Jump to content


Photo
- - - - -

Udžbenik iz srpskog jezika za drugi razred i tekstovi u njemu...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 majdanpektomm

majdanpektomm
  • Members
  • 11 posts

Posted 13 December 2010 - 23:57

Skoro mi je ćerka prepričala jednu priču iz svoje čitanke (DEVOJČICA SA ŠIBICAMA). Neprijatno sam se iznenadio samim krajem priče jer je bio tužan i u njenom oku je tada zasijala suza! Pokušao sam da joj objasnim kako je to samo priča ali nisam bio dovoljno ubedljiv jer takve stvari mogu da se dogode u životu. Nekoliko dana kasnije, prepričala mi je drugu priču u kojoj tri brata sahranjuju u istu grobnicu(!?) jer su bili veoma vezani jedan za drugog i kada je jedan preminuo, i ostala dvojca su od tuge za bratom odmah umrla! Sve to ne bi bilo čudno da se te priče ne nalaze u čitanci za drugi razred osnovne škole izdavačke kuće "NOVA ŠKOLA"! Pa zar pored toliko naših veselih i lepih priča oni u udžbenike za drugi razred osnovne škole stavljaju ovakve priče? Pitam se da li je gospodin ministar upoznat sa time šta decu uče u tom uzrastu? Pomognite mi da odgovorim na pitanje da li u ovom slučaju ja grešim ili deca stvarno treba da uče takve stvari? Svaka čast braći Grim ali mislim da su Čika Jova Zmaj, Ršum, Dragan Lukić, Duško Radović i ostali naši pisci za decu mnogo prikladniji za decu tog uzrasta! U prilog Vam dostavljam i pomenute priče iz čitanke za drugi razred osnovne škole izadvačke kuće "NOVA ŠKOLA"! Paradoks je da na naslovnoj strani čitanke stoji naslov "SREĆNI DANI"!

Attached Files



#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 14 December 2010 - 15:09

Skoro mi je ćerka prepričala jednu priču iz svoje čitanke (DEVOJČICA SA ŠIBICAMA). Neprijatno sam se iznenadio samim krajem priče jer je bio tužan i u njenom oku je tada zasijala suza! Pokušao sam da joj objasnim kako je to samo priča ali nisam bio dovoljno ubedljiv jer takve stvari mogu da se dogode u životu. Nekoliko dana kasnije, prepričala mi je drugu priču u kojoj tri brata sahranjuju u istu grobnicu(!?) jer su bili veoma vezani jedan za drugog i kada je jedan preminuo, i ostala dvojca su od tuge za bratom odmah umrla! Sve to ne bi bilo čudno da se te priče ne nalaze u čitanci za drugi razred osnovne škole izdavačke kuće "NOVA ŠKOLA"! Pa zar pored toliko naših veselih i lepih priča oni u udžbenike za drugi razred osnovne škole stavljaju ovakve priče? Pitam se da li je gospodin ministar upoznat sa time šta decu uče u tom uzrastu? Pomognite mi da odgovorim na pitanje da li u ovom slučaju ja grešim ili deca stvarno treba da uče takve stvari? Svaka čast braći Grim ali mislim da su Čika Jova Zmaj, Ršum, Dragan Lukić, Duško Radović i ostali naši pisci za decu mnogo prikladniji za decu tog uzrasta! U prilog Vam dostavljam i pomenute priče iz čitanke za drugi razred osnovne škole izadvačke kuće "NOVA ŠKOLA"! Paradoks je da na naslovnoj strani čitanke stoji naslov "SREĆNI DANI"!

Ne vidim u cemu je problem? Od malo plakanja i tuge se nece razboleti. Mnogo vecu stetu razvoju deteta ce naciniti zatvaranje deteta u "zastitni mehur" u kome je sve lepo, veselo, sjajno i nema prica sa tuznim krajem. Nadam se da ne izolujete dete od stvarnosti na taj nacin - mnogo ce te naskoditi njegovom razvoju.

Edited by tomas.hokenberi, 14 December 2010 - 15:11.


#3 majdanpektomm

majdanpektomm
  • Members
  • 11 posts

Posted 14 December 2010 - 17:53

Uz dužno poštovanje, ali mi ne živimo u Norveškoj ili Švedskoj pa da joj mogu kupiti šta poželi, već u Srbiji i moje dete zna i za ružniju stranu života-nebrojeno puta kada je nešto želela da joj kupim, moj odgovor je bio:" Nemamo para za to. Mnogo je skupo!".... A tek od uticaja medija, ne možeš ih sačuvati ma koliko se trudili, a naši mediji su puni nasilničkih tema i nepoštenja! Zato sam mišljenja da bar u udžbenicima za taj uzrast nisu morali staviti tako sumorne tekstove!

#4 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 December 2010 - 18:15

Ne vidim u cemu je problem? Od malo plakanja i tuge se nece razboleti. Mnogo vecu stetu razvoju deteta ce naciniti zatvaranje deteta u "zastitni mehur" u kome je sve lepo, veselo, sjajno i nema prica sa tuznim krajem. Nadam se da ne izolujete dete od stvarnosti na taj nacin - mnogo ce te naskoditi njegovom razvoju.


Ne vidim baš kako će koristiti priča o sahranjivanju u jadnom grobu i smrzavanju devojčice razvoju deteta od sedam-osam godina. Imaće dovoljno vremena za supčavanje sa svakakvim nedaćama, ne moraju mu se sve servirati već na početku školovanja i života van porodice i najbližih.

#5 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 14 December 2010 - 19:52

Ne vidim baš kako će koristiti priča o sahranjivanju u jadnom grobu i smrzavanju devojčice razvoju deteta od sedam-osam godina. Imaće dovoljno vremena za supčavanje sa svakakvim nedaćama, ne moraju mu se sve servirati već na početku školovanja i života van porodice i najbližih.

Nisam shvatio da je dete u internatu. Dete je drugi razred, a bilo je valjda i u vrticu/predskolskom, tako da je se valjda dosad naviklo na taj "zivot van porodice i najblizih"

#6 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 December 2010 - 20:00

Nisam shvatio da je dete u internatu. Dete je drugi razred, a bilo je valjda i u vrticu/predskolskom, tako da je se valjda dosad naviklo na taj "zivot van porodice i najblizih"


Loše sam formulisao, mislim na školu, na kontakte i informacije koje stiče u školi dok nije neposredno sa roditeljima, bar taj deo vremena. Za mnogu decu, škola je prvo odvajanje od roditelja na tih nekoliko sati. Suština je da priče o smrti i sahranama možda neće naneti neposrednu štetu, ali korist neće sigurno.
Ne verujem da nema primerenijih pričica za uzrast o kojem pričamo.

#7 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 14 December 2010 - 20:07

Loše sam formulisao, mislim na školu, na kontakte i informacije koje stiče u školi dok nije neposredno sa roditeljima, bar taj deo vremena. Za mnogu decu, škola je prvo odvajanje od roditelja na tih nekoliko sati. Suština je da priče o smrti i sahranama možda neće naneti neposrednu štetu, ali korist neće sigurno.
Ne verujem da nema primerenijih pričica za uzrast o kojem pričamo.

Ako se za vise od godinu dana nije naviklo na to odvajanje onda ima veci problem nego sto su price sa tuznim krajem.

#8 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 14 December 2010 - 20:14

Pa bar uce latinicu, sto se nerviras -:lol+:)

Moj mladji sin je treci razred, imaju engleski a jos nisu radili latinicu. Pa ti sad kontaj :)

#9 majdanpektomm

majdanpektomm
  • Members
  • 11 posts

Posted 14 December 2010 - 21:46

Ako se za vise od godinu dana nije naviklo na to odvajanje onda ima veci problem nego sto su price sa tuznim krajem.

Na sreću, dete je od svoje prve godine života išlo najpre u jaslice, pa vrtić, predškolsku nastavu i sada je drugi razred osnovne škole tako da je puno toga naučilo- i dobro i loše, tako da ne bih dalje komentarisao tvoje izlaganje o odvajanju od porodice. Mislim da ta tvoja konstatacija nema veze sa onim o čemu pričamo a to je DA LI SU OVE PRIČE PRIKLADNE ZA DECU TOG UZRASTA?

#10 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 14 December 2010 - 23:18

Na sreću, dete je od svoje prve godine života išlo najpre u jaslice, pa vrtić, predškolsku nastavu i sada je drugi razred osnovne škole tako da je puno toga naučilo- i dobro i loše, tako da ne bih dalje komentarisao tvoje izlaganje o odvajanju od porodice. Mislim da ta tvoja konstatacija nema veze sa onim o čemu pričamo a to je DA LI SU OVE PRIČE PRIKLADNE ZA DECU TOG UZRASTA?

Konstatacija je odgovor na komentar da je dete u tom uzrastu "prvi put odvojeno od roditelja itd", a sve u kontekstu teme da li su ove price prikladne za decu tog uzrasta. A moj odgovor mogu samo da ponovim - da te price jesu prikladne za decu tog uzrasta. Mislim da vi imate veci problem sa tim pricama nego vase dete.

#11 majdanpektomm

majdanpektomm
  • Members
  • 11 posts

Posted 16 December 2010 - 17:21

... Mislim da vi imate veci problem sa tim pricama nego vase dete.
[/quote]
A ja mislim da od svih nas TI imaš veliki problem. Ili nemaš dece ili nemaš osećaj roditeljske brige?!

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 December 2010 - 19:17

... Mislim da vi imate veci problem sa tim pricama nego vase dete.

A ja mislim da od svih nas TI imaš veliki problem. Ili nemaš dece ili nemaš osećaj roditeljske brige?!

Preterana roditeljska briga, i potreba da se dete zatvori u "zastitni balon", obicno vise steti nego koristi detetu.

Kojih "svih vas"? Na ovoj temi se javilo samo 4-5 od vise stotina aktivnih forumasa. Prilicno ignorisanje vaseg topica govori vise o tome koliko je vasa briga nepotrebna od bilo cega drugog.

Edited by tomas.hokenberi, 16 December 2010 - 19:17.


#13 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 17 December 2010 - 00:58

A ja mislim da od svih nas TI imaš veliki problem. Ili nemaš dece ili nemaš osećaj roditeljske brige?!


A ja mislim da najpre zahvaljujući Tomasu ovaj topic nije završio na deponiji, premda i dalje postoji ta mogućnost.


#14 kikica

kikica
  • Members
  • 16 posts

Posted 26 January 2011 - 21:33

Devojčica sa šibicama je priča koja je napisana da bude dirljiva. Dete se rastužilo - priča je dosegla svoj cilj, emotivni rezultat kod čitaoca. Priča je napisana za tu dob deteta i u kasnijoj dobi ne bi postigla opisani rezultat. Tako da mi se čini da je sastavljač čitanke pogodio pravi izbor. Dakako da nema govora o nekakvim psihološkim negativnim utecajima na dete. Radi se o preosetljivosti roditelja. Trebali bi da budu srećni što im je dete emotivno zdravo; bilo bi zabrinjavajuće kada dete ne bi reagovalo na tužnu priču.

Edited by kikica, 26 January 2011 - 21:37.


#15 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 28 January 2011 - 16:20

Pokušao sam da joj objasnim kako je to samo priča ali nisam bio dovoljno ubedljiv jer takve stvari mogu da se dogode u životu.

U jednoj recenici sam si odgovorio na postavljeno pitanje. Dakle, cemu sluzi tvrdnja da je nesto "samo prica" kad dobro znas da "takve stvari mogu da se dogode u zivotu"? Devocica sa sibicama pricamo uopste nije bajka, nego realnost i dobro je iskoristiti je za neku korisnu shvrhu. Ja bih objasnila detetu kako jeste potpuno moguce da se neko smrzne na niskim temperaturama i da se zato oblacimo toplo kada je napolju jako hladno, stavljamo kape i salove itd. I da postoje deca i dan danas sirom sveta koja nemaju za toplu odecu i obucu. Da li je rano da dete uzrasta drugi razred to zna? Mislim da nije. Moje dete od 5 godina zna i njeno pitanje je bilo kako ona moze da im pomogne. Pa smo pronasli nacin primeren njenom uzrastu.

Sto se druge price tice naucno je dokazano da je moguce umreti od prevelike tuge. Opet pitam kada mislis da je vreme da dete sazna za neke zivotne cinjenice koje na kraju krajeva uopste nisu optional? (ocu reci nemoguce je priziveti zivot bez susreta sa smrcu, bolescu itd). Da uzmemo da je voljeni kucni ljubimac umro od starosti. Nemas kud, moras detetu nesto da objasnis.

Za razliku od toga potegla bih "to je samo bajka" argumenat kod "Pepeljuga". Mi smo citale pricu u originalu sa sve scenom secenja palca ne bi li se stoplao uguralo u staklenu cipelicu, a toliko ambicioznu i statusa zednu majku tesko da cemo u realnom svetu da nadjemo.