Jump to content


Photo
- - - - -

Kolektivna odgovornost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1211 replies to this topic

#1141 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 19 September 2012 - 23:48

Je li ''vojska republike srpske'' individualac ili kolektiv?
Je li ''mup republike srpske'' individualac ili kolektiv?


Dakle suvisno je raspravljati uopste da li kolektiv postoji, ne znam otkud samo prica da ne postoji, dakle kao sto fizicki kolektiv postoji, postoji i kolektivna odgovornost. Genocid je zlocin koji ne moze pociniti pojedinac i to ce ti reci svaki pravnik sa svjezom diplomom.
Zvanicna i presuda MSP u Haagu za Srebrenicu je parafraziram: ''...genocid su pocinili dijelovi mupa i vojske republike srpske...'', dakle kolektivna odgovornost nad tim kolektivom postoji. Ne znam sto se svi odmah hvataju kolektivne odgovornost naroda, pa naravno da nije cijeli narod kriv ili odgovoran za djela nad kojima nisu imali utjecaja, ali moze postojati odogovornost kolektiva evo kao sto je vojska, mup i ostali subjektiviteti drzave.

Pozdrav.
Individualac ili kolektiv je lazna dihotomija, jer ja tvrdim i pruzam objasnjenje da kolektiv ne postoji. Navedeni primjeri su opet, kao i kod Zorana gore, jasno zbir individua. Da bi pojasnio, postavi sliku vojske, policije, bilo koje pa cemo lako razjasniti.

Argumentovanje "autoritetom" je pogresno (nadam se da ne trebam i to objasnjavati).
Shvatam da ti mozda imas emotivnu ulozenost u temu i to je ok, no ne znaci da si vise ili manje u pravu. Dakle, ja sam ranije postavio problem postojanja kolektiva, ako ti se da citaj sve postove. Da bi u opste dosao do price o odgovornosti prvo je potrebno da se prevazidje problem nepostojanja kolektiva.
Da ne bude da na kraju izbjegavam poentu koju si gore napisao, da dijelovi zbira ljudi,, dakle odredjen broj individua koje su izvrsavale zlocine, omogucile, pa i znale, mogle uraditi nesto, a nisu, su svaka ponaosob odgovorne (otprilike tom gradacijom). Mozda ti mislis da ovim kolektivistickim pristupom dobijas zato sto ces osuditi neku "instituciju", samo pretpostavljam i pitam? Grdno se varas, ako tako razmisljas. Time se stvarna i realna odgovornost pojedinaca i ne samo iz srpske vojske, policije itd.(mada je njih naravno najvise bilo), umanjuje i prebacuje na nepostojeci entitet Vojska i Policija u koji se pride moze svasta ubaciti.
Dakle prvo se radi o nepostojecoj stvari. Umanjuje se stvarna odgovornost. Posto ta stvar ne postoji, a barata se imaginarnim konceptom, moguce je kako kome cefne, sve i svako pod nju da se podvede...

Edited by zg76, 19 September 2012 - 23:51.


#1142 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 20 September 2012 - 23:45

Naravno svako ima pravo na svoje misljenje, dozvoli da mislim da je za mene ''zbroj individua''= kolektiv, odnosno ne samo za mene, nego i cinjenicno, a argument za to ti je bilo koji covjek sa zavrsenim pravnim fakultetom, dakle po svim mogucim krivicnim zakonima i domacim i medjunarodnim, genocid ne moze izvrsiti pojedinac, nego grupa ili kolektiv. Ti ih zovi ''veci broj individua'', ali isto ti se hvata. E ako na sve to dodamo jos organizacinu strukturu kakvu ima npr vojska ili mup, tek tada se ne moze pricati o individuama ili cak zbroju individua, nego o kolektivu.

Edited by Bosniak, 20 September 2012 - 23:46.


#1143 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 21 September 2012 - 06:43

Naravno svako ima pravo na svoje misljenje, dozvoli da mislim da je za mene ''zbroj individua''= kolektiv, odnosno ne samo za mene, nego i cinjenicno, a argument za to ti je bilo koji covjek sa zavrsenim pravnim fakultetom, dakle po svim mogucim krivicnim zakonima i domacim i medjunarodnim, genocid ne moze izvrsiti pojedinac, nego grupa ili kolektiv. Ti ih zovi ''veci broj individua'', ali isto ti se hvata. E ako na sve to dodamo jos organizacinu strukturu kakvu ima npr vojska ili mup, tek tada se ne moze pricati o individuama ili cak zbroju individua, nego o kolektivu.


Ne znam da je igde za zločin osuđen kolektiv, vojska, vojna jedinica, grupa kojoj je izrečena zajednička kazna. Kazne se izriču pojedincima. Sudi se tzv pravnim licima, državama, firmama, organizacijama za naknade štete ili slično, nijedna nije osuđena na zatvor.
Zašto se smatra da je krivica samo individualna a odgovornost kolektivna je drugo pitanje, problem je u definiciji kolektivne odgovornosti, mnogi ovde tvrde da ona postoji, ali potpuno različito mišljenje imaju šta je kolektivna odgovornost.

#1144 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 21 September 2012 - 23:18

Naravno svako ima pravo na svoje misljenje, dozvoli da mislim da je za mene ''zbroj individua''= kolektiv, odnosno ne samo za mene, nego i cinjenicno, a argument za to ti je bilo koji covjek sa zavrsenim pravnim fakultetom, dakle po svim mogucim krivicnim zakonima i domacim i medjunarodnim, genocid ne moze izvrsiti pojedinac, nego grupa ili kolektiv. Ti ih zovi ''veci broj individua'', ali isto ti se hvata. E ako na sve to dodamo jos organizacinu strukturu kakvu ima npr vojska ili mup, tek tada se ne moze pricati o individuama ili cak zbroju individua, nego o kolektivu.

Naravno, no misljenje nema nikakvu tezinu, za razliku od cinjenica. Opet cu ja, pokusaj argumentacije autoritetom nije nikakav argument... zakon nema nikakve veze sa dokazom kolektiva. Postojali su i zakoni protiv vjestica sto ne znaci da vjestice postoje. Dakle i pokusaj argumentovanja efektima je pogresan...
Ne hvata se isto, jer kako vidis imas gomilu totalno pogresnih zakljucaka. Ako dokazes da je "organizaciona struktura" ista vise od "zbira individua", mozemo dalje pricati.. inace je samo presipanje iz supljeg u prazno :)
Posto je ovo kompleksna tema i upao si u pola razgovora, pokusavas da nesto tvrdis, a ne pratis ni precizno o cemu se tacno prica.. predlazem da ili krenes od osnova, ili bacis pogled na: Filozofija, stvarnost, znanje, istina, etika..
...naravno ako zelis vec da pricas o ovome...

Edited by zg76, 21 September 2012 - 23:22.


#1145 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 22 September 2012 - 03:08

Ako dokazes da je "organizaciona struktura" ista vise od "zbira individua", mozemo dalje pricati.. inace je samo presipanje iz supljeg u prazno :)

Attached Files



#1146 Bosniak

Bosniak
  • Members
  • 1,786 posts

Posted 22 September 2012 - 10:37

totalno pogresnih zakljucaka. Ako dokazes da je "organizaciona struktura" ista vise od "zbira individua", mozemo dalje pricati.. inace je samo presipanje iz supljeg u prazno :)


Pa dobro onda sam u krivu ja i milioni drugih na svijetu, a u pravu si ti i jos par ljudi. Ja ti opet ponavljam pitaj bilo kojeg pravnika da li djelo genocida moze izvrsiti pojedinac i nista vise? Ne znam jbg k o prosipa suplju ako tvrdi da 'kolektiv ne postoji, nego je to zbroj individua' - nije sija nego vrat(no hard feelings).

Ne znam da je igde za zločin osuđen kolektiv, vojska, vojna jedinica, grupa kojoj je izrečena zajednička kazna. Kazne se izriču pojedincima. Sudi se tzv pravnim licima, državama, firmama, organizacijama za naknade štete ili slično, nijedna nije osuđena na zatvor.
Zašto se smatra da je krivica samo individualna a odgovornost kolektivna je drugo pitanje, problem je u definiciji kolektivne odgovornosti, mnogi ovde tvrde da ona postoji, ali potpuno različito mišljenje imaju šta je kolektivna odgovornost.


Mozemo to gledati iz vise uglova, prvo ne mozes osuditi 500, 1000 ili 100.000 ljudi i staviti u zatvor, dakle logika.
Drugo obicno za mnoge slucajeve potcinjenih odgovara njihov nadredjeni, primjer jedna jedinica upala u selo i pocinila zlocin, odgovarace izmedju ostalog i komandant(iako licno nije ubio nikoga) te jedinice za te zlocine(naravno nece ni pojedinci biti postedjeni). Dakle osudi se individua, jer je individua u organizacionom smislu predstavljala i zapovijedala kolektivom. Individua se osudjuje iz prakticnih razloga, pa to ce ti reci isti tako svaki pravnik. Imas dokaze iz Haaga i ne trebate dalje ici. Mladicu se sudi za opsadu Sarajeva, pa normalno jer je on bio glavnokomandujuci te vojske, neces osuditi 50 ili 100.000 ljudi i staviti u Haag, jer je to prakticno nemoguce uciniti, ali to ne znaci da je sam Mladic pucao po gradu, nego vojska, dakle kolektiv. I opet se vracam na djelo genocida u Srebrenici i presudu koja kaze: ''genocid su pocinili dijelovi vojske i mupa rs'', dakle jasno je navedeno, da zlocin genocida ne moze pociniti pojedinac, nego kolektiv(mup i vojska su kolektivi), a zasto je optuzena ili osudjena samo pojedina lica, pa iz razloga sto u organizacionom smislu to lice je na neki nacin predstavljalo taj kolektiv i optuzi se on, jer je nemoguce optuziti 50.000 ljudi i osuditi i staviti u zatvore(i sto se recimo u tom kolektivu nasao pojedinac koji mozda nije ucestvovao u zlocinu). Mislim malo logiku ukljucite. I jos jedna jako vazna stvar, u istoj toj presudi o zlocinu genocida u Srebrenici, Srbija je proglasena krivom za to i to..., dakle presuda je osudjujuca. Normalno naravno da se neki seljak iz nekog sela u Srbiji ne moze smatrati odgovornim, kao sto i nije, jer nije imao utjecaja na to, ali se zato optuzi i osudi predsjednik te iste drzave kao njen predstavnik(nije Slobo optuzen da je licno ubijao ljude po Bosni ili Hrvatskoj).

#1147 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 22 September 2012 - 16:33

Reci da je kolektiv samo zbir individua nije samo sija/vrat prenemaganje, vec pohlepni redukcionizam koji porice autenticne osobine viseg nivoa kompleksnosti koje su potpuno nepredvidive na nizim nivoima.


Popularnost Pink Floyd-a nije zbir popularnosti clanova benda.

Attached Files

  • Attached File  PF.jpg   2.9KB   0 downloads

Edited by Upekkha, 22 September 2012 - 16:36.


#1148 sanguinic

sanguinic
  • Members
  • 4,162 posts

Posted 23 September 2012 - 01:56

Zg76, ništa lično, ali troluješ temu u nedogled. Tema je se zove "kolektivna odgovornost", a ne "da li postoji kolektiv?". Ako ti se polemiše na tu temu, otvori topik na filozofiji, metafizici, gde god...
Ja ti preporučila literaturu odavno, ali vidim da nisi bio voljan da se prihvatiš iste. Ti apsolutno ne razumeš o čemu govoriš, što je jasno i kroz ovaj tvoj zaključak:

Da ja postojim kao individu, kao i ti i Bosniak. Biti clan moze samo biti neka osobina moja, tvoja, njegova, nista vise.

Zaista?
Pa tebi nije jasno ni šta je značenje pojma osobina."Neka osobina"? Koja je to "osobina"? Ovo je naravno retoričko pitanje ;)

Time se stvarna i realna odgovornost pojedinaca i ne samo iz srpske vojske, policije itd.(mada je njih naravno najvise bilo), umanjuje i prebacuje na nepostojeci entitet Vojska i Policija u koji se pride moze svasta ubaciti.

WTF :s_w: ? Nepostojeća vojska i policija? A onda se u to "nepostojeće" "pride može svašta ubaciti" :wacko: ? Ovo prevazilazi moje moći shvatanja, priznajem.

Ne znam da je igde za zločin osuđen kolektiv, vojska, vojna jedinica, grupa kojoj je izrečena zajednička kazna.


Nemci u Jugoslaviji posle WWII lišeni su svih građanskih prava, proglašeni su narodnim neprijateljima....(konfiskovana im je imovina, oterani su u logore....).

Edited by sanguinic, 23 September 2012 - 01:57.


#1149 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 23 September 2012 - 08:15

Ma to je samo zaobilazni put da se "dokaže" kako genocid nije zločin jer "ako ne postoji telo (corpus, corpora delicti) - nema ni zločina", a što inače ne važi ni kod individualnih zločina, kamoli kolektivnih. Rupa na saksiji.

#1150 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 September 2012 - 08:28

Nemci u Jugoslaviji posle WWII lišeni su svih građanskih prava, proglašeni su narodnim neprijateljima....(konfiskovana im je imovina, oterani su u logore....).


Danas bi se to zvalo u najboljem slucaju etnickim ciscenjem i ne bi bilo ni (medjunarodno) pravno valjano, ni drustveno prihvatljivo.
Ima, doduse, primera kolektivnog kaznjavanja pojedinih zemalja ekonomskim sankcijama, ali i to uz horsko pevanje onih koji kaznu uvode i sprovode, da to nije usmereno protiv gradjana, vec protiv rezima. Zar nismo godinama slusali tu ariju?
Dakle, kolektivnog kaznjavanja kao iz primera koji si navela, vise nema. Smatralo bi se divljackim ponasanjem i vratilo bi se kao bumerang onima koji bi to pokusali da izvedu. Umesto toga imamo sofisticiranije metode u vidu pritisaka, politickih spekulacija, medijskih manipulacija.... Posledice toga nisu ni priblizno onako drasticne kao u slucaju koji si ti navela, ali su od njih dugorocnije i prakticno neizbrisive. Ono sto je posebno problematicno s ovim novim metodama kolektivnog kaznjavanja jeste to sto je jasno koga se i zasto kaznjava, ali ne i ko je sudija i kakvu mogucnost odbrane kaznjeni kolektiv ima.
A obzirom da je sam proces kolektivnog kaznjavanja tako nejasno postavljen, da mu se ne znaju ni akteri, ni procedure, ni krajnji ishod, onda je jasno da i pitanje kolektivne odgovornosti/krivice ostaje do daljnjeg otvoreno.

Za ovo gore nije najbolji primer Srbija i njena uloga u poslednjim balkanskim ratovima, jer tu ipak imamo neki formalni sud, koji je eksplicitno osudio neke aktere i dokazao bar neke krivice. Ali sta cemo s muslimanima, koji sve vise nose kolektivni krst i krivicu za terorizam? Kome nije jasno o cemu govorim, neka proba da bude musliman u nekoj zapadnoj zemlji.

#1151 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 23 September 2012 - 10:48

...

Nemci u Jugoslaviji posle WWII lišeni su svih građanskih prava, proglašeni su narodnim neprijateljima....(konfiskovana im je imovina, oterani su u logore....).


...što nikako ne može biti primet moralne utemeljenosti takve prakse, naprotiv. Taj progon je pre dokaz kako se koncept kolektivne krivice zloupotrebljava i stvara nove nepravde ili zločine. Odgovornost tih Nemaca, kolektivna, satojala bi se u tome da su pripadali jednoj naciji, narodu, koji je dobrim delom prihvatio ideologiju koja je, zapazi, građena na tvrdnji o krivici naroda, i o pravu odabranih da krivce kažnjavaju, do uništenja.
Svi veliki zločini, ratni, etnička čišćenja, genocidi zasnovani su ka ideji o krivici naroda, velikih grupa, kada ideja bude prihvaćena, nije teško naći dželate koji će izvršiti kaznu, oni smatraju da izvršavaju pravdu.
Možda ja nisam dobro formulisao rečenicu koju si citirala, moguće da negde jeste osuđen kolektiv, osuđen je i u nacističkim zakonima, zločin je bio činjenica da si jevrejin, kažnjen je i u slučaju koji ti navodiš, mada je to politička odluka a ne pravna presuda, ali nije manje nemoralna, Mladić je govorio o osveti Turcima, krivi su, jelda, imamo na globalnom nivou dve pojave, teroristi koji ruše zgrade, obaraju avione, ubijaju taoce, tako kažnjavaju zapad, zapad je kriv, imamo i reakcije po kojima muslimane treba pobiti, svi su oni krivi za terorizam, onu svoju decu uče da odsecaju glave nevernicima.
Moglo bi dugo da se nabraja do čega sve dovodi koncept kolektivne krivice, najjednostavnije je reći opravdava masovne zločine, zločine prema narodima, nacijama, opravdava civilne žrtve, održava i podstiče mržnju, spiralu mržnje.

Ne slažem se sa stavovima kolege zg76, kolektiv postoji, ali pojedinac je nosilac odgovornosti i krivice, u okviru svog položaja u kolektivu, stvarnog uticaja, moći, učinjenog i neučinjenog.

#1152 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 September 2012 - 11:58

Ne slažem se sa stavovima kolege zg76, kolektiv postoji, ali pojedinac je nosilac odgovornosti i krivice, u okviru svog položaja u kolektivu, stvarnog uticaja, moći, učinjenog i neučinjenog.


Najvise me hvata jeza & strah od tih pojedinaca (ne)nosilaca odgovornosti (krivicom ne zelim ni da se bavim u ovom kontekstu) koji

- nemaju nikakav polozaj u kolektivu (ma sta to znacilo)
- nemaju stvarni uticaj i moc (ma sta to bilo)
- nisu nista ucinili ili su necinili (ma kako se to odredjivalo)

Njih je - kao sto znamo - najvise ... a "snaga klade valja".
Fakat, njihova snaga je najcesce u mislima i/li recima, time su odabrali stranu i odredili se ... ali, oni nisu kadri da shvate koliko je to DELO.
Ne, oni mlate gloginje svojim alibijem i najcesce se bave resavanjem velikih svetskih problema (koje ne mogu da rese) da bi izbegli bavljenje onim sto mogu (ili bi mogli) da rese - svoju ljudsku jednacinu.

Sta ce ljudi, "nemaju nikakav polozaj u kolektivu", "nemaju stvarni uticaj i moc", "nisu nista kaznjivo ucinili"... uglavnom se deklarisu kao individualci dok pevaju istu kolektivnu pesmu tj mit. A ta pesma se cuje u obdanistima, skolama, na radnim mestima, ulicama, po kucama ... i skoro svi (cast izuzecima!) se prave blesavi i ne registruju koliko je to srBskih decibela i sta je rezultat tog DELA. Kakvo kobno "necinjenje" + u najboljem slucaju vrlo ambivalentan odnos prema onima koji su "cinili". Hvata me strah od drustva koje snaga te "pesme" odredjuje. I sta je njima vazno? Da divane o tome da nisu deo kolektiva, da proglase kolektiv nevazecim, da ubede da njihovo "necinjenje" nije sankcionisano nikakvim paragrafom, da se operu time sto paragraf (treba da) zakaci nekog drugog ... rekoh ja odavno da nam zakoni trebaju da bi nas (pravno-formalno) spasli od nas samih.

I tako, jedno par miliona individualnih putnika na srBskom Titaniku tone uz zvuke mitske pesme ... sto je - paradoxalno - rezultat DELA proisteklog iz NEDELA. Koji srBki charter let!

#1153 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 23 September 2012 - 12:17

Zg76, ništa lično, ali troluješ temu u nedogled. Tema je se zove "kolektivna odgovornost", a ne "da li postoji kolektiv?". Ako ti se polemiše na tu temu, otvori topik na filozofiji, metafizici, gde god...
Ja ti preporučila literaturu odavno, ali vidim da nisi bio voljan da se prihvatiš iste. Ti apsolutno ne razumeš o čemu govoriš, što je jasno i kroz ovaj tvoj zaključak:

Zaista?
Pa tebi nije jasno ni šta je značenje pojma osobina."Neka osobina"? Koja je to "osobina"? Ovo je naravno retoričko pitanje ;)


WTF :s_w: ? Nepostojeća vojska i policija? A onda se u to "nepostojeće" "pride može svašta ubaciti" :wacko: ? Ovo prevazilazi moje moći shvatanja, priznajem.



Nemci u Jugoslaviji posle WWII lišeni su svih građanskih prava, proglašeni su narodnim neprijateljima....(konfiskovana im je imovina, oterani su u logore....).

mora da ti nisi iscitala sve one linkove i knjige koje je uvazeni kolega Zg76 predlozio? da jesi ne bi 'vako pisala.

#1154 sanguinic

sanguinic
  • Members
  • 4,162 posts

Posted 23 September 2012 - 15:15

@vilhemina i @Div - sve je to manje više tako kako ste opisali, kada se govori o kolektivnoj krivici i kolektivnoj kazni.
Div je pitao da li je neki kolektiv konkretno "osuđen" i kažnjen za zločine - ja sam samo navela primer koji znam.
Postojale su i postoje i druge kolektivne kazne. Znači, postoji kolektiv, kao što postoji i koncept kolektivne kazne, što je primerima lako dokazivo.

Problem je po meni u ovoj diskusiji je konceptu odgovornosti, u njegovom shvatanju i prihvatanju.

Hill Bill i cyberwor/L/d to pokušavaju da ukažu.
Kazna je prisilna i ako je trpiš niko te ne pita da li si je želeo, ili zaslužio. Nema izbora.
A odgovornost se prihvata i preuzima, stvar je izbora (bez obzira na svesnost ili nesvesnost tog procesa) i može se izbeći - te je zbog toga toliko (ne)popularan koncept. Prihvatanje odgovornosti kao kod pojedinca tako i kod kolektiva, stvar je zrelosti ličnosti ili društva. Pošto nije posebno prijatan proces, većina teži da ga izbegne (dokle god je moguće).

I tako, jedno par miliona individualnih putnika na srBskom Titaniku tone uz zvuke mitske pesme


A upravo ovaj citat potkrepljuje istinu - u kojoj meri je Srbija u stanju da izbegava preuzimanje odgovornosti. Otići je u totalnu propast i nestanak, samo da bi izbegla odgovornost i suočavanje.
No dobro, možda je prepuštanje Srbije same sebi najteža presuda i "kolektivna kazna" koja nam je mogla biti odrezana.

#1155 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 23 September 2012 - 15:42

@vilhemina i @Div - sve je to manje više tako kako ste opisali, kada se govori o kolektivnoj krivici i kolektivnoj kazni.
Div je pitao da li je neki kolektiv konkretno "osuđen" i kažnjen za zločine - ja sam samo navela primer koji znam.
Postojale su i postoje i druge kolektivne kazne. Znači, postoji kolektiv, kao što postoji i koncept kolektivne kazne, što je primerima lako dokazivo.

Problem je po meni u ovoj diskusiji je konceptu odgovornosti, u njegovom shvatanju i prihvatanju.


Nisam sporio postojanje kolektiva, osporio sam postojanje primera izrečene, pravno zasnovane kolekrivne kazne, misleći na presudu suda, na osnovu pravnih principa i moralno zasnovane, prevideo sam da se presudom mogu nazvati i presude donete na osnovu nacističkih zakona ili i bez zakona, dekretom izrečene.
Ako je to dokaz u prolog koncepta kolektivne odgovornosti onda je sam koncept duboko nemoralan.

...
Hill Bill i cyberwor/L/d to pokušavaju da ukažu.


HB je primetio nešto što se odnosi na postojanje kolektiva, na kolektiv kao žrtvu, ne na kolektivnu odgovornost.
Cyber piše nadahnuto o kolektivnoj odgovornosti, iz nekog razloga piše u drugom i trećem licu, dakle ni da kaže MI, nego isključivo ONI, ne propušta da pomene srBove, na taj način pravi jasnu granicu između odgovornih, pošto reče da neće i o krivici, i sebe.
Mene uopšte ne fascinira ta hrabrost i moralnost, da bi išta vredelo treba pisati o sebi, odgovoran sam ja, ne tamo neka masa, masa je odgovorna kad nijedan pojedinac nije, kad svi izvuku svoje dupe.