Jump to content


Photo
- - - - -

Studiranje u inostranstvu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
103 replies to this topic

#1 Sinisa Rules

Sinisa Rules
  • Members
  • 6 posts

Posted 07 February 2011 - 20:01

Treci sam razred Gimnazije. Zelja mi je da nakon zavrsene srednje upisem fakultet u inostranstvu, ako je moguce u Americi. Iz skole cu nositi nekih 35 poena(od 40), i zeleo bih da znam da li sa takvim uspehom mogu upisati nesto preko bare. Engleski znam jako dobro, imam polozen FCE sa ocenom A, planiram i polaganje CAE-a, ali koliko sam skapirao iz nekih prica to i ne pomaze bas mnogo jer tamo gledaju TOEFL; ukoliko je on neophodan polozio bih i njega. Takodje me zanima da li postoji neka mogucnost stipendiranja, i koji su uslovi? Bio bih zahvalan na svim mogucim informacijama jer mi ovo mnogo znaci, ukoliko nemate informacije o SAD-u i neke evropske zemlje dolaze u obzir. Unapred hvala.

#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 February 2011 - 20:56

Treci sam razred Gimnazije. Zelja mi je da nakon zavrsene srednje upisem fakultet u inostranstvu, ako je moguce u Americi. Iz skole cu nositi nekih 35 poena(od 40), i zeleo bih da znam da li sa takvim uspehom mogu upisati nesto preko bare. Engleski znam jako dobro, imam polozen FCE sa ocenom A, planiram i polaganje CAE-a, ali koliko sam skapirao iz nekih prica to i ne pomaze bas mnogo jer tamo gledaju TOEFL; ukoliko je on neophodan polozio bih i njega. Takodje me zanima da li postoji neka mogucnost stipendiranja, i koji su uslovi? Bio bih zahvalan na svim mogucim informacijama jer mi ovo mnogo znaci, ukoliko nemate informacije o SAD-u i neke evropske zemlje dolaze u obzir. Unapred hvala.


Da bi upisao fakultet u SAD kao stranac moras da polozis TOEFL (koji se polaze u organizovanom terminu) i SAT testove u odgovarajucem internacionalnom test centru.

#3 Sinisa Rules

Sinisa Rules
  • Members
  • 6 posts

Posted 07 February 2011 - 21:20

Da bi upisao fakultet u SAD kao stranac moras da polozis TOEFL (koji se polaze u organizovanom terminu) i SAT testove u odgovarajucem internacionalnom test centru.

Ok, a sto se tice cene skolarine: da li postoji mogucnost stipendiranja (mogu to biti i neki manji koledzi). I sta je jos potrebno polagati osim testova kojim potvrdjujes znanje jezika, imaju li oni klasican prijemni ili je za strance nesto dugacije?


#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 07 February 2011 - 21:33

Ok, a sto se tice cene skolarine: da li postoji mogucnost stipendiranja (mogu to biti i neki manji koledzi). I sta je jos potrebno polagati osim testova kojim potvrdjujes znanje jezika, imaju li oni klasican prijemni ili je za strance nesto dugacije?


Stipendiju je ovako iz inostranstva, jako tesko dobiti, ali ako upises prvu godinu i pokazes se kao dobar student, onda ces je debiti bez previse frke.

#5 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 February 2011 - 21:47

Za opšte informacije o studijama u SAD počni od ovog linka: http://educationusa.state.gov/

#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 February 2011 - 22:14

Ok, a sto se tice cene skolarine: da li postoji mogucnost stipendiranja (mogu to biti i neki manji koledzi). I sta je jos potrebno polagati osim testova kojim potvrdjujes znanje jezika, imaju li oni klasican prijemni ili je za strance nesto dugacije?


SAT je test opsteg znanja ukljucuje jezik, razumevanje teksta i matematiku. Pored opsteg SAT-a za neke fakultete je plus ako se poloze "subject" SAT, npr. matematika, fizika, istorija itd. zavisno od zeljenog fakulteta.

#7 Sinisa Rules

Sinisa Rules
  • Members
  • 6 posts

Posted 07 February 2011 - 22:15

Za opšte informacije o studijama u SAD počni od ovog linka: http://educationusa.state.gov/

Hvala.

#8 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 08 February 2011 - 05:19

znam da u srbiji postoje skole / konsultanti koji pripermaju za prijemni (testovi, pisanje prijemnih eseja i sl) i uopste pomazu djacima da se upisu na fakultete u americi, pa mozda nije lose da krenes da se raspitas kod njih.

#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 February 2011 - 05:43

Uzgred, to imas li ikakve sanse za stipendije jako mnogo zavisi i od oblasti koju bi zeleo da studiras (a koju nisi ovde pomenuo, koliko vidim). Za neke stvari su ti sanse za stipendiranje ravne nuli, i za dodiplomske i za postdiplomske studije (npr. pravo, medicina, koji obicno imaju i posebne zahteve za upis, pravilnike, itd.), za neke su prilicno male, ali postojece (drustvene nauke, vecina primenjenih nauka), dok su za poneke oblasti, ako si dobar, u desetinama procenata (heavy engineering, fizika, biotehnologija, muzika i performance arts)... Naravno, ako jos imas nesto dobro od extracurricular activities, tipa bio si na takmicenjima, polaznik Petnice, itd. sanse ti rastu - ali opet imaj na umu da za dodiplomske studije generalno ima malo stipendija i tu nema neke pozitivne diskriminacije za strance, kao sto je ima na postdiplomskim.

#10 Sinisa Rules

Sinisa Rules
  • Members
  • 6 posts

Posted 08 February 2011 - 11:44

znam da u srbiji postoje skole / konsultanti koji pripermaju za prijemni (testovi, pisanje prijemnih eseja i sl) i uopste pomazu djacima da se upisu na fakultete u americi, pa mozda nije lose da krenes da se raspitas kod njih.

Pokusavam to i da uradim, konkretno cu otici u http://www.iacbg.org/, kod njih mogu polagati i TOEFL, a i tamo se mogu posavetovati oko toga sta zelim da upisem.

#11 Sinisa Rules

Sinisa Rules
  • Members
  • 6 posts

Posted 08 February 2011 - 11:56

Uzgred, to imas li ikakve sanse za stipendije jako mnogo zavisi i od oblasti koju bi zeleo da studiras (a koju nisi ovde pomenuo, koliko vidim). Za neke stvari su ti sanse za stipendiranje ravne nuli, i za dodiplomske i za postdiplomske studije (npr. pravo, medicina, koji obicno imaju i posebne zahteve za upis, pravilnike, itd.), za neke su prilicno male, ali postojece (drustvene nauke, vecina primenjenih nauka), dok su za poneke oblasti, ako si dobar, u desetinama procenata (heavy engineering, fizika, biotehnologija, muzika i performance arts)... Naravno, ako jos imas nesto dobro od extracurricular activities, tipa bio si na takmicenjima, polaznik Petnice, itd. sanse ti rastu - ali opet imaj na umu da za dodiplomske studije generalno ima malo stipendija i tu nema neke pozitivne diskriminacije za strance, kao sto je ima na postdiplomskim.

Primljeno k znanju. Pretpostavljao sam da su sanse male, jer ipak je i njima cilj da na svoj racun skoluju svoje drzavljane, ali bolje da pitam nego posle da se kajem. Sto se tice toga koji bih fakultet upisao, jos uvek ne znam jer pokusavam da nadjem opciju studiranja u inostranstvu po razumnoj ceni (a tamo bih upisao skoro bilo sta). Nisam takodje rekao da imam i slovenacko drzavljansvo, tako da mi dobijanje vize ne bi predstavljao problem. No razmisljao sam i o tome koji su mi prioriteti prilikom upisa, a to bi bilo nesto iz oblasti politike, diplomatije, mozda i istorije. Zanima me i koliko je tamo (USA) skolarina, tj da li je moguce i tamo studirati po nekoj razumnoj ceni? Isto pitanje i za neke razvijene zemlje u Evropi. (sve informacije su dobrodosle)

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 08 February 2011 - 12:07

Primljeno k znanju. Pretpostavljao sam da su sanse male, jer ipak je i njima cilj da na svoj racun skoluju svoje drzavljane, ali bolje da pitam nego posle da se kajem. Sto se tice toga koji bih fakultet upisao, jos uvek ne znam jer pokusavam da nadjem opciju studiranja u inostranstvu po razumnoj ceni (a tamo bih upisao skoro bilo sta). Nisam takodje rekao da imam i slovenacko drzavljansvo, tako da mi dobijanje vize ne bi predstavljao problem. No razmisljao sam i o tome koji su mi prioriteti prilikom upisa, a to bi bilo nesto iz oblasti politike, diplomatije, mozda i istorije. Zanima me i koliko je tamo (USA) skolarina, tj da li je moguce i tamo studirati po nekoj razumnoj ceni? Isto pitanje i za neke razvijene zemlje u Evropi. (sve informacije su dobrodosle)


Vecina USA univerziteta ima informacije o visini skolarina za domace i strane studente, kao i opisan nacin placanja (npr. americki studenti imaju mogucnost uzimanja namenskih kredita kod komercijalnih banaka koji se otplacuju po diplomiranju). U cenu studija moras uracunati i troskove zivota (iznajmljivanje stana ili sobe u kampusu, hrana, prevoz itd).

Na sajtu univerziteta ces naci i detalje o nacinu upisa stranih studenata.

Primer UC Berkli: uslovi: http://students.berk...p?id=55&navid=N i cenovnik: http://students.berk...neral.asp?id=26



Sto se tice stipendija najcesce ces procitati nesto poput ovog:

Financial Aid and Scholarships In general, UC Berkeley does not have scholarships or financial aid available to entering undergraduate students who are not citizens or permanent residents of the United States. International applicants are encouraged to explore scholarship opportunities from private sources.




#13 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 08 February 2011 - 12:32

Primljeno k znanju. Pretpostavljao sam da su sanse male, jer ipak je i njima cilj da na svoj racun skoluju svoje drzavljane, ali bolje da pitam nego posle da se kajem. Sto se tice toga koji bih fakultet upisao, jos uvek ne znam jer pokusavam da nadjem opciju studiranja u inostranstvu po razumnoj ceni (a tamo bih upisao skoro bilo sta). Nisam takodje rekao da imam i slovenacko drzavljansvo, tako da mi dobijanje vize ne bi predstavljao problem. No razmisljao sam i o tome koji su mi prioriteti prilikom upisa, a to bi bilo nesto iz oblasti politike, diplomatije, mozda i istorije. Zanima me i koliko je tamo (USA) skolarina, tj da li je moguce i tamo studirati po nekoj razumnoj ceni? Isto pitanje i za neke razvijene zemlje u Evropi. (sve informacije su dobrodosle)


e, onda je to drugo. slovenacki fakulteti imaju dogovore sa americkim (konkretno znam za ekonomski koji ima saradnju sa university of indiana - bloomington) i studenti mogu da odu tamo da zavrse (3. i 4. godina) o trosku slovenacke drzave. takodje imaju i razne druge drzavne stipendije za studiranje u inostranstvu, pa bi ti snazno preporucila, da ako ne uspes odmah u ameriku, upises fakultet u sloveniji, pa da ti bude odskocna daska za ameriku.

Edited by Lift Going Up.., 08 February 2011 - 12:33.


#14 Sinisa Rules

Sinisa Rules
  • Members
  • 6 posts

Posted 08 February 2011 - 18:27

Ok, hvala svima na ovim informacijama, mnogo mi znaci. Posted Image

#15 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 20 February 2011 - 03:21

mozda ce nekome pomoci, link-self explanatory

http://www.blic.rs/V...ranu-stipendiju