Jump to content


Photo

Piraterija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
116 replies to this topic

Poll: Da li mislite da je piraterija razlog losije posete bioskopima i prodaje VHS i DVD izdanja? (41 member(s) have cast votes)

Da li mislite da je piraterija razlog losije posete bioskopima i prodaje VHS i DVD izdanja?

  1. Apsolutno! (4 votes [11.43%])

    Percentage of vote: 11.43%

  2. Verujem da je i to razlog. (22 votes [62.86%])

    Percentage of vote: 62.86%

  3. Sumnjam (2 votes [5.71%])

    Percentage of vote: 5.71%

  4. Mislim da nije (3 votes [8.57%])

    Percentage of vote: 8.57%

  5. Nikako (4 votes [11.43%])

    Percentage of vote: 11.43%

Vote Guests cannot vote

#1 nenad73

nenad73
  • Members
  • 41 posts

Posted 19 May 2003 - 16:09

Interesuje me misljenje svih koji posecuju ovaj sajt.

#2 Nely

Nely
  • Members
  • 69 posts

Posted 22 May 2003 - 22:11

Piraterija je posledica dubljih problema koji su nas snasli. Dakle, svakako ide sistem unuk za babu, baba za dedu, a deda za repu. Piraterija je sigurno u velikoj meri uticala do marta meseca. Od marta na ovamo, postoje i drugi razlozi: letargija, nezainteresovanost (radije ce pivo nego film u bioskopu), besparica (koliko jednom 16-godisnjaku treba para da izvededevojku u bioskop i na pice, a to se ranije zvalo sirotinjska zabava). Dakle, pravi sociolosko-egzistencijalni fenomen. Situacija uopste nije naivna, pri tom ne mislim samo na bioskope. Meni samo i dalje nije jasno kako nekome moze da se dopada da gleda film na kompjuteru. Nista ne moze da se meri sa dobrim bioskopom.

#3 Phileas Fogg

Phileas Fogg
  • Members
  • 115 posts

Posted 23 May 2003 - 10:38

"Meni samo i dalje nije jasno kako nekome moze da se dopada da gleda film na kompjuteru. Nista ne moze da se meri sa dobrim bioskopom. "

Sta reci drugo. Ovo pricam prijateljima, velikim kompjuterskim freakovima vec godinama, ali moje cudjenje njihovim nerazumevanjem medija i prirode filma ne prestaje.
Da ne bude zabune ovde govorim samo o estetskom dozivljaju filmskog stiva a ne o razlozima upotrebe kompjutera u ove svrhe.

Evo jednog zanimljivog istrazivanja na temu video piraterije otkrivenog na netu:
Video piraterija - subkulturni fenomen ili duh ekstra profita
http://piraterija.8k.com

Pozdrav

Edited by Phileas Fogg, 23 May 2003 - 10:41.


#4 nenad73

nenad73
  • Members
  • 41 posts

Posted 24 May 2003 - 09:57

Mislim da ovde postoji jedna ocigledna zamena teza ili komentarisete nesto sto najbolje ne razumete.Mislim da niko zivi na svetu ne voli da sedi ispred kompjutera ako bi moga da film odgleda u bioskopu sa dobrim ozvucenjem i prijatnim mestom za sedenje.Medjutim, ako treba da izdvojite 200 dinara (a moze i skuplje) za kartu pa da pretpostavimo da ne idete sami znaci jos 200 dinara i uz to platite kartu autobusa tamo i nazad 30 dinara i eventualno uzmete jedan sok od 50 dinara dolazite do interesantne cifre 480 dinara a ponavljam sve to moze da ide i do 700 - 800 dinara.
Dakle mozete da odete dva puta u bioskop mesecno za oko 25 evra a plata vam je recimo 250 evra???
Taj komentar o kompjuteru me je podsetio na slicnu primedbu mog druga koji je '92 rekao "E pa pre bih pesacio nego cekao autobus sa i po da bi mi slomili kicmu" pa su na kraju svi isli tim autobusima.Mislim da nije u pitanju izbor vec prinuda ako ne zelis da ostanes zatucan i lisis se bas svakog interesovanja i zadovoljstva.

#5 Nely

Nely
  • Members
  • 69 posts

Posted 24 May 2003 - 11:14

Nenade, jesi li dobro procitao ono sto sam napisala u svom komentaru? Samo si potvrdio ono sto sam rekla. Potpuno se slazem da je mnogima jako skupo da idu u bioskop i plate kartu. Ali nije svuda karta 200 din. Bioskop Palace Sumadija cak ima i razlicite cene u razlicite dane. A definitvno je najbolja sala u gradu jer jedina planirana da bude bioskp i pozoriste. Dakle, kako kome odgovara. Ipak, i dalje mislim da je trenutno jako velika finaskijska kriza i da i pored raznovrsnih cena mnogi ne mogu u bioskop.

Kada govorim o kompjuterima i gledanju filmova, prvenstveno pricam o cesto losim performansma DivX kao medija. Drugo, a ne manje vazno jeste da je distribucija DivX-a cist lopovluk. Dakle, idi pa uzmi kasetu u video klubu. Sve ono, pa i vise, sto nisi iz finansijskih razloga video u bioskopu sada mozes da vidih na video nosacima (VHS ili DVD). Uostalom, manje kosta iznajmljivanje VHS na jedan dan, nego disk. Jeste da ti disk ostaje, ali... Da ne duzim, treba stvari posmatrati malo sire. Sigurna sam da se s time slazes.
java script:emoticon(':lol:')
smilie

#6 Phileas Fogg

Phileas Fogg
  • Members
  • 115 posts

Posted 25 May 2003 - 03:28

Nenad kaze:
"Mislim da ovde postoji jedna ocigledna zamena teza ili komentarisete nesto sto najbolje ne razumete."

Dozvolices da ja ne mislim tako.
Pogotovo ako uzmem uzgred u obzir da je to tematika koju godinama vise ili manje profesionalno pratim.

"Mislim da niko zivi na svetu ne voli da sedi ispred kompjutera ako bi moga da film odgleda u bioskopu sa dobrim ozvucenjem i prijatnim mestom za sedenje."

Ponovio bih konstataciju Nelly da nisi najpazljivije procitao komentare, ili pak nisi zeleo ili imao volje da to ucinis, te je tvoja reakcija vise automatska.

U svom predjasnjem postu jasno sam naglasio da ne ulazim u RAZLOGE koriscenja kompjuterskih nosaca (ekonomske, socioloske, dnevno-politicke, itd), unapred ocekujuci odgovore poput tvog, vec sam spomenuo estetski i filmofilski ugodjaj, meni bitan, koji ne mogu dobiti u navedenim uslovima i pomenuo simpatican primer iz svog licnog iskustva.
Inace odgovor na tvoje razmisljanje da ne postoji niko na svetu ko bi voleo da posmatra film u takvim uslovima ako bi postojali (filmoloski gledano) bolji - jeste DA, postoji.
I to vise i cesce nego sto ti ocigledno uvidjas.
Zapravo u pitanju je danas vec citava potkulturna zajednica, ali to je vec duga prica.

No hard feelings. :lol:
Pozdrav

#7 isidora

isidora
  • Members
  • 338 posts

Posted 25 May 2003 - 10:20

...a i zato što ljudi vole da pogledaju filmove pre nego što se pojave u bioskopu...

#8 Nely

Nely
  • Members
  • 69 posts

Posted 25 May 2003 - 19:57

E, Isidora, skoz si u pravu kao dodatak onome sto je rekao tvoj prethodnik u diskusiji. Odem ja u video klub i cekam da dodjem na red. Ispred mene tip iz one "potkulturne zajednice" pita za neki naslov, vise se i ne secam koji. Devojka iza pulta kaze da ga nema. A ovaj ce, naravno: A ZASTO I KAKO? Ona mu kaze da jos nije imao premijeru u Americi. Na to ce ovaj mrtav ozbiljan: "Pa sta? To ne znaci da vi ne treba da ga imate u video klubu." Dalji komentar nepotreban.

Toliko od mene.
Do skore diskusije.
B)

#9 nenad73

nenad73
  • Members
  • 41 posts

Posted 28 May 2003 - 18:17

Dragi moji i drage moje,
koliko vidim i dalje me neko ovde ne razume ili se pravi da mene razume.
Ja niti imam zelju da zastupam bilo kakvo misljenje, za razliku od nekih koji zele u to da me ubede ovde, niti mi je stalo da bilo koga branim.Pokusavam da sagledam situaciju kakva jeste i zato sam i postavi glasanje da svi mogu da glasaju jer sam pretpostavio da ce se diskusije svesti na ovo "nadmudrivanje".
Da se ne zavaravamo i da ne pravimo price sta bi bilo kad bi bilo jer su cinjenice sledece:
-70% posetioca u bioskopima su izmedju 15 i 35 godina
-U preko 70% bioskopa karta je 150 i vise dinara
-95% ljudi ide u drustvu u bioskop
-Karta za pozoriste je od 250 do 350 dinara???(da ne pominjem koliko su pozorista manja i koliko su glumci u goroj poziciji.
-Ponuda u video klubovima je osrednja i to tek od pre par meseci a do tada je bila ocajna
-I na kraju samo da uzmemo kao parametar video klub "Zabac" koji je najrasprostranjeniji kaseta je 70 dinara a DVD 120 dinara...mislim da dalja polemika nije potrebna.
I na kraju da napomenem da ja nikada nisam kupio divx na ulici ali sam apsolutno svestan poteza nasih "filmadzija" u zemlji gde je prosecna plata 170 evra.

#10 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 28 May 2003 - 18:44

>Ja niti imam zelju da zastupam bilo kakvo misljenje, za razliku od nekih koji zele u to da me ubede ovde, niti mi je stalo da bilo koga branim.

a meni se ipak cini da ti zastupas prilicno konkretan stav, a to je da je, buduci da su cene ulaznica "previsoke" dozvoljeno (opravdano, pozeljno) ucestvovati (podrzavati, baviti se) kriminalom. iz toga sto su plate relativno male a ulaznice za bioskop relativno skupe nista ne sledi. ako su ti filmovi zaista bitni a plata mala onda ustedi na drugim stvarima - izlascima, garderobi, hrani, svejedno... ili prosto nemoj da gledas filmove. uzivanje u filmovima nije nikakvo pravo koje je tebi ili bilo kome garantovano, vec je proizvod koji neko prodaje po ceni koja njemu odgovara - da postoje cene ulaznica koje su profitabilnije za distributere i vlasnike bioskopa oni bi ih verovatno usvojili.

#11 nenad73

nenad73
  • Members
  • 41 posts

Posted 28 May 2003 - 23:25

"iz toga sto su plate relativno male a ulaznice za bioskop relativno skupe nista ne sledi. ako su ti filmovi zaista bitni a plata mala onda ustedi na drugim stvarima - izlascima, garderobi, hrani"
Mislimm da ovakav komentar podseca na neke krajnje surove stavove koji bi mozda vise isli uz neki predgovor o liberalnom kapitalizmu najgore vrste.
Znam da nije lako procitati sve sto pise ali mozes da se skoncentrises na redove gde se porede cene ulaznica bioskopa i pozorista pa onda verovatno glumci vole da izigravaju docilne debile za taj novac?
Druga stvar koju bih voleo da mi objasnis jeste gde sam ja to rekao da treba podrzavati kriminal??
Mada ti ocigledno podrzavas Alan Fordovskog Super Hika "Koji otima siromasnima da bi dao bogatima"...mislim da bioskop nije nikakav luksuz i da takvo tumacenje poput tvog samo neke stvari mistifikuje.
Ono o cemu ja zelim da polemisem jeste zasto su tako neprirodno visoke cene karata??
U SAD cena karte za ameriski film je od 8 do 10 dolara za njihove domace filmove a za strane 2 do 5 dolara vise.
Kod nas je cena karte u proseku 3-4 dolara a nadam se da si dovoljno pametan da uporedis sam razliku u standardima.
Zasto u Americi film nije luksuz tako gde je sve luksuz sto nije osnovna potreba?
U Londonu je cena slicna cak i nesto niza a cena za pozorisnu predstavu oko 20 do 30 funti sto je 30 do 45 dolara.
Onda bih voleo da znam da li je tamo neko lud ili se ovde neko bavi opet nekom vrstom kradje?

#12 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 29 May 2003 - 00:58

>Mislimm da ovakav komentar podseca na neke krajnje surove stavove koji bi mozda vise isli uz neki predgovor o liberalnom kapitalizmu najgore vrste.

to da nema nista za dzabe nema nikakve veze sa politickom orjentacijom, posto to vazi u svakom sistemu, ukljucujuci komunizam. sve sto ti potrosis neko mora da napravi, dakle ako ti ne platis svoje gledanje filmova onda ce neko drugi morati da ga plati. iskreno, ne vidim razlog zasto bih ja placala tvoje uzivanje u filmovima, plati ga sam.

>Druga stvar koju bih voleo da mi objasnis jeste gde sam ja to rekao da treba podrzavati kriminal??

ti ocigledno imas razumevanje za pirateriju, odnosno tvrdis da je za njeno postojanje kriv ne onaj ili ne samo onaj koji je pravi i kupuje vec onaj koji prodaje proizvod, jer boze moj, taj proizvod nije na raspolaganju svima.

>Mada ti ocigledno podrzavas Alan Fordovskog Super Hika "Koji otima siromasnima da bi dao bogatima"...mislim da bioskop nije nikakav luksuz i da takvo tumacenje poput tvog samo neke stvari mistifikuje.

ne, bioskop jeste luksuz, odnosno da li jeste ili nije zavisi od drzave u kojoj se nalazis, i u srbiji jeste luksuz. zasto? zato sto tamo manje-vise niko ne proizvodi nista sto nekog drugog zanima, pa u sustini nema nista da ponudi za to da mu se dozvoli da uziva u proizvodu nekog drugog (u ovom slucaju filmova).

>Ono o cemu ja zelim da polemisem jeste zasto su tako neprirodno visoke cene karata??

"neprirodna" cena karte je u principu cena sa kojom prodavac karte gubi, ne cena koja je tebi previsoka, ili cena koja je "previsoka" u odnosu na prosecnu platu. posto broj prodatih karata zavisi od cene, onaj koji karte prodaje pokusava da maksimizuje funkciju broj prodatih karata (cena) * cena karte.

>U SAD cena karte za ameriski film je od 8 do 10 dolara za njihove domace filmove a za strane 2 do 5 dolara vise.
Kod nas je cena karte u proseku 3-4 dolara a nadam se da si dovoljno pametan da uporedis sam razliku u standardima.
Zasto u Americi film nije luksuz tako gde je sve luksuz sto nije osnovna potreba?

zato sto u americi ljudi rade i proizvode te razmenjuju (implicitno to jest putem novca) svoje proizvode. u srbiji ljudi nista ne rade a iz nekog razloga ocekuju da njima i amerikancima iste stvari budu luksuz. da li sam za to da se od bogatih oduzima da bi se dalo siromasnima - i da i ne. za neke osnovne stvari, tipa zdravstveno i socijalno osiguranje, dotacije za obrazovanje da, za stvari tipa odlazak u bioskop, pozoriste i sl. ne.

>U Londonu je cena slicna cak i nesto niza a cena za pozorisnu predstavu oko 20 do 30 funti sto je 30 do 45 dolara.
Onda bih voleo da znam da li je tamo neko lud ili se ovde neko bavi opet nekom vrstom kradje?

koliko ja vidim, jedina kradja kojom se neko ovde bavi je bespravno umnozavanje filmova i njihova kupovina.

#13 Wu shu

Wu shu
  • Members
  • 355 posts

Posted 29 May 2003 - 01:15

Znam da nije popularno reci, ali piraterija je bolest koju dobar deo naseg sveta tek treba da prelezi. Kao kuru preporucujem sledece, zamislite nekoga ko vam je apsolutno najomiljeniji (glumac, pevac, nije bitno). Recimo, mislimo (ajmo sad svi zajedno) na Gileta iz Orgazma: obozavamo ga jel'da?! Narafski! Jel' Gile treba da jede nesto? Treba, kaki je mrsav jadnicak. A treba mu za pice i jos svastanesto :lol: ... LM, ako odemo i kupimo pirata, a ne regularca, otimamo pare nasem Giletu?! Zar to zaista zelimo? (Umesto Gileta stavite koga bilo koga vi volite)... Ako neko kaze, dobro za Gileta, al sto da placam distributere itakoto, e pa, neko mora da distribuira, mislim...

Znam da se nema love, ali ipak... mislite na Gileta!
:lol:

#14 Badguy

Badguy
  • Members
  • 529 posts

Posted 29 May 2003 - 07:36

Pa da, ako piratujete Giletove ploce nesrecni Gile nece imati para da se roka u venu. Jadni Gile... :lol:

#15 Wu shu

Wu shu
  • Members
  • 355 posts

Posted 29 May 2003 - 08:01

Pa da, ako piratujete Giletove ploce nesrecni Gile nece imati para da se roka u venu. Jadni Gile... :lol:

Pa sad... sta on radi sa svojim posteno zaradjenim novcem, to je valjda njegova stvar. Mada bi mogao i neki zdraviji hobi da nadje.