Jump to content


Photo
- - - - -

Da li Elektroprivreda Srbije zna svoje kapacitete?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 bjdarko

bjdarko
  • Members
  • 28 posts

Posted 09 January 2011 - 22:30

Čitajući nešto o struji i proizvodnim kapacitetima na sajtu EPS-a zapazio sam jedno neslaganje u instalisanoj snazi za proizvodnju električne energije u hidroelektranama! U čemu je problem? Pogledajte:

Na stranici Osnovni podaci vidi se:
"Instalisana snaga kapaciteta za proizvodnju električne energije kojom raspolaže EPS iznosi ukupno 8.359 MW, i to:

- * u termoelektranama na lignit 5.171 MW
- u termoelektranama-toplanama na gas i tečna goriva 353 MW
- u hidroelektranama
2.835 MW ".

Na drugoj stranici Hidroelektrane stoji druga cifra:
"Ukupna snaga devet hidroelektrana sa pedeset hidroagregata je 2.831 MW, što čini skoro 34 odsto ukupnog elektroenergetskog potencijala EPS-a."

Pozz!

#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 January 2011 - 22:43

Čitajući nešto o struji i proizvodnim kapacitetima na sajtu EPS-a zapazio sam jedno neslaganje u instalisanoj snazi za proizvodnju električne energije u hidroelektranama! U čemu je problem? Pogledajte:

Na stranici Osnovni podaci vidi se:
"Instalisana snaga kapaciteta za proizvodnju električne energije kojom raspolaže EPS iznosi ukupno 8.359 MW, i to:

- * u termoelektranama na lignit 5.171 MW
- u termoelektranama-toplanama na gas i tečna goriva 353 MW
- u hidroelektranama
2.835 MW ".

Na drugoj stranici Hidroelektrane stoji druga cifra:
"Ukupna snaga devet hidroelektrana sa pedeset hidroagregata je 2.831 MW, što čini skoro 34 odsto ukupnog elektroenergetskog potencijala EPS-a."

Pozz!


Ne vidim u cemu je problem? U ta 4 MW razlike (~0.14% ukupne instalisane snage hidroelektrana)? Mozes lako da proveris podatke. Imas spisak hidroelektrana, za svaku imas podatak o pojedinacnoj snazi agregata, pa kalkulator u ruke i sabiraj. Instalisana snaga je i inace kataloski podatak, koji je bio validan u trenutku kada je elektrana sagradjena. Elektrane imaju druge parametre koji odredjuju njihovu maksimalnu (a i minimalnu) proizvodnju (regulacioni maksimum, ekonomski maksimum itd). Ti tehnoloski podaci se menjaju tokom vremena, zbog starenja i habanja, izmena na agregatu, itd.

#3 bjdarko

bjdarko
  • Members
  • 28 posts

Posted 09 January 2011 - 22:54

Prvo, jedno je snaga a drugo je energija.

Drugo, 4MW nije malo ako se ima godišnja proizvodnja i količina novčane mase koja se time zarađuje.

Treće, ne sme na zvaničnom sajtu da stoje neusaglašeni podaci, bar ne bez obrazloženja. Nije korisnik-čitalac podataka taj koji treba da nagađa u čemu je problem.

Četvrto, da se ne radi o malom iznosu energije govori činjenica da je država ograničila solarne izvore za godinu dana svega na 5MW!!!

#4 Як-3

Як-3
  • Members
  • 504 posts

Posted 09 January 2011 - 23:59

Prvo, jedno je snaga a drugo je energija.

Drugo, 4MW nije malo ako se ima godišnja proizvodnja i količina novčane mase koja se time zarađuje.

Treće, ne sme na zvaničnom sajtu da stoje neusaglašeni podaci, bar ne bez obrazloženja. Nije korisnik-čitalac podataka taj koji treba da nagađa u čemu je problem.

Četvrto, da se ne radi o malom iznosu energije govori činjenica da je država ograničila solarne izvore za godinu dana svega na 5MW!!!


Pazi, ako hoces da gledas precizno, ne mora da znaci da je bilo koji od dva podatka tacan u datom trenutku, imas agregat koji je mozda izasao iz revitalizacije i ima povecanu instalisanu snagu, ili agregat koji nije u funkciji, i oni to nisu promenili na sajtu i bila bi budalastina kada bi to stalno radili.

Tako da sa neke tehnicko inzenjerske strane, ne vidim u cemu je problem, siguran sam da oni u EPSu jako dobro znaju stanje svih raspolozivih agregata, jer to sto se ti pitas, opet kazem sa tehnicke strane, je porilicno banalna stvar ako si iole ozbiljan energeticar, i razumes kako sta funkcionise.

Sa strane tebe kao korisnika-citaoca sajta, u pravu si u potpunosti, iako su to okvirni podaci, jako je neozbiljno sa strane onoga ko uredjuje sajt da postavi dva razlicita podatka, i tu se slazem sa tobom.
Ali onda, mozes pokrenuti jos hiljadu slicnih tema, koje mnogo vise pogadjaju prosecnog gradjanina od toga sto na sajtu MUPa stoje oprecni podaci o izdavanju licnih dokumenata, do jos gomile administrativnih stvari sa kojima se susrecemo u svakodnevnom zivotu. Zar ne?

Sto se tice ogranicenja kapaciteta dozvoljene instalisane snage elektrana na obnovljive izvore, ne vidim kakve veze ima sa ovom pricom, postoje tehno-ekonomski razlozi za to, tako da opet ne vidim kako si i to povezao u ovu pricu.

.

Edited by Як-3, 10 January 2011 - 00:02.


#5 bjdarko

bjdarko
  • Members
  • 28 posts

Posted 10 January 2011 - 00:18

OK!

Ali ovde se radi ne o trenutnim havarijama, popravkam, modifikacijama,... Pa to nije program pa svaki mesec daj da ga upgrade-ujemo! To su podaci kako su projektovani sistemi za proizvodnju sa svojim vršnim snagama i to je jasno i jako precizno.

Ako se nešto menja ono se menja obavezno i na sajtu. Ako se nešto popravlja iam da se stavi obaveštenje. Ali ta snaga se ne manja! Da li znate da ova cifra od 4MW može na godišnjem nivou da napravi nekoliko miliona evra?! Zavisi samo na koji sistem se odnosi, npr. na Đerdap.

A kada krene poskupljenje i kada se pokrene priča da struja napusti socijalnu kategoriju i pređe u profitabilnu ekonomsku ima svaki megavat da sabiramo! Trenutna cena je između 4.5-5euro/kWh a treba za tri godine da dođe do 10.0-10.3euro/kWh. Ovo imate u novinama iz prethodne godine. Za koliko je to poskupljenje? Za 60% ili treba još neka cifra ispred? Tako da se pitam da li sve rade kako treba.

I još nešto, kao potpisnici Atinskog memoranduma o stvaranju regionalnog energetskog tržišta (mada ima tu sada i veće zajednice) nisu baš dozvoljene greške, a kamo li nešta drugo!

Ostali sektori vlade me ne interesuj!

Pozz!

#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 January 2011 - 08:19

Prvo, jedno je snaga a drugo je energija.

Drugo, 4MW nije malo ako se ima godišnja proizvodnja i količina novčane mase koja se time zarađuje.

Treće, ne sme na zvaničnom sajtu da stoje neusaglašeni podaci, bar ne bez obrazloženja. Nije korisnik-čitalac podataka taj koji treba da nagađa u čemu je problem.

Četvrto, da se ne radi o malom iznosu energije govori činjenica da je država ograničila solarne izvore za godinu dana svega na 5MW!!!


Posto se 15 godina bavim elektroenergetikom, verujem da znam razliku izmedju snage i energije. Mozda je neozbiljno sto na jednom sajtu stoje dva razlicita podatka, ali je potpuno nebitno sto se tice stvarne proizvodnje. Koja uostalom nije odredjena (samo) tim podatkom, vec i mnogim drugim faktorima.
Inace novac ne zaradjuju ti MW, vec proizvedeni MWh - upravo zato je ta razlika nebitna. Sem toga proizvodnja ce biti tolika kolika ce biti bez obzira na to sta pise na sajtu, ili na plocici proizvodjaca na agregatu.

I taj podatak nema ama bas nikavog uticaja na solarne izvore, ili vetrogeneratore ili bilo sta drugo.

Prosecan posetilaca sajta ne dolazi da vidi podatke precizno u 1MW, vec da vidi okvirne podatke. Da li ti znaci nesto podatak da se SCADA prikazima dispecera proizvodnja aktivne snage elektrana zaokruzuje na najblizi MW? Kao i tokovi snaga na dalekovodima u prenosnoj mrezi.

[edit] Svestan si naravno da elektrane ne rade uvek na maksimumu? Posebno hidroelektrane koje se koriste za regulaciju frekvencije i snage razmene, pa npr. Djerdap (osim kada preliva zbog viska vode pa mora da radi na maksimumu) zna u toku 15 minuta da menja snagu i +-20MW po agregatu?

Edited by tomas.hokenberi, 10 January 2011 - 08:21.


#7 Як-3

Як-3
  • Members
  • 504 posts

Posted 10 January 2011 - 12:04

@bjdarko

Ponavljam, slazem se da je glupo sto stoje dva razlicita podatka na sajtu, ali opet kazem sa tehnicke strane taj dati podatak je apsolutno informativne prirode, i razlika od par MW gore dole ti ne daje neku veliku informaciju. Osecaj o proizvodnji EPSa mnogo bolje oslikava ostvareni elektroenergetski bilans.

Jasno ti je da elektrane nece raditi svakog casa cele godine na svom maksimumu, da na prozivodnju utice mnogo faktora stabilnost sistema, zahtevi potrosnje, vremenski uslovi itd., i da svi oni uticu na pravljenje "voznog reda" elektrana, gde se trazi tehno-ekonomski optimum pri planiranju proizvodnje. Znaci, kolika je trenutna prozivodnja aktivne snage je itekako promenjiv podatak, koji svakako nije realno postavljati, a ni potrebno za krajnjeg posetioca sajta EPSa da zna.

Tako da daleko od toga da se moze reci, imam X MW instalisane snage u elektranama, ako one proizvode 8760h godisnje, dobio sam toliku energiju, cena te energije je tolika i tolika. Samo tehnicko shvatanje funkcionisanja sistema, pri svim ogranicenjima koje sam banalizovao i uprosceno naveo je jako kompleksno, a jos kad se u to sve ubaci i ekonomski aspekt cene proizvedene i "prodate el.energije", pod " " jer sada tek o ovome moze opsirno i nasiroko da se prica, posebno na primerima zemalja koje imaju vise energetskih kompanija, regionalna trzista, potrosaca koji biraju od kojih usluznih firmi ce da dobavljaju el.energiju, prica je za jednu lepu, ali ozbiljnu i opsirnu diskusiju.

#8 bjdarko

bjdarko
  • Members
  • 28 posts

Posted 10 January 2011 - 13:10

Ovako, nemojmo da prenagljujemo. Postoje standardi kako se beleže kapaciteti jednog postrojenja i na osnovukoga se raspisuje dozvola za rad, pored ostalog. Kako se bavim ekvilanetnom novčanom masom struje i nisam laik, nije profesionalno da odmah pokušavate da negirate nečije mišljenje.

Pošto sam morao da pišem o kapacitetima elektroprivrede, kako nisam mogao da se pouzdamu u podatke na sajtu, morao sam da se konsultujem sa sajtom svetske banke (mada podataka ima i na evropskim i svetskim sajtovima o energetici). Ako se malo bolje sagleda greška na sajtu, dolazi se do zaključka da nije prilikom kucanja, jer se prethodna cifra, kumulativna, takođe nije u saglasnosti sa trećom stranicom koju nisam navodio u postu. Kako idu ogromna ulaganja u energetski sistem Srbije, tj. celog Balkana, zar treba da ovakve nesigurnosti da ostavljamo?

A zašto sam naveo solarnu energiju? Ako je preko 5MW instalirane snage solarnih panela previše za budžet Srbije, to vam je pokazatelj da ni tih 4MW nije za bacanje. Kada se krene u razmatranje o ulaganju u 4MW bilo kog tipa proizvodnje, videće se da su u pitanju milionski iznosi u evrima.

Zato, da u buduće izbegnemo ovakve nesuglasnosti, bolje je apelovati administratorima sajta EPS-a ili da isprave ili da dopune objašnjenjem.

Pozz!

#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 January 2011 - 13:56

Ovako, nemojmo da prenagljujemo. Postoje standardi kako se beleže kapaciteti jednog postrojenja i na osnovukoga se raspisuje dozvola za rad, pored ostalog. Kako se bavim ekvilanetnom novčanom masom struje i nisam laik, nije profesionalno da odmah pokušavate da negirate nečije mišljenje.

Pošto sam morao da pišem o kapacitetima elektroprivrede, kako nisam mogao da se pouzdamu u podatke na sajtu, morao sam da se konsultujem sa sajtom svetske banke (mada podataka ima i na evropskim i svetskim sajtovima o energetici). Ako se malo bolje sagleda greška na sajtu, dolazi se do zaključka da nije prilikom kucanja, jer se prethodna cifra, kumulativna, takođe nije u saglasnosti sa trećom stranicom koju nisam navodio u postu. Kako idu ogromna ulaganja u energetski sistem Srbije, tj. celog Balkana, zar treba da ovakve nesigurnosti da ostavljamo?

A zašto sam naveo solarnu energiju? Ako je preko 5MW instalirane snage solarnih panela previše za budžet Srbije, to vam je pokazatelj da ni tih 4MW nije za bacanje. Kada se krene u razmatranje o ulaganju u 4MW bilo kog tipa proizvodnje, videće se da su u pitanju milionski iznosi u evrima.

Zato, da u buduće izbegnemo ovakve nesuglasnosti, bolje je apelovati administratorima sajta EPS-a ili da isprave ili da dopune objašnjenjem.

Pozz!


Moras prvo jednu stvar da shvatis. Podatak na web-sajtu nije zvanican dokument. Drugo sasvim je profesionalno da se negira necije misljenje ako taj neko nije u pravu i to debelo.

#10 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 January 2011 - 14:49

Izvinite, ali u pitanju je institucija!!!

Idite na neki sajt, na primer DOE pa dovedite u pitanje njihovu autentičnost! Imaju više podataka o Srbiji nego mi sami!

Ili pročitajte blog gos. Varagića o trendovima u novinarstvu. Istinitost i pouzdanost postaju podrazumevani!

Prijatno!


EPS nije DOE, a ni za DOE nije sigurno da su svi podaci tacni (imao sam prilike da vidim male nesaglasnosti i kod npr. EDF-a pa sta?). Zvanicni podaci postoje u godisnjem izvestaju EPS-a koji se moze skinuti na istom sajtu i to je jedini zvanicni podatak na tom sajtu, Trendovi u novinarstvu (vargaicev blog je potpuno irelevantan za ovu temu) nemaju nikakve veze sa proizvodnjom elektricne energije. Nece se proizvesti ni manje ni vise energije u zavisnosti od podataka na sajtu. Niti taj podatak ima ikakvog uticaja na dozvoljenu instaliranu "solarnu" snagu. Limiti te vrste nisu odredjeni apsolutnim iznosima instalisane snage hidorelektrana ili termoelektrana, niti agencija za energegetiku koja je nadlezna za donosenje odgovarajucih pravila i propisa donosi svoje odluke na bazi podataka na sajtu EPS-a. Apsolutno mi je nejasna poenta cele kuknjave oko nesaglasnosti od 4MW (koja je mogla nastati tako sto su negde npr. korisceni podaci pre revitalizacije nekih agregata, a na drugom podaci posle revitalizacije) . Zar mislite da bi limit za solarne bio npr. 9MW ako bi se posmatrao manji podatak za HE? Zar nije mnogo vece odstupanje to sto se u proizvodne kapacitete EPS-a uracunavaju i kapaciteti na Kosovu nad kojim EPS nema nikakve kontrole (a radi se o vise od 1 GW!), cak nema ni precizne podatke o aktuelnoj proceni instalisane snage.

Edited by tomas.hokenberi, 10 January 2011 - 14:51.


#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 January 2011 - 15:20

Prvo, sumnjičavost u svake podatke pa čak i u one koji ih daju najpreciznije? Pa kuda onda idemo?

Drugo, pisanje na web-u ima jedan trend. Svi koji bar malo nešto pišu na bilo koju temu prate ga. To što mi kasnimo naš je problem? Da li ga Amerikanci ne prate, a oni ga stvaraju?

Treće, sve mora da bude precizno i jasno, a godišnji izveštaj je prenatrpan podacima, i potrebno je ponekada dosta vremena doći do traženog.

Četvrto, ovo su opšti podaci, tako da moraju biti tačni i lako dostupni, ne moraju se čitati izveštaji.

Peto, bolje je upozoriti ih nego da terati svoju!

Pozz!

Aman bre - kakve veze ima ovo sa solarnim panelima koje si pomenuo nekom od prvih par postova? Da nije ozbiljno da postavljaju nesaglasne ili zastarele podatke, nije. Ali kakvog to uticaja ima na rad elektroprivrede i proizvodnju? Nikakvog. Godisnji izvestaj je namenjen onima koji te podatke umeju da procitaju i protumace, a laicima je prilicno nebitno i da li je 2xx5 ili 2xx1 MW na sajtu ispravno. Preciznost (cak i u smislu detaljnosti) nije nikakav garant tacnosti. DOE npr. ne "prati" podatke o drugim elektroprivredama nekim tehnickim sredstvima, vec samo objavljuje one podatke koje te elektroprivrede same javno obljavjuju, npr. na bazi izvestaja koje evropske elektroprivrede podnose ENTOSOE-u (bivsi UCTE). Koliko su tacni podaci koje su elektroprivrede same objavile toliko su tacni i podaci DOE.

P.S. bjdarko "Nisam laik" = sta?

#12 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 12 January 2011 - 16:38

Cisto sumnjam da oni znaju bilo sta! Narocito da ucine svoje poslovanje efikasnije i racionalnije! Osim sto znaju da posalju visoke racune! Jeftina struja a nase plate su visoke! Sram nas bilo, nas obicne gradjane! Koji nismo u strankama aktivni. Iz koje stranke je dir? :rotflmao: Tu sigurno u EPS-u ima nezavisne kontrole i inspekcije! :rotflmao:

#13 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 January 2011 - 18:22

Cisto sumnjam da oni znaju bilo sta! Narocito da ucine svoje poslovanje efikasnije i racionalnije! Osim sto znaju da posalju visoke racune! Jeftina struja a nase plate su visoke! Sram nas bilo, nas obicne gradjane! Koji nismo u strankama aktivni. Iz koje stranke je dir? :rotflmao: Tu sigurno u EPS-u ima nezavisne kontrole i inspekcije! :rotflmao:

Sto "volim" ovakve pausalne ocene, donesene bez ikakvog razumevanja problema i poznavanja stvarne situacije. EPS je zaista neefikasno preduzece sa viskom zaposlenih, primorano od strane drzave da ulaze novac npr. u kupovinu akcija preduzeca nad kojima drzava zeli da zadrzi kontrolu, onemoguceni u naplati dugova od velikih duznika (ili ih "naplacuju" u bezvrednim akcijama duznika), itd.

Medjutim proizvodna cena elektricne energije nije odredjena nasim platama - ona kosta koliko kosta. Svaki energetski transformator, rastavljac ili prekidac EPS placa po istim cenama kao i EDF ili bilo koja energetska kompanija u svetu. Svaki litar mazuta koji sluzi za potpalu goriva termoelektrana se placa (privatizovanom) NIS-u po najvecim cenama u regionu, svaki komad opreme koji se zameni u Srbiji kosta isto koliko u Nemackoj, a ponekad i vise.

#14 acinic

acinic
  • Members
  • 320 posts

Posted 13 January 2011 - 15:00

Pa naravno da je pausalna ocena! Posto preciznije informacije nemamo. Mi obicni gradjani! Garantujem da bi im nasao pregrst propusta ovako nestrucan. Koji bi se ispravili bez ijednog potrosenog dinara. Odnosno zelim da kazem da je javasluk ogroman. I nerad. A sve to dolazi odozgo. Kad imas nestrucnog i lenjog foteljasa to se prenosi i na radnike. A svi znamo kako se dolazi u fotelju. Posted Image Sve strucnjak do strucnjaka. Posted Image Ne zelim da ulazim u detalje posto nisam toliko strucan. Sustinu problema bih ja da vidimo. Medjutim cim stvari ne idu kako treba. Treba protresti sve od vrha do dna! Trule delove amputirati.Smene i ostavke i otkazi! Ko zna koliko ima tatinih i maminih sinova koji nista ne rade. Posted Image Samo dodju da im prodju 8 sati. I na kraju meseca podignu platu! Nazalost ne moze to kod nas zbog korupcije. Ja tebi cuvam ledja, ti meni Posted Image Mi nismo ni za Tunguziju Posted Image A ne za EU Posted Image

Edited by acinic, 13 January 2011 - 15:02.


#15 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 13 January 2011 - 15:14

Pa naravno da je pausalna ocena! Posto preciznije informacije nemamo. Mi obicni gradjani! Garantujem da bi im nasao pregrst propusta ovako nestrucan. Koji bi se ispravili bez ijednog potrosenog dinara. Odnosno zelim da kazem da je javasluk ogroman. I nerad. A sve to dolazi odozgo. Kad imas nestrucnog i lenjog foteljasa to se prenosi i na radnike. A svi znamo kako se dolazi u fotelju. Posted Image Sve strucnjak do strucnjaka. Posted Image Ne zelim da ulazim u detalje posto nisam toliko strucan. Sustinu problema bih ja da vidimo. Medjutim cim stvari ne idu kako treba. Treba protresti sve od vrha do dna! Trule delove amputirati.Smene i ostavke i otkazi! Ko zna koliko ima tatinih i maminih sinova koji nista ne rade. Posted Image Samo dodju da im prodju 8 sati. I na kraju meseca podignu platu! Nazalost ne moze to kod nas zbog korupcije. Ja tebi cuvam ledja, ti meni Posted Image Mi nismo ni za Tunguziju Posted Image A ne za EU Posted Image


Jedino smisleno ovde sto si napisao je da nisi strucan. Na osnovu cega procenjujes strucnost (kakva god da je ) ljudi EPS-u (ne govorim ovde o direktorskom kadru)? Sta znas uopste proizvodnji, prenosu i distribuciji elektricne energije?

Ako nisi strucan "za detalje" nemoj davati ni pausalne ocene o stvarima koje ne razumes.