Jump to content


Photo
- - - - -

Kobasice - šta sve pojam obuhvata?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 08 December 2010 - 20:20

Kod Španaca - jako malo toga.

Kod Nemaca je pak skoro sve Wurst.

I nešto smo ovih dana pričali kako je na sprskom, ja rekla kobasice su samo ono što se roštilja/peče, viršle != kobasice, salame, šunke, kulen, pršuta, itd isto nisu.
Međutim ljudi vele da je i salama kobasica :lol+:
A ako je to tačno - šta je onda salama?
Ili je to što je salama može da se zove i salama i kobasica?

#2 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 December 2010 - 20:49

Slutim da će ovo biti kao priča o bureku i pitama. Je li burek vrsta pite ili je pita vrsta bureka ili si pita i burek sinonimi.
Mislim da su viršle, salame, sudžuci i sve što je usitnjeno meso spakovano u prirodno ili veštačko crevo, kobasice.
Nekako se sećam mesarsko-kobasičarskih radnji, a pravile su sve te prerađevine. Nisam video salamarske ili viršlarske radnje, pa cenim da je kobasica najširi pojam.

Stručno, baš?

#3 sitna riba

sitna riba
  • Members
  • 100 posts

Posted 09 December 2010 - 15:59

Kod Španaca - jako malo toga.

sad si me skroz zbunila. jel' salchicha kobasica?
ja sam mislila da u kobaje spadaju butifarra, chistorra, chorrizo, fuet, itd., itd., al' to izgleda nije tacno? tj. mislila sam da su ukljuceni i embutidos, tj. svo preradjeno meso koje se uvija u crevca?
odma' da se ogradim: nije da sam se ubijala od razmisljanja, niti informisala na temu :lol+:.

#4 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 December 2010 - 14:52

salchicha jeste kobasica, ali ako kažeš Špancu da je chorizo/longaniza/nešto slično kobasica - prebiće te :lol+:

a sve jeste embutidos (ne znam da li bi to odgovaralo našim "suhomesnatim" proizvodima)


inače ovo što Div priča je kao Nemci, sve što je mleveno meso ubačeno u neko crevo je kobasica

ali npr kulen nije i ne može biti kobasica

i šta je salama?

#5 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 14 December 2010 - 15:32

Meni je interesantnije u Nemackoj i Svajcarskoj na deklaraciji videti koji procenat mesa sadrze njihove kobasice, recimo popularne bele wurst sa October fest-a, uglavnom ispod 50%, ne zelim da znam sta je drugih 50% :lol+:
A sto se naziva tice kapiram da varira od zemlje do zemlje, tako da naziv kobasica ne znaci isto kod nas, u nemackom govornom podrucju, Italiji, Spaniji ili Engleskoj :)

#6 wine.star

wine.star
  • Members
  • 8 posts

Posted 07 September 2011 - 13:32

Ja kad kazem kobasice odma pomislim na Rusmir. Ko nije probao do sada grdno se zaznuo...Kod Zemunske pijace...Fenomenalne!

#7 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 September 2011 - 15:23

...


Svako meso (pa i kombinacija povrca) seckano / mleveno, uz dodatak zacina - punjeno u neku opnu (prirodnu / vestacku) kuvano / dimljeno / suseno - su kobasicarski proizvodi od kojih mnogi imaju specificno ime ili su postali "trade mark".

...

#8 snooker

snooker
  • Members
  • 3,936 posts

Posted 14 October 2011 - 10:56

Ja kad kazem kobasice odma pomislim na Rusmir. Ko nije probao do sada grdno se zaznuo...Kod Zemunske pijace...Fenomenalne!


Oh apsolutno, u svakom smislu. Kobasice zaista izvanredne, dodatni plus celokupna atmosfera, trip i energija mesta. Četvrtkom poseban show. :+1:

Da dodam, za prave ljubitelje tu je i korak dalje - švargle i tako to ... ^_^

Edited by snooker, 14 October 2011 - 10:57.