Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Kosarka - analiza i sinteza


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
230 replies to this topic

#16 estranged

estranged
  • Members
  • 5,491 posts

Posted 06 February 2011 - 10:37

Ko ne spava neka uključi Arenu 4. Star utakmica LAL-SAS, viđena iz ugla Kobija. Jedna kamera je samo njega pratila, čuje se sve što kaže saigračima, sudijama, Filu, a on u pozadini komentariše sve. Pravo uživanje, poslastica.

to je ovo
a ko hoce da kupi gleda neka trazi ovo :) Kobe Doin\' Work- by Spike Lee (2009) (TV)

#17 CRNO BELI SVET

CRNO BELI SVET
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 07 February 2011 - 02:57

Ko ne spava neka uključi Arenu 4. Star utakmica LAL-SAS, viđena iz ugla Kobija. Jedna kamera je samo njega pratila, čuje se sve što kaže saigračima, sudijama, Filu, a on u pozadini komentariše sve. Pravo uživanje, poslastica.

Gledao sam ovo već dva puta u poslednjih mesec dana, odlična stvar. :)
Bilo bi dobro kada bi se češće pravile takve emisije, koje na ovakav način iz drugog ugla prikazuju određenu utakmicu uz konstantnu analizu.
Naravno, ne mora uvek centar pažnje da bude superstar tipa Lebron, Kobe itd..., šta više, bolje bi bilo da je akcenat totalno prebačen na ekipu, recimo ja bih voleo da sam iz ovog ugla mogao da vidim analizu Kingsa sa početka ovog veka.

Kad smo već kod tadašnjih Kingsa :heart:, gledam malopre ovaj Prinstonouv klip, i kažem sebi onako naivno: "Što ovo podseća na one Kingsa."
A iskreno, ma koliko obožavao taj "The greatest show on court", nisam se nikad do danas setio da se malo detaljnije informišem na netu o polaznim osnovima tog njihovog napada.
Tj. kako mi se na oko svideo taj klip Princeton offense, odlučio sam da odgledam i ostale related videos-e i vrlo brzo dođoh do potvrdnog odgovora na moju gore pomenutu misao.
Sećam se kako su komentatori(tj. mislim da je samo Kovačić tada prenosio Kingse) stalno isticali da je onaj matori čikica Pit Karil koji uvek sedi pored Adelmana kreator tih napadačkih akcija.

I tako nađoh ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=X9WZoTYdsQE&feature=related


A kao srodni video za prethodni je:
http://www.youtube.com/watch?v=nAt90eZCpWo&feature=related

Inače, ako se sećate, napade preko high i low post-a su Kingsi fantastično izvodili, sa Vlade Divcom i njegovim čuvenim kruženjem sa loptom u uzručenju oko svoje ose, dok se ne "pojavi" najbolje rešenje. ;)

Dakle, Pit Karil je u stvari utemeljivač Princeton offense http://en.wikipedia....iki/Pete_Carril, a ja to do danas nisam imao pojma. :ajme:
Evo jedan zanimljiv članak http://njmonthly.com...on-offense.html na temu Pit Karila i njegovih napadačkih smicalica...


Inače, svaka čast Hariju za ideju, nadam se da sam i ja malo doprineo i da ću i dalje doprinositi koliko znam i (raz)umem. :rolleyes:
Isto tako molim i forumaša Princeton-a, za kojeg mislim da je ovde košarkaški najpotkovaniji da obogati ovaj topik svojim znanjem, naročito sa opservacijama na temu istoimenog mu napada. :D

Edited by CRNO BELI SVET, 07 February 2011 - 03:09.


#18 midnight rambler

midnight rambler
  • Members
  • 2,358 posts

Posted 12 February 2011 - 23:16

Ne treba da igramo divlje i glupo, nego brzo, na fizikalije, na tranziciju, na atlete. Iz jake i agresivne odbrane da zavrsavamo sa 2 dodavanja preko Dzerelsa, Jana, Gista.. Pa kada smo poceli Radnicki da jurimo po celom terenu, tada je i nastao preokret. Poziciona igra ne odgovara Dzerelsu. ... Nigde neces procitati da sam pricao - da ne igramo odbranu ili nesto slicno. Niti je - ovo sa pocetka posta disjunktno sa jakom odbranom.


E, ovo je za mene tema ! :D

Moze li ekipa da igra run and gun a istovremeno cvrstu odbranu ?
I u kojoj meri se to moze uvezbati?
(Mislim na vracanje u odbranu i sprecavanje kontri posle promasaja, pa cak i pogotka, sto smo veceras doziveli 2-3 puta protiv FMP-a...)
I kako bi to uticalo na skok u napadu ?

p.s. ako pitanja deluju pomalo naivno, pojasnicu sta sam u stvari hteo da pitam u vezi sa skokom u napadu i pravovremenim vracanjem... :)

Edited by midnight rambler, 12 February 2011 - 23:28.


#19 uini

uini
  • Members
  • 38,035 posts

Posted 13 February 2011 - 09:50

^
ne verujem da je hari mislio na run'n'gun .. vec na munjevitu tranziciju iz agresivne odbrane&puno lakih poena iz polukontri/kontri zahvaljujuci gorepomenutim fizikalijama npr dzerelsa, milisava, veselog i gista(pa i luchica);
neshto kao shto je repka igrala u drugoj polovini devedesetih.

trebalo bi tu josh par igracha ali slazhem se da bi to bio idealan pristup za partizan. naravno, moralo bi da se odigra i neshto poziciono al'da ovo bude svojevrsni trademark

Edited by winie, 13 February 2011 - 09:50.


#20 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 13 February 2011 - 12:36

E, ovo je za mene tema ! :D

Moze li ekipa da igra run and gun a istovremeno cvrstu odbranu ?
I u kojoj meri se to moze uvezbati?
(Mislim na vracanje u odbranu i sprecavanje kontri posle promasaja, pa cak i pogotka, sto smo veceras doziveli 2-3 puta protiv FMP-a...)
I kako bi to uticalo na skok u napadu ?
p.s. ako pitanja deluju pomalo naivno, pojasnicu sta sam u stvari hteo da pitam u vezi sa skokom u napadu i pravovremenim vracanjem... :)


^
ne verujem da je hari mislio na run'n'gun .. vec na munjevitu tranziciju iz agresivne odbrane&puno lakih poena iz polukontri/kontri zahvaljujuci gorepomenutim fizikalijama npr dzerelsa, milisava, veselog i gista(pa i luchica);
neshto kao shto je repka igrala u drugoj polovini devedesetih.

trebalo bi tu josh par igracha ali slazhem se da bi to bio idealan pristup za partizan. naravno, moralo bi da se odigra i neshto poziciono al'da ovo bude svojevrsni trademark


Bas o tome pricam. Partizan je fizicki i atletski najjaca ekipa u regionu, i sto se toga tice, mozemo da se nosimo sa svakom ekipom u Evropi. Zato mislim da moramo mnogo agresivnije i brze da igramo, da kidamo protivnika, bez kompromisa sa nekim moranjem pozicione igre.

Nazalost, ove godine nemamo centra koji pravi veliku razliku dole, nemamo neku igru na postu(a sa Gistom i Janom bismo morali), pa sama prica o pozicionom napadu pada u vodu.

Odbrana je jako bitna, ali to nikako ne znaci da bi trebalo potcenjivati napad. Npr petorka: Dijamantidis, dodajte nekog dobrog defense beka stao mi mozak, Ron Ron, Wallace, Mutombo, bi po imenima bila najjaca odbambena ekipa u Evroligi. A siguran sam da je ne bi osvojila.

Napad je najbolja odbrana, jer iscrpljuje protivnika. Jos jedan glup primer - oduzmite Mesija, Inijestu i Cavija Barseloni, a dodajte Gatuza, Maskerana i ne znam ti ni ja koga. To ne bi vise bila ista ekipa.

Mora da postoji dobar "dogovor" izmedju napada i odbrana, da neko vise radi u jednom smeru, a neko manje. Za Bodirogu se radilo i vredelo bi raditi, jer se znalo da idemo na njega kada je najbitnije.

Igra i stil se prilagodjava igracima. Ovogodisnjem timu ne stoji poziciona igra, i to nema veze sa sistemom. Sto kaze Ajnstajn: ako 1000x radis jednu stvar na jedan te isti nacin, i dobijas uvek iste, lose rezultate, to samo znaci da si magarac, i nista drugo.

Ona utakmica, 96 protiv Amerike, a evo linka, mozda ce je jos neko odgledati, je pravi primer moderne kosarke, koju bih voleo da igra i Partizan i reprezentacija.

http://www.youtube.com/watch?v=kq0nE96QpH8


#21 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 13 February 2011 - 12:39

Cestitke postavljacu topika, nadam se da ce ovo pomoci svim duducima ovog foruma (i onima koji to priznaju, kao ja, a i onima koji neznanje nadoknadjuju lajanjem). Za sada, uspeli smo da naucimo ponesto o odbrani, ponesto o napadu i kako VJ kao profesionalni kosarkaski trener ne zna za osnove igre koje moze nauciti na uvodnim kosarkaskim tutorialima na jutjubu :lol:

Kobe doin' work se stalno vrti na Areni, svako malo vidim to u jutarnjim casovima, pre odlaska na posao. Jako dobar film.

#22 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 14 February 2011 - 16:42

Moze li ekipa da igra run and gun a istovremeno cvrstu odbranu ?


Može. Klasičan primer je igra reprezentacije USA na prethodnom sp u Turskoj.

#23 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 14 February 2011 - 17:04

Može. Klasičan primer je igra reprezentacije USA na prethodnom sp u Turskoj.


Ljudi shvataju kosarku dekadentno, pogotovo Partizanovi navijaci. Dobiju glavobolju kada Lafajet, Kurtis ili Gist sutiraju u polu-kontri, kada su sami kao duhovi. I onda se vrati lopta pleju, i imamo jos 15 sekundi da napravimo poziciju koju smo imali do pre nekoliko trenutaka.

Jaka odbrana i run & gun mogu veoma dobro da se uklope, ako imas igrace koji to mogu da iznesu.

#24 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 14 February 2011 - 17:09

Ljudi shvataju kosarku dekadentno, pogotovo Partizanovi navijaci. Dobiju glavobolju kada Lafajet, Kurtis ili Gist sutiraju u polu-kontri, kada su sami kao duhovi. I onda se vrati lopta pleju, i imamo jos 15 sekundi da napravimo poziciju koju smo imali do pre nekoliko trenutaka.

Jaka odbrana i run & gun mogu veoma dobro da se uklope, ako imas igrace koji to mogu da iznesu.


Ja čak ne bi išao toliko daleko i spominjao selekciju USA. Pa naša reprezentacija je bila najbolji primer. Koliko brzih šuteva za tri Kešelja i Savana kad su sami u polukontri... A sigurno ne možeš našu reprezentaciju nazvati indijanskom tj da ne igra odbranu.

#25 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 14 February 2011 - 17:16

Ja čak ne bi išao toliko daleko i spominjao selekciju USA. Pa naša reprezentacija je bila najbolji primer. Koliko brzih šuteva za tri Kešelja i Savana kad su sami u polukontri... A sigurno ne možeš našu reprezentaciju nazvati indijanskom tj da ne igra odbranu.



Slazem se. Kako je reprezentacija igrali u Turskoj, takav stil treba i Partizan da primeni. Jos bismo mogli i bolju odbranu da odigramo nego Srbija.

Problem je gmboki kada igraci nemaju samopouzdanje, i kada im trener ne daje podrsku u tim sutevima iz polu-kontri.

Bjelica je, koliko se secam, lose sutirao na pocetku, a kasnije je protivnicima sa kamatom naplatio.

#26 estranged

estranged
  • Members
  • 5,491 posts

Posted 14 February 2011 - 17:28

Ljudi shvataju kosarku dekadentno, pogotovo Partizanovi navijaci. Dobiju glavobolju kada Lafajet, Kurtis ili Gist sutiraju u polu-kontri, kada su sami kao duhovi. I onda se vrati lopta pleju, i imamo jos 15 sekundi da napravimo poziciju koju smo imali do pre nekoliko trenutaka.

Jaka odbrana i run & gun mogu veoma dobro da se uklope, ako imas igrace koji to mogu da iznesu.

to je razlog zato protivnici NBA lige nju deklarisu kao indijansku,a evropsku kao pravu
ja kapiram da ljudi vole pozicione napade i sve te sitne minijature koje na kraju dovedu do otvorenog suta (kada je konkretno ta akcija u pitanju),ali zasto ne sutnuti kada si sam iako je 5a sekunda napada ...




#27 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 14 February 2011 - 17:38

to je razlog zato protivnici NBA lige nju deklarisu kao indijansku,a evropsku kao pravu
ja kapiram da ljudi vole pozicione napade i sve te sitne minijature koje na kraju dovedu do otvorenog suta (kada je konkretno ta akcija u pitanju),ali zasto ne sutnuti kada si sam iako je 5a sekunda napada ...


- to se uvek i pitam, sutiraj kada si sam, i gotovo... jos ako si bek, ne bi trebalo ni pola sekunde da se dvoumis.

ljudi koji imaju takvo misljenje o NBA ligi i evropskoj kosarci ili su subjektivni ili blage veze nemaju.

jedino me tamo nervira pravilo - 3 sekunde ilegalne odbrane. Kada bi se ukinulo bilo bi mnogo zanimljivije i ne bi mogao svaki plej da daje po 40 poena, a od toga 44 preko ulaza.




#28 midnight rambler

midnight rambler
  • Members
  • 2,358 posts

Posted 14 February 2011 - 18:24

Ljudi shvataju kosarku dekadentno, pogotovo Partizanovi navijaci. Dobiju glavobolju kada Lafajet, Kurtis ili Gist sutiraju u polu-kontri, kada su sami kao duhovi. I onda se vrati lopta pleju, i imamo jos 15 sekundi da napravimo poziciju koju smo imali do pre nekoliko trenutaka.

Jaka odbrana i run & gun mogu veoma dobro da se uklope, ako imas igrace koji to mogu da iznesu.


Partizanovo jako oruzje je (bilo) skok u napadu.
Kada je napad organizovan, onda se na neki nacin moze organizovati i skok u napadu.
Takodje se moze i organizovati brz povratak na svoju polovinu posle neuspesnog napada da se ne bi primili laki poeni.

U tom pravcu je islo moje pitanje. Dakle, da li se moze utrenirati rng a da ekipa koja ga igra ne izgine od sopstvenog oruzja...?

#29 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 14 February 2011 - 19:24

A zašto morate i ovakvu temu da "partizanizujete"?

#30 midnight rambler

midnight rambler
  • Members
  • 2,358 posts

Posted 14 February 2011 - 19:34

A zašto morate i ovakvu temu da "partizanizujete"?

Ma ne moramo, nego je aktuelna prica kako VJ ne ume da iskoristi potencijal koji ekipa ima.
Mene to zanima :) , a sama tema je, cini mi se, i inace vrlo aktuelna i mogla bi da ima veze sa "trenerima koji je vreme pregazilo" (Boza) i onima koji mogu da se prilagode (Duda)

Edited by midnight rambler, 14 February 2011 - 19:39.