Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Master u Francuskoj - Page 3 - Obrazovanje - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Master u Francuskoj

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#31 mr alfons

mr alfons
  • Members
  • 101 posts

Posted 22 January 2011 - 16:58

Napravio sam ja ceo forum. Ovaj forum.

Nije on formiran kad si se ti izvoleo registrovati.

Posto neces da slusas one koji znaju bolje (i o studijama / zivotu u Francuskoj, a i o tome kako se otvaraju teme na forumu), onda izvoli pa cekaj da vidis ko ce drugi da ti se javi. ;)

Da li ti stvarno mislis da me to pogadja??? Ako nekome treba pomoc tu sam, ako ne jos bolje.

#32 mr alfons

mr alfons
  • Members
  • 101 posts

Posted 22 January 2011 - 17:11

pa na primer, mene mrzi da pisem duge postove, ali volim da pomognem nekome konkretnom informacijom (koja se obicno moze preneti u 1-2 recenice). ne kazem da je kod ovog poster-a taj slucaj, ali mene bi mrzelo da pisem prvo sastav. doduse, mogao je da ne napise nista, samo odgovori ako neko otvori temu sa pitanjem za koji zna odgovor.

Ali takvu temu jos nisam,nasao bar kad sam ja trazio info, a iskreno i mrzi me da sad trazim tako nesto...

Meni je ostalo nejasno zasto je nekome problem da napise 10-ak recenica ako vec zeli da pomogne. Ne shvatam taj koncept "javite mi se", sta misli da radi, da prodaje informacije?

Ako ima ko ce da plati sto da ne :)

#33 mr alfons

mr alfons
  • Members
  • 101 posts

Posted 22 January 2011 - 17:22

Kao sto vec napisah to si trebao jasno da naglasis u svom postu i da makar u osnovnim crtama opises koja su to pravila i papirologija. Uopste nastup "pitajte me" nije prilmeren forumu - na forumu treba ipak da izneses neke informacije, na bazi kojih ce neko postaviti eventualna pitanja.

Ako je neko dovoljno ozbiljan u odluci da dodje valjda ce znati sta da me pita.

Pusti radno iskustvo, da li je to MA/MSc in Economics, koji omogucava zatim upis PhD studija ili je to strucni master koji nema veze sa daljim nastavkom studija na doktorskim studijama?

MIB omogucava upis PhD studija, mada ja to nikada ne bih upisivao iz razloga sto je master dovoljan za menadzment i mislim da bi mnogo korisnije bilo raditi sta u nekoj velikoj kompaniji godinu dana nego ici na PhD.

TOEF? Da li je to TOEFL ili?

TOEFL, slucajno sam pojeo slovo.

Cekaj studije ekonomije a kod upisa se boduje samo jezik? Nista matematika (GMAT)?

Prosek sa studija, koje bi trebalo da budu iz oblasti ekonomije, TOEFL, a GMAT moze biti trazen mada jos uvek nije obavezan.

To znaci da 95% potencijalnih studenata ovog smera iz Srbije nece imati zasto da se nervira oko papirologije posto nema novca da upise konkretne studije. Evo recimo savet kako da obezbede novac za pomenutu prvu godinu studija bi im verovatno znacio puno. Kao i informacija kolika je prosecna godisnja skolarina, da znaju da li da uopste pokusavaju.

Sto se tice saveta za skupljanje kesa tu im tesko mogu pomoci, pogotovo u Srbiji (mada mogu uvek da se obogate od gajbica). Sama skolarina je 16.000 eura, plus smestaj, ovde je u proseku oko 600 evra mesecno u stanu od 30 kvadrata, plus struja,voda,komunalije. Na hranu treba odvojiti minimum 300 evra mesecno (kesica supe kosta oko 2.5 evra) plus ako neko hoce da ode na skijanje ili da trosi na izlaske. E sad po dolasku se placa osiguranje stana oko 100 evra za 35 km2, plus zdravstveno oko 200,pa u slucaju smrti oko 150... Viza u Beogradu kosta 100 evra, plus boravisna karta ovde oko 50 evra.... I tako dalje i tako vise...

Nemoj pogresno da me shvatis, ali pored vrhunskih americkih poslovnih skola, zatim LSE i slicnih, prosto mi je neverovatno da se jedan fakultet na relativno nepoznatom francuskom univerzitetu kotira tako visoko. No to u principu i nije bitno.

Ako meni ne verujes evo ti link FT-a. http://rankings.ft.c...s-in-management

Edited by mr alfons, 22 January 2011 - 18:19.

#34 mr alfons

mr alfons
  • Members
  • 101 posts

Posted 22 January 2011 - 17:24

U prethodnom postu sam odgovorio na sva pitanja mada nisam lepo odradio sve, pa ispada da sam odgovorio samo na poslednje....

#35 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 January 2011 - 18:11

U prethodnom postu sam odgovorio na sva pitanja mada nisam lepo odradio sve, pa ispada da sam odgovorio samo na poslednje....

Imas opciju edit pa mozes da sredis

tagove.

#36 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 January 2011 - 18:21

Ako meni ne verujes evo ti link FT-a. http://rankings.ft.c...s-in-management

Po kom god kriterijumu da je FT pravio rang listu, lista na kojoj nema nijednog amercikog univerziteta/poslovne skole mi je blago receno sumnjiva.

#37 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 January 2011 - 18:23

Sto se tice saveta za skupljanje kesa tu im tesko mogu pomoci, pogotovo u Srbiji (mada mogu uvek da se obogate od gajbica). Sama skolarina je 16.000 eura, plus smestaj, ovde je u proseku oko 600 evra mesecno u stanu od 30 kvadrata, plus struja,voda,komunalije. Na hranu treba odvojiti minimum 300 evra mesecno (kesica supe kosta oko 2.5 evra) plus ako neko hoce da ode na skijanje ili da trosi na izlaske. E sad po dolasku se placa osiguranje stana oko 100 evra za 35 km2, plus zdravstveno oko 200,pa u slucaju smrti oko 150... Viza u Beogradu kosta 100 evra, plus boravisna karta ovde oko 50 evra.... I tako dalje i tako vise...

Pa mozes da im objasnis na svom primeru kako si skupio pare.

#38 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 January 2011 - 18:25

Ako ima ko ce da plati sto da ne :)

Bojim se da je oglasavanje i nudjenje usluga koje se naplacuju na ovom forumu zabranjeno.

Edited by tomas.hokenberi, 22 January 2011 - 18:26.

#39 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 January 2011 - 18:29

pa na primer, mene mrzi da pisem duge postove, ali volim da pomognem nekome konkretnom informacijom (koja se obicno moze preneti u 1-2 recenice). ne kazem da je kod ovog poster-a taj slucaj, ali mene bi mrzelo da pisem prvo sastav. doduse, mogao je da ne napise nista, samo odgovori ako neko otvori temu sa pitanjem za koji zna odgovor.

Pa sad ako otvaras temu sa "pitajte me" sumnjam da ce zainteresovati mnogo koga. Da nije noskich poceo da kuka o lenjim potencijalnim poslediplomcima ova tema bi verovatno zamrla bez ijednog jedinog odgovora.

Mislim da forumi nisu mesto gde se informacije nude sa "pitajte me". Valjda je ideja da se prvo iznese nesto korisnih informacija pa da se onda razvije diskusija. Zamisli kada bi sve teme pocinjale sa "eto ja znam nesto zanimljivo/korisno o xxyyyxz, pa ako vas nesto zanima pitajte". Forum bi zamro vrlo brzo.

#40 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 22 January 2011 - 23:48

Da li ti stvarno mislis da me to pogadja??? Ako nekome treba pomoc tu sam, ako ne jos bolje.

U pravu si, potpuno. Ako nekog zanima da te nesto pita, javice se.

#41 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 24 January 2011 - 01:11

Nije mi jasno sta nije jasno... objektivno govoreci, ako treba da se nauci jedan strani jezik (dobro), onda najvise smisla ima da to bude engleski.

Stvar je u tome sto, bar na europskom trzistu rada samo sa znanjem engleskog danas vise nisi konkurentan. U vecini slucajeva se trazi engleski + njemacki, a nesto rjedje talijanski i francuski.
Tako da je najbolji savjet za sve koji misle studirati ili pronaci posao na podrucju EU, osim vlastitog nauciti jos minimum 2 jezika (dakle engleski obavezno + jos jedan).

Edited by Ziza, 24 January 2011 - 01:13.

#42 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 24 January 2011 - 03:29

Stvar je u tome sto, bar na europskom trzistu rada samo sa znanjem engleskog danas vise nisi konkurentan. U vecini slucajeva se trazi engleski + njemacki, a nesto rjedje talijanski i francuski.
Tako da je najbolji savjet za sve koji misle studirati ili pronaci posao na podrucju EU, osim vlastitog nauciti jos minimum 2 jezika (dakle engleski obavezno + jos jedan).

Da, primetno je da u poslednjih 10 godina vaznost nemackog raste shodno ekonomskoj snazi i realno najvecem uticaju Nemacke u poredjenju sa ostalim clanicama u okviru EU.
Dva pitanja koja se postavljaju su da li je ovaj trend dugorocan i drugo - upotrebljivost nemackog jezika van Evrope je diskutabilna. Ne pada mi na pamet gde bi to znanje nemackog van Evrope moglo biti korisno sa izuzetkom malih i u ekonomskom smislu beznacajnih grupacija kao neki nemacki potomci u Juznoj Americi i bivsim africkim kolonijama (Argentina, Namibija itd, verovatno je da cak i oni pretezno vise ne govore jezik).

Posto ucenje jezika zahteva dosta vremena i truda (zaposlena osoba koja pocinje da uci jezik u slobodno vreme verovatno treba da to cini oko 3 godine da bi dosla do upper intermediate nivoa potrebnog za posao) ucenje bas nemackog bi se moglo preporuciti nekome ko je siguran da se ne bi selio van Evrope i ljudima u cijim su oblastima nemacke firme i institucije dominantne (npr. tipa finansija). Za ostale je relativna stvar koliko bi se ucenje bas nemackog isplatilo u poredjenju sa spanskim (Juzna i Centralna Amerika, ograniceno se moze sporazumevati i u Portugalu/Brazilu, donekle Italiji i Filipinima) ili francuskim (Kvebek, severna i centralna Afrika, ostrva Polinezije i Nova Kaledonija, ograniceno u Indokini, narocito Vijetnam i Rumunija cak).

Edited by noskich, 24 January 2011 - 04:53.

#43 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 24 January 2011 - 07:21

Da, primetno je da u poslednjih 10 godina vaznost nemackog raste shodno ekonomskoj snazi i realno najvecem uticaju Nemacke u poredjenju sa ostalim clanicama u okviru EU.
Dva pitanja koja se postavljaju su da li je ovaj trend dugorocan i drugo - upotrebljivost nemackog jezika van Evrope je diskutabilna.

Zar sam ja tvrdila nesto drugo? :)
Van Europe je engleski sasvim dovoljan.

Edited by Ziza, 24 January 2011 - 07:21.

#44 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 24 January 2011 - 07:37

Van Europe je engleski sasvim dovoljan.

Ne slazem se.
U nekim delovima sveta engleski je daleko od dovoljnog i tu pre svega mislim na istocnu i jugoistocnu Aziju.
Iako se engleski dosta uci, u praksi lokalci radije biraju da ga ne govore da ne bi "izgubili lice" (lose face), iliti ispali smesni govoreci strani jezik sa akcentom/nepravilno.

U Kini, Japanu, Koreji, Tajlandu... sa engleskim bi mogla samo da se slikas sa izuzetkom manjeg broja radnika u turizmu (hoteli, vodici itd.).
Izuzeci su Malezija, Singapur, donekle Hong Kong.

Edited by noskich, 24 January 2011 - 07:40.

#45 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 24 January 2011 - 14:48

Stvar je u tome sto, bar na europskom trzistu rada samo sa znanjem engleskog danas vise nisi konkurentan.

To je tacno... samo sto sam ja i napisao "ako se uci jedan jezik" (onda to treba da je engleski). Naravno da je od jednog bolje 2, a od 2 je bolje 3, itd, samo mnogi imaju problem i jedan strani jezik da savladaju kako treba.