Jump to content


Photo
- - - - -

Visina u srednjoj školi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#16 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 October 2010 - 16:41

Obrni okreni - svodi se na ono sto sam napisao. Nisu oni postali visoki zbog kosarke, vec su uspeli u kosarci zato sto su imali odredjene predispozicije. Odnosno nece niko postati visok (samo) zato sto se bavi kosarkom.

Sigurno je da ce postati malo visi.

#17 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 October 2010 - 17:16

Sigurno je da ce postati malo visi.

Naravno da ce postati malo visi, i jaci i okretniji itd. Ali sigurno niko nece skociti sa 162 na 205 samo zbog bavljenja kosakom.

#18 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 17 October 2010 - 17:37

Mislim da brkas uzrok i posledicu. Nisu oni visoki zato sto su se bavili/bave kosarkom, vec su se bavili/bave kosarkom zato sto su visoki.


jel? pa da svi bili visoki po 2 metra jos ko mali pa resili da se bave kosarkom -_-

eno ima i onaj documentarac, sada ka pogledah (Once Brothers), i mama Drazenova kaze kako je on skakao po stanu kako bi bio jos visi :)

Edited by narandz, 17 October 2010 - 17:39.


#19 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 17 October 2010 - 17:42

Naravno da ce postati malo visi, i jaci i okretniji itd. Ali sigurno niko nece skociti sa 162 na 205 samo zbog bavljenja kosakom.


eh sad, niko nije govorio o 40 cm razlike ali do 10,15 moze da bude

#20 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 October 2010 - 17:43

jel? pa da svi bili visoki po 2 metra jos ko mali pa resili da se bave kosarkom -_-

eno ima i onaj documentarac, sada ka pogledah (Once Brothers), i mama Drazenova kaze kako je on skakao po stanu kako bi bio jos visi :)

Pa nisu bili visoki dva metra, ali su sigurno, u proseku, bili visi od svojih drugova. Sem toga mnogi se pocnu baviti necim, ali samo neki uspeju u tome. A to sto je Drazen skakao ne znaci da je od tog skakanja zaista postao visi.

#21 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 17 October 2010 - 17:49

Pa nisu bili visoki dva metra, ali su sigurno, u proseku, bili visi od svojih drugova. Sem toga mnogi se pocnu baviti necim, ali samo neki uspeju u tome. A to sto je Drazen skakao ne znaci da je od tog skakanja zaista postao visi.


dobro OK u pravu si, nemam naucnih dokaza (znam te sa drugih topika :) ). koliko centimetara prihvatas da su se izduzili zbog kosarke/odbojke onda?

ima i ono o dizacima tegova koji se pod teretom sabijaju i postaju manji nego sto im je genetski predvidjeno, da li i svi oni mali pocnu sa dizanjem tegova?

Edited by narandz, 17 October 2010 - 17:52.


#22 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 17 October 2010 - 18:01

dobro OK u pravu si, nemam naucnih dokaza (znam te sa drugih topika :) ). koliko centimetara prihvatas da su se izduzili zbog kosarke/odbojke onda?

ima i ono o dizacima tegova koji se pod teretom sabijaju i postaju manji nego sto im je genetski predvidjeno, da li i svi oni mali pocnu sa dizanjem tegova?


Ne, oni imaju dva metra kad počnu, pa spadnu na meter i po.
Pa naravno da svakodnevno podizanje tereta za koji skelet nije predviđen, dovodi do deformacija, kostiju zglobova.
Treniranjem košarke, pod stručnim nadzorom, verujem da može da "nabaci" nekoliko cm i to je sve. Svaki pokušaj većih korekcija vežbanjem, nosi i rizik od povreda, deformacija, preloma.

#23 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 October 2010 - 18:02

Pozdrav svim clanovima foruma. Kao otac normalno je da brinem o svojoj deci ali u nekim situacijama sam potpuno nemocan. Evo u cemu je problem. Mladji sin ide u 3. razred srednje skole i visok je 173cm. Medjutim, on jako zeli da poraste bar jos 10cm, intenzivno pije mlecne proizvode (mleko, jogurt), jos ne ide u teretanu, svako vece radi neke vezbe za istezanje. Moje pitanje je da li ima nade da poraste u toku srednje skole, da li ima nekih izuzetaka da je neko dobio na visini u toku srednje skole? Da li treba da se obratimo nekom lekaru (i kom), da li je u pitanju zastoj u visini? Inace ja sam 175cm a zena 163cm, stariji sin je 180cm.



Sigurno je da ce postati malo visi.



Naravno da ce postati malo visi, i jaci i okretniji itd. Ali sigurno niko nece skociti sa 162 na 205 samo zbog bavljenja kosakom.


Pa covek je i rekao da dete zeli da poraste bar jos 10cm. Ja tvrdim da ako se bavi ucestalo sportovima koji istezu telo dete "moze" da dobije na visini jos 10-ak cm. Ne samo zbog bavljenja sportom, vec i zbog ispravne ishrane, za koju bih konsultovao s'nekim sportskim lekarom.

Naravno da ce postati malo visi, i jaci i okretniji itd. Ali sigurno niko nece skociti sa 162 na 205 samo zbog bavljenja kosakom.


Taman da poraste na 205, pa da ni u krevet ne moze da se smesti.

Edited by mrd, 17 October 2010 - 18:05.


#24 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 17 October 2010 - 18:44

Ko u klin ko u ploču sa argumentima šta je nečija mama rekla. Koja je razlika izmedju dizanja tegova i košarke, u trenutku doskoka skelet je opterećen trostrukom težinom, kako se ne spljeska? Kakve su to detinjaste teorije. Još će se javiti neko da razvlači decu na ovome Posted Image
Kao što rekoh moguće je da neko usled bavljenja sportom zbog podsticanja HGH i testa poraste u visinu, širinu pa i dužinu :) ali će većina zbog problema sa estrogenom ostati na istom ili čak neće doseći genetski limit. U svakom slučaju razlike su nekoliko cm, kakvih petnaest, to to samo neki poremećaj ili hemija mogu da izazovu. Zato se u pubertetu ne preporučuje ozbiljno bavljenje sportom naročito sportovima snage, sa svakodnevnim treninzima i upalama mišića, znači treba raditi više rekreativno ono gde je akcenat na brzini i spretnosti.

Imam jednog prijatelja koji je u školi (osnovnoj i srednjoj) bio najmanji ili medju najmanjim.
Posle srednje škole otišao je u vojsku, tako mali.
Kad su njegovi roditelji i neki prijatelji otišli na zakletvu (to je valjda mesec, ili max dva od odlaska) nisu mogli da ga prepoznaju - porastao je je cca 20cm.

Ovakav rast je, naravno, pre izuzetak nego pravilo, ali, eto, dešava se.


Ja u ovo ne verujem, od takvog rasta bi se izdeformisao i pao u krevet, kakva vojska. Ni živina ne raste tim tempom. Razmisli pre nego što postuješ ovakve stvari.

#25 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 17 October 2010 - 18:54

Ne, oni imaju dva metra kad počnu, pa spadnu na meter i po.
Pa naravno da svakodnevno podizanje tereta za koji skelet nije predviđen, dovodi do deformacija, kostiju zglobova.
Treniranjem košarke, pod stručnim nadzorom, verujem da može da "nabaci" nekoliko cm i to je sve. Svaki pokušaj većih korekcija vežbanjem, nosi i rizik od povreda, deformacija, preloma.


ko govori o dodatnom vezbanju kosarkasa, dovoljno je da treniraju kao sto treniraju. nekoliko centimetara pa o tome se i govori, decko je visok 173 mozda moze do 180 da dogura, kao i pravilnom ishranom


ovo prvo nisi razumeo, bilo je o kosarci rec kako oni svi kao visoki pocnu da treniraju (zato sto su malo veci od vrsnjaka) pa zato moje pitanje da li i dizaci posto su mali eto biraju dizanje tegova. kao doskocica ali ti napravi nesto drugo, zaboravi

#26 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 17 October 2010 - 18:57

Ko u klin ko u ploču sa argumentima šta je nečija mama rekla. Koja je razlika izmedju dizanja tegova i košarke, u trenutku doskoka skelet je opterećen trostrukom težinom, kako se ne spljeska? Kakve su to detinjaste teorije. Još će se javiti neko da razvlači decu na ovome Posted Image
Kao što rekoh moguće je da neko usled bavljenja sportom zbog podsticanja HGH i testa poraste u visinu, širinu pa i dužinu -_- ali će većina zbog problema sa estrogenom ostati na istom ili čak neće doseći genetski limit. U svakom slučaju razlike su nekoliko cm, kakvih petnaest, to to samo neki poremećaj ili hemija mogu da izazovu. Zato se u pubertetu ne preporučuje ozbiljno bavljenje sportom naročito sportovima snage, sa svakodnevnim treninzima i upalama mišića, znači treba raditi više rekreativno ono gde je akcenat na brzini i spretnosti.



Ja u ovo ne verujem, od takvog rasta bi se izdeformisao i pao u krevet, kakva vojska. Ni živina ne raste tim tempom. Razmisli pre nego što postuješ ovakve stvari.


znaci ovi sto se ozbiljno bave kosarkom bi bili jos visi da se nisu bavili kosarkom, sta ubacujes sada te sprave za razvlacenje? :)

i vise verujem Drazenu nego tvojim "argumentima" :twak:

Edited by narandz, 17 October 2010 - 19:06.


#27 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 October 2010 - 19:01

A da pocnemo celu pricu iz pocetka. Ja znam da sam sa 15, ili 16 god. preko leta porastao 12cm, tako da ono sto pisem o sportovima stoji. Ne govorim o profesionalnim treninzima, vec o amaterskoj igri, iz dana u dan.

Svakako ce pomoci konsultacija s'profesionalnim doktorom sporta, radi ishrane, ili mozda nekih vitamina, koji ce pospesiti rast.

Nikakvo srednjevekovno mucenje, ili bilo sta.

#28 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 18 October 2010 - 02:43

Ček a kako tačno košarka i odbojka istežu, u čemu je razlika u odnosu na fudbal i tenis osim što prvima treba visina za postizanje uspeha? To ono sve je moguće ako nešto dovoljno želiš. Podseća i na pre-darwin teorije evolucije da je žirafama nastao dugački vrat jer su ga generacijama istezale u želji da dosegnu hranu. Trebalo se u mladosti baviti šahom ili tako nečim za istezanje vijuga.

#29 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 October 2010 - 02:55

Ček a kako tačno košarka i odbojka istežu, u čemu je razlika u odnosu na fudbal i tenis osim što prvima treba visina za postizanje uspeha? To ono sve je moguće ako nešto dovoljno želiš. Podseća i na pre-darwin teorije evolucije da je žirafama nastao dugački vrat jer su ga generacijama istezale u želji da dosegnu hranu. Trebalo se u mladosti baviti šahom ili tako nečim za istezanje vijuga.

Potpuno si u pravu, kazu jos da je vrlo pozitivno uciti decu sto vise stranih jezika, da bi se leva mozdana hemisfera razvijala.
Ima tu jos stvacica, koje sam ja samo iz iskustva pokupio s'decom, a ovde sigurno ima strucnjaka koji bi podrobnije mogli da objasne, kako, sta i zasto.

edit:
dodao mozdana
Spoiler! --Click here to view--

Edited by mrd, 18 October 2010 - 05:59.


#30 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 18 October 2010 - 05:57

Ček a kako tačno košarka i odbojka istežu, u čemu je razlika u odnosu na fudbal i tenis osim što prvima treba visina za postizanje uspeha? To ono sve je moguće ako nešto dovoljno želiš. Podseća i na pre-darwin teorije evolucije da je žirafama nastao dugački vrat jer su ga generacijama istezale u želji da dosegnu hranu. Trebalo se u mladosti baviti šahom ili tako nečim za istezanje vijuga.


A koje su to pre-darwin teorije evolucije?