Jump to content


Photo
- - - - -

promena karijere nakon 30, 40 ili kasnije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1469 replies to this topic

#1 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 25 August 2010 - 09:37

Ja mislim da se uspeh moze odvojiti od licne srece zato sto srecu mozes pronaci u samom sebi, pozitivnim gledanjem na stvari, videci izazove tamo gde drugi vide ogranicenja i drugim tehnikama opisanim u teoriji i dokazanim u zivotu. Medjutim, za uspeh je potrebno da se sklope razne okolnosti od kojih na neke mozemo da uticemo, a ne neke ne.

to vazi samo za uspeh onako kako ga ti vidis. za uspeh kako ga ja vidim - sve je u tebi, tj. u poznavanju priotiteta* (ne pricam o ekstremnim okolnostima, naravno, tipa gladni u Africi ili bolesti koje narusavaju kvalitet zivota). Ti kazes da se uspeh moze odvojiti od licnog zadovoljstva ali mi ne kazes kako :thumbs:. Zato cu da preskocim ceo tvoj post i da se vratim na pitanje "ko je uspesniji?", posto si se tu koncentrisala na sporednu stvar (da li je moguce raditi 80h nedeljno). evo preformulisanog pitanja:

ko je uspesniji: 4h nedeljno za 100K ili 40h nedeljno ('normalno' radno vreme) za 400K?

obe cifre omogucavaju sasvim solidan zivot. ja mislim da je jedino sto ih razdvaja licni prioriteti. ti kazes da pak postoji neki drugi, 'objektivni' kriterijum da se odredi ko je od ove dvojice uspesniji. koji?

sto se tice kammiondzije i lekara: lekar je potrosio godine studirajuci dok je pomenuti kaomindzija zaradjivao pare. tako da, ako su isto godiste, ne vidim zasto je teze kamiondziji da postane lekar (ulozi pare koje ima u studije) nego obrnuto. treba mu duze vremena, ali nije da nesto gubi od zivota sto lekar vec nije 'izgubio'. napisah vec, znam ljude koji se u 40tim skoluju za lekare...


edit:*sto je nazalost, uzasno tezak zivotni zadatak...

Edited by estel, 25 August 2010 - 09:44.


#2 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 25 August 2010 - 11:13

mlada si ti estel...

sto se tice kammiondzije i lekara: lekar je potrosio godine studirajuci dok je pomenuti kaomindzija zaradjivao pare. tako da, ako su isto godiste, ne vidim zasto je teze kamiondziji da postane lekar (ulozi pare koje ima u studije) nego obrnuto. treba mu duze vremena, ali nije da nesto gubi od zivota sto lekar vec nije 'izgubio'. napisah vec, znam ljude koji se u 40tim skoluju za lekare...

a ovo ti je...onako...prilicno "biserno"...

ps
sva polemika o uspjehu ili uspjesnosti je povelik trol.
da se ocesem jednom cinicnom mudrolijom - "uspjeh je sacuvati dobru probavu".

Edited by muras, 25 August 2010 - 11:23.


#3 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 25 August 2010 - 11:41

mlada si ti estel...

a ovo ti je...onako...prilicno "biserno"...

to za mene zavisi samo s koje strane gledas - ako covek bas shvati da hoce da bude lekar i odluci da se posveti tome, i napravi plan itd., sta tu ima biserno?
(ili hoces da mi kazes da postoji neka godina* u zivotu nakon koje sta si uradio do tad, uradio si, gotovo je, to ti je sto ti je?)

(btw, sto se 'bisera' tice, imam ih ja vise, pitaj me (ili bolje nemoj :thumbs: ) sta mi je 30godisnji plan stednje, tj. za sta imam nameru da otvorim dugorocnu stednju cim se zaposlim... navikla sam da se moja vidjenja zivota i sveta dozivljavaju kao biseri ali to je 'u rok sluzbe' kad hoces zivot 'po svom' :) )


edit: *ako takva godina zaista postoji, reci mi koja je, jer ja mogu onda odmah da narucim grobicu (velelepnu, of course, za gastosa) i spomenik sa tom godinom :blink:. ne znam, gledajuci ljude oko mene cini mi se da zivot uvek moze da se menja.

Edited by estel, 25 August 2010 - 11:45.


#4 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 August 2010 - 11:52

...
(ili hoces da mi kazes da postoji neka godina* u zivotu nakon koje sta si uradio do tad, uradio si, gotovo je, to ti je sto ti je?)

...


Skoro da postoji. Nije baš zacementirana, ali 40-45, sve posle toga je iznudica.
Viš, onaj što je počeo da uči za lekara posle četrdesete, ne bih mu rado bio pacijent, ne bih ni da me vozi onaj kamiondžija što je predhodno bio lekar, pa u 45 uzeo volan.
Neki izuzeci, ostavi čovek karijeru u 50, 60 pa ode na pusto ostrvo, govore o drugim stvarima, možda onima o sreći, ispunjenosti, ali ne o novim počecima.

#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 25 August 2010 - 11:53

Uh što ja mrzim sve zajedno to "tako treba", "tako je", "zna se", "svi tako rade", i sve slično.

Treba da se oženiš/udaš i imaš decu pa kako-tako, zna se da muž/žena a neretko i deca zapravo samo smaraju i da je mnogo bolje bez njih no to je život, tako treba i svi tako rade, zna se da žena mora da bude mlađa od muža jer je to tako i svi tako rade, zna se da si uspešan samo ako uspeš da do te i te godine života uradiš to i to, sve što se ne uklapa u to je najblaže rečeno "čudno", zna se da je posle Xte godine života* sve sranje a pre toga je sve bilo super, zna se da se prijatelji stiču samo u mladosti do godine te i te a sve posle je bezveze, itd, itd, itd...


*Što me podseti malo i na nešto što sam videla mnogo ranije u nečijem postu, tipa "nije to da se žali za mestom, nego za vremenima kad sam ja bio/la ja"

A kad se to tačno prestane biti "ja"?!
I zbog čega?

#6 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 25 August 2010 - 11:55

Viš, onaj što je počeo da uči za lekara posle četrdesete, ne bih mu rado bio pacijent, ne bih ni da me vozi onaj kamiondžija što je predhodno bio lekar, pa u 45 uzeo volan.


Možeš li da objasniš zašto?

#7 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 August 2010 - 11:57

zna se da se prijatelji stiču samo u mladosti do godine te i te a sve posle je bezveze


:thumbs:

#8 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 25 August 2010 - 12:05

Viš, onaj što je počeo da uči za lekara posle četrdesete, ne bih mu rado bio pacijent.

zena doktorirala molekularnu genetiku,odradila fino dva postdoca i u 39toj shvatila da joj dosta nauke i krenula na medicinu (zivi u Sidneju). posto joj zanimanje nije imalo veze s medicinom, mora sve iz pocetka kao da joj je 17.
i sto joj ne bi bio pacijent? ja bas bih, ima novija saznanja a i ocigledno ume da prati naucnu literaturu...

Skoro da postoji. Nije baš zacementirana, ali 40-45, sve posle toga je iznudica.

ja bas imam neke planove za tu 'iznudicu' tako da ipak necu da narucujem spomenik sa 2027 :thumbs:

Edited by estel, 25 August 2010 - 12:09.


#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 August 2010 - 12:08

Skoro da postoji. Nije baš zacementirana, ali 40-45, sve posle toga je iznudica.

Ja sam posle tih godina poceo sasvim novu karijeru i zasad mi dobro ide. :-) (Inace, imali smo nekad davno, davno, nesto slicno na ovom forumu, kada su mi se neki podsmevali za slicne stavove koje je ovde iznela estel, a ja samo pricao iz iskustva. Posle ispalo da sam izmislio, pa je ispalo da treba da skeniram dokumenta da ih uverim... ja sam nekada forum shvatao zaista jako ozbiljno, LOL).

#10 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 August 2010 - 12:13

činjenica je da se četrdesete u srbiji, kod većine, shvataju kao početak kraja.

#11 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 25 August 2010 - 12:13

Skoro da postoji. Nije baš zacementirana, ali 40-45, sve posle toga je iznudica.
...


Film "American Beuty" je bas o tome. I o tim godinama. Kompresovano i ne bas svakodnevno ali to su te godine.

Citao sam negde, prvi vlasnici Harley Davidson motora su, 90% u starosti 42-48 godina, cak 60% je staro bas tacno 46 godina.

(+/- godina, citiram po secanju ali je to priblizno tako)

#12 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 25 August 2010 - 12:16

činjenica je da se četrdesete u srbiji, kod većine, shvataju kao početak kraja.

ali, recimo miskovic je svoj uspon poceo bas u tim godinama, zar ne? po drugoj strani, danas u vreme produzenog detinjstva, nije retko da neko jos zivi sa mamom i tatom u 30-oj i jos studira (to u srbiji). znaci tom se detinjstvo, direkt prelije u starost :thumbs:

Edited by Lift Going Up.., 25 August 2010 - 12:17.


#13 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 25 August 2010 - 12:17

@estel
btw nadam se da znas da godine znaju donijeti i umanjenje ponekih sposobnosti...
ali nije to moja poenta bila.
ne moze svako biti sto god pozeli tj jednostavno, ne zavisi to samo od zelje, odlucnosti ili opredjeljenja.

#14 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 August 2010 - 12:19

ali, recimo miskovic je svoj uspon poceo bas u tim godinama, zar ne?


stvarno super primer. puna srbija miškovića :thumbs:

#15 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 25 August 2010 - 12:23

stvarno super primer. puna srbija miškovića :)

...ali zato vrvi od kamiondzija koji (ni)su postali primarijusi. :thumbs: