Jump to content


Photo
- - - - -

Microsoft + Nokia


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
49 replies to this topic

#1 xennon

xennon
  • Members
  • 129 posts

Posted 15 February 2011 - 21:13

Čudi me da na forumu nema ove teme, obzirom da je vest odjeknula kao bomba u IT industriji.
Nije preterano iznenadjujuća, ali je svejedno bomba i uticaće veoma na sve umešane aktere (ne samo na Microsoft i Nokiu).

Zanima me kakve su vaše procene kako će ovaj sporazum uticati na njegove aktere, ali i na njihovu onkurenciju?

#2 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 16 February 2011 - 01:22

Čudi me da na forumu nema ove teme, obzirom da je vest odjeknula kao bomba u IT industriji.
Nije preterano iznenadjujuća, ali je svejedno bomba i uticaće veoma na sve umešane aktere (ne samo na Microsoft i Nokiu).

Zanima me kakve su vaše procene kako će ovaj sporazum uticati na njegove aktere, ali i na njihovu onkurenciju?

Istorijski gledano svaki major partner MS-a do sada na polju mobilne telefonije prolazio je k'o bos po trnju.

Bice interesantno videti da li ce i Nokia da dozivi istu sudbinu :)






#3 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 February 2011 - 03:25

Obe firme se penju pokretnim stepenicama koje silaze. Sad su se samo uhvatile za ruke da probaju da uspore nazadovanje i da zeyebu ocigledno.

Sve Nokiine pogresne opklade (15 godina izbegavanja Microsofta) i desetine milijardi dolara investiranih u sopstveni Symbian ce sada videti 20 hiljada (od 60) otpustenih iz Nokie.

Sada Nokia buducnost prepusta Windows, dok Apple i Google grabe ne obaziruci se. HP (najveci proizvodjac racunara) je izasao sa sopstvenim handheld device i sopstvenim WebOS koji sve stavlja u "oblak".

Interesantno moze da bude posmatracima ali ne i vlasnicima akcija i zaposlenima. Vec je zbrisano 25% vrednosti Nokie na trzistu cim je izasla ta vest.

Edited by yoyogi, 16 February 2011 - 03:26.


#4 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 16 February 2011 - 12:28

Sve Nokiine pogresne opklade (15 godina izbegavanja Microsofta) i desetine milijardi dolara investiranih u sopstveni Symbian ce sada videti 20 hiljada (od 60) otpustenih iz Nokie.


Slazem se sa svime sto si napisao, osim sa ovim pasusom. Moguce je da sam pogresno razumeo, ali izgleda mi kao da prekorevas Nokiju sto se nije ranije uhvatila u MS kozaracko kolo?

#5 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 February 2011 - 12:57

Slazem se sa svime sto si napisao, osim sa ovim pasusom. Moguce je da sam pogresno razumeo, ali izgleda mi kao da prekorevas Nokiju sto se nije ranije uhvatila u MS kozaracko kolo?


Ma tu su svi uhvaceni Aplleovim proizvodima. Onda i sam Apple Googlovim Androidom.

Apple i Google nisu radili niti rade marketinshka istrazivanja. Jednostavno - "build it, they will come".

Tu je Nokia uhvacena da sanja na lovorikama prodaje milijardi low-profit mobilnih telefona. Danas, prema Apple i Google izgleda kao fabrika koja je nekad pravila motike i ashove.

Ni Apple ni Google ni Microsoft nisu znali nista o telefonima dok je Nokia bila lider.

Sta cemo sad? Ko otpusta, ko je u frci? Ne bi bila velika vest da u frci nije sama Nokia.

#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 February 2011 - 12:57

Istorijski gledano svaki major partner MS-a do sada na polju mobilne telefonije prolazio je k'o bos po trnju.

Bice interesantno videti da li ce i Nokia da dozivi istu sudbinu :)

Pa HTC-u nije islo tako lose, a tesko da iko napravio vise Windows Mobile aparata od HTC-a.

#7 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 February 2011 - 13:24

Pa HTC-u nije islo tako lose, a tesko da iko napravio vise Windows Mobile aparata od HTC-a.


Pa moglu su da naprave i vishe. To su samo oni.

Dok Apple ima 60% profita na svoje aparate, Nokia ima sta? 5%?

To je ono sto ce da dotera Nikiu uza zid.

To po profitabilnosti. Ko danas vidi Nokiu kao lidera? Malo ko, tamo gde ih vole (slanje para po Africi mobilnim) je lepo samo firmu slabo drzi iznad vode, sto ljudi koriste njima ne donosi ili donosi malu zaradu.

Vidi ovo. 2003-ce sam dobio posao u Japanu da podrzavam NTT DoCoMo. Bio sam ponosan da iz zemlje (Australije) koja ima 20 miliona stanovnika imam korisnicku bazu od 60 miliona pretplatnika.

Moj counterpart iz Kine mi kaze - on ima 500 miliona korisnika.

Malo pogledas, dok moji korisnici potrose 60$ mesecno na mobilni, kineski potrose 5$. Sto se para tiche, isto na kraju.

Edited by yoyogi, 16 February 2011 - 14:55.


#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 February 2011 - 14:37

Pa moglu su da naprave i vishe. To su samo oni.


Pa drugih firmi koje su proizvodile Windows Mobile prakticno nije bilo. HTC (ukljucujuci i derviate proizvedene za druge firme kao sto je Qtek) je proizveo vise WM aparata nego svi ostali zajedno (svi ostali = Samsung (i780, i600, i900,i8000,...), SE (Xperia X1, ...), Palm i Motorola).


No sto se tice Nokie, odnosno da nije dovoljan "volume" vec da je relevantna i dobit po prodatoj jedinici tu nema sta da se raspravlja. Nokia vec barem 5 godina pokusava da podigne prodaju nizim cenama nekih modela, u odnosu na konkurentske ekvivalente, kako medju top modelima, tako i medju entry-level uredjajima.

Edited by tomas.hokenberi, 16 February 2011 - 14:41.


#9 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 February 2011 - 14:47

Pa drugih firmi koje su proizvodile Windows Mobile prakticno nije bilo. HTC (ukljucujuci i derviate proizvedene za druge firme kao sto je Qtek) je proizveo vise WM aparata nego svi ostali zajedno (svi ostali = Samsung (i780, i600, i900,i8000,...), SE (Xperia X1, ...), Palm i Motorola).


Opet vidimo da je Nokia u frci. Velikoj.
Industry Press misli da ce je raschereciti za patente i "Intelectual Property" ako iko ima nameru da radi sa tim dinosaurusom starim samo nekih dve decenije. Survival code, za oboje: Microsoft & Nokia.

Nokia, ako i prezivi, bice na zadnjem sedistu, ne vozac.

#10 xennon

xennon
  • Members
  • 129 posts

Posted 16 February 2011 - 15:06

Pa drugih firmi koje su proizvodile Windows Mobile prakticno nije bilo. HTC (ukljucujuci i derviate proizvedene za druge firme kao sto je Qtek) je proizveo vise WM aparata nego svi ostali zajedno (svi ostali = Samsung (i780, i600, i900,i8000,...), SE (Xperia X1, ...), Palm i Motorola).


No sto se tice Nokie, odnosno da nije dovoljan "volume" vec da je relevantna i dobit po prodatoj jedinici tu nema sta da se raspravlja. Nokia vec barem 5 godina pokusava da podigne prodaju nizim cenama nekih modela, u odnosu na konkurentske ekvivalente, kako medju top modelima, tako i medju entry-level uredjajima.


Boldovano mi upade u oči - ako se ovo uzme u obzir, još čudnije deluje Nokijina odluka da napravi ovo partnerstvo sa Microsoftom. Mislim na minimalne hardverske specifikacije koje WP7 zahteva - na tražišto skoro da ne postoji telefon koji ove specifikacije ispunjava. Ok postoji, ali ne medju Nokijinim telefonima.
Pitam se: kako će onda Nokija da nastavi ovakvu strategiju borbe sa konkurentima. Meni se čini nikako. Ili ja nešto ne znam ili ne kapiram?

#11 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 16 February 2011 - 15:26

Pa HTC-u nije islo tako lose, a tesko da iko napravio vise Windows Mobile aparata od HTC-a.


HTC nije, kao sto ce to izgleda da rade u Nokiji, svoje telefone pravio iskljucivo na jednoj platformi. Nisu bili gadljivi na mesanje dva suprotstavljena tabora, androida i wm. To se pokazalo pametnom strategijom obzirom da WM, do sada, nije napravio nikakav znacajan prodor na trziste; u stvari cini mi se da je ogromna vecina telefona koju je HTC prodao bazirana na androidu.

Zbog cega ljudi zaziru od WM? Zato sto je ovaj operativni sistem, danas, beznadezno zastareo u odnosu na ljutu konkurenciju. Da budem iskren, ja ne bih pipnuo smartfon koji ne podrzava elementarne stvari kao sto su podrska za sokete (znaci nista od skype-a niti meni bitnih appova gde spadaju recimo ssh/telnet klijent), a da ne pricam da ne postoji multitasking niti postoji copy&paste..... sve ovo lici na jadnu kopiju iOS-a od pre 2 ili 3 godine. O broju raspolozivih aplikacija izlisno je uopste govoriti.

WM je trenutno mrtva platforma; izgleda da u MS-u ne shvataju jednu jako bitnu cinjenicu - trziste smartfon OS-eva nije isto sto i PC trziste. Ovde se promene desavaju brzo, prakticno na mesecnom nivou, dodaju se opcije a hardver unapredjuje munjevito. Nemoguce je preslikati staru praksu MS-a da se bitne revizije OS-a/aplikacija pojavljuju u visegodisnjim intervalima.

To stavlja Nokiju na veoma nezgodno mesto - MS u ovom dilu nema sta da izgubi, jer prakticno nista i nema. Nokia, sa druge strane, u zarkoj zelji da se razlikuje od gomile kineskih i ostalih proizvodjaca android telefona odbacila je sasvim sigurno superiorniju platformu i odlucila se za WM. Umesto da su na brzaka izbacili toliko najavljivani meego fon, makar i sa ozbiljnim falinkama ali gde bi OS bio doradjivan iz meseca u mesec i slobodno distribuiran za update (slicno kao sto je to svojevremeno radio Google), g-din Elop (bivsi MS employee) je odlucio da stupi u pakt sa firmom iz koje je i ponikao. I ne samo sto je to uradio, vec je prakticno bacio u djubre kompletni R&D tj. par desetina hiljada zaposlenih i milijarde utrosenih dolara.

RIP za Nokiju? Ne.... jos uvek ne. Ali vreme ne radi za njih.

#12 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 16 February 2011 - 15:28

Pa moglu su da naprave i vishe. To su samo oni.

Dok Apple ima 60% profita na svoje aparate, Nokia ima sta? 5%?

To je ono sto ce da dotera Nikiu uza zid.

To po profitabilnosti. Ko danas vidi Nokiu kao lidera? Malo ko, tamo gde ih vole (slanje para po Africi mobilnim) je lepo samo firmu slabo drzi iznad vode, sto ljudi koriste njima ne donosi ili donosi malu zaradu.

Vidi ovo. 2003-ce sam dobio posao u Japanu da podrzavam NTT DoCoMo. Bio sam ponosan da iz zemlje (Australije) koja ima 20 miliona stanovnika imam korisnicku bazu od 60 miliona pretplatnika.

Moj counterpart iz Kine mi kaze - on ima 500 miliona korisnika.

Malo pogledas, dok moji korisnici potrose 60$ mesecno na mobilni, kineski potrose 5$. Sto se para tiche, isto na kraju.


Evo interesantnog grafika, ne znam da li je tacan ili ne :

Posted Image

#13 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 February 2011 - 15:44

Evo interesantnog grafika, ne znam da li je tacan ili ne :

Posted Image



Pa tako je. Grafik je tacan u smislu sta investitori prate.

Ima i potrosachi da ga prate, u stvari grafik i jeste ono sto potrosachi hoce da kupe i imaju. A to nisu Nokia aparati.

#14 marco89nish

marco89nish
  • Members
  • 65 posts

Posted 16 February 2011 - 20:19

HTC nije, kao sto ce to izgleda da rade u Nokiji, svoje telefone pravio iskljucivo na jednoj platformi. Nisu bili gadljivi na mesanje dva suprotstavljena tabora, androida i wm. To se pokazalo pametnom strategijom obzirom da WM, do sada, nije napravio nikakav znacajan prodor na trziste; u stvari cini mi se da je ogromna vecina telefona koju je HTC prodao bazirana na androidu.

Zbog cega ljudi zaziru od WM? Zato sto je ovaj operativni sistem, danas, beznadezno zastareo u odnosu na ljutu konkurenciju. Da budem iskren, ja ne bih pipnuo smartfon koji ne podrzava elementarne stvari kao sto su podrska za sokete (znaci nista od skype-a niti meni bitnih appova gde spadaju recimo ssh/telnet klijent), a da ne pricam da ne postoji multitasking niti postoji copy&paste..... sve ovo lici na jadnu kopiju iOS-a od pre 2 ili 3 godine. O broju raspolozivih aplikacija izlisno je uopste govoriti.

WM je trenutno mrtva platforma; izgleda da u MS-u ne shvataju jednu jako bitnu cinjenicu - trziste smartfon OS-eva nije isto sto i PC trziste. Ovde se promene desavaju brzo, prakticno na mesecnom nivou, dodaju se opcije a hardver unapredjuje munjevito. Nemoguce je preslikati staru praksu MS-a da se bitne revizije OS-a/aplikacija pojavljuju u visegodisnjim intervalima.

To stavlja Nokiju na veoma nezgodno mesto - MS u ovom dilu nema sta da izgubi, jer prakticno nista i nema. Nokia, sa druge strane, u zarkoj zelji da se razlikuje od gomile kineskih i ostalih proizvodjaca android telefona odbacila je sasvim sigurno superiorniju platformu i odlucila se za WM. Umesto da su na brzaka izbacili toliko najavljivani meego fon, makar i sa ozbiljnim falinkama ali gde bi OS bio doradjivan iz meseca u mesec i slobodno distribuiran za update (slicno kao sto je to svojevremeno radio Google), g-din Elop (bivsi MS employee) je odlucio da stupi u pakt sa firmom iz koje je i ponikao. I ne samo sto je to uradio, vec je prakticno bacio u djubre kompletni R&D tj. par desetina hiljada zaposlenih i milijarde utrosenih dolara.

RIP za Nokiju? Ne.... jos uvek ne. Ali vreme ne radi za njih.


Malo ti nedostaje objektivnosti u ovom postu. Necu da kazem da je WM dobar, ali ipak je to OS star punih 10 godina i koji jos drzi backward compatibility. To je i glavni problem, WM je nastao u totalno drugom vremenu. iOS i Android profitiraju od par cinjenica, najvise od toga sto su od pocetka dizajrnirani za touchscreen-ove i imaju odlican UI. Trenutno kada uporedim WM i Android, vidim da nema mnogo razlika zapravo, oba omogucavaju slicne stvari, samo na druge nacine i glavna prednost androida sto ima savremeniji UI i bolje razvojno okruzenje. Na to dodas i paket usluga iz googla - market, maps i sl. i dobijes najbolje prodavanji OS trenutno.

WM je mozda mrtav, ali je zato WP7 veoma zivahan. Ti ocegledno WP7 svrstavas pod WM, ili ne znas dovoljno o istom ili ti je namera da ga svedes na isti nivo. Zasto ovo tvrdim? Pominjes visegodisnje intervale za update, dok MS za sledecih 6 meseci ima 3 WP7 update-a u planu, sto je 3x vise od Androida i iOS-a. Radi se o multitaskingu koji ne trosi bateriju bez potrebe, copy&paste, pun IE9 browser sa grafickom akceleracijom(sto ce biti najbolji mobilni browser bez premca), podrska za sockete(citaj skype) itd. Broj raspolozivih applikacija? 8000 i raste. Ne samo da raste, vec ima najbrzi tempo rasta od svih mobilnih OS-a.

Nokia se nije odlucila za WM, vec za WP7. I nije se Elop odlucio, vec celo vece direktora u Nokiji. Ako ti smatras da si pametniji od ljudi koji dosta dugo drze primat u prodaji mobilnih telefona i preko 50% od svih patenata na iste, onda imas neki problem.

Ako nisi upoznat, Android trenutno ima dosta problema, recimo to sto Apple, Microsoft i Nokia trenutno tuze svakog Android proizvodjaca zbog koriscenja njihovih patenata, a Google koji je te patente iskoristio ne moze da odbrani svoju platformu. HTC je vec pristao da placa MS-u odredjenu sumu novca za svaki Android telefon koji proda. Pre ili kasnije, morace i ostali. I onda Apple-u i Nokiji. A tuze ih i jos 5-10 firmi na istoj osnovi. Pa cemo videti sta ce od toga ispasti...

Nokia je mnogo ranije bacila u djubre svoj R&D koji ocigleno nije na nivou sa Symbianom. Nokini godisnji troskovi za R&D iznose oko 4 milijardi $, a posao trpi pod napadom boljih mobilnih platformi. Prelaskom na WP7, Nokia ce dobiti bolju platformu, u koju ce moci da ulaze dosta manje nego u Symbian i da pored toga profitira od MS ekosistema (WP7, Bing, mape, Zune, XBox live, Marketplace, Office, Bing adSense itd.). Win-win situacija, MS dobija vise uredjaja, vise korisnika i Nokijine inzinjere koji ce raditi na integraciji bolje hardware-a u WP7 telefone. Nokija dobija dobitnicki ekosistem, OS nove generacije, mogucnost da utice na njegov razvoj i nesto sto ce najzad privuci sve kategorije korisnika.

Znam da WP7 geekovima izgleda previse prosto i bez mnogo opcija, ali ostalim 90% populacije izgleda dosta bolje - prost i lep UI, optimizovan za touch, radi brze i od Androida i iOS-a, sa jedinstvenim korisnickim inteface-om. Ja koristim WP7 na mom HD2 zadnjih par nedelja i mogu reci da je odlican. Nedostaje par opcija, ali nista sto se ne moze resiti update-om. Prve stvari koje primetite na WP7 su da je neverovatno brz i neverovatno lep OS, a to je dovoljno da privuce vecinu korisnika.

Slazem se da vreme ne radi za Nokiju ali sto pre se prebace na WP7 to ce bolje biti po njih.

To je moje misljenje, mozda sam pristrasan, mozda sam objektivan, nije na meni da sudim. Sve sto se mogli da procitate u mom postu se zasniva na mom iskustvu sa WP7, Androidom i vestima koje je svako mogao da procita na Engadgetu ili slicnom sajtu.
Sta vi mislite?

#15 marco89nish

marco89nish
  • Members
  • 65 posts

Posted 16 February 2011 - 20:25

Boldovano mi upade u oči - ako se ovo uzme u obzir, još čudnije deluje Nokijina odluka da napravi ovo partnerstvo sa Microsoftom. Mislim na minimalne hardverske specifikacije koje WP7 zahteva - na tražišto skoro da ne postoji telefon koji ove specifikacije ispunjava. Ok postoji, ali ne medju Nokijinim telefonima.
Pitam se: kako će onda Nokija da nastavi ovakvu strategiju borbe sa konkurentima. Meni se čini nikako. Ili ja nešto ne znam ili ne kapiram?


Dobro mislis. Ocigledno da strategija spustanja cena telefonima proizilazi iz manjka potraznje ili kvaliteta Nokijinih telefona, a prelaskom na WP7 ne ocekuju da budu u manju ni na jednom od ta dva polja. Nova strategija je borba kvalitetom telefona i ekosistema.