Jump to content


Photo
- - - - -

Migrena


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 B.B.B

B.B.B
  • Members
  • 112 posts

Posted 17 September 2010 - 19:11

Dakle glavobolja sa velikim bolom u lijevoj ili desnoj sljepoocnici.Neke od karakteristika migrene su takodjer i osjetljivost na buku,jaka svijetlost a takodjer i povracanje.Nema tablete koja moze u potpunosti da pomogne(ili bar ja neznam za nju).Doktori su osobi zbog koje sam i otvorio ovu temu(rijec je o zenskoj osobi)govorili da jede vise zacinjenu hranu i pije vise tekucine.Naravno nije pomoglo..Zna se javiti i kod nagle promjene vremena i to najvise sa hladnog, naglo na toplo vrijeme...Dakle ono sto mene zanima je sljedece

1.Kakva su vasa iskustva sa time i da li ste nasli nacin da je obuzdate?

2.Kakve tablete koristite za migrenu i da li vam pomognu?U ovo slucaju jedina tableta koja koliko toliko pomogne je Kafetin.

3,Ovdje me zanima da li znate neke alternativne metode za skidanje migrene,dakle mozda neko bilje,neki caj..bilo sta.Ponekad je alternativa za neke stvari najbolji lijek gdje cak ni alopatska medicina  ne pomaze.Mozda netko zna i ovdje ima li nesto,bio bi mu jako zahvalan.

#2 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 17 September 2010 - 19:34

Imam migrene ceo zivot i nisam nasao efikasan nacin preventive, dok mi po pocetku ,,napada`` najbolje pomaze brufen i to od 400mg. Iako sam svestan da cesto uzimanje ovog leka nije zdravo, izuzetno retko se dogodi da mi glavobolja prodje sama od sebe, pa sam primoran da ga koristim. Kod mene su okidaci propustanje obroka, neredovan san (najcesce u toku ispitnog roka), stres, manjak tecnosti, ,,tesko`` vreme napolju, duga izlozenost jakom suncu u kombinaciji sa fizickim naporom (rekreativno se bavim sportom)... Ponekad je dovoljan jedan uslov, ali kad se spoje vise njih migrena mi je nesnosna.

Pored leka, tj. u kombinaciji sa lekom, najvise mi pomaze dugo tusiranje toplom vodom, ne znam zasto, ali nikada me ne boli glava dok sam pod tusem, tek kada zavrsim a onda preostaje samo desetak minuta dok lek ne pocne da deluje punim intenzitetom.

Ono sto sam cuo da pomaze i neko vreme sam praktikovao sa manje ili vise rezultata jeste med. Kasika meda mi je u nekoliko navrata ublazila bol, ali kao sto rekoh, nije uvek delotvoran pogotovu ne kod najjacih ,,napada``.

Akupunktura je, navodno, izuzetno korisna i u planu mi je da je probam.

#3 isidoram

isidoram
  • Members
  • 1 posts

Posted 26 September 2010 - 00:38

Ja ceo zivot mucim muku sa migrenama. Pored brufena koji uglavnom pomaze, lek koji je meni prilicno umanjio muke zove se Excedrin. Nazalost, nema ga kod nas, ja ga nabavljam iz Amerike.

Edited by isidoram, 26 September 2010 - 00:39.


#4 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 September 2010 - 02:53

Patim od migrene od detinjstva, lekari su mi objasnili da nema leka i da je nasledna (barem moja), svojevremeno sam imala po jedan napad nedeljno sto znaci da sam jedan dan potpuno van stroja a drugi onako kontuzna. Generalno ono sto ublazava je odmor u tihoj zamracenoj sobi. posto ja bas imam extremnu verziju nema pomoci osim jaki lekovi, da sam ja svojevremo pila i 800 mg brufena (koji je inace odlican). To sa kafetinom ako pomaze je odlicno.

Ucestalost 'napada' se smanjila na jednom mesecno nakon trudnoce.
Danas pijem advile ovde koji pomazu u roku od 10-15 min. Nisam probala excedrin mislim kad vec imam formulu koja radi.
Inace ja jesam probala akupunkturu i osecala sam se drasticno bolje ali nisam zavrsila tretman - treba da se ide na nesto 10-20 tretmana a ja sam bila u specificnom vremenu u zivotu, otisla sam na 2 i dve nedelje nisam imala napad. Da li radi trajno ne znam.

#5 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 26 September 2010 - 11:22

Patim od migrene od detinjstva, lekari su mi objasnili da nema leka i da je nasledna (barem moja), svojevremeno sam imala po jedan napad nedeljno sto znaci da sam jedan dan potpuno van stroja a drugi onako kontuzna. Generalno ono sto ublazava je odmor u tihoj zamracenoj sobi. posto ja bas imam extremnu verziju nema pomoci osim jaki lekovi, da sam ja svojevremo pila i 800 mg brufena (koji je inace odlican). To sa kafetinom ako pomaze je odlicno.

Ucestalost 'napada' se smanjila na jednom mesecno nakon trudnoce.
Danas pijem advile ovde koji pomazu u roku od 10-15 min. Nisam probala excedrin mislim kad vec imam formulu koja radi.
Inace ja jesam probala akupunkturu i osecala sam se drasticno bolje ali nisam zavrsila tretman - treba da se ide na nesto 10-20 tretmana a ja sam bila u specificnom vremenu u zivotu, otisla sam na 2 i dve nedelje nisam imala napad. Da li radi trajno ne znam.

Nema sta nije moja majka probala i kakve pretrage nije uradila. I kao, uvijek sve u redu, a glava puca od bolova. Svakih nekoliko dana. Strasni napadi. Znash kako se kaze kod nas: od toga se ne umire, sa tim se umire. :) Ja imam povremene glavobolje iz ko zna kog razloga, ali ne ceste, sreca, iako su bas jake. Ali zato kad se udrmam sljedeci dan obavezno. Ali mi onda dodje ko normalno.

#6 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 26 September 2010 - 11:45

radim deo posla sa pacijentima sa hronicnim bolom- jedan deo njih je i pacijenti sa migrenom. svasta se u tom polju medicine nesto desava u poslednjim 5 godina recimo. ideja je da se te stvari rese van domena farmaceutike.
trenutno najveci fokus drzi - lighting process- kurs od par dana, ne govorim ni o baba vracarama ni o bajanju, cisto medicina- deo psihlogije, hipnoze i savladjivanja raznih tehnika.sve u svemu rezultati su oprecni- oni koji su imali korist od treninga imali su mnoogoo koristi- znaci napadi su ili izuzetno retki ili ih nema vise. opet ima iskustava gde ljudi kazu da je bilo gubljenje vremena i novaca.
inace ja sam konzervativni doktor- malo verujem u alternativu- ali postoje stvari koje klasicna medicina ne ume za sada da resi, a onda se pojavljuju razne alternative. ovo za sada najbolje pije vodu, akupunktura ako daje rezultat racunajte na kratak rok, tj . tretmani se moraju obnavljati.
licno se nadam nekom boljem resenju ovog problema u buducnosti ali mislim da vredi probadi sa ligtning treningom- no ogradjujem se ,to je uslovno receno poslednji hit u oblasti ali daleko bilo da tvrdim da je idealno resenje. medicina ima mnoogoo dokaza o raznim "super, ultra, mega" tretmanima koji su lako pali u zaborav.

#7 B.B.B

B.B.B
  • Members
  • 112 posts

Posted 27 September 2010 - 07:25

Ja ceo zivot mucim muku sa migrenama. Pored brufena koji uglavnom pomaze, lek koji je meni prilicno umanjio muke zove se Excedrin. Nazalost, nema ga kod nas, ja ga nabavljam iz Amerike.

Mozes li malo vise o ovome lijeku te kako se moze doci do njega,koja je cijena itd..



Patim od migrene od detinjstva, lekari su mi objasnili da nema leka i da je nasledna (barem moja), svojevremeno sam imala po jedan napad nedeljno sto znaci da sam jedan dan potpuno van stroja a drugi onako kontuzna. Generalno ono sto ublazava je odmor u tihoj zamracenoj sobi. posto ja bas imam extremnu verziju nema pomoci osim jaki lekovi, da sam ja svojevremo pila i 800 mg brufena (koji je inace odlican). To sa kafetinom ako pomaze je odlicno.

Ucestalost 'napada' se smanjila na jednom mesecno nakon trudnoce.
Danas pijem advile ovde koji pomazu u roku od 10-15 min. Nisam probala excedrin mislim kad vec imam formulu koja radi.
Inace ja jesam probala akupunkturu i osecala sam se drasticno bolje ali nisam zavrsila tretman - treba da se ide na nesto 10-20 tretmana a ja sam bila u specificnom vremenu u zivotu, otisla sam na 2 i dve nedelje nisam imala napad. Da li radi trajno ne znam.

Isto pitanje i ovdje...


Da to sa kafetinom pomogne kad su manje glavobolje,ali kad su vece,bome ni to ne pomaze nesto posebno.Ma strasno bude.

Zahvaljujem svima na odgovorima

#8 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 27 September 2010 - 08:35

Moja mama je decenijama imala jake migrene, u proseku svaka dva meseca.
Jednim delom joj je pomogla akupunktura, a jednim delom psiholoski uvid u
proces, na koji nacin migrena kod nje nastaje (ovo ne mogu objasniti i verovatno ne vazi za svakoga;
u jednom trenutku sam jednostavno "video" da ona sam "pravi" migrenu i ukazao joj na to).
Vec 20 godina nema vise migrenu (tu i tamo uobicajenu glavobolju).

Edited by Dragan, 27 September 2010 - 08:36.


#9 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 27 September 2010 - 11:16

Mozes li malo vise o ovome lijeku te kako se moze doci do njega,koja je cijena itd..




Isto pitanje i ovdje...

Excedrin je kombinacija aspirina, paracetamola i kofeina, a advile je ibuprofen (brufen).

#10 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 27 September 2010 - 11:30

danas pise BBC, pa sam mislila da ce nekome mozda biti zanimljivo

Migraine cause 'identified' as genetic defect

#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 27 September 2010 - 13:03

]Migraine cause 'identified' as genetic defect


u jednom trenutku sam jednostavno "video" da ona sam "pravi" migrenu i ukazao joj na to


Sta su geni za jedan snazni Mojo.

#12 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 27 September 2010 - 14:42

Mozes li malo vise o ovome lijeku te kako se moze doci do njega,koja je cijena itd..


Isto pitanje i ovdje...


Da to sa kafetinom pomogne kad su manje glavobolje,ali kad su vece,bome ni to ne pomaze nesto posebno.Ma strasno bude.

Zahvaljujem svima na odgovorima

Oba leka su ovde u US, ne znam cenu ja obicno to samo ubacim u korpu u prodavnici - znaci prodaje se over the counter - ima gde hoces. Sigurna sam da na netu mozes da nadjes cenu a ja kad se setim pogledacu na rafovima, cisto sumnjam da je vise od par dolara kutija, Excedrin ima bas Excedrin Migraine tako nesto

danas pise BBC, pa sam mislila da ce nekome mozda biti zanimljivo

Migraine cause 'identified' as genetic defect

Bas ono sto su meni rekli pre jedno 15+ godina, nasledno po zenskoj liniji - iako ne mora da se pojavi kod svih, moja mama isto ima i moja baba i po pricama i prababa je imala. Moja sestra nema ni jedna tetka

#13 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 27 September 2010 - 15:37

Excedrin Migraine je za amaterske glavobolje. Ko ima pravu migrenu cisto sumnjam da ce nesto da pomogne, ali vjerovatno nije los tako kad nekog malo zaboli glava, ako malo vise popije noc prije i slicno. Mnogo jace od toga je aspirin sa kodeinom. To je bar kod mene u slobodnoj prodaji, ali za razliku od Excedrina koji stoji na polici, tablete sa kodeinom moras da trazis od apotekara i on ce ti ih bez problema dati, ali te pita jesi li prije koristio i slicno. Cisto je procedura takva, jer se smatraju jacim lijekom.

Medjutim preporucio bih Bosnalijekov Kofan Instant. Prava stvar, maznes jednu na vrijeme, i onda kad pocinjes da osjecas neki cudan ukus u ustima, znaci da je tableta pocela da djeluje i bol nestaje.

U slucaju ako se tableta ne popije na vrijeme, preporucujem da se popije zajedno sa tabletom casa vode u koju razmutimo jednu kasicicu sode bikarbone.

#14 forestpk

forestpk
  • Members
  • 234 posts

Posted 11 October 2010 - 19:42

Migrenu sam nasledio od majke. Imam napade relativno retko, jednom u 6 meseci ali su stravicni i zavrsim u hitnoj. Desava se da nekada imam po dva napada u razmaku od 20ak dana i onda su slabiji. Ali kada prodje mnogo meseci bez migrene znam da ce sledeci napad biti uzasan. Probao sam svasta od lekova i najvise mi pomaze kafetin i klometol protiv mucnine. Probao sam Amigran ali se desavalo da mi zaustavi napad pa da napad ponovo pocne. U poslednje vreme sam odmah po pojavi aure odlazio u hitnu i dali su mi infuziju manitola i trodon i napad je zaustavljen. najveci problem je sto radim na terenu i nekad sam daleko od lekara. Takodje nervira me i nerazumevanje okoline. Kada sam kolegama na poslu rekao da mi nije dobro da imam napad migrene svi su me pitali sta je to migrena uz opravdanje da nikada nisu culi?!?!?!? I naravno gledali me cudo u fazonu da simuliram samo da ne bih radio.
Bio sam kod neurologa ali mi nije savetovao nista kao profilaksu zato sto su napadi relativno retki. kao glavni okidac prepoznao sam stres ali je bilo i napada koji su se javili bez ikakvog razloga. Znaci nisam bio nervozan, bio sam naspavan, sit... sve ok i odjednom krene napad....da poludis.

#15 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 22 December 2010 - 15:00

Efikasan recept za one koji imaju prave migrene sa mučninom i povraćanjem. Za početak malo amfetamina (spida) ušmrkavanjem da bi se zaobišao želudac koji tokom napada nije u funkcionalnom stanju. To izaziva oslobadjanje neurotransmitara i trebalo bi da minimizuje bolove i mučninu sledećih nekoliko sati što daje vremena za efikasan oralni preparat recimo sumatriptan ( trgovačko ime imigran ali bih ga iz principa izbegao zbog visoke cene za dve pišljive tablete u kutiji) neki drugi triptan, ergotaminski preparati (amigren, synkapton), psilocin (magične gljive - psilocybe cubensis) u subpsihodeličnim dozama ili bilo koji drugi agonist 5HT1A receptora ili neselektivni, sam ili u kombinaciji sa klasičnim analgeticima.