Jump to content


Photo
- - - - -

Svedska boravisna dozvola


  • This topic is locked This topic is locked
2034 replies to this topic

#2011 SuSa

SuSa
  • Members
  • 11 posts

Posted 21 June 2017 - 09:55

Bravo Vil. Evo i ja se malo iznenadih,da ne kazem razocarah( ne zbog doticne i njene pozitivne odluke) ...vec se zapitah...zbog cega se njihov slucaj toliko razlikuje od vecine nas .. Mi smo aplicirali marta 2015 a intervju sam imala tek novembra iste godine..ona je navela da su handlegera dobili mesec dana nakon apliciranja ...a mi tek pre 2 meseca,(posle 1 godine)...(a da, i mi nista ne muljamo,u vezi smo i volimo se :) ) ... Pa sad,gde je tu njihov(njen) inervuju...kad evo i cak su bili odbijeni ..kako su sve to spakovali u 7 meseci! Uh... Sto kaze moj dragi...ma bre sto se nerviras...verovatno je to neko da vas ubija u pojam... Kao to sad tebe :) :(
  • 0

#2012 BojanB721

BojanB721
  • Members
  • 47 posts

Posted 21 June 2017 - 12:10

Definitivno mislim da je glavno pravilo da NEMA PRAVILA kada su rokovi u pitanju. 

Ne zelim nijedan predmet i slucaj da osporavam niti bilo ko treba to ovde da radi, jedino koga bih mogao da osporavam jeste sam migrationsverket, i to poucen prvo na sopstvenom iskustvu, a zatim i na iskustvu mnogo pouzdanijih prica od onih koje se pisu ovde. 

Ima nebuloznih primera koja potvrdjuju moju prvu recenicu. 

Ja sam vise u sali rekao na koju foru je tako brzo dobila papire, bez namere da podjebavam, ali cinjenica je da teoretski gledano je moglo da se zavrsi u tih 7 meseci.

E sad zasto je ona dobila za 7 meseci i to 2016/2017 a neko ceka od 2015 ili cak od 2014 i jos nije dobio NI ODGOVOR, to upravo potvrdjuje ovo sto sam ja rekao da jedino migrationsverket treba osporiti. 

Nesto je trulo u drzavi Danskoj, ovaj Svedskoj.


  • 0

#2013 BojanB721

BojanB721
  • Members
  • 47 posts

Posted 21 June 2017 - 12:22

Svi koji dolazite gore a nemate neki zanat ili imate vise od trogodisnje srednje skole, pre svega ucite jezik!

Bez jezika jedva mozete da nadjete neku kršinu od sljake i to jedva i samo uz personalnu preporuku. 

Za svaki iole pismeniji i kvalitetniji posao ucite jezik!

 

Evo npr bas taj migrationsverket ima trenutno u ponudi 20ak poslova, i skoro uvek ima ponude za posao, ali bez znanja svedskog to ne moze da se radi.

 

http://www.migration...ediga-jobb.html

 

Dok cekate odgovor, ili poziv na intervju, upisite matildu, equilibrio bilo koju skolu stranog jezika i naucite svedski. 

Gledajte yt klipove, instalirajte aplikacije, gledajte crtane filmove, sve je to put ka ucenju jezika, bez istog ste na veoma niskoj drustvenoj lestvici.

Doduse ako vam je cilj da ceo radni vek radite städ poput Milanke i Radise iz Despotovca koji zajedno ne znaju 20 recenica na svedskom da progovore, to je onda vas put, niko vas ne osporava u tome. 

Srecno svima!


  • 1

#2014 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 June 2017 - 15:45

Bravo Vil. Evo i ja se malo iznenadih,da ne kazem razocarah( ne zbog doticne i njene pozitivne odluke) ...vec se zapitah...zbog cega se njihov slucaj toliko razlikuje od vecine nas .. Mi smo aplicirali marta 2015 a intervju sam imala tek novembra iste godine..ona je navela da su handlegera dobili mesec dana nakon apliciranja ...a mi tek pre 2 meseca,(posle 1 godine)...(a da, i mi nista ne muljamo,u vezi smo i volimo se :) ) ... Pa sad,gde je tu njihov(njen) inervuju...kad evo i cak su bili odbijeni ..kako su sve to spakovali u 7 meseci! Uh... Sto kaze moj dragi...ma bre sto se nerviras...verovatno je to neko da vas ubija u pojam... Kao to sad tebe :) :(

 

Bravo … za sta?

 

Ovo je forum a ne palanacka islednicka sluzba. Niko ovde nije duzan da se objasnjava sumnjicavim i radoznalim forumskim strinkama. Svako sam odlucuje sta i koliko zeli da kaze o svojoj situaciji. Pijacarsko ”ju-ju!!!” insistiranje i ”drz´te lopova!” je vrsta nasilja. To ne bi trebalo afirmisati. Doduse, radi ona to godinama i bez ohrabrivanja, lako kao sto dishe.

 

To sto si se ti razocarala i nerviras se jer je neko dobio dozvolu za 7 meseci – to govori o tebi, tvoja je privatna stvar i drugi se ne mogu teretiti za to. Postoje razni slucajevi. To ne znaci da neko mora da vam se ispoveda. Likinja vam je sasvim uljudno rekla sta je imala. Niko nema pravo da je proziva, isledjuje, sumnjici i glasno pita "hocemo li to nekad saznati?". 

 

I sta, kaze dragi, to vas neko ubija u pojam? Sami sebe ubijate u pojam. A i da vas ubija neko drugi u pojam - naucite da to dostojanstveno nosite.  


  • 4

#2015 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 21 June 2017 - 17:28

Bravo Vil. Evo i ja se malo iznenadih,da ne kazem razocarah( ne zbog doticne i njene pozitivne odluke) ...vec se zapitah...zbog cega se njihov slucaj toliko razlikuje od vecine nas .. Mi smo aplicirali marta 2015 a intervju sam imala tek novembra iste godine..ona je navela da su handlegera dobili mesec dana nakon apliciranja ...a mi tek pre 2 meseca,(posle 1 godine)...(a da, i mi nista ne muljamo,u vezi smo i volimo se :) ) ... Pa sad,gde je tu njihov(njen) inervuju...kad evo i cak su bili odbijeni ..kako su sve to spakovali u 7 meseci! Uh... Sto kaze moj dragi...ma bre sto se nerviras...verovatno je to neko da vas ubija u pojam... Kao to sad tebe :) :(

 

Ocigledan provokator, i mogu samo da zamislim kakvim bolesnim motivima se ljudi kao on/ona rukovode. Ako ne mozes tacnom informacijom pomoci ljudima koji se nalaze u istoj situaciji kao ti (ili su se nekad nalazili, ili se neko njihov nalazi...), onda im bar ne staj na muku izmisljenim pricama prepunim nelogicnosti i ociglednih netacnosti.

Nick o kojem je rec je pre pet meseci napisao da je mailom dobio iscrpno obrazlozenje negativne odluke o svom zahtevu za boravisnom dozvolom. To nije moguce, jer bi bilo protiv pravila po kojima Migrationsverket radi, a koja su vise nego jasna i javno objavljena ovde:

 

När Migrationsverket har tagit ett beslut i din ansökan om uppehållstillstånd är det din familjemedlem i Sverige som meddelar dig beslutet, om han eller hon har fullmakt att företräda dig. Om du inte har lämnat någon fullmakt får du besked av ambassaden eller generalkonsulatet.

 

Znaci, dobija se samo odluka, ne i obrazolozenje, a i to nikako mailom, vec pismom onom ko je u Svedskoj, a preko ambasade onom ko nije. Mailom se samo obavestava da je odluka donesena, ne i kakva je. Obrazlozenje se dobija samo u slucaju da osoba to trazi, znaci nije obavezan deo odluke. To su fakta, koja stoje jasno napisana na sajtu Migrationsverket, kao i svuda po netu.

 

I ostatak price je na granici science fiction, a tvrdnja da je mesec dana nakon aplikacije dobila handläggare (u medjuvremenu je morala da obavi intervju!), da je on obradio slucaj i odbio zahtev u narednih mesec dana, pa onda Migracioni sud sve doveo u red u narednih pet meseci, e to vec ozbiljno prelazi tu granicu. Uz veliko finale o istini i pravdi koji na kraju pobedjuju, sve to dobija bizarne i krajnje nerealne razmere. A mi ovde treba da se pravimo da nista ne kapiramo i da verujemo da iza nicka stoji razumna osoba, koja na uljudan nacin pise sasvim logicne stvari.

Ali ne, nije uopste logicno da ozbiljna drzava kao sto je Svedska postupa na ovako neozbiljan nacin. Zato je jasno da je citava ova prica izmisljena i da nema blage veze sa stvarnim zivotom. Nije trebalo vise od dva klika da se to ustanovi; kakve istrage i bakraci.

O motivima mozemo samo da nagadjamo, ali slutim da nisu sasvim zdravi.


  • 0

#2016 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 21 June 2017 - 17:36

Svi koji dolazite gore a nemate neki zanat ili imate vise od trogodisnje srednje skole, pre svega ucite jezik!

Bez jezika jedva mozete da nadjete neku kršinu od sljake i to jedva i samo uz personalnu preporuku. 

Za svaki iole pismeniji i kvalitetniji posao ucite jezik!

 

Evo npr bas taj migrationsverket ima trenutno u ponudi 20ak poslova, i skoro uvek ima ponude za posao, ali bez znanja svedskog to ne moze da se radi.

 

http://www.migration...ediga-jobb.html

 

 

Za poslove s ove liste nije dovoljan svedski jezik, nego treba i domace, svedsko obrazovanje. Za neke i visegodisnje svedsko radno iskustvo. To nisu poslovi za novopridosle imigrante bez svedskog obrazovanja, cak i da savrseno govore jezik. Osim par poslova iz IT domena, svi ostali zahtevaju poznavanje prava. I to svedskog, ne bilo kojeg.


  • 0

#2017 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 June 2017 - 00:30

Ocigledan provokator, i mogu samo da zamislim kakvim bolesnim motivima se ljudi kao on/ona rukovode. Ako ne mozes tacnom informacijom pomoci ljudima koji se nalaze u istoj situaciji kao ti (ili su se nekad nalazili, ili se neko njihov nalazi...), onda im bar ne staj na muku izmisljenim pricama prepunim nelogicnosti i ociglednih netacnosti.

Nick o kojem je rec je pre pet meseci napisao da je mailom dobio iscrpno obrazlozenje negativne odluke o svom zahtevu za boravisnom dozvolom. To nije moguce, jer bi bilo protiv pravila po kojima Migrationsverket radi, a koja su vise nego jasna i javno objavljena ovde:

 

 

Spoiler

NIje li diagnosticiranje 4umasa zabranjeno. Pogledati pravila foruma!

Neko ko je zaista legalno i srazlogom dobio papire, nije provokator, nego je jedini s'integritetom. Da ti prevedem, jedini posten na celom topiku. Tebi su oni koji koriste svedjane kao marvu i vere se prvo s'jednim/om, onda s'drugim, pa trecim, u redu, a ova osoba ti je provokator. Imas li ti uopste moralnih normi!?


Edited by mrd, 22 June 2017 - 00:35.

  • 1

#2018 Petra1

Petra1
  • Members
  • 12 posts

Posted 22 June 2017 - 15:38

Bravo za mrd,cyberwor/L/d...iz vise razloga...prvo skapirali ste ko je vihelmina kada naidje na osobe poput vas gde nemoze kao ni meni da parira ispadosmo provokatori lazovi neznalice i slicno,tebi doticna smeta nesto kod mene,sto sam rekla ustinu ,ja nema ni jedan razlog da lazem ,a sto se tice ono sta si napusala da ti pomazes u savetima ,mozda ima nekome kome si i pomogla u redu,ja smatram da ako nekome ne mogu da pomognem sklonicu se i cutacu ,tome je u tom trenutku veca pomoc nego da ga savetujrm nebuloze koje si ti licno posavetovsla gospodju marinkowu ,zato doticne od tvog saveta nema od maja ceka odgovor njen sambo posle razgovora u migraciji i nesme da napusti swedsku tada naredne 3 nedelje,a tvoj savet je bio da moze nije nikakav problem podmetne svoga brata komunikaciju i nje sluzbenici kao dokaz da je to njen razgovor i njenog samba citave 2 god,koliko traje proces???ljudi moji ,ti mislis da tamo rade vecerice a nr ljudi,kada sam taj savet tvoj procitala ostala sam brz teksta ,zato menr nije bilo 5 meseci kada sam videla koliko si se meni nalupala u komentaru ni kriva ni duzna a nista id toga istina nije bila sto si mi rekla,bukvalno me napala ,napravila zena lazovom,s kojim pravom?sto sam napisala to sto je zaista bilo??ali ipak pravda pobedi misli ti sta god zelela tvoj ljubomorni problem koji sama resavaj,nisi ti najpametnija kao sto se pravis ,ova dva momka sto sam napocetku napisala su jako intiligrntni ,pametni ,odmereni ,naravno ima jos ovde takvih a tebi takvi ocigledno smetaju i upadaju u oci..ovde ispade covek ne sme da kaze istinu ...nekome smeta,zasto??savet?savet cu da dam podelim kada znam da mu nece stetiti a ne samo radi reda ili kao onsj sto sam navela..toliko..
  • 0

#2019 Petra1

Petra1
  • Members
  • 12 posts

Posted 22 June 2017 - 15:49

Sve sto vas zanima u vezi migracije..nekoh putanja ima sve na njihovom sajtu,ako nesto nismo znali moj suprug je zvao cesto redovno se informisao ,tako i vama savetujem da vas sambo ili suprug nebitno koga imate u swedskoj zove i pita i dobicete uvek tacne informacije koje ce vam koristiti,negde ovde sam procitala da osoba koja je predala sambo 2015 nije znala da moze ici u swe do marta ove god???to je meni bilo nezamislivo..ja sam i nakon intevijua isla u swe i nikakav problem nisam imala..pozdrav i svako dobro!
  • 1

#2020 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 22 June 2017 - 16:34

Bravo za mrd,cyberwor/L/d...iz vise razloga...prvo skapirali ste ko je vihelmina kada naidje na osobe poput vas gde nemoze kao ni meni da parira ispadosmo provokatori lazovi neznalice i slicno,tebi doticna smeta nesto kod mene,sto sam rekla ustinu ,ja nema ni jedan razlog da lazem ,a sto se tice ono sta si napusala da ti pomazes u savetima ,mozda ima nekome kome si i pomogla u redu,ja smatram da ako nekome ne mogu da pomognem sklonicu se i cutacu ,tome je u tom trenutku veca pomoc nego da ga savetujrm nebuloze koje si ti licno posavetovsla gospodju marinkowu ,zato doticne od tvog saveta nema od maja ceka odgovor njen sambo posle razgovora u migraciji i nesme da napusti swedsku tada naredne 3 nedelje,a tvoj savet je bio da moze nije nikakav problem podmetne svoga brata komunikaciju i nje sluzbenici kao dokaz da je to njen razgovor i njenog samba citave 2 god,koliko traje proces???ljudi moji ,ti mislis da tamo rade vecerice a nr ljudi,kada sam taj savet tvoj procitala ostala sam brz teksta ,zato menr nije bilo 5 meseci kada sam videla koliko si se meni nalupala u komentaru ni kriva ni duzna a nista id toga istina nije bila sto si mi rekla,bukvalno me napala ,napravila zena lazovom,s kojim pravom?sto sam napisala to sto je zaista bilo??ali ipak pravda pobedi misli ti sta god zelela tvoj ljubomorni problem koji sama resavaj,nisi ti najpametnija kao sto se pravis ,ova dva momka sto sam napocetku napisala su jako intiligrntni ,pametni ,odmereni ,naravno ima jos ovde takvih a tebi takvi ocigledno smetaju i upadaju u oci..ovde ispade covek ne sme da kaze istinu ...nekome smeta,zasto??savet?savet cu da dam podelim kada znam da mu nece stetiti a ne samo radi reda ili kao onsj sto sam navela..toliko..

 

Polako Petra, disi. Bitno je da si ti zavrsila ono sto ti je trebalo. Nema potrebe nikom da se pravdas. 


  • 0

#2021 mmedenaa

mmedenaa
  • Members
  • 27 posts

Posted 22 June 2017 - 17:09

Izvinite, ali moram da se umijesam. I meni nije logicno da je slučaj tako brzo rijesen. Moj muz je drzavljanin Svedske, zaposlen, ima stan, nema nikakvih kazni čak ni prekrsaj u saobracaju, bili smo u vezi 2 godine, vjencali se u Svedskoj i zivili zajedno... I cekala sam 17 mjeseci da se rijesi moj slučaj i da dobijem boravisnu dozvolu. Od apliciranja do razgovora u ambasadi cekala sam 2 mjeseca, a nakon toga 15 mjeseci cekanja. Sve ukupno 17 mjeseci. Nemaju prednost ni zene koje su trudne, ni oni parovi koji imaju djecu. Licno poznajem zenu koja je aplicirala za boravisnu dozvolu, bila trudna i u devetom mjesecu trudnoce isla na razgovor u ambasadu, porodila se u Bosni i tek kad je dijete imalo 6 mjeseci dobila je boravisnu dozvolu. Cekala je ukupno 15 mjeseci od apliciranja. Prednost su nekad imale trudnice i djeca, ali toga vise nema. Svi cekaju dugo.
  • 0

#2022 Petra1

Petra1
  • Members
  • 12 posts

Posted 22 June 2017 - 17:39

babyW ,bravo sa savet,pravo i kazes ...😁 Svako ima pravo da misli sta zeli i kako zeli!!
  • 0

#2023 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 June 2017 - 18:01

Nevezano za Svedsku, ja u US aplicirala za zelenu kartu, moj brat skoro godinu ipo kasnije - moja aplikacija bila mnogo jaca od njegove, i dobili oboje sa razlikom od oko 2-3 meseca.

 

Sve to kako nekom zapadne - prestanite isledjivati nekog ko je samo rekao da je zavrsio ranije. 


  • 3

#2024 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 June 2017 - 20:48

Polako Petra, disi. Bitno je da si ti zavrsila ono sto ti je trebalo. Nema potrebe nikom da se pravdas. 

 

Jesi li procitala celu diskusiju?

Petra1 je pre pet meseci ovde napisala da je dobila odbijenicu i da se zalila Migracionom sudu. Potpuno je nemoguce da ona ceo taj proces od prve aplikacije, preko odbijenice i sudskog postupka, pa sve do konacne odluke (a on ukljucuje veoma slozen postupak i ogromne resurse, jer se radi o pravnoj sigurnosti ljudi!), prodje za svega sedam meseci, dok ljudi u rednovnom procesu cekaju po dve godine. Napisla sam da to jedino moze biti laz, tim pre sto nije jedina u njenom pisaniju.

 

Cak i da je do prve odbijenice dosla za samo dva meseca (potpuno nemoguce, ali neka joj bude), zalba se ne podnosi direktno Migracionom sudu. Na odluku se zali samom Migrationsverket-u, a on ili odlucuje da je izmeni, ili je sam prosledjuje Migracionom sudu. Pojedinac ne moze na taj postupak nikako da utice, a to znaci da traje beskrajno dugo.

Pri tome, Migracioni sud nije nikakav poseban sud, vec je deo Upravnog suda. Svakodnevno sam u kontaktu s ljudima koji se istom tom sudu zale na raznorazne odluke organa uprave, i zaista znam kako rade i koliko to traje. Ne ide mi u glavu da se ovoliko ljudi s raznih strana sveta sjatilo da me ubedjuje da nije tako, da sve to ustvari moze da ide jako brzo. Da budem jos preciznija, vise i ne znam koliko sam zalbi napisala istom tom sudu u sklopu svog svakodnevnog posla (ne u vezi migracionih pitanja, vec nekih drugih, ali isti sud, ista procedura, isti sudije i clanovi veca koji mesecima ne mogu da se okupe...), ali ne vredi to nista na ovom forumu.

 

Druga laz na koju sam joj ukazala je da nikako nije mogla dobiti odluku (pa jos sa sve obrazlozenjem) u mailu, jer ovdasnji zakon najstroze zabranjuje da se na taj nacin prosledjuju bilo kakvi licni podaci. Samo pismo, ili usmeno saopstenje u licnom kontaktu. Nikako drugacije.

 

Na kraju, ta Petra1 je mogla ovde napisati i da je juce u Stockholmu temperatura vazduha bila 35 stepeni, a vode 25, te da su plaze bile prepune kupaca. Dzaba bih ja tu pisala da je bilo 19 stepeni i da su na plazama bili samo setaci kucica u jaknama. Uvek ce biti onih koji ce moju izjavu proglasiti bezobrazlukom, jer eno Petra1 uljudno kaze da je bilo 35, a ja je optuzujem da je lazov..

Koliko uljudna osoba stoji iza tog nicka, vidi se u njenom poslednjem postu. Slobodno nastavi da uljudno diskutujes s njom i branis je od zle i neuljudne vilhelmine, ali ja se stvarno pitam koji je smisao svega toga.


  • 1

#2025 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 June 2017 - 21:11

Nevezano za Svedsku, ja u US aplicirala za zelenu kartu, moj brat skoro godinu ipo kasnije - moja aplikacija bila mnogo jaca od njegove, i dobili oboje sa razlikom od oko 2-3 meseca.

 

Sve to kako nekom zapadne - prestanite isledjivati nekog ko je samo rekao da je zavrsio ranije. 

 

Za tebe posebno: "Neko" je pre vise od pet meseci napisao da je odbijen i da je predmet na sudu. Sad citamo sasvim drugu pricu i treba i njoj da verujemo. "Neko" je takodjer napisao i da je odluku u ozbiljnom pravnom procesu dobio mailom. Dakle, "neko" se ozbiljno upetljao u laganje i na to se ovde ukazuje. Da li je ona nesto zavrsila, da li je nesto uopste zapocela i da li ima trunke istine u celoj prici, u to ne ulazim. Drzim se samo onog sto je ocigledna laz, a to su za svedski pravni sistem nezamislivo kratki rokovi, kao i to da je odluku dobila mailom.

Nadam se da uocavas da ovo sto si ti napisala nema nikakve veze s tim. Neki ljudi i danas u Svedskoj boravisne dobijaju za godinu dana (retko, ali desava se), a to je jedva malo vise od sedam meseci. Doduse, bez prethodne odbijenice i suda, ali dobro. U svakom slucaju, nije u tome problem, nego u verodostojnosti cele price.

I u nastupu forumasice, ali tome se ovde vise ne treba cuditi.


  • 0