Jump to content


Photo
- - - - -

Nezdrav takmičarski duh kod roditelja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
79 replies to this topic

#31 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 October 2010 - 00:39

Mala su `deca` srpski roditelji za Amere.
....
Dokaz da su SAD kolevka raznih oblika socijalne devijacije, pored toga sto su zaduzili svet znacajnim vrednostima i dostignucima.



Ja mislim da se ovo odigrava u US. -_-

Iskreno, sumnjam da bi u Evropi ovo sminkanje male decice, teranje da se puce, poziraju na nacin koji to rade `odrasle` manekenke imalo prodju. Tj. nadam se da ne bi imalo, mozda eventualno u Holandiji.

edit: napravio bih samo rezervu u odnosu na svoj prethodni post, jer mi stvarno nije namera da generalizujem.


Tj ti mislis da je amerika kolevka raznih devijacija i da se to ne bi desilo u evropi ali ne bi da generalizujes tj ti bi rekao i da mozda jeste ili nije ali je u svakom slucaju strasno gore u poredjenju sa Sr gde se prave mali Djokovici tj ti si to mislio? :)

Jel to to suma sumare ili se nadas nesto drugo? :twak:

#32 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 October 2010 - 00:58

Posted Image

Evo ti i link da vidis da se to svuda desava.

#33 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 06 October 2010 - 01:52

@ Angelia

:) odmah da te upozorim, ne nameravam da ulazim u diskusiju sa ljudima koji su paranoicni po pitanju domovine i koji se nalaze na svetoj misiji branjenja ono sto niko ni ne napada. Objasnicu samo jos jednom ono sto sam napisao, mislim da je prilicno jasno i da nikakve generalizacije tu nema, kao i da ti zapravo ne znas sta ta rec znaci.

Tema je nezdrav takmicarski duh kod roditelja, pogodna za bezbroj primera `roditeljstva` u Srbiji. Zasto? Jer je ekonomska situacija losa, ljudi su puni sopstvenih neispunjenih ambicija i zele da im deca postignu ono sto sami nisu uspeli i daleko vise. Upisuju ih na engleski sa nepunih godinu dana, traze da `sutra` budu na nivou omladinaca iz najboljih fudbalskih klubova sveta, itd. itd. Pokusavam da razumem i objasnim taj fenomen. Pogotovu sport i nasi nacionalni uspesi u njemu su tu jako bitan cinilac i katalizator; kakav su bum napravili pojava Djokovica, Jelene Jankovic i Ane Ivanovic, puno klinaca je pozelelo da budu kao oni, ali puno roditelja je isto pozelelo umesto njih! Dakle, imamo dve strane medalje, dobru i losu.

Link koji sam postavio pokazuje slican fenomen. Je l` su u pitanju roditeljske, ne decje ambicije? Jesu. Je l` u pitanju nezdrav takmicarskih duh? `moras da budes najbolja, najlepsa, najsladja...` - jeste. Jesam li se drzao teme, dakle? Jesam. Da li je to socijalna devijacija? Po meni, apsolutno jeste. Je l` greska nazvati to specificnosti americkog podnevlja? Mislim da nije, jer nisam video u drugim zemljama takva takmicenja i sumnjam da bi imala takvu ispracenost. Ja razumem da je ulazak u glamurozni svet hollywood-a opsesija nekih americkih roditelja, kao sto su najveci uspesi u sportu opsesija srpskih roditelja i u tom smislu pricamo o srodnim pojavama.

Ali, jedno je staviti svoje dete u adidas patike i uvaliti mu reket da udara 9h u zid ispred zgrade, a druga su stvar stikle na petogodisnjoj devojcici, napadna sminka, unistavanje kose i raditi jos hiljadu stvari koje su mi uzasne da ih nabrojim. Ne kazem da je prvo normalno, jer nije, ali mi je ovo drugo takva dekadencija, bukvalno civilizacijski 100 koraka unazad, da bih ne samo zabranio emisiju i dogadjaj nego potrpao sve te roditelje u zatvor.

I na kraju, da ponovim nesto sto je tvoj srbovski mozak na americki nacin propustio da registruje i sumnjam da ce ovog puta uspeti: cenim doprinos Amerike u brojnim poljima, mislim da je svojom kulturom zaduzila svet, Amerikanci koje sam sreo prilikom za sada jedinog boravka u SAD (Njujork) su na mene ostavili utisak fantasticnih, preljubaznih ljudi, necu dalje da objasnjavam, generalni utisak je ocigledno pozitivan. Ali, to sve ne menja cinjenicu da su se razne devijacije pojavile u tom istom drustvu i da to zasluzuje negativan komentar.

Jedino sto je licilo na generalizaciju u mom prvom postu jeste recenica: mala su deca srpski roditelji za Amere. I tu je neko mogao da kaze da generalizujem kako Amere, tako i srpske roditelje, ako ne posmatramo kontekst, ostatak posta. Ti si videla samo uvredljivu generalizaciju na racun Amera, sto je problem ili sa tvojim recnikom ili sa tvojom moci rasudjivanja. Bice i jedno i drugo. Pozdrav

#34 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 06 October 2010 - 02:04

Mrde, ti mi delujes kao racionalna osoba. Mislim da je ocigledno da Kina nije `svuda` isto tako kao sto mali decak na trapezu nije isto sto i mala devojcica kojoj traze da, sa oprostenjem, `vrcka` zadnjicom. Meni je to degutantno i uznemirujuce, prosto se cudim sto cudim sto nema drugih komentara osim `ima toga svuda`. I treci put cu napisati da se teranje klinca na sportski teren gde treba da provede pola dana granici sa fizickim mucenjem, ali ovde pricamo o degradiranju licnosti deteta, nametanju krajnje sumnjivih vrednosti, zrtvovanju integriteta, oni bukvalno prave objekte od rodjene dece da bi zadovoljili svoje teznje! Prvi put kad sam slucajno nabasao na emisiju o ovome mislio sam da je rec o rubrici `verovali ili ne` ili u najmanju ruku `bez komentara` i sokirao sam se kad sam shvatio da je rec o potpuno `legitimnom` show-u oko koga se niko ne uzrujava.

#35 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 October 2010 - 02:13

Link koji sam postavio pokazuje slican fenomen. Je l` su u pitanju roditeljske, ne decje ambicije? Jesu. Je l` u pitanju nezdrav takmicarskih duh? `moras da budes najbolja, najlepsa, najsladja...` - jeste. Jesam li se drzao teme, dakle? Jesam. Da li je to socijalna devijacija? Po meni, apsolutno jeste. Je l` greska nazvati to specificnosti americkog podnevlja? Mislim da nije, jer nisam video u drugim zemljama takva takmicenja i sumnjam da bi imala takvu ispracenost. Ja razumem da je ulazak u glamurozni svet hollywood-a opsesija nekih americkih roditelja, kao sto su najveci uspesi u sportu opsesija srpskih roditelja i u tom smislu pricamo o srodnim pojavama.

Toga ima svuda - nije specificno nigde - ako nije Hollywood onda je pevacica u Grandu, to sto je US veca i ima vise resursa samo moze da se vidi na tome koliko para tu ide i organizacije. Roditelji su isti. To je ono sto nisi shvatio. Generalizovao si da je devijacija americkih roditelja veca jer hoce showbusines a Sr manja jer hoce sport.

Ali, jedno je staviti svoje dete u adidas patike i uvaliti mu reket da udara 9h u zid ispred zgrade, a druga su stvar stikle na petogodisnjoj devojcici, napadna sminka, unistavanje kose i raditi jos hiljadu stvari koje su mi uzasne da ih nabrojim. Ne kazem da je prvo normalno, jer nije, ali mi je ovo drugo takva dekadencija, bukvalno civilizacijski 100 koraka unazad, da bih ne samo zabranio emisiju i dogadjaj nego potrpao sve te roditelje u zatvor.

Nije imas ti u US nezdrave roditelje koji ce staviti decu u patike i forsirati ih da budu sportisti po svaku cenu, opet nije exkluzivna izmisljotina evrope ili SR. Iako, mozda ne znas ali ima tih izbora koji su cisto tu radi zabave a ne takmicenja roditelja.

I na kraju, da ponovim nesto sto je tvoj srbovski mozak na americki nacin propustio da registruje i sumnjam da ce ovog puta uspeti...Ti si videla samo uvredljivu generalizaciju na racun Amera, sto je problem ili sa tvojim recnikom ili sa tvojom moci rasudjivanja. Bice i jedno i drugo. Pozdrav

Ah vidis kako si uspeo u jedan post da smestis toliko uvredljivih ocena moje malenkosti a da nijednom nisam upotrebila uvredljivu rec tebi? To je razlika izmedju mog i tvog razmisljanja. Razumljivo je da smatram besmislenim izraz 'kolevka socijalnih devijacija' - taj deo nisi smatrao za problematican :)

Ajde ajde samo nastavi nisam ja htela da diskutujem s tobom, samo mi je bilo zabavno tj kako ja mislim a nadam se.

#36 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 October 2010 - 03:49

Mrde, ti mi delujes kao racionalna osoba. Mislim da je ocigledno da Kina nije `svuda` isto tako kao sto mali decak na trapezu nije isto sto i mala devojcica kojoj traze da, sa oprostenjem, `vrcka` zadnjicom. Meni je to degutantno i uznemirujuce, prosto se cudim sto cudim sto nema drugih komentara osim `ima toga svuda`. I treci put cu napisati da se teranje klinca na sportski teren gde treba da provede pola dana granici sa fizickim mucenjem, ali ovde pricamo o degradiranju licnosti deteta, nametanju krajnje sumnjivih vrednosti, zrtvovanju integriteta, oni bukvalno prave objekte od rodjene dece da bi zadovoljili svoje teznje! Prvi put kad sam slucajno nabasao na emisiju o ovome mislio sam da je rec o rubrici `verovali ili ne` ili u najmanju ruku `bez komentara` i sokirao sam se kad sam shvatio da je rec o potpuno `legitimnom` show-u oko koga se niko ne uzrujava.

Vidi sada, da ne duzimo, ti si rekao samo u US, ja odgovorio da nije samo, dao ti jos jedan primer koji dokazuje da nije samo. Evo ti jos jedan primer iz Yugoslavije, posto se to tako zvalo kad je moj komsija bio Pedja. Elem, moj ti komsija Pedja odlucio da mu sin bude profi fudbaler i natera ga u 7 osnovne da batali skolu i pici treninge 2 puta dnevno. Dete je bilo mudro (pametno) da samo mozes da pozelis. Polozio tako 7 i 8 razred 2 puta dnevno fudbal prepodne u skolu, ucenje na dud. Imao uspeha teli ga levo, teli ga desno i na kraju, razboleo se decko pauzirao, pros'o mu voz, nije uleteo na prva vrata. Zaglavio momak na kraju cuzu itd, itd. Ovo ti je jedna 13 godina bajata prica iz Yugoslavije. Pedja nije napravio objekat od svog sina, nego subjekat i teret drustvu, posto lova od tvoje takse ide na troskove tog perspektivnog fuzbalera.
To je trece mesto gde roditelji imaju, po mome, bolesne ambicije. Sad sam izvuci zakljucak i reci mi kako to u Srbiji nije tako. :)


P.S.
U stvari u pravu si ove bese Yugoslavija pa se to ne racuna.
Nadam se da sam bio malo jasniji.

Ima svuda ljudi koji, ne mora to da bude bolesna ambicija, zele najbolje za svoju decu i misle da je brzo dobro, pa onda krenu s'plesom, tenisom, itd.
U US je veci izbor, ako mene pitas, ima toliko klinaca koje roditelji guraju, da voze motor, gliser, automobil i da se takmice od malena, nadajuci se da ce im na taj nacin obezbediti zivot. Neki to uspeju, zarade pare. Licno ne mislim da su s'tom lovom srecni, ali zive ljudi i s'parama i bez.

Edited by mrd, 06 October 2010 - 04:42.


#37 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 October 2010 - 04:02

Tema je nezdrav takmicarski duh kod roditelja, pogodna za bezbroj primera `roditeljstva` u Srbiji. Zasto? Jer je ekonomska situacija losa, ljudi su puni sopstvenih neispunjenih ambicija i zele da im deca postignu ono sto sami nisu uspeli i daleko vise. Upisuju ih na engleski sa nepunih godinu dana, traze da `sutra` budu na nivou omladinaca iz najboljih fudbalskih klubova sveta, itd. itd. Pokusavam da razumem i objasnim taj fenomen.

Ja ne mislim da su roditelji u Srbiji preaambiciozni zbog ekonomske krize. Mislim da je toga uvek bilo. Uvek je bilo i bice roditelja koji svoje neostvarene ambicije pokusavaju da ostvare preko dece. Ja sam kao dete bila radoznala i roditelji su mi omogucili da svasta probam. I probala sam pa sam neke stvari batalila pre a neke posle. Secam se drugarica koje su morale svaki dan da vezbaju klavir jer su se plasile roditelja. Na kraj pameti im nije bilo da bi mogle ikako da izbegnu. Kad sam ja batalila muzicku skolu (jer mi se nije svidajo profesor solfedja) govorile su mi "blagish se tebi". Ista stvar je bila i sa svim ostalim aktivnostima koje sam testirala a bilo ih je dosta. Moj opsti utisak iz detinjstva je da su deca mnogo toga radila jer su morala zbog roditelja a otpor je bio misaona imenica. Ja kad sam posla u skolu u razredu od nas jedno 30 samo nas nekoliko imalo majke koje su radile; ostalo domacice koje su bile kod kuce i opako kontrolisale decu i njihove "slobodne" aktivnosti.

Pominjes ove nase sadasnje uspesne tenisere pa su oni kao ucinili tenis privlacnim ali reci cu ti i 70-tih i pocetkom 80-tih su roditelji itekako dovlacili decu da lupaju lopticu. Grupe su bile pune i u Zvezdi i u Partizanu, tu se i preko veze ubacivalo. Ma sve samo da im dete igra tenis. Bilo je dece koju roditelji dovezu na trening a onda oni zbrisu a drugima kazu da slucajno ne pisnu njihovim roditeljima. Hocu reci, nista sve to nije novo. Toga je bilo i bice. Onda bila Mima Jausovec i mala Mo (nije nasa ali je bila veliki uzor) a danas ovi Djokovici i ini.

Ali, jedno je staviti svoje dete u adidas patike i uvaliti mu reket da udara 9h u zid ispred zgrade, a druga su stvar stikle na petogodisnjoj devojcici, napadna sminka, unistavanje kose i raditi jos hiljadu stvari koje su mi uzasne da ih nabrojim. Ne kazem da je prvo normalno, jer nije, ali mi je ovo drugo takva dekadencija, bukvalno civilizacijski 100 koraka unazad, da bih ne samo zabranio emisiju i dogadjaj nego potrpao sve te roditelje u zatvor.

Teranje i prisilila su teranje i prisila bez obzira na to da li se radi o adidas patikama ili stiklama jer posledice mogu da budu istovetne.

Edited by cyberwor/L/d, 06 October 2010 - 04:24.


#38 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 October 2010 - 05:17

Ja ne mislim da su roditelji u Srbiji preaambiciozni zbog ekonomske krize. Mislim da je toga uvek bilo. Uvek je bilo i bice roditelja koji svoje neostvarene ambicije pokusavaju da ostvare preko dece. Ja sam kao dete bila radoznala i roditelji su mi omogucili da svasta probam. I probala sam pa sam neke stvari batalila pre a neke posle. Secam se drugarica koje su morale svaki dan da vezbaju klavir jer su se plasile roditelja. Na kraj pameti im nije bilo da bi mogle ikako da izbegnu. Kad sam ja batalila muzicku skolu (jer mi se nije svidajo profesor solfedja) govorile su mi "blagish se tebi".


Evo sad si me podsetila, moji su bili zeljni da im dete postigne sta oni nisu, a stvarno su fenomenalni roditelji, cenim sada sa pozicije roditelja. U nekoj mojoj 5oj otkriju da sam extremno talentovana (bez lazne skromnosti neki pedagozi me svrstali u nivo genija). Posto su bili razumni odbiju ponudu za '2 razreda po ceni jednog' i sl. Ali su furali ono 'nase dete genije', ako nisam imala nagrade i bila najnajbolja nije bilo dovoljno dobro (bilo je tu i balansa ali pritisak koga se ja secam je bio ogroman). Dete genije osvaja sve nagrade, do 17te kada me valjda uhvatio zakasneo pubertet - i pobunim se. Prosto odlucim da necu vise da budem genije. Taj bunt je ostavio traga - neke dve izgubljene godine (relativno da ne preteram jer tu su bila druga iskustva) u toj mladosti ali sa druge strane moji roditelji su shvatili da su preterali, i donelo je neke pogresne odluke zbog kojih oni danas zale ... To se nije prenelo na mladju decu ali je imalo uticaja. Iako to nije bilo tako strasno ni prihvaceno od okoline kao devijacija, ja danas znam da su oni pokusavali da zive kroz mene svoj zivot koji nisu imali, zamka u koju mnogi upadaju.
Danas smo svi zadovoljni, oni sto su se zaustavili na vreme, deca zato sto nema pritiska i sto smo nasli puteve za sebe... jos kad mama ne bi kukala za unucicima... :) gde bi nam bio kraj...
Nikakve veze sa krizom i nikad im nije palo na pamet da budemo Djokovic ili Ceca, zvuci razumno zar ne - da deca budu Tesla ili Pupin - deluje zdravo. I nema straha - samo pritisak od ocekivanja.

#39 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 06 October 2010 - 07:29

Posted Image

Evo ti i link da vidis da se to svuda desava.

pa to nije beauty pageant. da li si ikada cuo za ili vodeo ili nasao na netu nesto o beauty pageant-u za petogodisnju decu u evropi? ja nisam, a da je sick i neodbranjivo na jednom sasvim drugom nivou od dece sportista, je tacno.

#40 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 06 October 2010 - 09:03

...

Pominjes ove nase sadasnje uspesne tenisere pa su oni kao ucinili tenis privlacnim ali reci cu ti i 70-tih i pocetkom 80-tih su roditelji itekako dovlacili decu da lupaju lopticu. Grupe su bile pune i u Zvezdi i u Partizanu, tu se i preko veze ubacivalo. Ma sve samo da im dete igra tenis. Bilo je dece koju roditelji dovezu na trening a onda oni zbrisu a drugima kazu da slucajno ne pisnu njihovim roditeljima. Hocu reci, nista sve to nije novo. Toga je bilo i bice. Onda bila Mima Jausovec i mala Mo (nije nasa ali je bila veliki uzor) a danas ovi Djokovici i ini.
...


Se ti ovo zezaš ili šta?
Kako to Monika nije naša? Ko je naš, a ko nije?
Jes da nije za ovu temu, ali mi baš bode oči.

#41 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 06 October 2010 - 11:08

pa to nije beauty pageant. da li si ikada cuo za ili vodeo ili nasao na netu nesto o beauty pageant-u za petogodisnju decu u evropi? ja nisam, a da je sick i neodbranjivo na jednom sasvim drugom nivou od dece sportista, je tacno.

Ti zbori za miss su traumatični i za starije devojčice, a budale guraju decu od 5 godina u to. O teranju deteta da ceo sat sedi mirno dok ga šminkaju da ne pričam. Ne znam da li se neko buni zbog toga, baš ću potražiti...
Više puta sam se zapitao i kako je dete od npr. 14 godina koje radi u pekari ili lepi Nike-paTIke "zloupotrebljeno", a dete koje učestvuje na izboru za Elite Model Look, nakon čega ih "odvedu na brod i karaju"* nije.

*pre par godina je procureo snimak gde jedan od organizator rekao nešto poput toga

Edited by namcor, 06 October 2010 - 11:10.


#42 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 06 October 2010 - 11:23

Se ti ovo zezaš ili šta?
Kako to Monika nije naša? Ko je naš, a ko nije?
Jes da nije za ovu temu, ali mi baš bode oči.

Možda misli na Morin Konoli, prvu Malu Mo?
A i naša Mala Mo je uzela američko državljanstvo...

#43 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 October 2010 - 11:33

Se ti ovo zezaš ili šta?
Kako to Monika nije naša? Ko je naš, a ko nije?
Jes da nije za ovu temu, ali mi baš bode oči.

Maureen Connoly - Little Mo

#44 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 06 October 2010 - 11:34

Možda misli na Morin Konoli, prvu Malu Mo?
A i naša Mala Mo je uzela američko državljanstvo...


Jasno je da se odnosi na našu Mo, jes da nema naše državljanstvo kao ni Mima Jaušovec. Imali smo već na ovom forumu raspravu povodom nekog komentara o JJ kao o našoj najuspešnijoj teniserki, kao da se Monika namerno zaboravlja. A Monika je kao Jugoslovenka, Novosađanka postigla nejveće uspehe od svih teniserki. I državljanstvo je promenila da bi mogla normalno da putuje i da igra. Interesantno da se ne odričemo medalja koje su osvojile reprezentacije SFRJ u raznim sportovima.

#45 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 06 October 2010 - 11:39

Jasno je da se odnosi na našu Mo, jes da nema naše državljanstvo kao ni Mima Jaušovec. Imali smo već na ovom forumu raspravu povodom nekog komentara o JJ kao o našoj najuspešnijoj teniserki, kao da se Monika namerno zaboravlja. A Monika je kao Jugoslovenka, Novosađanka postigla nejveće uspehe od svih teniserki. I državljanstvo je promenila da bi mogla normalno da putuje i da igra. Interesantno da se ne odričemo medalja koje su osvojile reprezentacije SFRJ u raznim sportovima.

seles je osvojila 8 od njenih 9 grand slam-ova pod zastavom jugoslavije.