Jump to content

Photo
- - - - -

Global Cooling

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#1 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 28 January 2011 - 10:30

Kome je ove godine hladnije nego proslih, ne vara se, isto se desava i u Evropi i Aziji.

http://icecap.us/ima...pe_and_Asia.pdf

http://www.isthereglobalcooling.com/

Prosla zima je bila jaka, a tek ova je, bar je moj utisak, nezapamceno hladna. I to ne samo u Srbiji. Dakle, da li krecemo ka globalnom hladjenju? I ako idemo - sta cemo sa Carbon Tradingom?

#2 sumicus

sumicus
  • Members
  • 214 posts

Posted 28 January 2011 - 11:30

Hvala na interesantnim linkovima!

Meni licno ova zima u Srbiji ne deluje nezapamceno hladna, barem ne po ektremnim temperaturama postignutim, ali u proseku mozda i jeste najhladnija u poslednjih nekoliko.

Ali, u svetu su izgleda cinjenice takve da poslednje dve zime jesu hladne. Bilo bi mi drago da se ispostavi da ljudi nemaju neki preteran uticaj na klimu, to bi nam olaksalo buducnost...

#3 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 28 January 2011 - 12:52

Meni licno ova zima u Srbiji ne deluje nezapamceno hladna, barem ne po ektremnim temperaturama postignutim, ali u proseku mozda i jeste najhladnija u poslednjih nekoliko.
Ali, u svetu su izgleda cinjenice takve da poslednje dve zime jesu hladne. Bilo bi mi drago da se ispostavi da ljudi nemaju neki preteran uticaj na klimu, to bi nam olaksalo buducnost...

Nisam mislio hladna u smislu ekstremnih temperatura (secam se da je u BGD pre prosle godine islo i do -20, imam snimak sa board kompjutera u kolima), ali se ne secam da je nekad drzalo po 10 dana zaredom ispod nule, pa je, sto ti kazes, prosek temperature sigurno ubedljivo najnizi. Prema linkovima gore, tako je i drugde. Ja zaista ne znam sta jos treba da se desi, pa da neko od global warming zajednice prizna da stvari bas i ne idu kako su oni zamislili (a ne ide im na ruku ni da priznaju, jer onda gube pare koje uzimaju za mlacenje po ceo dan o polarnim medvedima).

Evo i dela iz gornjeg PDFa:
According to Met Eireann, Ireland’s meteorological service, December has officially been the
coldest month ever since records began 130 years ago.

Ireland’s Armagh Observatory has a long period of record extending back to 1795. The Armagh
mean monthly temperature was –0.3 degrees Celsius (31.4 degrees Fahrenheit), about 5.4
Celsius below average, making December 2010 the second coldest December in Armagh. The
three coldest Decembers in Armagh are now those of 1878, 2010 and 1796, with average
temperatures of ‐0.5 C, ‐0.3 C and 0.6 C respectively.  

Edited by alexnikolic, 28 January 2011 - 12:55.

#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 January 2011 - 21:22

Skoro sam slusao nekog tipa na NG o tome kako je emisija gasova zapravo sprecila novo ledeno doba.Po njemu zemlja svakih 15K godina ulazi u ledeno doba kada se polarne kape spustaju gotovo do Mediterana.Dva sata nakon toga ide ekipa sa teorijom zagrevanja i prekidanja golfske struje.Odavno sam prestao ozbiljno da slusam te naucne radove

#5 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 29 January 2011 - 00:33

Ko ima malo zdravog razuma odmah prepozna bullshit, inače ne pomažu ni penn & teller. Carbon trading save the planet, ma nije valjda... namnožilo se lovaca u mutnom, ovo na dobro neće izaći.

#6 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 29 January 2011 - 11:30

FYI, 2010 je izjednačena sa 2005 kao najtoplija u poslednjih 131 godina. Znate, globalna klima se ne sastoji od onoga što vi vidite kroz prozor u Decembru

Posted Image

Edited by tomkeus, 29 January 2011 - 11:31.

#7 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 29 January 2011 - 11:53

FYI, 2010 je izjednačena sa 2005 kao najtoplija u poslednjih 131 godina. Znate, globalna klima se ne sastoji od onoga što vi vidite kroz prozor u Decembru

Zamolicu te da okacis tekst u kome se vidi ovo sto pricas, a da je od nekog nezavisnog izvora. Ovaj grafik mi bas ne govori celu pricu ni da li je cela 2010. godina uzeta u obzir.

Malo je uvredljivo da ovo pises, eno ti gore linkovi i podaci da je decembar 2010 u mnogim delovima sveta bio najhladniji u posl 130 godina. Sta cemo s tim?

Edited by alexnikolic, 29 January 2011 - 11:53.

#8 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 29 January 2011 - 12:04

Zamolicu te da okacis tekst u kome se vidi ovo sto pricas, a da je od nekog nezavisnog izvora. Ovaj grafik mi bas ne govori celu pricu ni da li je cela 2010. godina uzeta u obzir.

To je godišnji prosek za celu planetu.

Malo je uvredljivo da ovo pises, eno ti gore linkovi i podaci da je decembar 2010 u mnogim delovima sveta bio najhladniji u posl 130 godina. Sta cemo s tim?

To što je decembar u nekim delovima sveta bio najhladniji je potpuno nebitno. U mnogo većem delu sveta si imao izuzetno topla leta. Upravo zato se i gledaju globalni dugoročni proseci.

#9 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 29 January 2011 - 13:04

Taj tvoj grafikon je tek potpuno nebitan, bar u smislu karbon trejdinga. Pun mi qurac nategnutih teorija u nečiju korist. Imam i ja teoriju, toplija klima manje spaljivanja mineralnih goriva zarad grejanja, više co2 u atmosferi je više biljne mase koje fotozintezom redukuju ugljenik.i kolateral veci prinosi i jeftinija hrana.
total human greenhouse gas contributions add up to about 0.28% of the greenhouse effect.

#10 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 29 January 2011 - 18:04

To je godišnji prosek za celu planetu.
To što je decembar u nekim delovima sveta bio najhladniji je potpuno nebitno. U mnogo većem delu sveta si imao izuzetno topla leta. Upravo zato se i gledaju globalni dugoročni proseci.

Pa ja ne znam odakle oni vade proseke kada je u mnogim zemljama i godisnji prosek bio najnizi. Na primer, u UK je decembar bio hladniji od najhladnijeg do sada (1981. godine) i to za 1.6 stepeni celzijusa. Takodje, 2010. godina ukupno je 11. najhladnija godina u UK od 1910. godine:
Link
This December the average temperature for the UK has been -1.5 deg C, 5.7 deg C below the long-term average of 4.2 deg C.
The current coldest December was in 1981, with a mean temperature of 0.1 deg C.
Looking at the year 2010 as a whole, the UK saw a mean temperature of 7.9 deg C, making it provisionally the 11th coldest year in the series back to 1910. Sunshine and rainfall were close to the long-term average, making 2010 provisionally the 10th driest and the 9th sunniest in the series.

#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 January 2011 - 19:16

Pa ja ne znam odakle oni vade proseke kada je u mnogim zemljama i godisnji prosek bio najnizi. Na primer, u UK je decembar bio hladniji od najhladnijeg do sada (1981. godine) i to za 1.6 stepeni celzijusa. Takodje, 2010. godina ukupno je 11. najhladnija godina u UK od 1910. godine:
Link
This December the average temperature for the UK has been -1.5 deg C, 5.7 deg C below the long-term average of 4.2 deg C.
The current coldest December was in 1981, with a mean temperature of 0.1 deg C.
Looking at the year 2010 as a whole, the UK saw a mean temperature of 7.9 deg C, making it provisionally the 11th coldest year in the series back to 1910. Sunshine and rainfall were close to the long-term average, making 2010 provisionally the 10th driest and the 9th sunniest in the series.

Ne bih previse da vam se mesam u raspravu, ali obrati paznju na to da tomkeus govori o prosecnim temperaturama cele planete, a ti o UK i to samo o mesecu decembru.. Ako govorimo o globalnom hladjenju/zagrevanju logicno je da se posmatraju globalni podaci, zar ne? Ne mozes proceniti globalni trend samo na osnovu jednog podatka.

#12 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 29 January 2011 - 19:30

Ne bih previse da vam se mesam u raspravu, ali obrati paznju na to da tomkeus govori o prosecnim temperaturama cele planete, a ti o UK i to samo o mesecu decembru.. Ako govorimo o globalnom hladjenju/zagrevanju logicno je da se posmatraju globalni podaci, zar ne? Ne mozes proceniti globalni trend samo na osnovu jednog podatka.

Ne govorim samo o mesecu decembru. Cela godina u UK je bila 11. najhladnija u poslednjih 100.

Nije to samo jedan podatak... Ja cenim da global warming zaludjenici steluju podatke jer mi nikako ne ide da imamo najhladniji decembar u poslednjih 100 godina (globalno) i da UK ima 11. najhladniju godinu u poslednjih 100 godina, a da je to istovremeno i globalno najtoplija godina u poslednjih 131 godinu.. Ne ide, neko opasno namesta podatke. Nikada nisam voleo teorije zavere, ali ceo koncept Carbon Tradinga je mnogima u interesu..

2009. godina je bila najhladnija u poslednjih 10 godina, a 2010. godinu sada predstavljaju kao najtopliju iako je decembar najhladniji u pracenoj istoriji. Ponekad je vreme da covek pogleda kroz prozor ili u board kompjuter svojih kola. Gde god sam citao o najtoplijoj 2010. godini, decembar nije ukljucen u racunicu ili je izostavljen bez napomene.

Edited by alexnikolic, 29 January 2011 - 19:36.

#13 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 January 2011 - 21:43

Ne govorim samo o mesecu decembru. Cela godina u UK je bila 11. najhladnija u poslednjih 100.

Nije to samo jedan podatak... Ja cenim da global warming zaludjenici steluju podatke jer mi nikako ne ide da imamo najhladniji decembar u poslednjih 100 godina (globalno) i da UK ima 11. najhladniju godinu u poslednjih 100 godina, a da je to istovremeno i globalno najtoplija godina u poslednjih 131 godinu.. Ne ide, neko opasno namesta podatke. Nikada nisam voleo teorije zavere, ali ceo koncept Carbon Tradinga je mnogima u interesu..

2009. godina je bila najhladnija u poslednjih 10 godina, a 2010. godinu sada predstavljaju kao najtopliju iako je decembar najhladniji u pracenoj istoriji. Ponekad je vreme da covek pogleda kroz prozor ili u board kompjuter svojih kola. Gde god sam citao o najtoplijoj 2010. godini, decembar nije ukljucen u racunicu ili je izostavljen bez napomene.

Ne bih se slozio da je nemoguce da u UK bude najhladniji decembar, a da globalno cela godina bude najtoplija. Sto se tice ove zime, za razliku od nekoliko vrlo blagih zima koje smo imali u prethodnih 10-ak godina, ali, barem sto se tice Srbije, ova zima nije nesto ekstremno hladna. Uostalom secam se mnogo hladnijih zima 80-ih godina, ili npr. zime 1998/99.

Uostalom provera statistickih podataka nije nemoguca, podaci za vecinu teritorija na planeti se, uz malo truda mogu naci, i na bazi njih sracunati prosecne vrednosti.

#14 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 29 January 2011 - 21:53

Ne bih se slozio da je nemoguce da u UK bude najhladniji decembar, a da globalno cela godina bude najtoplija. Sto se tice ove zime, za razliku od nekoliko vrlo blagih zima koje smo imali u prethodnih 10-ak godina, ali, barem sto se tice Srbije, ova zima nije nesto ekstremno hladna. Uostalom secam se mnogo hladnijih zima 80-ih godina, ili npr. zime 1998/99.

Uostalom provera statistickih podataka nije nemoguca, podaci za vecinu teritorija na planeti se, uz malo truda mogu naci, i na bazi njih sracunati prosecne vrednosti.

Decembar 2010. godine je bio u proseku najhladniji decembar GLOBALNO (ne samo u UK) otkad se meri. Prosle zime jesmo imali ekstremne temperature, ali ne u kontinuitetu ispod nule.

Navescu jos nesto... Prosla zima je takodje bila prilicno hladna (medju hladnijim u poslednjih 50ak godina). Dakle, uzmimo da je januar, februar i decembar 2010 ispod proseka i to dobro. Onda bi leto moralo da bude zestoko iznad proseka da bi 2010. godina bila najtoplija. Cisto sumnjam.. Ko ima linkove i ne mrzi ga, neka objavi svoje podatke.

Evo ilustracije o cemu pricam:
http://www.aolnews.c...ecord-globally/
It's Cold Now, but 2010 Was Warmest on Record Globally
Dec 16, 2010 – 9:20 AM

Dakle, vest o najtoplijoj 2010. godini objavljuje 16. decembra 2010. godine????? Ko je tu lud. Gde je decembar? Medijsko duvanje.

Edited by alexnikolic, 29 January 2011 - 21:57.

#15 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 January 2011 - 22:57

Decembar 2010. godine je bio u proseku najhladniji decembar GLOBALNO (ne samo u UK) otkad se meri. Prosle zime jesmo imali ekstremne temperature, ali ne u kontinuitetu ispod nule.

Navescu jos nesto... Prosla zima je takodje bila prilicno hladna (medju hladnijim u poslednjih 50ak godina). Dakle, uzmimo da je januar, februar i decembar 2010 ispod proseka i to dobro. Onda bi leto moralo da bude zestoko iznad proseka da bi 2010. godina bila najtoplija. Cisto sumnjam.. Ko ima linkove i ne mrzi ga, neka objavi svoje podatke.

Evo ilustracije o cemu pricam:
http://www.aolnews.c...ecord-globally/
It's Cold Now, but 2010 Was Warmest on Record Globally
Dec 16, 2010 – 9:20 AM

Dakle, vest o najtoplijoj 2010. godini objavljuje 16. decembra 2010. godine????? Ko je tu lud. Gde je decembar? Medijsko duvanje.

Imas podatke koji kazu da je Decembar 2010 najhladniji u X poslednjih godina globalno? Znaci i leto na juznoj hemisferi je najhladnije u poslednjih X godina?

Inace 15 dana vrlo malo moze da utice na prosecnu godisnju temperaturu. Tako da su i 16 decembra mogli da objave priblizne podatke.Posebno sto se podaci odnose na "klimatsku godinu":

The NASA statistics indicate that the overall global temperature during the climate year (December 2009 through November 2010)

A na linku koji si naveo takodje lepo pise:

These statistics do not take into consideration this month's cold across the U.S. and Europe; however, they do include the unusually low temperatures in these same regions during December 2009 and January 2010.

Decembar 2010 ulazi u statistiku za narednu "klimatsku godinu" zakljucno sa novembrom 2011.

Edited by tomas.hokenberi, 29 January 2011 - 23:06.