Jump to content

Photo
- - - - -

Global Cooling

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#46 sumicus

sumicus
  • Members
  • 214 posts

Posted 31 January 2011 - 12:40

Kada sam video ovaj topic pre neki dan, nisam ni slutio kakva ce zestoka rasprava ovde da se rasplamsa!

Osecam potrebu da iskazem svoja dva stava koji su u vezi sa glavnim tema diskusije:

1) Istina je da ima odredjeni procenat naucnika u svakoj nauci / oblasti ciji su stavovi "podmazani" od strane finansijera ili
prosto pod prevelikim uticajem motivacije tog naucnika da stekne novac iz nekog fonda, sa nekom namenom. U bilo kojoj oblasti je
tesko naci zaista "nezavisno" istrazivanje. Cak i u tehnickim oblastima (i moja je jedna od tih) postoje trendovi o cemu je popularno pisati,
sta je popularno istrazivati, za sta su trenutno najvise dotacije raznih budzeta i koja je tehnologija "in" trenutno. Za neke od tih tehnologija se
posle dve-tri godine istrazivanja ispostavi da ne ispunjavaju ocekivanja, a neki strucnjaci to tvrde od samog pocetka ...

2) Cinjenica da u jednoj naucnoj oblasti ne postoje dovoljno dobri modeli za simulaciju, ili jos fundamentalnije, ne postoji ni dovoljno dobro razumevanje
prirodnih pojava i njihovih mehanizama, ne znaci da ta oblast nije nauka i da je gubljenje vremena. Vremenom ce se znanje prosiriti a modeli popraviti,
ponekad su za to potrebne godine i decenije. Cim imamo sistematski pristup nekoj pojavi i istrazivanja uticaja odredjenih parametara na tu pojavu (i pokusaj njihove
izolacije, sto je najbitnije) mozemo govoriti o naucnom pristupu (o definiciji nauke bas ne bih zeleo da diskutujem, tu sad vec zalazimo u domen "armchair philosophy").
Dakle, objavljuje se mnogo radova, neki su pogresni, i tako je bilo u svakoj nauci kroz istoriju, pa cak i u onim egzaktnim kao sto je fizika, gde jos ima dosta nepoznanica.
Bitno je da se vremenom ukupno znanje covecanstva uvecava i na kraju cemo doci do tacnog odgovora / preciznog modela. E sad, da li cemo to uraditi na vreme, ko zna?

Imajuci ovo na umu, moram da kazem da ja licno nemam pojma da li nam sleduje otopljavanje, hladjenje ili ostanak na istom. Doduse, to je rezultat mog niskog nivoa znanja
i informisanosti u oblasti klimatologije, a delom i zbunjenosti celokupne naucne zajednice.

#47 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 18 June 2011 - 08:05

:D

Pa, ako si ovim mislio da poentiras na nacin na koji mislim da si mislio da poentiras, onda mislim da nisi u toku sa klimatologijom (moguce jednako kao ni ja sa ekonomijom, a tako mi I treba kad se petljam u ekonomske teme... U tom smislu tvoj Return I te kako zasluzujem... Jedino ti je klimatologija off. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

#48 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 20 June 2011 - 09:38

Lagano, pitko i razumljivo:

Film (obavezno pogledati ko do sada nije)

Webpage

Obratiti paznju (izmedju ostalog) na deo o dezinformacijama koje se putem medija plasiraju u javnost o polarizaciji nauchne zajednice u pogledu problema globalnog zagrevanja.

@aleks pogledaj deo (nema modela, predvidjanja i ostalog sci bsh) o rapidnom topljenju leda na polarnim kapama.