Jump to content

Photo
* * * * - 4 votes

Kuda ide ova Srbija?

• Please log in to reply
36597 replies to this topic

#91 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 06 March 2011 - 17:02

Srbima u Crnoj Gori treba čovek koji nije ostraćen i koji zna šta hoće. Koji ne naseda na provokacije režima i kome je interes običnog naroda na prvom mestu.

Ako si ikada bio u CG onda si mogao da primetiš da je CG duboko podeljena na pro- i antiCG opciju. Da budem otvoren, većina Srba ne može da se pomiri sa činjenicom da je CG nezavisna. Da je drugačije onda bismo valjda do sada imali neku partiju koja zastupa interese Srba u CG a da oni nisu puki izvršioci velikosrpske politike iz Beograda.
To je njihovo pravo ali onda nemoj da pričaš o nekakvim ljudskim pravima građana koji se do sada nisu okrenuli CG nego i dalje očekuju da će doći dan kada će CG opet biti deo Srbije (nemoj mi samo pričati priču o tzv. SRJ i SCG).
Sve ostalo, vezano za Mila i ostale DPS- ovce, služi samo kao paravan povratka na staro: kolonijalni položaj CG u zajednici sa Srbijom.

Edited by melankolic, 06 March 2011 - 17:05.

• 0

#92 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 March 2011 - 17:08

Slažem se sa tobom, Amfilohije je deo problema, tačnije deo ''terazijskog'' lobija, Matije i bratije. Više bih voleo da vidim neku manje kompromitovanu ličnost na čelu Mitropolije. Ali ne treba Amfilohija izjednačavati sa celom srpskom manjinom u Crnoj Gori i njenim legitimnim zahtevima.

Koji su to legitimni zahtevi ako mozes da ih navedes?

Edited by MAGRIPA65, 06 March 2011 - 17:08.

• 1

#93 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 06 March 2011 - 17:21

Pazi, ako se na kraju ispostavi da je pukovnik deo crnogorskih DB struktura, šta ćemo onda?

Kad je onaj ruski mogao kodirano da se zove 'drozd', kako to samo nas patrijarh nije bio neka sluzbena pticurina?

Da obesmišljavamo priču o tome da jedna velika nacionalna manjina (trećina stanovništva) ne treba da ima svoja prava? To je izuzetno naivno, i to neki krugovi upravo i žele.

Koja prava su im uskracena, pravo na drzavljanstvo, na slobodne izbore, veroispovest? Stvarno me zanima.
Dok meni pises odgovor posalji odmah jednu kopiju i evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, ako se kao zaista brines za njih tj. sam ne bavis njihovim obesmisljavanjem.
  • 0

#94 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 06 March 2011 - 17:31

Ako si ikada bio u CG onda si mogao da primetiš da je CG duboko podeljena na pro- i antiCG opciju. Da budem otvoren, većina Srba ne može da se pomiri sa činjenicom da je CG nezavisna. Da je drugačije onda bismo valjda do sada imali neku partiju koja zastupa interese Srba u CG a da oni nisu puki izvršioci velikosrpske politike iz Beograda.
To je njihovo pravo ali onda nemoj da pričaš o nekakvim ljudskim pravima građana koji se do sada nisu okrenuli CG nego i dalje očekuju da će doći dan kada će CG opet biti deo Srbije (nemoj mi samo pričati priču o tzv. SRJ i SCG).
Sve ostalo, vezano za Mila i ostale DPS- ovce, služi samo kao paravan povratka na staro: kolonijalni položaj CG u zajednici sa Srbijom.

Priča o nezavisnosti je gotova priča i svaka akcija bilo koga (bilo da su to terazijski crnogorci ili tzv. ''srpske'' stranke u Crnoj Gori) koji je protiv nezavisnosti je uludo trošenje energije i resursa i zamajavanje osiromašenog naroda. Da budem iskren, i ja sam bio protiv nezavisnosti, ali sam promenio mišljenje. Zajednica Srbije i Crne Gore po definiciji ne može da funkcioniše zbog ogromne asimetrije između država i velikih kompromisa koji zbog toga moraju da se prave i koji su se pokazali sasvim truli, i to više puta. Ko je tu bio oštećen a ko ne, druga je priča, bitno je da je takvo stanje prošlost. Ovako je mnogo bolje, svako je odgovoran za svoje postupke, računi su čistiji, prave teme se nameću i dolaze na red, a ne veštačke floskule o virtuelnom ''bratstvu''.

• 0

#95 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 06 March 2011 - 17:39

Očekuješ mnogo od Srbalja, takve inteligencije među njima nema .................

:D Pa shta da im radim, meni ne bi bilo na odmet da malo dopunim kucni budzet, pa eto ...... skromno stojim na raspolaganju, za 100 evra/sat mozemo da se telefonski konsultujemo koliko god hoce i koliko im treba, moji troshkovi telefona. Garantujem uspeh ili vracam pare uz pripadajucu kamatu.

A ako se pitash shto bih ja tako jeftino pristao da reshavam probleme srpske manjine u CG .... pa zato shto mislim da tu ne treba nikakva inteligencija, dovoljno je da nisi sjeban u nacijonal-fashistichki mozak.

Pazi, ako se na kraju ispostavi da je pukovnik deo crnogorskih DB struktura, šta ćemo onda? Da obesmišljavamo priču o tome da jedna velika nacionalna manjina (trećina stanovništva) ne treba da ima svoja prava? To je izuzetno naivno, i to neki krugovi upravo i žele.

Nema shta da se ispostavlja. Potpuno je nebitno za koga mentol radi, moze da radi i za al-Kaidu, koga to interesuje :unsure: ........ odjebati ga za sva vremena je samo pitanje elementarne prisebnosti jednog naroda.
  • 0

#96 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 06 March 2011 - 17:42

Koji su to legitimni zahtevi ako mozes da ih navedes?

Pa već sam govorio o tome, pravo na proporcionalnu zastupljenost u državnim institucijama, pravo na zapošljavanje u državnim firmama, na rukovodećim mestima u sudstvu, policiji i vojsci, diplomatiji, lokalnim organima samouprave, pravo na školovanje na srpskom jeziku i pismu, na sopstveni univerzitet ako se za tim pokaže prilika, pravo na sopstvene medije i udeo u državnim medijima (treba da postoji redakcija na srpskom jeziku, kao npr u Vojvodini).

Ne vidim šta bi ovo bilo kome smetalo...sem onima koji bi i dalje da love u mutnom.

Edited by slow, 06 March 2011 - 17:46.

• 0

#97 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 March 2011 - 17:51

Pa već sam govorio o tome, pravo na proporcionalnu zastupljenost u državnim institucijama, pravo na zapošljavanje u državnim firmama, na rukovodećim mestima u sudstvu, policiji i vojsci, diplomatiji, lokalnim organima samouprave, pravo na školovanje na srpskom jeziku i pismu, na sopstveni univerzitet ako se za tim pokaže prilika, pravo na sopstvene medije i udeo u državnim medijima (treba da postoji redakcija na srpskom jeziku, kao npr u Vojvodini).

Ne vidim šta bi ovo bilo kome smetalo...sem onima koji bi i dalje da love u mutnom.

A jel si spreman da ta ista prava das i Crnogorcima u Srbiji?Jel postoji nastava ili univerzitet na crnogorskom jeziku ili RTS redakcija na crnogorskom?Reciprocitet je cudo
  • 0

#98 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 06 March 2011 - 18:12

A jel si spreman da ta ista prava das i Crnogorcima u Srbiji?Jel postoji nastava ili univerzitet na crnogorskom jeziku ili RTS redakcija na crnogorskom?Reciprocitet je cudo

Zašto da ne?

Trećina populacije Crne Gore (možda i više) je srpska nacionalna manjina. Oni u tom procentu, manje ili više, pune budžet Crne Gore. Njima niko ništa ne bi dao, oni bi samo dobili ono što je njihovo. Ovako ne dobijaju ništa. Njihovim novcem upravljaju drugi ljudi i drugi ljudi odlučuju o njihovim pravima a da se oni ništa ne pitaju.

Što se tiče Crnogoraca u Srbiji oni trebaju da dobiju ista ona prava koja imaju i ostale nacionalne manjine slične brojnosti i procentualnog udela u ukupnom stanovništvu. Ni manje ni više. Ne treba da te podsećam da Slovaci u Srbiji nisu imali univerzitet na svom jeziku (možda neke odseke na lingvistici, ne znam tačno) a Albanci jesu zato što je Albanaca procentualno bilo mnogo više. Nije isto da li neka nacionalna manjina čini 20% stanovništva ili 0,2%.

Ja sam za to i da se dozvoli registracija CPC u Srbiji. Pitanje kanonskih nesporazuma ne treba da interesuje državu.

Edited by slow, 06 March 2011 - 18:19.

• 0

#99 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 March 2011 - 18:25

Zašto da ne?

Trećina populacije Crne Gore (možda i više) je srpska nacionalna manjina. Oni u tom procentu, manje ili više, pune budžet Crne Gore. Njima niko ništa ne bi dao, oni bi samo dobili ono što je njihovo. Ovako ne dobijaju ništa. Njihovim novcem upravljaju drugi ljudi i drugi ljudi odlučuju o njihovim pravima a da se oni ništa ne pitaju.

Što se tiče Crnogoraca u Srbiji oni trebaju da dobiju ista ona prava koja imaju i ostale nacionalne manjine slične brojnosti i procentualnog udela u ukupnom stanovništvu. Ni manje ni više. Ne treba da te podsećam da Slovaci u Srbiji nisu imali univerzitet na svom jeziku (možda neke odseke na lingvistici, ne znam tačno) a Albanci jesu zato što je Albanaca procentualno bilo mnogo više. Nije isto da li neka nacionalna manjina čini 20% stanovništva ili 0,2%.

Ja sam za to i da se dozvoli registracija CPC u Srbiji. Pitanje kanonskih nesporazuma ne treba da interesuje državu.

Uopste me nisi razocarao jer sam takav odgovor i ocekivao.
Za Srbe univerzitet, televizija i drzavna sluzba a za Crnogorce ono sto imaju i ostale manjine ili u prevodu patka
  • 1

#100 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 06 March 2011 - 18:40

Uopste me nisi razocarao jer sam takav odgovor i ocekivao.
Za Srbe univerzitet, televizija i drzavna sluzba a za Crnogorce ono sto imaju i ostale manjine ili u prevodu patka

Što sviraš kad to nisam rekao? Procentualno treba da im pripadne onoliko koliko ih ima. Ni manje ni više.

Ko bi od crnogorske nacionalne manjine u Srbiji upisao studije elektrotehnike, hemije ili biologije u Beogradu na crnogorskom jeziku? Trojica? Četvorica?

Da bi imala državni univeritet nacionalna manjina mora da približno učestvuje u punjenju istog tog budžeta iz koga se univerzitet finansira. Ko hoće nešto drugo postoje privatni fakulteti. To važi i za Srbe. Srbi u Makedoniji, Mađarskoj ili Bugarskoj sigurno ne bi mogli da imaju državni univerzitet na svom jeziku. jednostavno, njihov procentualni udeo u stanovništvu nije toliki da bi to bilo ekonomski opravdano.

• 0

#101 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 06 March 2011 - 18:44

Dok pravoslavni bata ne posalje ovu listu lepih zelja sudu u Strazburu nista se nece desiti. Nego cini mi se kako cak ni Tarzan, gospodar dzungle, nije poslao takvu tuzbalicu da se uopste ne radi o ljudskim pravima vec nacionalnom projektu. A ko zeli takav projekat nek ga sam finansira ako mu nisu kilava muda.
  • 0

#102 Aloha

Aloha
  • Banned
  • 1,355 posts

Posted 06 March 2011 - 18:47

Ode Kosovo, ode Crna Gora, a ni Vojvodina se ne stidi. srBija ide tamo gde treba :lala:
  • 1

#103 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 March 2011 - 18:54

Što sviraš kad to nisam rekao? Procentualno treba da im pripadne onoliko koliko ih ima. Ni manje ni više.

Ko bi od crnogorske nacionalne manjine u Srbiji upisao studije elektrotehnike, hemije ili biologije u Beogradu na crnogorskom jeziku? Trojica? Četvorica?

Da bi imala državni univeritet nacionalna manjina mora da približno učestvuje u punjenju istog tog budžeta iz koga se univerzitet finansira. Ko hoće nešto drugo postoje privatni fakulteti. To važi i za Srbe. Srbi u Makedoniji, Mađarskoj ili Bugarskoj sigurno ne bi mogli da imaju državni univerzitet na svom jeziku. jednostavno, njihov procentualni udeo u stanovništvu nije toliki da bi to bilo ekonomski opravdano.

Ma uopste nisi to rekao.Za Srbe u CG poseban polozaj koji im garantuje univerzitet , televiziju i procentualnu zastupljenost u drzavnim sluzbama a za Crnogorce u Srbiji ono sto i za ostale manjine plus procentualno.Da te pitam samo kojim je to zakonom u Srbiji regulisana procentualna zastupljenost manjina u drzavnim sluzbama ili pravo na univerzitet na maternjem jeziku?Kako su to Srbi diskriminisani u CG u odnosu na ostale manjine koje tamo zive?Svi ostali imaju prava koje trazis a samo ih Srbi nemaju?
Stara pesma iz 90tih.Za Srbe sve treba i moze a ostali ko ih yebe
  • 2

#104 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 06 March 2011 - 20:00

Neka novozelandska radio stanica organizirala je nagradnu igru u kojoj pobjednik za nagradu dobije “studijsko putovanje“ u Ukrajinu i nezaboravno druzenje sa domicilnom djevojkom po vlastitom izboru. Proizvelo je to talas protesta medju feministickim organizacijama u Ukrajini: “Ukrajina nije bordel“, porucuju ozlojedjene Ukrajinke. Nema, na prvi pogled, veze sa ovim, ali ima i te kakve uzrocno-posljedicne srodnosti skandal od neki dan sa reality showa Dvor koji je iz neke srbijanske prcvarnice putem Pinka usao i u nase domove. Dvoje “eminentnih“ i “uglednih“ estradnih umjetnika (nekakav kralj svih primitivaca Milos Bojanic i jos nekakvija kraljica svih rospija Maja Nikolic sebi svojstvenim biranim rijecima sire nezapamcen antisemitizam (“Jevreji su nas bombardovali, doneli nam uranijume, ratove i rakove...“).
Regulatorna tijela u Srbiji, pod pritiskom izraelskih diplomatskih krugova, po hitnom postupku, traze nacin zastite od jezika mrznje, sirenja ksenofobije koje isijavaju reality djilkosi i djilkoskinje. To je “odvratni ispad“ (citiram kvalifikaciju izraelske ambasade u Srbiji)...... :rolleyes:
iz BH lista SB
  • 0

#105 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 06 March 2011 - 20:07

Ma uopste nisi to rekao.Za Srbe u CG poseban polozaj koji im garantuje univerzitet , televiziju i procentualnu zastupljenost u drzavnim sluzbama a za Crnogorce u Srbiji ono sto i za ostale manjine plus procentualno.Da te pitam samo kojim je to zakonom u Srbiji regulisana procentualna zastupljenost manjina u drzavnim sluzbama ili pravo na univerzitet na maternjem jeziku?Kako su to Srbi diskriminisani u CG u odnosu na ostale manjine koje tamo zive?Svi ostali imaju prava koje trazis a samo ih Srbi nemaju?
Stara pesma iz 90tih.Za Srbe sve treba i moze a ostali ko ih yebe

Praviš se nevešt, vrlo dobro znaš šta sam rekao. Nisam ja kriv što je crnogorska manjina procentualno manja u Srbiji nego srpska u Crnoj Gori. To je faktičko stanje, i to nije stvar nikakvog reciprociteta i međudržavnog dogovora već elementarnog prava građana. Nije pravo građanina Crne Gore srpske nacionalnosti nešto što treba da izpregovara Beograd sa Podgoricom, ili pak pravo građanina Srbije crnogorske nacionalnosti nešto što treba da Podgorica izpregovara Beogradom već da to pravo pruži svakom svom građaninu bezpogovorno zato što su to njeni građani i zato što je to njihovo neotuđivo pravo.

Što se mene tiče, bilo bi odlično da postoji crnogorska redakcija na RTS-u, emisije o životu Crnogoraca u Srbiji, njihovoj kulturi, tradiciji. Što se tiče obrazovanja, ako postoji dovoljan broj interesenata građana Srbije pripadnika crnogorske nacionalne manjine nema nikakvih prepreka da se otvori državni univerzitet na crnogorskom jeziku i da se to finansira iz budžeta Srbije. Što da ne, ne mora da ima sve odseke, važno je da ima interesenata i da je ekonomski opravdano. U Novom Pazaru je otvoren državni univerzitet kao i neka odeljenja/fakulteti za Albance u Bujanovcu. Zašto da se ne otvore neki odseci na crnogorskom jeziku?

Što se tiče državne službe, zalažem se da u organima državne uprave budu zastupljeni proporcionalno prestavnici svih nacionalnih manjina. Skoro je MUP pozvao pripadnike nacionalnih manjina u Srbiji da se u većem broju zapošljavaju jer se tako povećava poverenje u rad policijskih službi u mešovitim sredinama i poboljšava njihov rad na terenu.

Edited by slow, 06 March 2011 - 20:09.

• 0