Jump to content


Photo
- - - - -

Nacizam i Religija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#16 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 October 2010 - 21:22

Pa cemu onda sluze sve one slike sto si postavljao?

Trazio si dokaz da su religiozni - dobio si ga.

#17 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 October 2010 - 21:40

Antihrišćanski u potpunosti, ateistički u dobrom delu.

Netacno.

Bilo je gomila falsifikata, kao u svim totalitarističkim društvima, ali je u vrhu SS-a Isus smatran trojanskim konjem i štetočinom, a hrišćanstvo religijom gubitnika. naravno, nisu imali snage da baš javno udare svom snagom na hrišćanstvo. Da je potrajao još malo nacizam u Nemačkoj, verujem da bi hrišćanstvo bilo zabranjeno.

Sta bi bilo, da je bilo, ...


 Ima uglavnom dosta Darvina, u to možeš da budeš siguran. I to onog najžešćeg, socijalnog darvinizma. Ja sam tek posle čitanja tih radikalnih darvinističkih teorija postao izuzetno skeptičan prema istom. To pokazuje kolika je opasnost kad svet počneš da gledaš kroz jednu teoriju i ideju.  

Što se tiče nacionalizma grešiš, nacisti nisu nikad bili protiv arijevskog bratstva nacija zasnovanog na ideologiji krvi i tla. Hitler je npr. bio očaran lepotom skandinavaca, nacije su se cenile po tome koliko su bile bliske arijevskom idealu.


Tzv. socijani darvinizam nema nikakve veze ni sa Darvinom ni sa teorijom evolucije. To je samo jedna zloupotreba lose interpretiranih postavki teorije evolucije i potpuno nenaucna teorija. Povezivanje socijalnog darvinizma sa TE i Darvinom je cisto bezvredno podmetanje. No to se vec uklapa u standardnu upotrebu lazi i poluistina koja je tako cesta kod hriscanskih (i drugih srodnih) kriticara.

A pravoslavci? Paaa, oni su se sapleli o komunizam, ne o nacizam. Ali to je već druga priča.  


O Jevrejima
Otac moj, Otac vas! govorio je Gospod Hristos kad je u covecjem telu hodio medu ljudima. Otac nebesni, Otac je svetlosti i svakoga dobra. Otac Hristov, otac je i svih hristijana, sve dece Hristove. Milion puta Hristos je nazivao Oca svoga Ocem i Svojih Apostola i Svojih sledbenika. Otuda i svi ljudi i svi narodi, koji su se krstili u ime Hristovo, priznali su vecnoga Boga Oca za svog Oca, po otkrovenju Sina Bozjeg Isusa Hrista i po nadahnucu Duha Svetoga. Jos je zapovedio Gospod: ocem ne zovite nikoga na zemlji; jer je u vas jedan otac koji je na nebesima (Mat. 23:9)
Nasuprot tome Ocu svetih, postoji i otac tame i zlobe, i tome ocu privoleli su se svi protivnici Hristovi, svi protivnici svetlosti, svi protivnici ljubavi. Taj otac mraka i zlobe i mrznje jeste djavo. I povrh svega, oni su se pokazali gori protivnici Bozji nego li neznabozac Pilat, jer su u jarosti zlobe svoje izrekli onu strasnu rec: Krv Njegova na nas i na decu nasu! Tako je ta nevina krv postala bic koji ih goni kao stoku kroz vekove iz zemlje u zemlju. i kao oganj koji sagoreva sva njihova slagalista spletki protiv Hrista. Jer tako ih uci djavo, otac njihov.
U toku vekova oni koji su raspeli Mesiju Gospoda Isusa Sina Bozjega, stvorili su od Evrope glavno bojiste protiv Boga, a za djavola.
To Evropa ne zna, i u tome je sva ocajna sudba njena, sva mracna tragedija njenih naroda. Ona nista ne zna osim onog sto joj Zidovi pruze kao znanje. Ona nista ne veruje osim onog sto joj Zidovi zapovede da veruje. Ona ne ume nista da ceni kao vrednost dok joj Zidovi ne postave svoj kantar za meru vrednosti. Njeni najuceniji sinovi su bezboznici (ateisti), po receptu Zidova. Njeni najveci naucnici uce da je priroda glavni bog, i da drugog Boga izvan prirode nema, i Evropa to prima. Njeni politicari kao mesecari u zanosu govore o jednakosti svih verovanja i neverovanja. Sva moderna gesla evropska sastavili su Zidi, koji su Hrista raspeli: i demokratiju, i strajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopstu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam. Sve su to izumi Zidova, odnosno oca njihova djavola.
Za cudenje je da su se Evropejci, potpuno predali Zidovima, tako da zidovskom glavom misle, zidovske programe primaju, zidovsko hristoborstvo usvajaju, zidovske lazi kao istine primaju, zidovska gesla kao svoja primaju, po zidovskom putu hode i zidovskim ciljevima služe.
Nikolaj Velimirovic "O Jevrejima", u: Nikolaj Velimirovic Reci srpskom narodu kroz tamnicki prozor


"Ciji ste vi, mali Srbi?
Mi smo deca Bozja. I ljudi arijevske rase kojoj je sudba dodelila pocasnu ulogu da bude glavni nosilac Hriscanstva u svetu. Mi smo clanovi velike porodice slovenske, koja je kroz mnoge vekove burno cuvala strazu na kapijama Evrope, da plemena slabije rase i nize vere ne bi uznemiravali krstenu Evropu u njenom mirnom razvijanju i napredovanju. Mi smo narod krsteni, narod hristonosni. I tako, mi smo po krvi arijevci, po prezimenu Sloveni, po imenu Srbi, a po srcu i duhu Hriscani."

Govor vladike Nikolaja Velimirovica, odrzan na 550. Vidovdan (28. juna 1939. godine) u manastiru Ravanici


Године 1935. Николај Велимировић је одржао предавање у Београду под насловом „Национализам Светог Саве“. У том излагању изнео је тврдњу да су покушаји Адолфа Хитлера o немачкој националној цркви сличне идејама Светог Саве о народној вери и цркви:[5][10]

„Ипак се мора одати признање садашњем немачком Вођи, који је као прост занатлија и човек из народа увидео да је национализам без вере једна аномалија, један хладан и несигуран механизам. И ево у 20-ом веку он је дошао на идеју Светога Саве, и као лаик подузео је у своме народу онај најважнији посао, који приличи једино светитељу, генију и хероју.“



#18 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 02 November 2010 - 11:24

Kako je onda komunizam proganjao religiju?

Isto kako je hriscanstvo proganjalo prethodne religije. Eliminacija konkurencije u biznisu sa ljudskim dusama.

#19 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 09 November 2010 - 10:33

Ne podmeći, govorio sam o nacizmu a ne o Jevrejima. I mogao bi malo da smiriš strasti glede SPC i njenih sveštenika. Ne prođe post koji je upućen meni sa tvoje strane a da nema neke uvijene malicioznosti u vezi SPC, srpstva itd. To ti toplo preporučujem, svašta mogu još da pomislim.

nista ja ne podmecem, nego si ti uletio u diskusiju o nacizmu i religiji s neodrzivim stavovima, pa sad izlaz trazis u nazivanju Vjekoslava ustasom (to se zove St. Maurice tehnika, i nije ucinkovita). sto se pak toplih preporuka tice, kad vec ne zelis procitati djela teologa i episkopa SPC-a, sv. Nikolaja Velimirovica, poslusaj barem intervju s Teofilom Pancicem. ja ti pak mogu samo ponoviti rijeci moje pokojne bake, Madjarice u jednom selu pokraj Vukovara, a tamo negdje s proljeca 1990. godine - Srbi krenuli u Crkvu, nece izaci na dobro.

#20 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 09 November 2010 - 13:58

Biblijska religija osuđuje nacizam, pa prema tome, onaj ko se poziva na nju u ime nacizma on pravi istu grešku kao i onaj ko čini zlo u ime istine, dobrote i pravde. Hajde da postavimo pitanje praveda i nacizam, pa da vidimo da li su nacisti negirali to da su pravedni. Ako verujemo nacistima da su bili religiozni, zašto ne budemo dosledni da im verujemo kada za sebe tvrde da su pravedni, istiniti, da su svetlost čovcečanstva, itd?

Dakle, kada analiziramo da li su nacisti bili religiozni, onda treba da vidimo da li su zaista za svog vrhovnog vođu imali Boga (Stvoritelja sveta), otkrivali Bozju ljubav kao glavni atribut i cilj svog verovanja, da li su promovisali religiozne principe (Deset zapovesti), propovedali iskustvo religioznog susreta sa Bogom (iskustvo novorodjenja, ljubav u srcu), itd. Ako to nisu radili, nego su obožavali čoveka (Hitlera), promovisali mržnju prema drugim ljudima, kršili Božje zapovesti, nudili politička a ne duhovna rešenja za probleme čoveka, onda oni nisu bili ni malo religiozni.

Edited by Analiza, 09 November 2010 - 13:58.


#21 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 01 December 2010 - 21:22

Dakle, kada analiziramo da li su nacisti bili religiozni, onda treba da vidimo da li su zaista za svog vrhovnog vođu imali Boga (Stvoritelja sveta),

"hence today I believe that I am acting in accordance with the will of the Almighty Creator: by defending myself against the Jew, I am fighting for the work of the Lord" - Adolf Hitler, "Mein Kampf" page 65
kao sto su Jevreji pobili Hetite da bi se zastitili od njih i zato sto je to bila zelja boga, na isti nacin se i Hitler poziva na boga, kao zvezdu vodilju za svoje postupke.
Hitler se pozivao na Lutera kao velikog reformatora (ciji si pokret i ti hvalio) i narocito se pridrzavao Luterovog dela "on the jews and their lies"

otkrivali Bozju ljubav kao glavni atribut i cilj svog verovanja,

hm, Bozja ljubav, toga nema ni u bibliji

da li su promovisali religiozne principe (Deset zapovesti), propovedali iskustvo religioznog susreta sa Bogom (iskustvo novorodjenja, ljubav u srcu), itd

nisu ih ni krsili

Biblijska religija osuđuje nacizam, pa prema tome, onaj ko se poziva na nju u ime nacizma on pravi istu grešku kao i onaj ko čini zlo u ime istine, dobrote i pravde. Hajde da postavimo pitanje praveda i nacizam, pa da vidimo da li su nacisti negirali to da su pravedni. Ako verujemo nacistima da su bili religiozni, zašto ne budemo dosledni da im verujemo kada za sebe tvrde da su pravedni, istiniti, da su svetlost čovcečanstva, itd?

lepa analogija sa pravdom, ali ne vidim da biblija osudjuje nacizam.

#22 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 14 December 2010 - 22:50

lepa analogija sa pravdom, ali ne vidim da biblija osudjuje nacizam.


Ako zlo nacizma definišemo kao izraz mržnje ili prezira prema pripadniku druge rase, a Biblija propoveda ljubav prema svakom čoveku, bio on krivac ili neprijatelj, onda Biblija osuđuje i nacizam.

#23 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 14 December 2010 - 23:08

Ako zlo nacizma definišemo kao izraz mržnje ili prezira prema pripadniku druge rase, a Biblija propoveda ljubav prema svakom čoveku, bio on krivac ili neprijatelj, onda Biblija osuđuje i nacizam.

Pricaj to nekome ko nije procitao Bibliju.

Par citata (iz Biblije - nisu iz Mein Kampf-a mada bi mogli da se uklope):

1 Kad te Gospod Bog tvoj uvede u zemlju u koju ideš da je naslediš, i otera ispred tebe narode mnoge, Heteje i Gergeseje i Amoreje i Hananeje i Ferezeje i Jeveje i Jevuseje, sedam naroda većih i jačih od tebe,
5 Moj. 9:1

2 I preda ih Gospod Bog tvoj tebi, i ti ih razbiješ, potri ih, ne hvataj s njima vere, niti se smiluj na njih;
2 Moj. 23:32, Is.N. 2:14, Is.N. 6:17, Sud. 1:24, Ps. 149:9

3 Niti se prijatelji s njima; kćeri svoje ne daj za sina njihovog, niti kćeri njihove uzimaj za sina svog.
Is.N. 23:12, 1 Car. 11:2, Jezd. 9:2

4 Jer bi otpadila sina tvog od mene, i služio bi bogovima drugim, te bi se razgnevio Gospod na vas i potro vas brzo.

5 Nego im ovo učinite: oltare njihove raskopajte, i likove njihove polomite, lugove njihove isecite, i rezane bogove njihove ognjem spalite.
2 Moj. 23:24

6 Jer si ti narod svet Gospodu Bogu svom, tebe je izabrao Gospod Bog tvoj da mu budeš narod osobit mimo sve narode na zemlji.
Ps. 50:5, Ps. 135:4, Jer. 2:3, Amos 3:2, Titu 2:14, 1 Pet. 2:5, 1 Pet. 2:9

7 Ne zato što bi vas bilo više nego drugih naroda prihvati vas Gospod i izabra vas; jer vas beše manje nego ikog drugog naroda;



#24 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 14 December 2010 - 23:27

Pricaj to nekome ko nije procitao Bibliju.

Par citata (iz Biblije - nisu iz Mein Kampf-a mada bi mogli da se uklope):


Tomase, pobrkao si lončiće načisto.  

Bog Starog zaveta je Bog gneva dok je Bog Novog zaveta Bog ljubavi.

#25 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 14 December 2010 - 23:32

Tomase, pobrkao si lončiće načisto.  

Bog Starog zaveta je Bog gneva dok je Bog Novog zaveta Bog ljubavi.

Nista ja nisam pobrkao.

Ne vidim ja ovde da pise "Novi Zavet":

Biblija propoveda ljubav prema svakom čoveku,

. A bog starog zaveta je isti kao bog novog zaveta, zar ne?

#26 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 14 December 2010 - 23:54

Ako zlo nacizma definišemo kao izraz mržnje ili prezira prema pripadniku druge rase, a Biblija propoveda ljubav prema svakom čoveku, bio on krivac ili neprijatelj, onda Biblija osuđuje i nacizam.

Bog i njegovi sledbenici su u bibliji napravili gore zlocine od nacizma.

Jevrejsko istrebljivanje Hetita uz bozji blagoslov u starom zavetu je zlocin istog nivoa kao ono sto su radili nacisti.
Tomas ti je naveo nekoliko bozjih stihova koji odisu mrznjom prema drugima.
Dakle biblija nema nista protiv nacizma, mnogi njeni delovi idu ruku pod ruku u tom smeru.

Tomase, pobrkao si lončiće načisto.  

Bog Starog zaveta je Bog gneva dok je Bog Novog zaveta Bog ljubavi.

:lol+:
na stranu to sto postoje neki problematicni stavovi i u novom zavetu, ali me zanima
zasto nigde nema boga da kaze da je pogresio, da je bio gnevan i da nije znao sta radi.

#27 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 15 December 2010 - 00:34

Tomase, pobrkao si lončiće načisto.  

Bog Starog zaveta je Bog gneva dok je Bog Novog zaveta Bog ljubavi.


Šta je to što je navodno različito između Starog i Novog zaveta? Navedi primer ili dokaz za svoju tvrdnju, jer ja tvrdim da je ne samo besmislena (da Bog može da promeni svoj karakter), nego i netačna (u sukobu sa Svetom pismom).

#28 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 15 December 2010 - 00:46

Tomas ti je naveo nekoliko bozjih stihova koji odisu mrznjom prema drugima.


Kada bi pročitao kazne za one zločince koji su zbog svojih greha osuđeni na smrt, ti bi rekao da su sudovi koji su ih doneli puni mržnje? Dakle, jasno je da projektujeć svoj karakter onima koji mržnje nisu smeli da imaju, jer je mržnja greh i razlog zašto je Bog naredjivao kažnjavanje naroda koji su je imali utkanu u svoju životnu filozofiju i koji se za njih nisu kajali.

Jevrejsko istrebljivanje Hetita uz bozji blagoslov u starom zavetu je zlocin istog nivoa kao ono sto su radili nacisti.


Istrebljenje Hananejaca (Hetita, Amoreja...) je bilo uslovljeno njihovim nepokajanjem i nepokornošću.

Bog je tražio od Jevreja da istrebe Hananejce iz njihovih gradova upravo zbog njihovih nepokajanih greha, a ne zato što su Hananejci. Oni Hananejci koji su odbacili svoje grehe, bili su pošteđeni, kao što je, na primer, hananejka Rava koja je čak ušla u rodoslov cara Solomuna i Isusa Hrista kao njihova prabaka, ili kao što je bio slučaj sa Gavaonjanima koji su takodje bili Hananejci. Da Jevreji nisu smeli da gaje mržnju prema Hananejcima, najbolje se vidi iz opisa kako su sami Jevreji doživljavaju Božju nameru da istrebe Hananejce:

"A što si ostavio nekažnjene njihove grehe, nije bilo straha ni pred kim. Zamrzeo si drevne stanovnike svoje Svete zemlje jer su činili zlodela grozna u vradžbinama i obredima bezbožnim; okrutne ubice svoje dece, žderače utrobe na gozbama mesa ljudskog, posvećenike s krvava pira, roditelje ubice bića bespomoćnih, odlučio si uništiti rukama otaca naših.

Ipak si i njih poštedeo kao ljude, jer si im pred vojskom svojom poslao ose kao preteče da ih malo pomalo istrebe. Premda si ih mogao, kao bezbožnike, predati u boju rukama pravednika ili strašnim zverima ili ih strogom rečju najedanput zatrti, sudeći im malo pomalo, davao si mesta pokajanju. ...

A ti si milostiv svemu jer možeš sve i kroz prste gledaš na grehe ljudima da bi se pokajali. Jer ti ljubiš sva bića i ne mrziš ni jedno koje si stvorio. Jer da si štogod mrzeo, ne bi ga ni stvorio. ...

Ali ti štediš, jer sve je tvoje. Blago kažnjavaš prestupnike, koriš ih i opominješ za grehe njihove da se ostave zloće i da se uzdaju u tebe, Gospode!" Mudrosti Sol. 29,11; 28,3-10; 27,23-24.26; 28,2)

Za sve koji se odvrate od svojih greha, obećan je blagoslov. Sveto pismo proriče Božji blagoslov i nad Hamovim potomcima:

"U to će vreme biti pet gradova u zemlji egipatskoj koji će govoriti jezikom hananskim i zaklinjati se Gospodom nad vojskama... U to će vreme biti oltar Gospodnji usred zemlje egipatske, i spomenik Gospodnji na međi njezinoj.

I biće znak i svedočanstvo Gospodu nad vojskama, u zemlji egipatskoj. Kad stanu vikati ka Gospodu na nasilnike, On će im poslati spasitelja i kneza i izbaviće ih. I biće poznat Gospod Egipćanima, i poznaće Egipćani Gospoda u to vreme, i služiće Mu žrtvama i darovima.

I služiće Gospodu Egipćani s Asircima. Jer će ih blagosloviti Gospod nad vojskama govoreći: Da je blagosloven moj narod egipatski i asirski, delo ruku mojih, i nasledstvo moje, Izrailj. ... Jer će se dom moj zvati dom molitve svim narodima" (Isaija 19,18-25; 56,7)

#29 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 15 December 2010 - 01:23

Kada bi pročitao kazne za one zločince koji su zbog svojih greha osuđeni na smrt, ti bi rekao da su sudovi koji su ih doneli puni mržnje?

kako kada bi procitao kazne onih koji su zbog svojih grehova osudjeni na smrt?
pa sam si rekao da je kazna za njih smrt.
moje pitanje je sta je bio greh koji je doveo do smrtne presude.

ako je smrtna kazna donesena za skupljanje stapica, iskazivanja svoje ljubavi prema osobi istog pola i slicne bezopasne stvari, mogu bez problema da zakljucim da je sud bio pun mrznje.


Dakle, jasno je da projektujeć svoj karakter onima koji mržnje nisu smeli da imaju, jer je mržnja greh i razlog zašto je Bog naredjivao kažnjavanje naroda koji su je imali utkanu u svoju životnu filozofiju i koji se za njih nisu kajali.

takav narod ne postoji. postoje u svakom narodu i zlocinci, i ubice, i dobri ljudi.
samo iz mrznje bog moze narediti tako neko delo

Istrebljenje Hananejaca (Hetita, Amoreja...) je bilo uslovljeno njihovim nepokajanjem i nepokornošću.


ukljucujuci i dete od 2 godine koje nije nista znalo o svetu u kom je postojalo, ali je bilo osudjeno za nepokajanje

Bog je tražio od Jevreja da istrebe Hananejce iz njihovih gradova upravo zbog njihovih nepokajanih greha, a ne zato što su Hananejci. Oni Hananejci koji su odbacili svoje grehe, bili su pošteđeni, kao što je, na primer, hananejka Rava koja je čak ušla u rodoslov cara Solomuna i Isusa Hrista kao njihova prabaka, ili kao što je bio slučaj sa Gavaonjanima koji su takodje bili Hananejci. Da Jevreji nisu smeli da gaje mržnju prema Hananejcima, najbolje se vidi iz opisa kako su sami Jevreji doživljavaju Božju nameru da istrebe Hananejce:

"A što si ostavio nekažnjene njihove grehe, nije bilo straha ni pred kim. Zamrzeo si drevne stanovnike svoje Svete zemlje jer su činili zlodela grozna u vradžbinama i obredima bezbožnim; okrutne ubice svoje dece, žderače utrobe na gozbama mesa ljudskog, posvećenike s krvava pira, roditelje ubice bića bespomoćnih, odlučio si uništiti rukama otaca naših.

Ipak si i njih poštedeo kao ljude, jer si im pred vojskom svojom poslao ose kao preteče da ih malo pomalo istrebe. Premda si ih mogao, kao bezbožnike, predati u boju rukama pravednika ili strašnim zverima ili ih strogom rečju najedanput zatrti, sudeći im malo pomalo, davao si mesta pokajanju. ...

A ti si milostiv svemu jer možeš sve i kroz prste gledaš na grehe ljudima da bi se pokajali. Jer ti ljubiš sva bića i ne mrziš ni jedno koje si stvorio. Jer da si štogod mrzeo, ne bi ga ni stvorio. ...

Ali ti štediš, jer sve je tvoje. Blago kažnjavaš prestupnike, koriš ih i opominješ za grehe njihove da se ostave zloće i da se uzdaju u tebe, Gospode!" Mudrosti Sol. 29,11; 28,3-10; 27,23-24.26; 28,2)

pa ni Hitler nije ubio sve Jevreje. To sto je neka manjina prezivela ne umanjuje velicinu zlocina

...jer si im pred vojskom svojom poslao ose kao preteče da ih malo pomalo istrebe...
...A ti si milostiv svemu...

prvi deo je stvarno milostiv :)

...Zamrzeo si drevne stanovnike svoje Svete zemlje jer su činili zlodela grozna u vradžbinama i obredima bezbožnim
... Jer ti ljubiš sva bića i ne mrziš ni jedno koje si stvorio. Jer da si štogod mrzeo, ne bi ga ni stvorio. ...

sad trebas da iskocis sa nekim objasnjenjem kako ovo nije kontradikcija :lol+:

#30 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 15 December 2010 - 09:53

Dozvolićete samo mali upad. Nadalje neće biti dozvoljeno pravljenje paralela između Holokausta u II Svetskom ratu i bilo kog drugog događaja. Molim vas da se pridržavate ovoga.