Jump to content

Photo
- - - - -

Homeopatija - alternativa ili prevara?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
451 replies to this topic

#31 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 September 2010 - 01:14

Današnja medicina daleko uspešnije leči kancer od homeopatije, neuporedivo uspešnije.

Apsolutno se slazem. Ali ne i glavobolju. :)

#32 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 30 September 2010 - 09:36

Današnja medicina daleko uspešnije leči kancer od homeopatije, neuporedivo uspešnije.

znam, samo kazem da izmedju "imate jos sest meseci zivota" i "ovaj lek ce vas spasiti" (iako mi svi znamo da nece) covek ce da bira taj drugi lek, bio homeopatija ili travka ili cudotvorna vodica ili bilo sta drugo. to je sasvim normalno.

ja sam za jeftine homeopatske preparate, dok medicina jos ne uznapreduje da leci sve bolesti

a u stvari sam se javio zato sto je postavljac teme mozda stvarno bolestan i mozda mu homeopatija stvarno olaksava stanje, pa reko ajde bas da ga ne zakopate totalno, plus sto sva nauka ukljucujuci i medicinu itekako ima svoje granice pa joj se moze pristupiti malo opustenije. sve moze i treba da se objasni bez teskih reci kad su ovakve stvari u pitanju. sa malo takta i razumevanja, to ne moze da skodi. kao neka verbalna homeopatija :)

Edited by misko1, 30 September 2010 - 11:38.

#33 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 30 September 2010 - 11:54

Youtube Video ->Original Video

#34 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 30 September 2010 - 12:54

ako vec pokusavas nesto da argumentujes, onda bi bilo bolje da nam ukazes na barem jednu studiju koja bi potvrdila bilo kakvo dejstvo homeopatije, koje je vise od placebo efekta.

Ne moze. Homeopate su odustale od double blind testova. Ne rade. :)

#35 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 30 September 2010 - 13:18

Ne moze. Homeopate su odustale od double blind testova. Ne rade. :)

evo jednog takvog:

#36 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 30 September 2010 - 13:32

Evo ličnog primera, a vi dalje kako god želite:

Alergija me ubija lagano jedno sedam godina. Lek (konvecnionalni) koji me je prošle godine prilično dobro držao, ove nije davao ni približno zadovoljavajuće rezultate, iako sam počeo sa njim na vreme, 2-3 meseca pre sezone.

No, po prvi put sam ove sezone imao krvave rane po nosu.

Situaciju je malo popravila Kurkuma, prastari indijski začin koji je antiseptik i još štoštanešto i koju sam uzeo iz nekog 15. razloga, ne alergije (jerbo -niko mi nije najavio da radi i protiv simptoma alergije, tek sam posle našao na Netu da i na to utiče). Dakle, pomogla je, ali nedovoljno.

A onda smo usput pitali jednu konvencionalnu doktorku u domu zdravlja (kojoj to čak nije ni oblast, ali je žena otvorenog uma) šta da radimo, i ženska mi ko iz topa (neformalno i usput) preporuči da probam homeopatski lek, i dade mi ime istog.

Naglašavam da stav o homeopatiji nisam imao. Nikakav stav. Dakle, ravna crta. Ni verovanje, ni neverovanje. A to dalje znači da ostavljam mogućnost da tu ima nečeg. I ništa više od tooga.

Kupio sam ga i probao. Rezultat je bio munjevit. Jednostavno sam prodisao. Pošto se tokom akutne faze preporučuje uzumanje na svaki sat, meni je pred kraj svakog sata ponovo bivalo ozbiljno loše, da bi mi posle uzimanja "bogojavljenske vodice koja zapravo nema efekta" ubrzo bivalo mnogo bolje. Ukoliko bi se zaradio, sopstveni nos me je nepogrešivo podsećao da je istekao sat. (Ovo pominjem čisto da ne bi ponovo bilo priča o placebu ili periodičnom opadanju količine polena u vazduh, koje se fakat događa, ali ne na svaki sat).

A kad pomenu placebo - za očekivati bi bilo da je radio sa konvencionalnim lekom u koji sam imao sve razloge da full verujem da radi, puno poverenje. Jer, radio je prošle sezone prilično dobro. Ove je, međutim, bio skoro beskoristan. Isti lek, isti ja, ista alergija.

S druge strane, rekoh - prema homeopatiji nisam imao stav. Jedva da sam išta znao o njoj, jednostavno me nije interesovalo. Zainteresovalo me je tek nakon što mi je rešilo užasno neprijatan problem, praktično dvomesečnu agoniju.

A kako radi i da li konvencionalna nauka može da dokaže kako to funkcioniše - ај донт гив а факин шит! Ko želi da se time bavi, dokazuje ili opovrgava, neka izvoli.

Ja sam bio običan jyзер. I jednostavno mi je svanulo posle toga.

Edited by CTPAX, 30 September 2010 - 13:42.

#37 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 30 September 2010 - 13:39

Evo ličnog primera, a vi dalje kako god želite:

Alergija me ubija lagano jedno sedam godina. Lek (konvecnionalni) koji me je prošle godine prilično dobro držao, ove nije davao ni približno zadovoljavajuće rezultate, iako sam počeo sa njim na vreme, 2-3 meseca pre sezone.

No, po prvi put sam ove sezone imao krvave rane po nosu.

Situaciju je malo popravila Kurkuma, prastari indijski začin koji je antiseptik i još štoštanešto i koju sam uzeo iz nekog 15. razloga, ne alergije (jerbo -niko mi nije najavio da radi i protiv simptoma alergije, tek sam posle našao na Netu da i na to utiče). Dakle, pomogla je, ali nedovoljno.

A onda smo usput pitali jednu konvencionalnu doktorku u domu zdravlja (kojoj to čak nije ni oblast, ali je žena otvorenog uma) šta da radimo, i ženkska mi ko iz topa (neformalno i usput) preporuči da probam homeopatski lek, i dade mi ime istog.

Naglašavam da stav o homeopatiji nisam imao. Nikakav stav. Dakle, ravna crta. Ni verovanje, ni neverovanje. A to dalje znači da ostavljam mogućnost da tu ima nečeg. I ništa više od tooga.

Kupio sam ga i probao. Rezultat je bio munjevit. Jednostavno sam prodisao. Pošto se tokom akutne faze preporučuje uzumanje na svaki sat, meni je pred kraj svakog sata ponovo bivalo ozbiljno loše, da bi mi posle uzimanja "bogojavljenske vodice koja zapravo nema efekta" ubrzo bivalo mnogo bolje. Ukoliko bi se zaradio, sopstveni nos me je nepogrešivo podsećao da je istekao sat. (Ovo pominjem čisto da ne bi ponovo bilo priča o placebu ili periodičnom opadanju količine polena u vazduh, koje se fakat događa, ali ne na svaki sat).

A kad pomenu placebo - za očekivati bi bilo da je radio sa konvencionalnim lekom u koji sam imao sve razloge da full verujem da radi, puno poverenje. Jer, radio je prošle sezone prilično dobro. Ove je, međutim, bio skoro beskoristan. Isti lek, isti ja, ista alergija.

S druge strane, rekoh - prema homeopatiji nisam imao stav. Jedva da sam išta znao o njoj, jednostavno me nije interesovalo. Zainteresovalo me je tek nakon što mi je rešilo užasno neprijatan problem, praktično dvomesečnu agoniju.

A kako radi i da li konvencionalna nauka može da dokaže kako to funkcioniše - ај донт гив а факин шит! Ko želi da se time bavi, dokazuje ili opovrgava, neka izvoli.

Ja sam bio običan juзер. I jednostavno mi je svanulo posle toga.

na svaki sat? jesi siguran sta je bilo u toj 'vodici'? ako bi uzimao kapi za nos na svaki sat, sigurno bi ti i to pomoglo.

inace, koliko ja shvatam sustinu medicinskih studija, one ni ne sluze da "dokazu kako to funkcionise", nego samo proveravaju da li se ljudi stvarno izlece. dakle, bave se sa outcomes, a ne sa samim mehanizmom. neka me ispravi neki doktor ako gresim...

EDIT: inace, rade se double blind (ne znaju ni lekari sta daju) upravo da na ishod ne bi uticale predrasude lekara o samom ishodu.

Edited by Lift Going Up.., 30 September 2010 - 13:42.

#38 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 30 September 2010 - 13:48

na svaki sat? jesi siguran sta je bilo u toj 'vodici'? ako bi uzimao kapi za nos na svaki sat, sigurno bi ti i to pomoglo.

Da, tako piše da se koristi dok se malo ne smiri situacija, prvih dan-dva. Posle tri puta dnevno po jedna.

U svakom slučaju, pošto su konvencionalni doktori do sada uspeli da utvrde da je homeopatija (bar) potpuno bezopasna, nije bilo straha od negativnih posledica.

inace, koliko ja shvatam sustinu medicinskih studija, one ni ne sluze da "dokazu kako to funkcionise", nego samo proveravaju da li se ljudi stvarno izlece. dakle, bave se sa outcomes, a ne sa samim mehanizmom. neka me ispravi neki doktor ako gresim...

Ja upravo pričam o ауткаму i izlečenju, makar u ovoj sezoni (za trajno postoje druge metode i upravo sam krenuo u isprobavanje istih, o rezultatima ću znati krajem sledećeg leta).

Plus što bivam prilično nervoznim kad skepta-talibani oko mene krenu da me ubeđuju kako sam ja zapravo utripovao da mi je bolje, jer "nikad nije dokazano da ta bogojavljenske vodica radi".

Zato i kažem - zabole me šta je i kako dokazno, dokle god radi.

Edited by CTPAX, 30 September 2010 - 13:49.

#39 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 30 September 2010 - 14:02

Da, tako piše da se koristi dok se malo ne smiri situacija, prvih dan-dva. Posle tri puta dnevno po jedna.

U svakom slučaju, pošto su konvencionalni doktori do sada uspeli da utvrde da je homeopatija (bar) potpuno bezopasna, nije bilo straha od negativnih posledica.

Ja upravo pričam o ауткаму i izlečenju, makar u ovoj sezoni (za trajno postoje druge metode i upravo sam krenuo u isprobavanje istih, o rezultatima ću znati krajem sledećeg leta).

Plus što bivam prilično nervoznim kad skepta-talibani oko mene krenu da me ubeđuju kako sam ja zapravo utripovao da mi je bolje, jer "nikad nije dokazano da ta bogojavljenske vodica radi".

samo jedno pitanje: da li uopste znas sta ima u tome sto uzimas, tj koji su sastojci? i da li uopste pise nesto na pakovanju (sastojci)?

#40 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 30 September 2010 - 14:05

sto si nervozan? uradjene su mnoge studije (psihologija, ne medicina) i u svakoj ljudi prijavljuju da tablete (ibuprofen) za koje misle da su skuplje, im mnogo bolje pomazu od onih za koje im je receno da su jeftine. pa mi je pala na pamet jedna poslovna ideja sa homeopatijom....

Edited by Lift Going Up.., 30 September 2010 - 14:05.

#41 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 30 September 2010 - 14:09

A onda smo usput pitali jednu konvencionalnu doktorku u domu zdravlja (kojoj to čak nije ni oblast, ali je žena otvorenog uma) šta da radimo, i ženska mi ko iz topa (neformalno i usput) preporuči da probam homeopatski lek, i dade mi ime istog.
Ja sam bio običan jyзер. I jednostavno mi je svanulo posle toga.

To sam mogao i ja da ti prodam, u pola cene. Skroz sam ozbiljan.
Javi mi se ako ti trebaju epruvete cesmovace.

Plus što bivam prilično nervoznim kad skepta-talibani oko mene krenu da me ubeđuju

Te proklete talibanske nauchnichine. Sta ce sledece izmisliti? Da nije isto oprati ruke sapunom i samo vodom? :)
Praise Jebus. Fuck tha science.

#42 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 30 September 2010 - 14:13

Super, drago mi je da radi. Najozbiljnije. Doduse, nikad neces znati da li bi radilo i da sam ti ja odeven u belu mantiju za 0 dinara dao epruvetu cesmovace, a ti parice potrosio na nesto drugo.

#43 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 30 September 2010 - 14:16

Kupljen je u državnoj apoteci. Onoj kod starog Merkatora.

#44 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 30 September 2010 - 14:17

Kupljen je u državnoj apoteci. Onoj kod starog Merkatora.

nikad ti nije palo na pamet da pogledas sastav?

#45 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 30 September 2010 - 14:37

Nije mrzelo da izguglam 2 i 2, tj. ako si gledao BBC klip, iako uleces na temu pucajuci na talibane sa kukova (ali sta je tu novo, isto odstojanje - isto sranje):

placebo & stress
allergies & stress

Stres utice na alergije - placebo smanjuje stres - smanjenje stresa smanjuje alergije

Pa kaze:

1. Stress and Allergy
Have you ever noticed that sometimes when you're having a really tough day, you sneeze a lot and your skin feels itchier? It's not a coincidence, your emotions may have been the trigger. Researchers are now finding that certain allergic disorders like hay fever, eczema and asthma are regulated, in part, by hormones and brain chemicals released into the bloodstream in response to stress. When it rains, it really does pour.(1)(2)(3)(4)

The nervous system is the interpreter of which events are "stressful" and determines how the body responds to the stress. Negative emotional responses disturb the carefully constructed equilibrium of the brain systems, putting some parts into overdrive and others into underdrive. The body produces a number of factors including hormones (e.g., cortisol) and neurotransmitters (e.g., adrenalin) which, in turn, can influence other systems in the body such as the immune system. If this imbalance goes on unchecked and becomes persistent, long-term damage and disease can result. In other words, it is the wear-and-tear from chronic overactivity or underactivity that is potentially damaging.(5)
http://www.thedoctor...ss/art2431.html

2. Genetics of successful placebo response to stress.

Here is a fascinating piece of work from Furmark et al., showing that placebo treatment of stress in subjects with social anxiety disorder (reflected by reducted amygdala activity during public speaking) was successful only in individuals with particular forms of serotonin transporter and tryptophan hydroxylase genes. This demonstrates a link between genetically controlled serotonergic modulation of amygdala activity and placebo-induced anxiety relief. The experiments were done in the context of a study evaluating a potential anti-anxiety drug and matching placebo provided by GlaxoSmithKline.

Placebo may yield beneficial effects that are indistinguishable from those of active medication, but the factors underlying proneness to respond to placebo are widely unknown. Here, we used functional neuroimaging to examine neural correlates of anxiety reduction resulting from sustained placebo treatment under randomized double-blind conditions, in patients with social anxiety disorder. Brain activity was assessed during a stressful public speaking task by means of positron emission tomography before and after an 8 week treatment period. Patients were genotyped with respect to the serotonin transporter-linked polymorphic region (5-HTTLPR) and the G-703T polymorphism in the tryptophan hydroxylase-2 (TPH2) gene promoter. Results showed that placebo response was accompanied by reduced stress-related activity in the amygdala, a brain region crucial for emotional processing. However, attenuated amygdala activity was demonstrable only in subjects who were homozygous for the long allele of the 5-HTTLPR or the G variant of the TPH2 G-703T polymorphism, and not in carriers of short or T alleles. Moreover, the TPH2 polymorphism was a significant predictor of clinical placebo response, homozygosity for the G allele being associated with greater improvement in anxiety symptoms. Path analysis supported that the genetic effect on symptomatic improvement with placebo is mediated by its effect on amygdala activity. Hence, our study shows, for the first time, evidence of a link between genetically controlled serotonergic modulation of amygdala activity and placebo-induced anxiety relief.
http://mindblog.deri...o-response.html

To objasnjava upravo taj "munjevit rezultat". :)

Umesto placeba mnogo bi ti bio korisniji savet i tretman lekara usmeren na pravi izvor problema, a ne na vesticarenje.
Lekarka je pravi kreten ako ne zna toliko.

Edited by st.maurice, 30 September 2010 - 14:43.