinomer je želeo da proveri direktno u kompaniji PayPal zašto je nema ovde. U kratkom odgovoru koji smo dobili navodi se da oni rade na dolasku u Srbiju, ali da i dalje ne znaju kada bi mogli da se pojave na ovdašnjem tržištu:

"Unfortunately, we don't currently offer services in Serbia. We currently support services in 190 countries and regions worldwide, and though we can't provide an exact date for coming to your region, we can promise you we're working hard to get there."

U dopisu nema ni reči o veličini tržišta i niskoj kupovnoj moći, ali ostavljamo mogućnost da PayPal nije želeo do kraja da otkriva svoje poslovne namere.
Razlozi koje je državna sekretarka navela, dakle, ne stoje, pa joj dodeljujemo ocenu "neistina".

Više je pretpostavki zašto se svetski lider u online trgovini još ne odlučuje da dođe u Srbiju, a ove su najčešće:

- nepostojanje odgovarajuće zakonske regulative,
- vrlo visoki troškovi carine i špedicije,
- visoke bankarske provizije na novčane transakcije,
- tržište sa visokim rizikom.

Da li je neki od ovih razloga prepreka za dogovor ili su svi zajedno doprineli odsustvu PayPal-a, tek problem je nepremostiv već godinama.

http://istinomer.rs/... za PayPal.html


PayPal nije lider u online trgovini nego lider u sredstvima plaćanja koja se koriste u online trgovini.

Moje pretpostavke za Paypal-ovo zaobilaženje Srbije:

- Srbija je godinama bila ozloglašena po upotrebi ukradenih brojeva kreditnih kartica u online trgovini. Država ne želi da garantuje PayPal-u da će učiniti sve da se takvi slučajevi svedu na neku prihvatljivu meru.

- Političari traže reket za ulazak PayPal-a na ovo tržište.

Čini mi se da su veće šanse da u pitanju stavka 1 nego stavka 2, mada me ne bi iznenadilo i da je je stavka 2 u pitanju ili obe.

#27 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 30 June 2011 - 02:19

PayPal nije lider u online trgovini nego lider u sredstvima plaćanja koja se koriste u online trgovini.

Moje pretpostavke za Paypal-ovo zaobilaženje Srbije:

- Srbija je godinama bila ozloglašena po upotrebi ukradenih brojeva kreditnih kartica u online trgovini. Država ne želi da garantuje PayPal-u da će učiniti sve da se takvi slučajevi svedu na neku prihvatljivu meru.

- Političari traže reket za ulazak PayPal-a na ovo tržište.

Čini mi se da su veće šanse da u pitanju stavka 1 nego stavka 2, mada me ne bi iznenadilo i da je je stavka 2 u pitanju ili obe.

Stavka jedan uz dodatak da je Srbija malo trziste pa im se rizik ne isplati.Rusija je daleko gora po ukradenim karticama i raznim prevarama ali je vece trziste pa su tamo ipak odlucili da otvore servis.

#28 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 01 July 2011 - 12:11

SRBIJA | PETAK 1.07.2011 | 00:09
Prvi korak za dolazak PayPal-a
IZVOR: BLIC, TROJKA.RS

Beograd -- Grupa IT preduzetnika predložila je Vladi listu koraka neophodnih da bi elektronske transakcije poput Paypala i poslovanje na Internetu bili regulisani zakonom.

Zoran Torbica, Istok Pavlović, Dušan Dželebžić, Žarko Ptiček, Viktor Marković, Marko Dražić, Branko Đurković, Veselin Jevrosimović sastali su se sa ministrom Oliverom Dulićem, zamenikom ministra finansija Dušanom Nikezićem i Stefanom Lazarevićem kako bi se nešto uradilo po ovom pitanju.

Zakonske prepreke u vidu zastarelih regulativa su jedna od najvećih problema sa kojima se ljudi koji u Srbiji žive od Interneta suočavaju kada pokušaju da svoje poslovanje prevedu u potpuno legalne vode. Srpska Internet zajednica već godinama pokušava to da promeni, navodi sajt Trojka.rs.

U ovom paketu predloženih izmena zakona, biće između ostalog rešeni i problemi poput carine koja trenutno potpuno destimuliše razvoj izvoza putem Interneta, kao i definisanje termina poput virtuelnih računa kao što je PayPal, što bi trebalo da omogući građanima da ih koriste bez bojazni da rade nešto mimo zakona.

Osim toga, izmenama zakona biće rešeni i problemi glomaznog knjigovodstva koje sprečava razvoj elektronske trgovine, kao i mnogi drugi dosadašnji problemi sa kojima su se sretali domaći Internet preduzetnici i kompanije.

#29 tanalysis

tanalysis
  • Members
  • 5 posts

Posted 29 July 2011 - 16:17

A da ja vas pitam?! :)

Svi pricate o placanju, a sta da radim sa uplatom na moj PayPal account?

Razmisljao sam da umesto mene, otvori neka prijateljica paypal racun u Bosni, a ja odavde da radim sta mi je volja?


Da, bas tako. A sta je sa uplatom na racun... Meni je to mnogo zanimljivija opcija. Mada u te svrhe moze da se koristi i moneybookers koji bi trebalo da ima podrsku i za Srbiju, ali ipak bi bilo lepo da imamo mogucnost i od PayPal-a. Mada kako je krenulo nece oni u skorije vreme ni doci na nase trziste...

#30 rapt0r

rapt0r
  • Members
  • 28 posts

Posted 04 October 2011 - 16:24

Da pokusam da maksimalno pojednostavim problem sa Paypalom u Srbiji:
http://www.wto.org/e.../org6_map_e.htm
http://www.wto.org/e...a1_serbia_e.htm

Mislim da ih ovi nasi ZAVLACE da nas ne prime u clanstvo kako bi mogli da nastave pljacku po samo njihovim pravilima.
Isti recept ce biti i za EU. Evo gledajte...