Jump to content


Photo
- - - - -

Digitalne Informacije Besmrtne?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#31 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 16 November 2010 - 02:50

Mislim da si se malkice preračunao u ovih 100 dana. Poslednje veliko što sam skidao sa neta je datoteka od 8.5 GB. Skinuo sam je za dan sa ovom bednom vezom od 2 Mbps. Dakle meni bi možda i trebalo 100 dana da svučem terabyte, ali onome ko ima brži net, daleko manje.
Opet sa druge strane ne vidim neku potrebu da skidam terabajt podataka za jedan dan.

Za flash memorije se baš i ne slažem sa tobom, jer sam se dovoljno uverio u pouzdanost ove koju sam spomenuo. To je ta što je i u vodu padala. Ove druge dve koje imam takođe nikada nisu zakazale. No uopšte za flash memorije mislim da tek vreme treba da pokaže svoje. Mogu li trajati 100 godina?
Ako ih recimo uporedimo sa fizičkim memorijama (nemaju mehaniku u sebi). Ajmo po nekim statistikama. Koliko ti je puta crkla fizička memorija na kompjuteru? Meni nikad nijedna. Dok sam recimo hard diskova u poslednjih 10 godina promenio barem 4. Hoću reći 4 su crkla. I na sva 4 je otišla mehanika.

Mada i hard kad riknjava, riknjava polako, al' sigurno. Obično se u toku rada manifestuje sa onim plavim ekranom i porukom Fatal Error ako je Master. Ili recimo gubitkom Drive Letter ako ih imaš više na jednom PC. Upališ komp kad ono nema ti D, E ili koje već particije. Malo ga drmneš i čuje se kako unutra glava napravi ono Tik i gle čuda opet radi.
Siguran znak da je pod hitno potreban backup.
Ja ovo kažem iz svog iskustva, jer mi se desilo da mi hard crkne, ali nije mi se desilo da crkne baš tako da ne mogu da izvučem data sa njega.
Uvek postoji mogućnost da se podaci vrate. Pa ako mi je baš toliko važan podatak. Naći ću negde isti takav hard koji je dobar i sa njega skinuti ispravnu glavu i staviti na ovaj pokvaren.

Ako te baš zanima kako se menja glava na hardu, uopšte nije komplikovano :)
Na tom digitalnom smetlištu od You Tube, nađe se i nešto veoma korisno.

Youtube Video ->Original Video

E da. Ako treba da biram između 3 kartonske kutije od frižidera punih slika i jednog Harda, biram Hard :lol+:

#32 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 November 2010 - 03:54

Mislim da si se malkice preračunao u ovih 100 dana. Poslednje veliko što sam skidao sa neta je datoteka od 8.5 GB. Skinuo sam je za dan sa ovom bednom vezom od 2 Mbps. Dakle meni bi možda i trebalo 100 dana da svučem terabyte, ali onome ko ima brži net, daleko manje.
Opet sa druge strane ne vidim neku potrebu da skidam terabajt podataka za jedan dan.



Evo, sa 100Mbps, da uradim "cloud backup" 150GB slika na Mozy, trebalo mi je 18 dana. Meni je 100Mbps unutar Japana, napolje je sta god ima primajuca strana. Bas prosle nedelje (je zavrseno tih 18 dana). To je ~10GB dnevno.


Za flash memorije se baš i ne slažem sa tobom, jer sam se dovoljno uverio u pouzdanost ove koju sam spomenuo. To je ta što je i u vodu padala. Ove druge dve koje imam takođe nikada nisu zakazale. No uopšte za flash memorije mislim da tek vreme treba da pokaže svoje. Mogu li trajati 100 godina?
Ako ih recimo uporedimo sa fizičkim memorijama (nemaju mehaniku u sebi). Ajmo po nekim statistikama. Koliko ti je puta crkla fizička memorija na kompjuteru? Meni nikad nijedna. Dok sam recimo hard diskova u poslednjih 10 godina promenio barem 4. Hoću reći 4 su crkla. I na sva 4 je otišla mehanika.


Pratim ja pouzdanost i replacement rate svih tih komponenti po najvecim svetskim sajtovima. Evo, i ja imam neka iskustva sa Flash.

Vidi posto su:

4G FLASH 400GB DRVSi................USD 72,000 (sedamdesetdvehiljadedolara)
BLP Rep/Floor ................................USD 30,000
Maintenance....................................USD 5,500 per year

Dakle, moja su iskustva sa to Flash memorijom koja je 100,000US$ da se kupi plus godisnje odrzavanje. Ta, po toj ceni, riknjava kao luda da se isporucuje dupla fizicka memorija da bi od nje posle 3 godine ostalo (inicijalno prodatih) 400GB. Onda se cela zameni.
Tu memoriju masine vide kao diskove, ili DriveLetter: ili c_t_d.


Ni sa diskovima ne stojim lose: Jedan dobar disk (i vidi koliki je, samo 146GB i to je puno. Veci diskovi su za manje vazne stvari i za bekape):

15K146GB DRV......................USD 3,500
Osnovno odrzavanje:............... USD 1,100 per year
Premium (pokvareni disk ostaje u vlasnistvu, ne odnosi se sa sajta na rework): ....USD 2,300 per year

I takvi skupi diskovi crkavaju po stopi od 2.2% godisnje. Pa ako po firmama ima miljardu eksternih diskova, to je ~22 milona diskova godisnje.
nekih ~60,000 diskova po velikim firmama crkne svaki dan. Tih, skupih diskova. Tu Hitachi, Seagate i Maxtor prave pare, od tih diskova, ako se neko cudio gde nalaze interes u 50$ kucnim diskovima.

Sta ostaje za hobby electronics?

Edited by yoyogi, 16 November 2010 - 07:03.


#33 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 16 November 2010 - 13:04

Ok. Eto vidiš. I pored toliko postojećih medija ti si pravio i Cloud. I sad gde je tu logika da će se tvoji podaci nekada izgubiti? Ako uzmemo u obzir da kopije podataka poseduješ na Hard diskovima, CD-DVD, Cloud, ili još negde. Pa šansa da ih izgubiš je od prilike jednaka ovome. Gubljenje podataka zahteva Armagedon.

Ja sam ti već napisao da ću sa većine pokvarenih hard diskova 99% izvući podatke sa njih. Ako posedujem deo koji je potrebno zameniti. Zamena elektronike na Hardu koja od prilike riknjava nikad, traje ukupno minut. Zamena mehanike je samo malo složenija. Jer zahteva clean room i kod nekih hardova pomalo čudan šrafciger za skidanje glave. I to si mogao videti na videu koji sam okačio.
I u odnosu na laboratorije koje postoje za vraćanje podataka, ja sam najobičniji amater u tome.

Jesi nekada čuo za mašinu koja se zove Hard Drive Destroyer? Ili recimo Low level formatting software? Dovođenje Hard Drive u stanje kao onda kada je izašao iz fabrike, ili kao da na njemu nikada ništa nije bilo zapisano. I šta misliš zbog čega to postoji? Pa iz jednog prostog razloga a to je bojazan da je ono što je na hardu zapisano u stvari besmrtno i da neko može doći do data koje su tu bile zapisane.

Accidently formatted hard drive? Aha, formatted my ass. Spojiš taj hard kao Slave i uz maleni programčić, gle čuda skoro 100% podataka opet se pojavilo.

Ja potpuno razumem ljude koji dok ovo čitaju, možda se pitaju o kakvim ovaj glavama priča? I neko kome kad mu "crkne" hard, ne preostaje ništa drugo, nego samo da sedi i plače. E oni će se možda složiti sa tobom da je digtalna informacija smrtna. Ja NE. I nikada me nećeš ubediti u suprotno.

#34 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 November 2010 - 05:17

Jesi nekada čuo za mašinu koja se zove Hard Drive Destroyer? Ili recimo Low level formatting software? Dovođenje Hard Drive u stanje kao onda kada je izašao iz fabrike, ili kao da na njemu nikada ništa nije bilo zapisano. I šta misliš zbog čega to postoji? Pa iz jednog prostog razloga a to je bojazan da je ono što je na hardu zapisano u stvari besmrtno i da neko može doći do data koje su tu bile zapisane.


Pa da znas da sam i cuo. To vise nije masina (bila je kao shopping trolley sa serverom unutra, gurala se do mesta upotrebe), to je sada program koji tehnicar lansira sa svog laptopa. To mnoge firme rade, i moja, vec 20 godina. To je servis koji se naplacuje. Low level formatting koji zadovoljava DoD 5220-22.M standard.To se koristi kada se masina izbacuje iz proizvodnje, vraca iznajmljena ili prodaje kao polovna. Od pre 3 godine postoji taj servis i za pojedinacni disk.Posle toga disk je upotrebljiv.

Druge firme to rade ne formatirajuci nego izlazuci disk jakom magnetu posle cega je neupotrebljiv.

To nije gubljenje nego dispozicija podataka, kao spaljivanje smeca da od njega nista ne ostane.


Ok. Eto vidiš. I pored toliko postojećih medija ti si pravio i Cloud. I sad gde je tu logika da će se tvoji podaci nekada izgubiti? Ako uzmemo u obzir da kopije podataka poseduješ na Hard diskovima, CD-DVD, Cloud, ili još negde. Pa šansa da ih izgubiš je od prilike jednaka ovome. Gubljenje podataka zahteva Armagedon.


Nije o tom gubljenju rec. Recimo, familija u Thai dzungli dok nije imala racunar i digitalnu kameru, imali su po 5-6 fotografija godisnje. Sada imaju na hiljade a u stvari tek sada, bas sada, nemaju nista. Vec 5 godina.
Kada sam letos zamenjivao stari kompjuter novim, krenem da prebacim podatke i slike a tamo - nista. Bio se pokvario u medjuvremenu pa su ga, nisu mi reki, dali na popravku gde je sve nanovo instalirano. Nisu ni znali da im nista nije ostalo.
Kad ce oni da plate 5$ mesecno za "cloud backup"? Dolazi u paketima 120$ dvogodisnje, Nikad.

Koliko ima takvih koji cak i ne moraju da budu siromasni pa da im ne padne na pamet da plate. Nego budze nesto sami (kao Zip drive) pa to posle nema na cemu da se procita.

Evo, imam neki Seagate Ceedo, to je bio 120GB backup eksterni disk od pre 4 godine. Na Win 7 jednostavno ne radi, na njihovom sajtu ne kazu nista. Ja sam znao medjukorake da te podatke prebacim ali koliko njih nece znati. Uzmimo da je Win 7 treci krug posle Win 95 (ne racunajuci propast tipa Win ME ili Vista), jos 2 kruga i cak ni sa Win XP nesto nece moci da se procita na cemu god bude tada bilo aktuelno.

Edited by yoyogi, 17 November 2010 - 05:19.


#35 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 17 November 2010 - 14:49

U pravu je yoyogi. Problem trajnog cuvanja i citanja informacija u digitalnom formatu je jos uvek neresen. Do pojave racunara tu funkciju su imale papirne knjige koje imaju trajnost od 50-150 godina (u zavisnosti od kog materijala su napravljene). Nijedan digitalni nosac podataka ne moze da izdrzi duze od 10 godina i to u idealnim uslovima. Ono sto se sada radi je stalno kopiranje sa jednog medija na drugi uz eventualno konvertovanje formata.

Idealno resenje bi bil definisanje standarda za zapis informacija na neki trajni medijum koji bi bio otporan na sve&svasta i ne bi zahtevao nikakvu energiju za ocuvanje integriteta podataka i mogao da cuva podatke bar 50 godina.

Standard moze da se napravi ali fali tehnologija za taj medijum.

Par tekstova u tom smislu

http://arxiv.org/PS_...8/0508130v1.pdf

http://blogs.techrep...tacenter/?p=216

http://en.wikipedia....al_preservation

#36 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 November 2010 - 15:22

Mislim da gresite.Danas su informacije mnogo sigurnije nego u vreme kada se sve cuvalo na papiru.Pre 80 godina kada je Dilindzer pljackao banke znao je da zapali i dokumentaciju o kreditima i to je za banke bila daleko veca steta od kesa koji je odneo.Danas nema sanse da ti se tako nesto posreci jer se sve cuva na nekoliko razlicitih lokacija to jest digitalne kopije nisu samo na jednom mestu.Osiguravajuce kuce su pokusale da se naprave blesave kada su bile polave u Orleansu sa tim fazonom kako su unistene polise pa nemaju records ali su ih brzo uhvatili u prevari.

#37 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 17 November 2010 - 16:22

Nijedan digitalni nosac podataka ne moze da izdrzi duze od 10 godina i to u idealnim uslovima.


Poklanjam Hard Drive Seagate ST51080A od 1 GB u besprekornom stanju.
Star 'ebem li ga tu negde oko 20'es god.
Radio 10 god. ko magarac a potom uredno garažiran odnosno šupiran još toliko.
Sticajem okolnosti stavljen opet u pogon.
Idealan za Slot Mašine :lol+:

Posted Image
Posted Image

Svi zainteresovani mogu se javiti na PM.
Uz to dajem i garanciju na njega još 20 godina
Uz USB adapter sa 5V napajanja možete ga koristiti i kao prenosivi umesto Flash memorije.
Jedino što ćete izgledati kao da imate pljosku u džepu.
Ajd cheers :)

#38 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 November 2010 - 16:35

Mislim da gresite.Danas su informacije mnogo sigurnije nego u vreme kada se sve cuvalo na papiru.Pre 80 godina kada je Dilindzer pljackao banke znao je da zapali i dokumentaciju o kreditima i to je za banke bila daleko veca steta od kesa koji je odneo.Danas nema sanse da ti se tako nesto posreci jer se sve cuva na nekoliko razlicitih lokacija to jest digitalne kopije nisu samo na jednom mestu.Osiguravajuce kuce su pokusale da se naprave blesave kada su bile polave u Orleansu sa tim fazonom kako su unistene polise pa nemaju records ali su ih brzo uhvatili u prevari.


Nije to poenta, mada je tacno.

Milijarde ljudi vise nemaju fotografije na (foto) papiru, oni koji su nekada imali sada nemaju (a sada mogu vise nego ikada) ni porodicne slike u albumima, nemaju cvrstog traga o bilo cemu.

Na 10 godina se to ne vidi, videce se na 50 pa onda dalje oni koji zivot nastavljaju. Sta ce da vide?

Neko video film "Idiocracy"?

#39 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 November 2010 - 05:30

Nije to poenta, mada je tacno.

Milijarde ljudi vise nemaju fotografije na (foto) papiru, oni koji su nekada imali sada nemaju (a sada mogu vise nego ikada) ni porodicne slike u albumima, nemaju cvrstog traga o bilo cemu.

Na 10 godina se to ne vidi, videce se na 50 pa onda dalje oni koji zivot nastavljaju. Sta ce da vide?

Neko video film "Idiocracy"?

to je tacno mada iz licnog iskustva mogu ti reci da sam izgubio gomilu tih albuma i "stampani" fotografija.Dao bog selio sam se gomilu puta i jednostavno mi fali par kutija iz perioda 86-95.Mozda su i u kuci ali ko ce da pretura po tim prasnjavim kutijama.Licno nisam ljubitelj digitalne fotografije mada koristim te aparate posto skoro niko vise ne razvija filmove.