Jump to content

Photo
- - - - -

Master u Francuskoj

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#1 mr alfons

mr alfons
  • Members
  • 101 posts

Posted 10 January 2011 - 16:34

Sad u januaru sam upisao Master u Francuskoj (Grenobl), doduse na engleskom je... Ukoliko ima neko ko je tamo ili zeli da dodje ili ga zanima bilo sta oko upisa ili zivota ovde, slobodno nek pise...

#2 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 18 January 2011 - 02:32

Sad u januaru sam upisao Master u Francuskoj (Grenobl), doduse na engleskom je... Ukoliko ima neko ko je tamo ili zeli da dodje ili ga zanima bilo sta oko upisa ili zivota ovde, slobodno nek pise...

Ne vredi, nece raja da uci francuski. Da si pomenuo da je u pitanju US, UK, Australija pa nekako...
To ti je nas mentalitet, sve na tacni da se dobije pa onda mozda prihvate.
Ja sam svojevremeno preporucivao stipendije vlada Japana i Koreje posto su jedne od jako retkih koje pokrivaju bukvalno sve troskove (skolarinu, stanarinu, ishranu, povratnu avionsku kartu, medicinsko osiguranje plus dobijes dzeparac oko 1000 dolara mesecno i imas mogucnost da radis part-time) i sta mislis koliko je ljudi bilo zainteresovano? Isto kao na ovoj tvojoj temi, nula.

#3 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 18 January 2011 - 19:28

Ne vredi, nece raja da uci francuski. Da si pomenuo da je u pitanju US, UK, Australija pa nekako...
Ja sam svojevremeno preporucivao stipendije vlada Japana i Koreje posto su jedne od jako retkih koje pokrivaju bukvalno sve troskove (skolarinu, stanarinu, ishranu, povratnu avionsku kartu, medicinsko osiguranje plus dobijes dzeparac oko 1000 dolara mesecno i imas mogucnost da radis part-time) i sta mislis koliko je ljudi bilo zainteresovano? Isto kao na ovoj tvojoj temi, nula.

Ajde ponovo procitaj poruku i obrati paznju na ovo "doduse na engleskom je... " pre nego doneses ishitrene zakljucke.

Pre ce biti da mu se niko nije javio zato sto nista konkretno nije napisao osim da je, jelte, upisao master u Grenoblu, na engleskom doduse. Nije napisao ni konkretno koji univerzitet, ni kakvi su uslovi upisa, iznos skolarine, mogucnost dobijanja stipendije, ni koje su prednosti, ni koji su smerovi dostupni, nista. Valjda ocekuje da ga neko "vuce za tastaturu".

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 18 January 2011 - 23:44

"Ne prodajem nista, samo se 'falim" ;)

#5 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 19 January 2011 - 00:12

Ajde ponovo procitaj poruku i obrati paznju na ovo "doduse na engleskom je... " pre nego doneses ishitrene zakljucke.

Pre ce biti da mu se niko nije javio zato sto nista konkretno nije napisao osim da je, jelte, upisao master u Grenoblu, na engleskom doduse. Nije napisao ni konkretno koji univerzitet, ni kakvi su uslovi upisa, iznos skolarine, mogucnost dobijanja stipendije, ni koje su prednosti, ni koji su smerovi dostupni, nista. Valjda ocekuje da ga neko "vuce za tastaturu".

Pa na engleskom jeste, ali ziveti u Francuskoj bez znanja francuskog bi bilo pa skoro kao da si gluvonem.
Valjda taj sto se interesuje da studira u inostranstvu i treba da ga vuce za tastaturu. Ili mislis da je autor teme duzan da sve sazvace i ponudi na tacni. Decko je ocigledno imao dobru nameru, sad sto niko nece ni da se raspita po meni govori dosta.
Redovno na univerzitetima se rade istrazivanja javnog mnenja na kojima tradiiconalno preko 60% studenata izjavljuje da bi se odselilo u inostranstvo. Verujem da je procenat onih koji zaista bilo sta konkretno rade da bi se to i desilo daleko manji. I onda procenat onih koji efektivno rade na tome na nacin koji bi zaista mogao da vodi to tog ishoda je zanemarljivo mali.

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 19 January 2011 - 01:47

Noskichu, s kim se ti svadjas? :) Nije uopste jasno sta je autor teme hteo, tomasov komentar je savrseno sazeo sta sve fali u prvom postu.

Da si pomenuo da je u pitanju US, UK, Australija pa nekako...

A u nas se ljudi radjaju sa odlicnim znanjem engleskog, pa su im studije u pomenutim zemljama "na tacni"?

Edited by Indy, 19 January 2011 - 01:47.

#7 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 19 January 2011 - 02:56

Noskichu, s kim se ti svadjas? :) Nije uopste jasno sta je autor teme hteo, tomasov komentar je savrseno sazeo sta sve fali u prvom postu.

A u nas se ljudi radjaju sa odlicnim znanjem engleskog, pa su im studije u pomenutim zemljama "na tacni"?

Ajd nema veze. Podsetila me je ova tema na nesto drugo nevezano direktno za autora teme a to je da nasi studenti hoce ili da dobiju punu stipendiju na najboljim univerzitetima ili nista.
Svake godine Ministarstvo obrazovanja raspisuje konkurs za stipendije koje dodeljuju strane vlade i situacija svake godine je ista. Za UK se prijave stotine ljudi, a za veliki broj drugih zemalja cak se niko i ne prijavi kao na primer za Slovacku.
Jbg, ako se nema novca i hoce da se studira u inostranstvu, nauci neki strani jezik, iskusi kako se zivi na drugom mestu zasto ne iskoristiti pa otici i u Slovacku.
To sam hteo da kazem da mi izgleda da se vecina studenata ne trudi dovoljno, a zahteva previse i odmah. A mogucnosti postoje za one koji se posteno iscimaju.
Eto npr. ja sam bio stipendista nemacke fondacije Konrad Adenauer i oni svake godine daju stipendije za one koji savladaju nemacki do odredjenog nivoa.
Takodje sam se dok sam bio u Srbiji prijavio za Monbukagakusho stipendiju japanske vlade i tu se prijavi svake godine samo oko 10-ak ljudi. Ambasada daje pune stipendije cak i za osnovne studije za sta se prijave 2-3 kandidata. Takve stvari mi nisu jasne.
Ima naravno i izuzetaka, ali su oni toliko retki da postaju u pravom smislu reci "svijetli primeri". Moj drugar je dobio tu stipendiju japanske vlade, ali je decko ucio japanski 2 godine pre nego sto se prijavio. I eto danas je asistent na jednom od najboljih instituta u njegovoj oblasti na svetu. Prosle godine je isao u Cile da testira neku astrofizicarsku opremu koja ce kasnije biti postavljena na Antarktik.

Edited by noskich, 19 January 2011 - 03:01.

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 19 January 2011 - 08:10

Nije mi jasno sta nije jasno... objektivno govoreci, ako treba da se nauci jedan strani jezik (dobro), onda najvise smisla ima da to bude engleski. A naravno da su poligloti izuzetak, ne rastu na granama nigde (osim u zemljama tipa Svajcarske). A takodje nije iskljuceno da svet jednostavno nije cuo za te egzoticne stipendije koje ti pominjes. Ne mora da bude u pitanju nikakva angloamericka zavera, poslovicna lenjost naseg naroda, ili sta si vec utripovao da stoji iza situacije (kako je ti vidis). ;)

#9 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 19 January 2011 - 08:54

Ajd nema veze. Podsetila me je ova tema na nesto drugo nevezano direktno za autora teme a to je da nasi studenti hoce ili da dobiju punu stipendiju na najboljim univerzitetima ili nista.
Svake godine Ministarstvo obrazovanja raspisuje konkurs za stipendije koje dodeljuju strane vlade i situacija svake godine je ista. Za UK se prijave stotine ljudi, a za veliki broj drugih zemalja cak se niko i ne prijavi kao na primer za Slovacku.
Jbg, ako se nema novca i hoce da se studira u inostranstvu, nauci neki strani jezik, iskusi kako se zivi na drugom mestu zasto ne iskoristiti pa otici i u Slovacku.
To sam hteo da kazem da mi izgleda da se vecina studenata ne trudi dovoljno, a zahteva previse i odmah. A mogucnosti postoje za one koji se posteno iscimaju.
Eto npr. ja sam bio stipendista nemacke fondacije Konrad Adenauer i oni svake godine daju stipendije za one koji savladaju nemacki do odredjenog nivoa.
Takodje sam se dok sam bio u Srbiji prijavio za Monbukagakusho stipendiju japanske vlade i tu se prijavi svake godine samo oko 10-ak ljudi. Ambasada daje pune stipendije cak i za osnovne studije za sta se prijave 2-3 kandidata. Takve stvari mi nisu jasne.
Ima naravno i izuzetaka, ali su oni toliko retki da postaju u pravom smislu reci "svijetli primeri". Moj drugar je dobio tu stipendiju japanske vlade, ali je decko ucio japanski 2 godine pre nego sto se prijavio. I eto danas je asistent na jednom od najboljih instituta u njegovoj oblasti na svetu. Prosle godine je isao u Cile da testira neku astrofizicarsku opremu koja ce kasnije biti postavljena na Antarktik.

slazem se. tako sam i ja pocela, sa jednom od retkih stipendija koje sam u moje vreme mogla da dobijem, u drugorazrednoj zemlji gde sam expresno morala da naucim jezik, i lepo sam iskoristila kao stepping stone za dalje, gde su me ambicije vodile, a na kraju sam stigla i do nekih zemalja za koje nisam ni sanjala da cu ih iakd videti, a kamoli ziveti tamo :)

kome je vazno, otici ce na bilo koji nacin, ko ne ode, jednostavno nije dovoljno motivisan, bez obzira sta je rekao na anketi, i to je ok.

#10 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 19 January 2011 - 09:46

Nije mi jasno sta nije jasno... objektivno govoreci, ako treba da se nauci jedan strani jezik (dobro), onda najvise smisla ima da to bude engleski. A naravno da su poligloti izuzetak, ne rastu na granama nigde (osim u zemljama tipa Svajcarske). A takodje nije iskljuceno da svet jednostavno nije cuo za te egzoticne stipendije koje ti pominjes. Ne mora da bude u pitanju nikakva angloamericka zavera, poslovicna lenjost naseg naroda, ili sta si vec utripovao da stoji iza situacije (kako je ti vidis). ;)

Nije jasno to sto ako si vec u poziciji da ne mozes da studiras u zemlji engleskog govornog podrucja odbijas mogucnost da studiras u nekoj drugoj stranoj zemlji i naucis neki drugi jezik.
Ako neko zeli da studira u inostranstvu, a ne potrudi se da se makar informise o mogucnostima za to onda ta osoba u stvari samo izjavljuje da to zeli, a u stvarnosti joj ni na kraj pameti ne pada da tako nesto sprovede u delo.
Istovremeno taj konkurs koji objavljuje Ministarstvo obrazovanja sadrzi listu svih zemalja u opticaju gde se moze studirati. Onda je jasno da nije problem u neinformisanosti jer te stotine ljudi koji su se prijavili za stipendiju za UK je videlo da je na konkursu ponudjeno nesto preko deset zemalja, ali ne zeli da se prijavi ni za jednu drugu.

I onda ovde vidis fakticko stanje - decko se nudi da pruzi informacije iz prve ruke o studijama u Francuskoj i tema ima 0 odgovora.
Gde je onih 60% studenata koji bi da studiraju u inostranstvu?
Pa ja dok nisam otisao na studije van sam grebao i rukama i nogama i dane sam provodio trazeci informacije na internetu.
Taman posla da mi neko dodje pod nos, a da ga ne pitam sta i kako.

Edited by noskich, 19 January 2011 - 09:52.

#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 19 January 2011 - 11:02

I onda ovde vidis fakticko stanje - decko se nudi da pruzi informacije iz prve ruke o studijama u Francuskoj...

Ne znam sto si se toliko impresionirao. Ima ovde ko je ne samo upisao studije u Francuskoj, vec i ko ih je i zavrsio (tamo i drugde), a i poneko ko je na takvim studijama predavao. Bar je bilo ranije dok je forum cemu valjao. I nikad nije falilo dobre volje da se da savet ako se isti zatrazi (nesto ide i preko PM-a, tj. islo je kad ga je bilo.) Otposlasmo onolike u inostranstvo, pa sad neki od njih drugima vec pomazu.

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 19 January 2011 - 11:08

Pa na engleskom jeste, ali ziveti u Francuskoj bez znanja francuskog bi bilo pa skoro kao da si gluvonem.

Radio sam i ziveo u Francuskoj nekih 6-meseci u sklopu saradnje instituta u kome radim sa jednom francuskom firmom. Francuski ne govorim (osim ono par reci koje sam naucio za to vreme) i engleski mi je bio sasvim dovoljan da se ne "osecam kao gluvonem".

Valjda taj sto se interesuje da studira u inostranstvu i treba da ga vuce za tastaturu. Ili mislis da je autor teme duzan da sve sazvace i ponudi na tacni. Decko je ocigledno imao dobru nameru, sad sto niko nece ni da se raspita po meni govori dosta.
Redovno na univerzitetima se rade istrazivanja javnog mnenja na kojima tradiiconalno preko 60% studenata izjavljuje da bi se odselilo u inostranstvo. Verujem da je procenat onih koji zaista bilo sta konkretno rade da bi se to i desilo daleko manji. I onda procenat onih koji efektivno rade na tome na nacin koji bi zaista mogao da vodi to tog ishoda je zanemarljivo mali.

Onaj ko se zaista interesuje za studije u inostranstvu ce sam da istrazuje ono sto ga zanima. A na ovoj temi bi se zadrzao da je OP eventualno napisao barem neki zanimljiv detalj, neko svoje licno iskustvo. Ovako je postavljen prilicno nemust post cija jedina informacija da taj neko studira u Grenoblu.

#13 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 19 January 2011 - 11:44

Radio sam i ziveo u Francuskoj nekih 6-meseci u sklopu saradnje instituta u kome radim sa jednom francuskom firmom. Francuski ne govorim (osim ono par reci koje sam naucio za to vreme) i engleski mi je bio sasvim dovoljan da se ne "osecam kao gluvonem".

Podrazumeva se da se engleski govori u akademskom okruzenju, ali u svakodnevnom zivotu (apoteka, prevoz itd.) ne bih bas rekao. Plus sto je rec o Grenoblu, a ne o Parizu.

#14 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 19 January 2011 - 12:03

+1, + se predavanja (francuskim studentima) na izvesnim visokim skolama redovno izvode i na engleskom, te ni tu nisam imao probleme.

Ovako je postavljen prilicno nemust post cija jedina informacija da taj neko studira u Grenoblu.

Bojim se da ces ti to nosckvichu jos desetak puta morati da objasnjavas, pa ako mozes malo da preformulises... :rolleyes:

#15 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 19 January 2011 - 14:26

Podrazumeva se da se engleski govori u akademskom okruzenju, ali u svakodnevnom zivotu (apoteka, prevoz itd.) ne bih bas rekao. Plus sto je rec o Grenoblu, a ne o Parizu.

Pa jel ti mislis da ja nisam koristio prevoz, kupovao nesto u apoteci ili drugde, isao kod frizera itd. tih 6 meseci?