Jump to content

Photo
- - - - -

Šta čitate?

• Please log in to reply
4978 replies to this topic

#4936 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,148 posts

Posted 09 March 2018 - 06:02

ZavrsiJo...vredi procitati, bas ga je zapleo a i raspleo.

D.K, "Gospodar senki" : Tanko, ima baš jeftinih rešenja, toliko toga nabijeno u jednu noć a osnovna linija dogadjanja pokidana....iritantan detalj su one bele, platnene cipele, potpuno nepotrebno....na mene je sve ostavilo utisak započetog a ne dovršenog, nekako - nabacano pa da čitalac rasporedi. Ima daleko, daleko boljih naslova tog žanra. 

Edited by highlanderka, 09 March 2018 - 06:03.

• 0

#4937 ironside

ironside
  • Members
  • 3,623 posts

Posted 09 March 2018 - 17:22

Åsa Larsson - Solstorm (Sunčeva oluja) u prevodu Zvezdane Pilepić. Iako imam dosta prijatelja/poznanika iz Švedske i Norveške, ne mogu preko jezika prevaliti ništa osim jag älskar dig, frazu koju sam naučio kad mi je bilo 17 godina.

Larssoničinu jedinu knjigu koju sam prije čitao je bila Crna staza.

Od fictiona mogu čitati samo Skandinavke/ce. Sve ostalo je uglavnom stručna literatura ili zanimacije tipa 1300 strana teške enciklopedijske Povijesti Venecije, Matematičkog turista ili čikaške arhitekture.

Radnja se odvija u Kiruni, što je čak i za mene, mrzitelja ljetnih vrućina malo ekstremno.

Doduše, mogao sam završiti u npr Hammerfestu.

• 1

#4938 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 8,984 posts

Posted 09 March 2018 - 20:05

Nisam jos otvorio, sinoc dobio na poklon ........ ali professor Peterson ne moze da razochara ..... mada sumnjam da cu moci implementirati savete  :s_d:

28685568_10215223981900944_4062671232426

Edited by Denis Jasharevic, 09 March 2018 - 20:07.

• 2

#4939 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,260 posts

Posted 09 March 2018 - 20:25

D.K, "Gospodar senki" : Tanko, ima baš jeftinih rešenja, toliko toga nabijeno u jednu noć a osnovna linija dogadjanja pokidana....iritantan detalj su one bele, platnene cipele, potpuno nepotrebno....na mene je sve ostavilo utisak započetog a ne dovršenog, nekako - nabacano pa da čitalac rasporedi. Ima daleko, daleko boljih naslova tog žanra. 

Više ljudi ga je ovde dosta hvalilo, ti si prva sa ovakvom reakcijom. Mene je zainteresovao kad sam pročitao preporuke odavde, ali kod nas nije preveden, tako da mora da ostane za neki drugi put, ako uopšte...

• 0

#4940 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,148 posts

Posted 10 March 2018 - 07:16

Više ljudi ga je ovde dosta hvalilo, ti si prva sa ovakvom reakcijom. Mene je zainteresovao kad sam pročitao preporuke odavde, ali kod nas nije preveden, tako da mora da ostane za neki drugi put, ako uopšte...

I ja sam ga uzela iz biblioteke na osnovu preporuka odavde, mada, več sam naslov mi je bio plitak i pretenciozan. No, to sam ja, zla baba kojoj nije lako udovoljiti: ne mogu da poštujem autora koji problem glavne junakinje rešava tako što gospodja zaključana vrata otvara hitcem iz revolvera. Bum i tras! Den Braun to radi mnogo, mnogo bolje. 

Edited by highlanderka, 10 March 2018 - 07:16.

• 1

#4941 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,241 posts

Posted 10 March 2018 - 18:44

Krenite redom...od Saptaca.
  • 1

#4942 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,260 posts

Posted 11 April 2018 - 21:05

Sad ću da počnem. :)

30581727_1498486456922556_21380132838763

• 1

#4943 GoldenMich

GoldenMich
  • Members
  • 97 posts

Posted 20 April 2018 - 15:55

Irvin Jalom -  O SEBI

bc5983b67a44bcede801e2ff363b54e0_XL.jpg

Priča psihoterapeuta
Autor: Irvin Jalom
Prevod sa engleskog: Milan Đurišić
357 str., mek povez, latinica
Godina izdanja: 2017.

Samo desetak dana nakon američkog izdanja pred domaće čitaoce je stigla knjiga sećanja i memoarskih zapisa O sebi Irvina Jaloma, velikog maga psihoterapije. Svaka njegova knjiga je čitalački događaj prvog reda, a ova je i više od toga jer je, prema rečima samog Jaloma, ovo i njegova poslednja knjiga. Baveći se godinama psihoterapijskim radom i zavirujući u tuđe živote, ovoga puta Jalom je svoje spisateljske i terapeutske oči usmerio prema sebi i svom životu – najranijem detinjstvu, odrastanju, roditeljima, porodici, obrazovanju, izboru medicine i psihijatrije kao profesije, braku, deci, pisanju knjiga, svima koji su uticali na njega... Opisuje događaje iz psihoterapijske prakse, ali ne krije ni svoja najdublja i najskrivenija osećanja, svoje strahove, piše o starenju i varljivosti sećanja... Sve je ilustrovano izborom fotografija iz albuma porodičnog i profesionalnog života.

Jalom je priznao da je ovu knjigu pisao teško i dugo, odgađajući trenutak završetka, ali da ju je završio sa ponosom i tugom. – „Bilo mi je teško da završim ovu knjigu. Mrzeo sam što sam morao da je pustim od sebe, jer sam znao da će to biti moja poslednja knjiga." Ovo nije samo obična ljudska priča o jednom životu, nego i poziv da ponekad i sami, iskreno i duboko pogledamo u vlastitit život.
Ovo je sedma Jalomova knjiga u izdanju Psihopolisa (v. O autoru)

KNJIGA KOJU JE JALOM ODUVEK ŽELEO DA NAPIŠE

Kakav je čovek Irvin Jalom kada nije u ulozi psihoterapeuta?
Kako i gde je Jalom pisao svoje najveće čitalačke hitove?
Kako je pišući sećanja Jalom ponovo upoznao sebe iz mladosti?
Koji je Jalomov najveći strah?
Kako se čovek menja dok hoda stazom života susrećući tuđe sudbine?
Ovo je knjiga u kojoj Irvin Jalom – veliki čovek i ikona humanističke psihoterapije, neko ko je tokom celog svog života zavirivao u tuđe živote – čitaocima otkriva svoje pravo Ja, svoju najdublju intimu, sebe u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
Dr Zoran Milivojević, psihoterapeut,
predsednik Saveza društava psihoterapeuta Srbije

• 0

#4944 ironside

ironside
  • Members
  • 3,623 posts

Posted 20 April 2018 - 17:25

Thomas Enger: "Pierced"

Norveški novinar - istražitelj Henning Juul se nastoji iznijeti s vlastitim demonima koji ga progone nakon smrti njegovog sina, a pomoć u otkrivanju misterija mu nudi Tore Pulli, bivši utjerivač dugova, utočenik otprije poznat policiji, a sada kontroverzni poduzetnik, osumnjičen za okrutno ubojstvo.

Da bi Henning Juul saznao tko je podmetnuo požar u stanu gdje je izgorio njegov sin, novinar mora saznati tko je Pulliju smjestio okrutno ubojsstvo, a fakte ima upravo Pulli.

Da nema Danske, Švedske i Norveške, svi trilleri bi mogli odmah u smeće.

Pitam se: da nema gore navedenih zemalja možda ne bi bilo potrebe pisati tu vrstu krimića. Kakav narod!

• 2

#4945 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 8,984 posts

Posted 20 April 2018 - 23:28

Irvin Jalom -  O SEBI

Priča psihoterapeuta
Autor: Irvin Jalom

Zvuchi veoma interesantno. 

Edited by Denis Jasharevic, 20 April 2018 - 23:28.

• 0

#4946 GoldenMich

GoldenMich
  • Members
  • 97 posts

Posted 21 April 2018 - 17:55

Duze vreme planiram da uzmem neke knjige od njega, kad ono pre par meseci nesto gledam i vidim da je pisao svoju autobiografiju, i kontam nekao rekoh hajde da krenem od autobiografije jer tako nekako mogu i upoznati se sa njim da bi mi negde u buducnosti njegove knjige bile mnogo jasnije - sto mislim da je apsolutno pun pogodak...

• 2

#4947 BobDick

BobDick
  • Members
  • 4 posts

Posted 23 April 2018 - 18:52

Мајн Кампф.

• 0

#4948 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 8,984 posts

Posted 23 April 2018 - 21:32

Мајн Кампф.

Kako ti se svidja?

• 0

#4949 ironside

ironside
  • Members
  • 3,623 posts

Posted 29 April 2018 - 13:12

Kako sam ovjerio cjelog Harry Holea, nakon plejade Danaca, drugih Norvežana i ponekog Šveda, odlučio sam se vratiti Jo Nesbø-u, ovog puta u engleskoj verziji, uzetoj iz lokalne knjižnice koja ima solidan fond strane literature. Nije mi se davalo 18 € u Waterstonesu (iako nude i norveški original). Macbeth je skup i neću ga kupiti (barem dok se ne pojavi aerodromsko izdanje). Interesantno, cijelog Stieg Larssona sam kupio u aerodromskim čekaonicama, pa ga probavljao u aerodromskom busu ili hacijendi. Još uvijek ostaje neprikosnoven. Naravno uz Mankella.

Dakle: The Son [Sønnen]. Ne znam točno o čemu se radi, imam 20 dana da to dokučim.

"Sonny Lofthus had spent almost half of his life in prison. He is a heroin addict with no future..." etc, već kako Nesbø zna i što očekujem od njega.

P.S. Nije mi jasno zašto Skandinavci toliko inzistiraju na nabrajanju robnih marki koje nose njihovi junaci/junakinje ili negativci. Poput  Japanaca (čak i Murakami nije od tiga imun), Kineza i ostalih Azijata koji ne skidaju naljepnice s naočala, majica, hlača te ostalih odjevnih predmeta, i oni rade sve da bi se vidjelo porijeklo košulje, očala ili kreveta. Prvak nabrajanja firmi je Jens Lapidus, a ne zaostaje čak ni Adler-Olsen. Više sam o skandinavskom namještaju, posteljini et al naučio iz njihovih krimića, nego iz IKEA kataloga.

Stoga, za 1. Maj, aka majales, praznik rada, odlučio sam se svečano odjenuti i neprimjećen se ušuljati u sindikalne povorke. Umjesto sivih Berlutica odlučio sam se za sportske svjetlosmeđe Lacoste od brušene kože (čarape su naravno Pantherella, sive), teget-plave hlače Ermenegildo Zegna, ispeglane 'na bug', kako zapovijeda taj veliki praznik (i u koje stanem, nakon što sam silom prilika oslabio nešto kila, pa mi sad pristaju kao salivene), Laurent D'Obernais košulju boje lavande (kravatu s Vendôme neću vezati, da me kolege proleteri ne bi krivo shvatili). U odličnoj cvjećarnici koju drži simpatična Rumunjka kupit ću crveni karanfil i zadjenuti ga u zápučak svog ljetnog Cardinovog tamno plavog sakoa. Da je passent uz hlače.

Odustajem od svog vintage Vacheron Constantin sata, da mi ujedinjeno radništvo ne bi primjetilo, pa potom i zamjerilo. Idem, poput svih radenika, golih zglobova.

Ustajte prezreni na svijetu, vi sužnji koje mori glad!

:rotflmao:

Pa jedite kavijar, kad vas 'mori glad'.

Edited by ironside, 29 April 2018 - 13:25.

• 2

#4950 fulleren

fulleren
  • Members
  • 486 posts

Posted 03 May 2018 - 13:25

maj 

• friedrich hayek - poredak slobode
  • dostojevski - neciste sile
  • jasmina ahmetagic - pripovedac i prica
  • robert grejvs - zlatno runo
  • rizici globalnih katastrofa - nik bostrom & milan m. cirkovic