Jump to content


Photo
- - - - -

Inflacija ili deflacija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
164 replies to this topic

#16 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 19 January 2011 - 10:58

Kako bese rade Jevreji,
trecina u novcu
trecina u zlatu
trecina u nekretninama

#17 mi lao shu

mi lao shu
  • Members
  • 16 posts

Posted 19 January 2011 - 18:14

Kako bese rade Jevreji,
trecina u novcu
trecina u zlatu
trecina u nekretninama

Ovaj Jevrejski sitem je ispravan po meni, nisam znao za njega ali isti primenjujem vec 2 g, jedino sto bih deo drzao i u srebru.
Ovako ja vidim odnos deflacije i inflacije. Za mene je on slican odnosu apresicijacije i depresicijacije valute.
inflacija=depresijacija
deflacija =apresijacij
Po meni su ovo maltene indeticne stvari , tj samo druge strane medalje. I nisu moguce jedne bez drugih.
Na primeru USA ako cene padaju unutar USA radi sa o deflaciji i ona je losa, pa zasto bi bila nuzno losa ako bi za isto kolicinu novcu moze da se kupi vise roba i usluga . Ovo je ok ako nikom nisi duzan i ako se dalje ne zaduzujes. Stvara se visak novca koji ne moze da se plasira u zemlji i moze da se plasira na druga trzista.
1-Ako cene padaju to proizvodi slican efekat kao da USD raste sto znaci da i vrednost duga raste. Kako, pa smanjuje se vrednost imovine duznika(USA), tj odnos izmedju duznikove aktive i pasive se smanjuje,doduse drzave imaju BDP pa preko njega to peglaju ali USA su prinudjene-vole da spustaju vrednost USD da bi podstakle izvoz, tako da imaju i pad cena i pad vrednosti USD.Kratkorocno umpupavanje para uvek podize BDP ali dugorocno stvara balone koji kad puknu dovode do vec vidjenog.
2-U situaciji gde cene padaju a vrednost USD raste dug se jos vise povecava.
3-Ukoliko cene rastu a vrednost USD pada dug se smanjuje tj ne raste linerano, i ovo je funkcionisalo do kreditne krize.
4-Zadnja opcija bila koja izgleda najnormalnije je da da cene rastu i vrednost USD, medjutim to se sa USD nije nikad desilo.

Zakljucak je da je deflacija losa samo ako imate budzetski deficit, i USA na sve moguce nacine pokusavaju da poguraju infalciju, samo je problem sto im na tom putu smetaju banke , one iste koje su spasili.Ovo je po meni kljucni problem svih onih koji imaju visoke budzetske deficite, ukoliko upadnu u deflaciju jako tesko mogu iz nje da izadju, a s druge strane ogromna prednost onih koji ih nemaju jer imaju visak novca za investicije, makar ih davali USA.
Ispravite me ako gresim.

#18 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 19 January 2011 - 21:12

Samo jedno pitanje za ove sto misle da ce deflacija:

Kako ce zaduzene drzave resiti pitanje dugova, pre svega USA i PIIGS:

1. Vratice dugove
2. Otpisace dugove
3. Inflacijom

#19 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 19 January 2011 - 21:27

@brusli
I opet da se pozovem na primer Japana, 20 godina im dug samo raste i sad je javni dug na 200% GDPa. Americki nije ni blizu toga - poenta je - to moze tako jaaaaaaaaaako dugo. PIIGS su specifican primer i to ce zavisiti od nacina na koji EU pridje problemu.

Edited by alexnikolic, 19 January 2011 - 21:28.


#20 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 19 January 2011 - 22:15

Ajde jos jednom: Japan nije isti kao USA i Zapad.
Ima veliki spoljnotrgovinski suficit, znaci vise proizvede nego sto potrosi, njegovi dugovi su dugovi gradjana Japana, koji su jako disciplinovani i patriotski raspolozeni, ima ogromne devizne rezerve.

Znaci po tvom misljenju Kinezi, Japanci i Arapi ce tolerisati Amerima dug od 200% GDP-a, da ne spominjem QA, kupujuci njihove bondove ?
Ili ce se mozda okrenuti necemu opipljivijem, npr sirovinama, kompanijama itd, dajuci svoje papirice za nesto konretno.
Kina vec sad ne zna sta ce sa tolikim USA papirima, i sve se vise uvecavaju.

#21 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 20 January 2011 - 02:23

Ajde jos jednom: Japan nije isti kao USA i Zapad.


Japan je po uzrocima krize i reakcijama na krizu POTPUNO isti kao USA i zapad - imao je iste uzroke i potpuno istu reakciju na krizu. Ono sto je nastalo na zapadu (a do 90ih u Japanu) kao posledica ekonomskog razvoja je excess capacity - dok cene nekretnina ne odu dovoljno dole, dok se neuspesni krediti ne otpisu, a banke ne dodju u situaciju da imaju ciste knjige - nema nista od inflacije - samo deflacija.

Kina i druge zemlje i dalje kupuje te USA papire k'o da nema sutra. Dakle, da, tolerisace i americki dug od 300% GDPa. Dok god Ameri prodaju svoje obveznice po smesnim kamatama, moze im se.

Ne znam da li znas, ali Japan je svojevremeno izgubio rejting svojih obveznica (downgradeovan) sto je uzrokvalo kratkotrajan skok kamata i onda povratak istih na staro. Sve se, dakle, svodi na poverenje u jednu ekonomiju, a ne na visinu duga. Ova kriza je pokazala veliko poverenje u americku ekonomiju.

Edited by alexnikolic, 20 January 2011 - 02:23.


#22 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 20 January 2011 - 02:33

Zakljucak je da je deflacija losa samo ako imate budzetski deficit, i USA na sve moguce nacine pokusavaju da poguraju infalciju, samo je problem sto im na tom putu smetaju banke , one iste koje su spasili.Ovo je po meni kljucni problem svih onih koji imaju visoke budzetske deficite, ukoliko upadnu u deflaciju jako tesko mogu iz nje da izadju, a s druge strane ogromna prednost onih koji ih nemaju jer imaju visak novca za investicije, makar ih davali USA.
Ispravite me ako gresim.


Nema sta da te ispravim, potpuno se slazem - smatram da ce i USA, a narocito EU, jako dugo da se bore (neuspesno) protiv deflacije. Razloge sam objasnio, a i ti si pomenuo - banke moraju da plasiraju novac, a ne mogu jer nemaju kome - znaju da je ekonomska situacija takva da ce tesko naplatiti te kredite, a i same se bore da se izvuku iz prethodnih problematicnih kredita koje su dale (kada bi sve banke sada otpisale sve lose kredite sa svojih knjiga - kolabirale bi i ne bi imale dovoljno kapitala da pozajme ni dolar). Zato se i Ameri i EU grcevito bore protiv deflacije, ali kao i Japan, ne znaju kako.

Jedini nacin da se inflacija povrati je da se neke stvari dovedu na svoje mesto - pre svega procenat zaposlenosti.

#23 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 20 January 2011 - 02:42

u Srbiji ... mnogi smatraju da je resenje kupiti stan (sto je po meni greska

Okej, ako je stan greska, sta onda treba raditi u Srbiji? A sto si rekao za to da se uzme stan na kredit, ne znam moze li se dobiti kredit sa fiksnom stopom, narocito u dinarima.

U Americi ... ja bih kupovao obveznice koje prate inflaciju.

Znaci, predlazes da se kupe TIPS za sav kes i povrh toga da se koristi "margin" i da se uzme kredit od koga ce se kupiti jos TIPS. Slazem se da su TIPS generalno dobre, da li se ocekivala inflacija ili deflacija, ali ne slazem se da je dobro uzimati kredite za investiranje.

#24 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 20 January 2011 - 02:52

Okej, ako je stan greska, sta onda treba raditi u Srbiji? A sto si rekao za to da se uzme stan na kredit, ne znam moze li se dobiti kredit sa fiksnom stopom, narocito u dinarima.


Ne moze se dobiti kredit u dinarima, ali se moze dobiti kredit indeksiran u evrima sa fiksnom kamatnom stopom kod Societe Generale.
http://www.societege...index.php?id=35
Ako se neko plasi i veruje u inflaciju evra - ovo mu je idealno - uzme stambeni kredit sa fiksnom kamatnom stopom i super je prosao jer, prema samo njemu poznatoj logici koju gleda na Russia Today, evro ce sutra biti bezvredan papir.

Posto se ja ne plasim inflacije evra (znam da je nemoguca u srednjem roku), smatram da treba cuvati evre i cekati rasplet u Srbiji koji ce delom biti okoncan 2011. godine. Postoji velika inflacija u Srbiji kada su u pitanju osnovne zivotne potrebe (hrana, troskovi stanovanja, gorivo) velikim delom kao posledica monopola u privredi. To ce dodatno da obori vec nikakvu kupovnu moc i zaposlenost, pa ce cene nekretnina ubrzano ici dole - zato je najbolja strategija u Srbiji drzati EUR cash (ko ne veruje banci, moze u slamarici) cekajuci da se situacija sa nekretninama rasplete i onda uleteti u pravom trenutku.

Znaci, predlazes da se kupe TIPS za sav kes i povrh toga da se koristi "margin" i da se uzme kredit od koga ce se kupiti jos TIPS. Slazem se da su TIPS generalno dobre, da li se ocekivala inflacija ili deflacija, ali ne slazem se da je dobro uzimati kredite za investiranje.


Ne predlazem da se uzme kredit za investiranje u TIPS, predlozio sam TIPS kao hedge ko se plasi inflacije. Dakle, uci u TIPS sa svojim cashom. Amerika je mnogo bliza momentu inflacije (mada necemo videti znacajniju jos par godina) od EU iz prostog razloga sto je prosla bolne stvari (pad cena nekretnina, otpisi losih dugova u mnogim bankama, zaposlenost je vec pala do nivoa kada je nivo produktivnosti jako visok - dakle, kompanije sada rade sa minimalnim brojem zaposlenih) koje EU tek cekaju.

Edited by alexnikolic, 20 January 2011 - 03:09.


#25 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 20 January 2011 - 12:27

Japan je po uzrocima krize i reakcijama na krizu POTPUNO isti kao USA i zapad - imao je iste uzroke i potpuno istu reakciju na krizu. u.

Tako je, uzroci su isti i reakcije su slicne, ali Japan nije isti kao Zapad, vec sam ti objasnio zasto, a i 90-te globalno nisu iste kao danasnji trenutak.

Kina i druge zemlje i dalje kupuje te USA papire k'o da nema sutra. Dakle, da, tolerisace i americki dug od 300% GDPa. Dok god Ameri prodaju svoje obveznice po smesnim kamatama, moze im se.

Valjda obrnuto, da bi privukli investitore, moraju da povecaju kamate.
A povecanje kamata vodi cemu ?

#26 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 20 January 2011 - 12:51

Tako je, uzroci su isti i reakcije su slicne, ali Japan nije isti kao Zapad, vec sam ti objasnio zasto, a i 90-te globalno nisu iste kao danasnji trenutak.


Da, devedesete su bile bolje godine, likvidnije, sada su losije, manje likvidne, sto jos vise ide u prilog mom misljenju da nas ceka duga deflacija.

Valjda obrnuto, da bi privukli investitore, moraju da povecaju kamate.
A povecanje kamata vodi cemu ?


Kamate kod obveznica su odraz rizika zemlje. Ako neko uspe da proda po jako niskoj kamati dugorocnije obveznice - taj neko se smatra manje rizicnim (npr. Nemacka, Amerika itd.). Ameri uvaljuju svoje obveznice po smesnim kamatama jer poverioci imaju poverenje da ce Ameri to da vrate. Cim se to poverenje poljulja, kamate idu gore (primer - Grcka), pa problem duga postaje prilican. Medjutim, za sve vreme ove krize, Ameri nisu imali taj problem. Za 20 godina svoje deflacije, Japan je par puta imao manje dizanje kamata na obveznice i to je to.

#27 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 20 January 2011 - 15:07

Ako se neko plasi i veruje u inflaciju evra - ovo mu je idealno - uzme stambeni kredit sa fiksnom kamatnom stopom

Razumem da NE predlazes uzimanje stana na kredit u Srbiji, i da smo ovo diskutovali radi diskusije. :) Ali samo da dodam jednu stvar da neko ne razume pogresno. Ovde pricas da bi teoretski bilo dobro uzeti kredit sa fiksnom stopom ali indeksiran u evrima! Medjutim, gore si pricao da u slucaju inflacije treba uzeti u obzir da li plata prati inflaciju.Malo je verovatno da ce plate u Srbiji pratiti evro, bilo inflacije ili deflacije. Licno mislim da je vrlo ricizno uzimati kredite indeksirane u evrima, bila stopa fiksna ili promenljiva, bilo inflacije ili deflacije. No, to je prakticno jedini izbot u Srbiji...

zato je najbolja strategija u Srbiji drzati EUR cash ... cekajuci da se situacija sa nekretninama rasplete i onda uleteti u pravom trenutku.

Znaci, ti mislis da je nekretnina ipak najbolja investicija na duzi rok u Srbiji, ali da su trenutno cene nekretnina visoke.

Ne predlazem da se uzme kredit za investiranje u TIPS, predlozio sam ... uci u TIPS sa svojim cashom. Amerika je mnogo bliza momentu inflacije

Slazem se za kredit. Sto se tice ulaska u TIPS, pretpostavljam da znas da su nedavno imale negativan "yield" (vidi na http://www.treasuryd...gov/RI/OFNtebnd), sto ce reci valjda da se ljudi plase inflacije. Sa druge strane, razlika izmedju dugorocnih nominalnih i TIPS obveznica je 2-3%, sto ce valjda reci da trziste ocekuje toliku inflaciju. Da li mislis i dalje da je dobro uci u TIPS ako se neko plasi inflacije? Licno ne ulazim u prognoze hoce li biti inflacije ili deflacije. Ti si rekao sta mislis da bi trebalo raditi ako bude inflacije, ali nisi rekao kad i kolika ocekujes da bude?

#28 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 20 January 2011 - 15:09

A povecanje kamata vodi cemu ?

Padu cena obveznica? Nisam razumeo iz konteksta o cemu je zapravo pitanje.

#29 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 20 January 2011 - 22:15

Razumem da NE predlazes uzimanje stana na kredit u Srbiji, i da smo ovo diskutovali radi diskusije. :) Ali samo da dodam jednu stvar da neko ne razume pogresno. Ovde pricas da bi teoretski bilo dobro uzeti kredit sa fiksnom stopom ali indeksiran u evrima! Medjutim, gore si pricao da u slucaju inflacije treba uzeti u obzir da li plata prati inflaciju.Malo je verovatno da ce plate u Srbiji pratiti evro, bilo inflacije ili deflacije. Licno mislim da je vrlo ricizno uzimati kredite indeksirane u evrima, bila stopa fiksna ili promenljiva, bilo inflacije ili deflacije. No, to je prakticno jedini izbot u Srbiji...


Poenta je u tvojoj poslednjoj recenici - to je prakticno jedini izbor u Srbiji. Pitanje je bilo sta uraditi u Srbiji.

Znaci, ti mislis da je nekretnina ipak najbolja investicija na duzi rok u Srbiji, ali da su trenutno cene nekretnina visoke.


U uslovima ekstremno nelikvidne privrede, monopola, africke korupcije, nestabilne valute - preduzetnicki poduhvati su ogromna kocka. Dakle, da, cenim da nekretnine jesu dobra investicija, ali ne po ovim cenama.

Slazem se za kredit. Sto se tice ulaska u TIPS, pretpostavljam da znas da su nedavno imale negativan "yield" (vidi na http://www.treasuryd...gov/RI/OFNtebnd), sto ce reci valjda da se ljudi plase inflacije. Sa druge strane, razlika izmedju dugorocnih nominalnih i TIPS obveznica je 2-3%, sto ce valjda reci da trziste ocekuje toliku inflaciju. Da li mislis i dalje da je dobro uci u TIPS ako se neko plasi inflacije? Licno ne ulazim u prognoze hoce li biti inflacije ili deflacije. Ti si rekao sta mislis da bi trebalo raditi ako bude inflacije, ali nisi rekao kad i kolika ocekujes da bude?


U Americi nesto jacu inflaciju (tipa 5-6%) ocekujem negde u 2013. godini - do tada treba da prodju kroz jos jednu korekciju cena nekretnina i kroz otpise nenaplativih kredita od strane banaka, sto jos u dobroj meri nije uradjeno, a bice. Tek u 2013. godini ocekujem i dizanje FED stope.

U EU ocekujem da slican proces vidimo tek 2014-2015. godine najranije jer je, po raspetljavanju problema negde 2 godine iza Amerike.

#30 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 20 January 2011 - 23:34

Pitanje je bilo sta uraditi u Srbiji.

Okej, veoma cenim to sto si izneo precizan savet! Da sumiram, to je: kad cene stanova padnu jos vise, uloziti sav EUR kes u ucesce i uzeti za ostatak kredit u EUR sa fiksnom stopom. Ne zivim u Srbiji tako da ne mogu da komentarisem o pojedinostima. Jedino bih diversifikovao pare vise, a ne sve stavio u jednu nekretninu.

U Americi nesto jacu inflaciju (tipa 5-6%) ocekujem negde u 2013. godini

Veoma cenim i ovo sto si izneo konkretne brojke! Videcemo kako ce biti kroz tri godine. Opet, nemam komentara o pojedinostima. Zivim u Americi, ali se ne bavim takvim predvidjanima i investiram podjednako bez obzira na moje ocekivanje inflacije/deflacije.