Jump to content


Photo
- - - - -

Telekom Srbija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#31 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 17 October 2010 - 22:16

OK, ukinemo kontrolu mesa, pa gledamo da ne kupujemo u mesari gde se ljudi zaraze kojecime. Uz malo srece, mi necemo biti medju njima, te ce trziste primanjem signala iz citulja znati da favorizuje one mesare i klanice koje uzrokuju najmanje smrtnih slucajeva. Mali je problem informaciona asimetrija, ali necemo sad...

Sto se tice normalnih tema na ovom topiku, postavljanje infrastrukture, koiko je meni poznato, ne zahteva nikakve dozvole sem, ocigledno, onoga cije je zemljiste. Videh pre par meseci duz auto-puta BG-NIS postavljanje telekom. vodova, posle sam procitao da se radi o slovenackoim investitorima. Odvojili ili ne odvojili infrastrukturu Telekoma u posebnu firmu,na kraju bismo opet zavisili od toga koliko je regulatorno telo efikasno i moze li da natera Telekom ili firmu za infrastrukturu da svima omoguci pristup infrastrukturi pod istim uslovima. Dakle, jednako se ne bi usrecili. A niko ne sprecava potencijalnu konkurenciju da razvuce svoje, konkurentske kablove. Nije da nije moguce (SBB, js da ih puste), samo nesto sumnjam da bi nasli interesa da razvlace po selima da bi babe mogle da imaju za cenu mesecne pretplate mogucnost da ih zovu unuci. U svakom slucaju ce svaki operater imati obavezu univerzalnog servisa, pa bas da vidimo kako ce to funkcionisati u praksi.

E sad, da li privatizovati ili ne... Mogu da slegnem ramenima i kazem: tako to ide.Ipak, koriscenje telekoma kao zlatne koke i rasprodaja u kriznim trenbucima nije srbijanski izum. Kako god okrenes, lose je. Drzava ne ume ni da vodi Telekom, ni da izvrsi liberalizaciju. Cisto zbog tranzicionih iskustava i poznatih praksi telko bandita iz belog sveta ne bih prodavao. S druge strani, prodao bih zbog domacih bandita, ali bi se oni i tada ovajdili, pa ti dodje na isto. No bar bi na dalje stvar bila u drugim, malo pametnijim rukama, kje brinu i o zaradi, a ne samo kako da ukradu. Naravno, mogli bi i samo da cede trziste, ali to nas opet vraca na regulatore.

Cini mi se da ovde moze biti manja katastrofa nego kod brace Hrvata. Uz sva muljanja, ne bih rekao da je trziste mobilne telefonije bez konkurencije. Od iduce godine dobijamo prenosivost broja. Mic po mic dobijamo konkurenciju u fiksnoj telefoniji itd. Ne treba se zavaravati da je trziste telekomunikacija igde fer, fino i cisto, pa ne vidim zasto bi bilo i kod nas. Privatni kapital vec dominira evropskim trzistem telekomunikacija, pre ili kasnije pritisak bi privatizacija Telekoma dosla na dnevni red. U svakom slucaju ce EU integracije da nam stave na dnevni red liberalizaciju telekomunikacija. Teoretski, to je moguce izvrsiti be privatizacije, prakticno je nemoguce zbog uvezanih interesa drzavnog telekoma i politickog sistema. Sve je do nas i nase drzave. Eto, pomenusmo Telenor, kao uspesnu drzavnu kompaniju.

Pominjenje Telenora kao primera uspesne drzavne kompanije je malo problematicno. Kao prvo, ocigledno da mi po mnogim stvarima ne mozemo da se poredimo sa Norveskom. Kao drugo, mali je broj telekoma u Evropi gde je drzava ostala vecinski vlasnik, tako da skandinavski operateri, Telenor, ili Telia, dodju vise kao izuzeci, kao sto su ti Skandinavci izuzeci po mnogo cemu. S druyge strane, Danci su odavno privatizovali i potpuno liberalizovali telekomunikacije, pa im takodje nista ne fali. Ipak je stvar u kvalitetu drustva i drzave, a ne u tipu vlasnistva.

Ne bih imao nista protiv da TeliaSonera kubi Telekom, ali mi se nekako cini da necemo biti te srece.

#32 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 18 October 2010 - 07:28

tomase, koje je tvoje viđenje regulisanja datog tržišta? pod uslovom da konkurencija u datom segmentu nije prisutna, nosioci prava na distribuciju određenih proizvoda i usluga nisu u obavezi da ponude tržištu nove ili poboljšane usluge, ladno ih mogu držati u fiokama jer u odsustvu novih ulaganja mogu ostvariti isti profit.

Nove ili poboljsane usluge ce da ponude samo ako postoji pretpostavka povecanja profita. Sta trenutno sprecava mobilne operatore da ponude nove ili poboljsane usluge (uostalom oni ih i nude)? Koja regulativa ih u tome ogranicava? Trziste mobilnih telekomunikacionih usluga u Srbiji nije manje slobodno od francuskog ili nemackog. Imas 3 operatera, trziste je tu, od 1.1.2011 bi trebala da pocne prenosivost brojeva itd. Da li zaista mislis da uopste postoji znacajno interesovanje za poziciju cetvrtog operatora na trzistu poput trzista Srbije? VIP je jos uvek daleko od toga da otplati svoja ulaganja. Daleko je i od toga da ima ocekivani profit.

Inace regulacija trzista treba upravo da zastiti korisnike od kartelizacije, dogovaranja operatora. Regulator obavezuje operatore da razvijaju mrezu i tamo gde im ona nece doneti poseban profit (izdate licence obavezuju operatore da pokriju celokupnu teritoriju Srbije). Mislis li da bi MTS/VIP/Telenor postavljali bazne stanice po raznim cukama da ih koriste dva zaseoka sa 10 starackih domacinstava da nisu obavezani pravilima?

#33 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 October 2010 - 11:30

Tender je konacno objavljen, tekst javnog poziva moze se preuzeti ovde: http://www.mfin.gov......oglas srb.pdf

Spoiler! --Click here to view--

Iz teksta javnog poziva nije sasvim jasno da li se prodaje kompletna infrastruktura, ali cini se da se prodaje.

#34 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 October 2010 - 12:56

Za prodaju je naravno zaduzeno ministarstvo finasija, na celu sa Dianom Dragutinovic, koja je povodom strajka zaposlenih u sudskoj administraciji primetila da u trenutku kada je milion ljudi nezaposleno, a u uspešnim kompanjiama prosečna zarada 18.000 dinara, neko traži povećanje zarade za 30 odsto.

#35 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 20 October 2010 - 20:33

...
Jedini nacin da se obezbedi istinska "deregulacija" trzista (fiksnih) telekomunikacionih usluga je bio izdvajanje centrala i parica iz sastava Telekoma i formiranje novog entiteta koji bi pruzao usluge Telekom operaterima (Telenorova licenca za uslug fiksne telefonije ne znaci bas nista bez mogucnosti pristupa infrastrukturi "poslednje milje") na ravnopravnoj bazi. Tek onda bi prodaja Telekoma bila legitimna.
...

Nisam bio pažljiv čitač, ne zameri. Ovo je suština.

#36 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 09 November 2010 - 20:34

Prenosivost malo morgen.


Građani Srbije ni sledeće godine neće moći da promene mobilnu mrežu, a da pri tom zadrže stari broj iako je to ranije najavila Republička agencija za telekomunikacije.

Naime, trebalo je da od 1. januara korisnici mobilnih telefona u Srbiji postanu vlasnici broja i da im bude omogućeno da prelaze u drugu mrežu ne menjajući ga. To se, ipak, neće dogoditi.

Prošle jeseni RATEL je doneo Pravilnik o prenosu mobilnog broja u drugu mrežu, a operaterima je dat rok od godinu dana da se pripreme za tu uslugu.

Međutim, pošto je oboren tender za nabavku opreme koji je raspisao RATEL, sve se odlaže, pa korisnici mobilnih telefona neće moći da promene mrežu još najmanje pola godine.


Zivo me zanima kakav je to tender i kakva je oprema u pitanju, tehnike obaranja tendera su odvec poznate, no, ajd, u svakom slucaju, sto rece Dilbert:"I hope they will all be eaten by feral cats".

#37 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 09 November 2010 - 20:46

Zivo me zanima kakav je to tender i kakva je oprema u pitanju, (...)


Posto ti je sad broj zaveden u bazi podataka tvoje mreze, odnosno mrezne grupe (npr. 063, 064... itd), potrebno je napraviti novu centralu / bazu podataka koja ce da upravlja sa brojevima koji promjenu mrezu. Ovakva usluga se moze realizovati na vise nacina, a koliko sam citao nasi su se dogovorili da ta oprema bude pod nadzorom RATELa, a ne samih operatera. Laicki receno, treba nabaviti nove telefonske centrale koje ce upravljati sa brojevima koji promjene mrezu.

Prethodni tender i aktuelni tender.

#38 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 November 2010 - 22:56

Posto ti je sad broj zaveden u bazi podataka tvoje mreze, odnosno mrezne grupe (npr. 063, 064... itd), potrebno je napraviti novu centralu / bazu podataka koja ce da upravlja sa brojevima koji promjenu mrezu. Ovakva usluga se moze realizovati na vise nacina, a koliko sam citao nasi su se dogovorili da ta oprema bude pod nadzorom RATELa, a ne samih operatera. Laicki receno, treba nabaviti nove telefonske centrale koje ce upravljati sa brojevima koji promjene mrezu.

Prethodni tender i aktuelni tender.

Nije mi jasno zasto su odlucili da to bude pod nadzorom RATEL-a? Ili je to bila odluka RATEL-a kojom bi sebi dodao nadleznost i izvor prihoda?

#39 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 10 November 2010 - 00:12

Nije mi jasno zasto su odlucili da to bude pod nadzorom RATEL-a? Ili je to bila odluka RATEL-a kojom bi sebi dodao nadleznost i izvor prihoda?


Da se pitalo provajdera oni nikad nebi ni uveli portabilnost broja. Zato je i RATEL gurao citavu pricu. Osim toga, gdje da smjeste 'centralu', kod nekog od provajdera, kod MTSa? Bolje ovako da je kod RATELa, jeste da dobijaju na vaznosti (i prohodima), ali bolje nego negdje drugdje.

#40 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 10 November 2010 - 00:25

Mene samo zanima da li se upravlja brojevima ili sa brojevima ? :)

Prenosivost brojeva kod nas postoji cini mi se godinu ili nesto vise, ali ne vjerujem da je iko do sada i iskoristio to pravo ili pogodnost.
Prvo zbog toga sto kosta valjda 20KM, drugo ni procedura nije u dva klika i instant, nego se podnosi zahtjev ovo ono, sve u cilju pomagaja korisnicima da shvate da je to besmisleno.

Moje skromno misljenje je da bi telekom operatere trebalo natjerati da se bave svojim poslom, a ne prodajom telefona. Zamislite kad bi NIS uz benzin nudio i auta na "ugovor".

#41 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 10 November 2010 - 11:56

Ne znam sta ste zapeli sa kablovskom infrastrukturom. Tehnologija fiksne telefonije bezicnim putem je realnost.
A zar nije Orion Telekom dobio licencu za drugog operatera fiksne telefonije.
Spoiler! --Click here to view--

Da napomenem da je kompanija 3dnet sa najrazvijenijom mrezom za bezicni internet u okolini Panceva. Verujem da Orion telekom to radi i drugde ne samo po Juznom Banatu.

A sto se tice Telekoma Srbije i njene prodaje, jasno je i svakom vrapcu da ce te pare otici na finansiranje ostanka ovih stetocina na vlasti sto je duze moguce. Do kraja mandata najmanje, a vrlo je moguce da sa tim novcem malo pojacaju budzetlije i penzionere pa da bude novih izbora u kojim bi onda oni nekako opet pobedili i kupili sebi jos nekoliko godina na vlasti.

#42 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 November 2010 - 12:09

Ne znam sta ste zapeli sa kablovskom infrastrukturom. Tehnologija fiksne telefonije bezicnim putem je realnost.
A zar nije Orion Telekom dobio licencu za drugog operatera fiksne telefonije.


Da napomenem da je kompanija 3dnet sa najrazvijenijom mrezom za bezicni internet u okolini Panceva. Verujem da Orion telekom to radi i drugde ne samo po Juznom Banatu.

A sto se tice Telekoma Srbije i njene prodaje, jasno je i svakom vrapcu da ce te pare otici na finansiranje ostanka ovih stetocina na vlasti sto je duze moguce. Do kraja mandata najmanje, a vrlo je moguce da sa tim novcem malo pojacaju budzetlije i penzionere pa da bude novih izbora u kojim bi onda oni nekako opet pobedili i kupili sebi jos nekoliko godina na vlasti.

Orion Telekom nije dobio drugu licencu za operatora fiksne telefonije - tu licencu je dobio Telenor. Orion je dobio licencu za "CDMA bezicnu fiksnu" tehnologiju.
Inace sve aktuelne bezicne tehnologije za citav red velicine zaostaju po prakticno ostvarivim brzinama prenosa u odnosu na zicane. Kablovska infrastruktura je u tom pogledu superiorna.

Orion je inace jos uvek jako daleko od toga da ostvari potrebnu pokrivenost. Bez obzira na njihov EPP. Btw. njihove internet usluge preko CDMA su daleko skuplje nego njihova ADSL ponuda (preko telekomove fiksne mreze).

Edited by tomas.hokenberi, 10 November 2010 - 12:12.


#43 Black Dog

Black Dog
  • Members
  • 1,255 posts

Posted 10 November 2010 - 12:16

Poslovna logika Orion-a mi nije jasna - ajd za net ima smisla ali "fiksna bežična" u gradovima gde imaš klasičnu, kabel, mobilnu - koji k...?
Ciljni segment bi im mogli biti ljudi koji koriste lokalni net (ne-sbb) tako da u tom pogledu nisu preterano vezani za infrastrukturu telekoma dok s druge strane nemaju alternativu za fiksni ( pod uslovom da lokalni prcavac ne pruža uslugu voipa). E sad, tu je problem što je ta tražnja skoncentrisana po selima i manjim gradićima u koje Orion po defaultu ne zalazi...

Edited by nevidljivi, 10 November 2010 - 12:34.


#44 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 10 November 2010 - 12:31

Ne znam sta ste zapeli sa kablovskom infrastrukturom. Tehnologija fiksne telefonije bezicnim putem je realnost.


Kablovska infrastruktura je najvrijednji dio Telekoma. Vidi ovako, kad bi uzeo cijenu zgrada, telefonskih centrala, opreme, znaci sve ono sto vidis, nasuprot kablova, odnosno cijene postavljanja tih kablova, racun ti pokaze da je cijena postavljanja kablova veca od svega ostalog. Osim toga kroz kablove moze da se 'gura' puno toga, a ne samo fiksna telefonija, i na kraju to je preduslov za bilo kakvu konkurenciju (mogucnost povezivanja na tu infrastrukturu drugih kompanija).

Prije privatizacije Telekoma vladajuca ekipa je morala kablovsku infrastrukturu proglasiti za nacionalno dobro i formirati javno preduzece koje ce se brinuti o njima.

A zar nije Orion Telekom dobio licencu za drugog operatera fiksne telefonije.


Nije, licence za operatera fiksne telefonije imaju samo Telekom Srbije i Telenor. Orion ima licencu za javnu fiksnu bezicnu telefoniju. Razlika je sto Orion pruza uslugu bezicno, dok Telekom pruza uslugu preko kabla. Osim kvaliteta usluge, razlika je i u dodatnim servisima, IPTV, ADSLu,... itd. Sve ovo kod Oriona nije moguce (odnosno, kod njegove bezicne fiksne telefonije). Osim Oriona ovu licencu posjeduje i Telekom.

Da napomenem da je kompanija 3dnet sa najrazvijenijom mrezom za bezicni internet u okolini Panceva. Verujem da Orion telekom to radi i drugde ne samo po Juznom Banatu.


Odem sad na sajt 3dnet-a i vidim da je i njih maznuo Orion :) nego, to sto 3dnet pruza bezicni Internet ce morati ugasiti, jer koristi civilni / amaterski opseg (Wi-Fi 2.4 GHz) u komercijalne svrhe, a to je no, no. Osim toga taj opseg je vec poprilicno zagadjen, a samim tim ni kvalitet usluge nije neki, posebno u urbanim uslovima. Znaci, morat ce preci na WiMax tehnologiju (komercijalni ekvivalent).

Edit: vidim sad da me pretekao 'tomas.hokenberi', ali neka stoji i moj odgovor.

Edited by Atreid, 10 November 2010 - 12:59.


#45 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 10 November 2010 - 12:37

Poslovna logika Orion-a mi nije jasna - ajd za net ima smisla ali "fiksna bežična" u gradovima gde imaš klasičnu, kabel, mobilnu - koji k...?
Ciljni segment bi im mogli biti ljudi koji koriste lokalni net (ne-sbb) tako da u tom pogledu nisu preterano vezani za infrastrukturu telekoma dok s druge strane nemaju alternativu za fiksni ( pod uslovom da lokalni prcavac ne pruža uslugu voipa). E sad, tu je problem što je ta tražnja skoncentrisana po selima i manjim gradićima u koje Orion po defaultu ne zalazi...


Orionovu fiksu bezicnu posmatraj kao i mobilnu telefoniju u smislu razvoja. Cilj je postaviti bazne stanice i pokriti signalom citavu Srbiju, pri razvoju ovakve infrastrukture najlakse je krenuti iz gradova, pa polako siriti mrezu ka ruralnim sredinama.