Jump to content


Photo
- - - - -

Vratio sam se iz Istre


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#46 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 26 September 2010 - 22:23

ovdje samo rovinj, pa rovinj...
skoro da mi dodje da kazem: "a kakve veze on ima sa istrom"?
lolol

#47 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 28 September 2010 - 10:09

Uzevsi u obzir sve sto sam doziveo u Tunisu i sa druge strane u Crnoj Gori, da Crna Gora je definitivno najgore mesto na kojem sam bio u zivotu i ne znam sta bi trebalo da se dogodi kako bih tamo ikada ponovo otisao ili nekom preporucio da ode. Srbije nije najgore mesto na svetu... nije ni najbolje da se razumemo, ali naspram CG, SRB je top destinacija koju cu svakome rado preporuciti.


Ok, stvar ukusa. Ja mislim da objektivno, Srbija po "glavi stanovnika" ima najmanje ponuditi na Balkanu, posle Kosova, dok CG ima najvise, posle Grcke.
Malo oko zemalja koje smo pomenuli:

1. Srbija. Ja imam licne razloge da tamo rado odem na po nekoliko dana. Radi se uglavnom o BG i NS.

2. CG. I pored svega, cesto cujem od potpuno nezainteresovanih putnika iz raznih zemalja da je CG "jedna od najljepsih zemalja svijeta". Evo samo jednog od takvih primjera: http://www.lonelypla...hreadID=1943476

3. Hrvatska. Istra je divna, ima svoj smek, stil, uredna, rado bih se tamo ponovo vratio. NO, u HR postoje mozda i ljepsi krajevi. Recimo Dubrovnik sa okolinom (od Konavala do Peljesca) je po meni jos atraktivniji. Ili ostrva, Hvar, Rab, Mljet, Korcula. Nisam bio, ali po pricama i fotografijama zakljucujem da je to stvarno predivno. Ukratko, HR je lijepa zemlja, u stvari, obala i uze zaledje su tamo stvarn predivni. Istocna obala Jadrana je jedan od najljepsih djelova Evrope.

4. Grcka. Ako se za CG jos moze diskutovati, Grcka definitivno jeste jedna od najljepsih zemalja svijeta. Tamo ima svega, ali jako puno:
a) predivnih ostrva, sela, gradica, plaza iz snova (Santorini, Krf, Zakintos, Sciatos i jos desetine)
b) antickih spomenika (Delfi, Korint, Akropolj, Rodos i jos stotine)
c) jedna od najludjih, najhaoticnijih, najinteresantnijih metropola Evrope - Atina (iako nimalo lijep grad)
d) pravoslavni manastiri (Meteori, Sveta Gora, itd.).
Nevjerovatn mnogo za zemlju velicine Srbije.

5. Egipat. To je jedna od rijetkih zemalja koja je interesantnija cak i od Grcke. To je prosto fascinantna zemlja. Stil turizma je, naravno drugaciji nego u Istri, cim izadjes iz kruga hotela, pocinju razne mjere opreza. Ali:
a) predivno Crveno more;
b) nesto nezaboravno - podvodni svijet Crvenog mora;
c) najludji, najveci, najinteresantniji, najfascinantniji grad arapskog svijeta - Kairo;
d) antika: Giza, Luksor, dolina Nila, Abu Simbel, sva cuda;
e) oaze u Sahari (Siva i jos one zaboravio sam im ime);
f) grad Aleksandrija.

6. Tunis. Djelimicno se slazem sa Andedom, malo jeste konfekcija. Naravno, tesko moze parirati Egiptu. Ipak, mislim da je grad Tunis ipak jedan interesantan velegrad. Ne vjerujem (nisam bio) da u Magrebu ima mnogo jace od toga. Osim toga, malo je arapskih zemalja gdje ja mogu da uzmem rent-a-car i obilazim metropolu, zezam se, ostanem u nocnom zivotu, a sjutra sa 2 rent-a-cara odemo u Saharu. Politicka situacija u Tunisu to dozvoljava, dok se ne bih usudio da nesto slicno pokusam u Egiptu ili Alziru.

7. Turska. Ne znam, nikad tamo ljetovao, ljudi kazu da ima stvarno lijepih mjesta, kao npr. Bodrum. Bio sam u Istanbulu, to je svakako grad za vidjeti. Jos jedna od "naj"-metropola. Tako da i Turksa ima svasta da ponudi.


Ali, stvar je u sljedecem: ako negdje ljetujes 15 godina, a onda se onako prezrivo okrenes na te "zabiti", to govori o niskom nivou tvoje kulture. To je kao prevrtanje korita posle rucka.
Ja sam samo htio ukazati da je pretjerano nazvati CG, Tunis, Egipat, Grcku i Tursku zbirnom imenicom "zabiti". Cak nije bas ni lijepo.
Naravno, bilo bi lijepo da odrzis svoje obecanje po povodu buducih odlazaka u CG i da nikada tamo ne odes bez posebne neophodnosti. Ne moras meni odgovarati, sam se zapitaj, koliko si puta isao tamo na odmor i zasto si sebe izlagao takvom mucenju (redovno isao na "ubjedljivo najgore mjesto koje si vidio").

Recimo, ja nisam neki ljubitelj BG, cak nekako nije ni po mom ukusu, ali nalazim da taj grad ima prilicno sarma i dobrih strana, tako da rado tamo provedem po 3-4 dana svake godine i nadam se da ce to biti tako i ubuduce.

#48 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 28 September 2010 - 11:17

Srbija po "glavi stanovnika" ima najmanje ponuditi na Balkanu, posle Kosova, dok CG ima najvise, posle Grcke.


:)

#49 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 28 September 2010 - 11:59

:)


Ok, ne bih se ovdje rugao nikome, a posebno ne nekoj zemlji.
Ono je bilo moje objektivno misljenje, mnooooogi ljudi iz raznih krajeva svijeta ga dijele (bar onaj dio koji se tice CG).
Jos jednom kazem, prvi put kada sam cuo od potpuno stranih ljudi da je CG "jedna od najljepsih zemalja svijeta", to mi je bilo neocekivano.
Posle toga sam to cuo prilican broj puta.
Namjerno sam ti dao link na diskusiju, gdje se dva nezainteresovana covjeka ko zna otkuda slazu oko toga.

Dakle, ja moj stav mogu potkrijepiti:
1. time da ga dijeli mnogo ljudi iz raznih djelova svijeta;
2. Surovom statistikom. CG je na trecem mjestu na Balkanu po broju posjeta stranaca po glavi stanovnika, posle Grcke i Hrvatske.

Ti mozes da se rugas. Radi se o licnoj kulturi, kako rekoh u prethodnom postu.

#50 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 28 September 2010 - 12:22

Ok, ne bih se ovdje rugao nikome, a posebno ne nekoj zemlji.
Ono je bilo moje objektivno misljenje, mnooooogi ljudi iz raznih krajeva svijeta ga dijele (bar onaj dio koji se tice CG).
Jos jednom kazem, prvi put kada sam cuo od potpuno stranih ljudi da je CG "jedna od najljepsih zemalja svijeta", to mi je bilo neocekivano.
Posle toga sam to cuo prilican broj puta.
Namjerno sam ti dao link na diskusiju, gdje se dva nezainteresovana covjeka ko zna otkuda slazu oko toga.

Dakle, ja moj stav mogu potkrijepiti:
1. time da ga dijeli mnogo ljudi iz raznih djelova svijeta;
2. Surovom statistikom. CG je na trecem mjestu na Balkanu po broju posjeta stranaca po glavi stanovnika, posle Grcke i Hrvatske.

Ti mozes da se rugas. Radi se o licnoj kulturi, kako rekoh u prethodnom postu.



Ako je CG na trecem mestu kao sto ti kazes (iza Hrvatske i Grcke) onda je dakle ispred Bosne i Hercegovine (koja koliko znam ima samo jedan grad na moru), Slovenije (sa dva ipo grada na moru) i Albanije. Sto se tice broja stranaca po glavi stanovnika iz ugla zemlje koja verovatno ima vise drzavljana sa boravkom u susednim drzavama nego u matici: :)

Ne dovodim u pitanje cinjenicu da CG ima prirodne lepote ali CG je vekovima daleko od polozaja zemlje koja navise ima da ponudi od svih Balkanskih zemalja. Meni je bar 20-tak Francuza koji su samnom dolazili u SRB rekli da je SRB jedna od najlepsih zemalja u kojoj su bili ali to meni nedaje za pravo da tvrdim kako je SRB naj - naj - naj zemlja Balkana i sl.

Svaka Balkanska zemlja jako lici na susedne, razlike postoje... takodje po meni CG je daleko na zacelju i jos mnogo mora da nauci i uradi kako bi uopste iko mogao reci kako je CG iza CRO i GR.

#51 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 28 September 2010 - 20:08

Ok, da zavrsimo diskusiju.
Ne mislim da svaka balkanska zemlja lici jedna na drugu. Naprotiv, veoma su razlicite.

Statistika pokazuje da je CG na trecem mjestu na Balkanu od 11 zemalja. Daleko ispred Srbije. Ali, iza Austrije, Ceske i Svajcarske, koje nemaju more.

Drago mi je da ima Francuza koji kazu da je Srbija najljepsa zemlja u kojoj su bili, moram priznati da me to iznenadjuje. Nadam se da nisu bili pod uticajem sljivovice. Mozemo reci da je BG ljepsi od Pariza, Donji Milanovac od Nice, Ada Ciganlija od Azurne Obale, a Divcibare od francuskih Alpa. Da parafraziram Ruse: "nema ruznih mjesta, ima samo da je premalo sljivovice."

Moje iskustvo je sljedece: ovoga ljeta sam odlucio odmoriti u Srbiji, i nisam odusevljen. Nije bilo nista posebno negativnog, ali jos manje pozitivnog. Ne vjerujem da cu se vratiti na ta mjesta. Moj utisak jeste da CG ima mnogo ljepsu prirodu i mnogo vise kulturno-istorijskih znamenitosti. Takodje, mnogo bolji servis. Samo kao primjer, u Vrnjackoj banji sam promijenio 3 smjestaja dok nisam nasao nesto prihvatljivo (samo prihvatljivo, ne vise od toga). Pri tome nisam pitao za cijenu, samo da pobjegnem iz tamosnjih hotela.

Ima u Srbiji jos jedna stvar koja mi ne odgovara: trenutno (a to traje 20 godina!) je ispunjena negativnim emocijama i frustracijama. Svako ko je bio tamo moze to osjetiti. Dovoljno je provozati se nekim od BG taksija (u prosjeku starim oko 45 godina, i auto i vozac).
Uzmimo tebe, kazes otprilike: "Posle 15-20 godina ponovo odmaram u Istri, mjesta su divna, gradovi, ljudi, sve mi odgovara i jako mi je lijepo." Super, to su pozitivne emocije, ali ne ostaje na tome. Dodajes: "A u posljednjih 20 godina sam bio po raznim zabitima tipa Grcka, Turska, Tunis, Egipat, CG." I tu odmah jednu pozitivnu emociju prekrivaju 5 negativnih. Prosto ne znam jesu li te frustracije uzrok i posljedica svih nevolja iz 90-h.

I dalje stoji pitanje za tebe (ne ocekujem odgovor, odgovori sam sebi). Koliko si puta bio u toj zemlji koja je "najgore mjesto koje si vidio", "na samom zacelju" itd? Jednom? Pet puta? Da li si se vracao dobrovoljno ili su te tamo trafikovali, kidnapovali?

#52 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 29 September 2010 - 08:16

Ok, da zavrsimo diskusiju.
Ne mislim da svaka balkanska zemlja lici jedna na drugu. Naprotiv, veoma su razlicite.

Statistika pokazuje da je CG na trecem mjestu na Balkanu od 11 zemalja. Daleko ispred Srbije. Ali, iza Austrije, Ceske i Svajcarske, koje nemaju more.

Drago mi je da ima Francuza koji kazu da je Srbija najljepsa zemlja u kojoj su bili, moram priznati da me to iznenadjuje. Nadam se da nisu bili pod uticajem sljivovice. Mozemo reci da je BG ljepsi od Pariza, Donji Milanovac od Nice, Ada Ciganlija od Azurne Obale, a Divcibare od francuskih Alpa. Da parafraziram Ruse: "nema ruznih mjesta, ima samo da je premalo sljivovice."

Moje iskustvo je sljedece: ovoga ljeta sam odlucio odmoriti u Srbiji, i nisam odusevljen. Nije bilo nista posebno negativnog, ali jos manje pozitivnog. Ne vjerujem da cu se vratiti na ta mjesta. Moj utisak jeste da CG ima mnogo ljepsu prirodu i mnogo vise kulturno-istorijskih znamenitosti. Takodje, mnogo bolji servis. Samo kao primjer, u Vrnjackoj banji sam promijenio 3 smjestaja dok nisam nasao nesto prihvatljivo (samo prihvatljivo, ne vise od toga). Pri tome nisam pitao za cijenu, samo da pobjegnem iz tamosnjih hotela.

Ima u Srbiji jos jedna stvar koja mi ne odgovara: trenutno (a to traje 20 godina!) je ispunjena negativnim emocijama i frustracijama. Svako ko je bio tamo moze to osjetiti. Dovoljno je provozati se nekim od BG taksija (u prosjeku starim oko 45 godina, i auto i vozac).
Uzmimo tebe, kazes otprilike: "Posle 15-20 godina ponovo odmaram u Istri, mjesta su divna, gradovi, ljudi, sve mi odgovara i jako mi je lijepo." Super, to su pozitivne emocije, ali ne ostaje na tome. Dodajes: "A u posljednjih 20 godina sam bio po raznim zabitima tipa Grcka, Turska, Tunis, Egipat, CG." I tu odmah jednu pozitivnu emociju prekrivaju 5 negativnih. Prosto ne znam jesu li te frustracije uzrok i posljedica svih nevolja iz 90-h.

I dalje stoji pitanje za tebe (ne ocekujem odgovor, odgovori sam sebi). Koliko si puta bio u toj zemlji koja je "najgore mjesto koje si vidio", "na samom zacelju" itd? Jednom? Pet puta? Da li si se vracao dobrovoljno ili su te tamo trafikovali, kidnapovali?



u CG bio dva puta (prvi put Sutomore '93; drugi put Budva i Herceg Novi '96)... ono sto sam otprilike video '93 video sam i '96 a cisto sumnjam da se ista promenilo u medju vremenu izuzev broja kriminalaca na poternici Interpola po glavi stanovnika. Kao sto rekoh Srbija nije sjajna ali za razliku od CG po bastama Srbijanskih hotela ne pasu krave a to sam imao priliku videti u basti hotela u Sutomoru. U Srbiji mi se nikada nije desilo da imam priliku gledati oruzani obracun nekih idiota, i to u sred bela dana, dok sam u CG imao priliku videti to cak dva puta (prvi put u Sutomoru tek nakon nekih 30 minuta provedenih na plazi... elem, murija se pojavila tek par sati kasnije bez obzira na to sto je dvoje slucajnih prolaznika ranjeno i drugi put u Budvi)... i primera na desetne, od prljavstine, bezobrazluka, ima vode - nema vode...etc.

CG ima mnogo vise kulturno-istorijskih znamenitosti od Srbije verovatno po glavi stanovnika.

Beograd nije merilo Srbije.

Toliko o CG od mene ovde se ipak govori o Istri.

Edited by kaisersosa, 29 September 2010 - 09:38.


#53 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 29 September 2010 - 09:22

CG ima mnogo vise kulturno-istorijskih znamenitosti od Srbije verovatno po glavi stanovnika.

Beograd nije merilo Srbije.

Toliko o CG od mene ovde se ipak govori o Istri.


Po glavi stanovnika svakako, mada mislim da ima vise i u apsolutnom iznosu. T.j. ima desetak puta vise po glavi stanovnika. Zbog toga je i posjeti 20 puta vise stranaca nego Srbiju.

Koliko god BG ne bio mjerilo Srbije i ne bio posebno simpatican, ja i dalje nisam nasao bolje mjesto u Srbiji od BG (osim NS).

U BG (i NS, i mozda jos Subotica) jos i volim da navratim po par dana, sva ostala mjesta su me ostavila potpuno ravnodusnim.

To sto si bio u CG samo dva puta je pozitivno iznenadjenje (posebno ako neces vise ici tamo), jer ima ona tipicna recenica: "Vrlo dobro poznajem CG, vec 17 godina za redom svako leto provodim tamo, i mogu reci da je tamo grozno, uzasna zemlja, ruzna, prljava, nikome ne bih preporucio da ide tamo."

Slazem se, mozemo se vratiti Istri, moja poenta je bila da treba izbjegavati negativne emocije, ako neka zemlja ne odgovara, treba se potruditi naci pozitivne strane, a ubuduce ne odlaziti tamo. Ja sam bio u 40-k zemalja i mogu reci da mi se svaka dopala. Stvarno, u svakoj su dominirale pozitivne stvari.

#54 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 29 September 2010 - 10:39

Po glavi stanovnika svakako, mada mislim da ima vise i u apsolutnom iznosu. T.j. ima desetak puta vise po glavi stanovnika. Zbog toga je i posjeti 20 puta vise stranaca nego Srbiju.


Uzevsi u obzir broj CG stanovnika (dakle nesto oko 700k) i da znamenitosti ima desetak puta vise po glavi stanovnika nego u Srbiji kao sto ti kazes ispada da tamo ima bar par miliona znamenitosti! Gde ih smestise na onoliku zemlju? CG vrlo verovatno ima 20 puta vise turista nego Srbija, ali CG ima i izlaz na more! Dali bi iko dosao u CG da nema mora? Cisto sumnjam!


Statistika pokazuje da je CG na trecem mjestu na Balkanu od 11 zemalja. Daleko ispred Srbije. Ali, iza Austrije, Ceske i Svajcarske, koje nemaju more.


elem, odakle ti to da su Austrija, Ceska i Svajcarska na Balkanu?

Edited by kaisersosa, 29 September 2010 - 11:41.


#55 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 30 September 2010 - 10:05

Nemam pojma, nisam shvatio matematiku.
Austrija, Ceska i Svajcarska su primjeri da more nije jedino sto moze privuci turiste da dosju u neku zemlju.
Evo, Madjarska, to je skoro Balkan, jos jedan dobar primjer, nema more, ali nije bas mnogo ispod CG po broju posjeta po stanovniku.
I pri tome je neuporedivo ispred Srbije. Sta to ima Madjarska, a Srbija nema?

O CG: glavne kulturno-istorijske znamenitosti su koncentrisane na jugu (to su uglavnom stari gradovi na obali, grad Cetinje, i jos poneka tvrdjava, manastir itd.). Ali, evo, npr., jedan od highlightsa Srbije su njeni manastiri. Pri tome tesko da manastiri u CG zaostaju.

#56 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 30 September 2010 - 11:55

Da se vratimo na temu, a to je Istra i njezina sela... :twak:

Ma naravno, otvoreno je par lux hotela. Naopako, da nije nista uradjeno posto ja govorim o periodu od skoro 30 godina. Ali ulaganje u te lux hotele je lova koja se brzo vraca u sklopu marina za luksuzne jahte kojima dolaze veoma bogati gosti. Pogledah na netu npr. Monte Mulini ima 109 izuzetno luksuznih soba. Ja tamo nisam ni isla, jer ne vidim sta bih tamo radila.
Ja sam mislila na sadrzaje za prosecnog mladog turistu srednje klase, u koju ubrajam npr. svog sina koji ima 18 godina i koji potice iz urbane sredine. Njega tesko moze zadovoljiti samo more, sunce i prelepa priroda. Posle beogradskih kafica, ne verujem da bi mu kafic sa plasticnim stolicama i svecom na stolu uz sum talasa u vecernjim satima bio zanimljiv. Mislila sam da mu preporucim Istru za letovanje sledece godine, ali sam definitivno odustala.
Zanimalo bi me misljenje forumasa iz prethodnih postova na moju temu.


Kako sam ja letos dobio utisak iz jednog prospekta, davanog na granici prilikom ulaska u Hrvatsku, Istra se sve više vrača svojim korenima. Svom ilirskom, keltskom poreklu. Svojoj tajnovitosti, svojoj istoriji. Puno izložbi, lokalnih priredbi i festivala temelji sve više na tome i ja im se klanjam. Svoju ponudu šire u kontekstu istraživanja prirode, istorije, pa čak i ljudskog bića. Osvrtanjem u sebe samog. I što treba priznati, Istra ima šmeka i predispozicija, da sve te stvari iz ponude istinski možeš i doživeti. Hočeš provod za 18 godišnjaka? Pošalji ga na Pag, u Zrće, gde se svakodnevno održavaju fešte tipa Ibiza. Mada onda i strepi, da li će se vratiti sa nekim od 'bonusa' takvog paketa. :) Hočeš 'otmenost beogradskih kafića'? Šalji ga na Hvar, gde će u 'miru' luksuznih jahti (da baš ne sedi jadan na plastičnoj stolici) kušati jastoga za 500 jevri...
Ali, za neke mora postojati i Istra. Za one, kojima je 'provod' brčkanje u moru i nakon toga istraživanje prirode. Uživanje u crvenoj zemlji, tako specifičnoj i posebnoj. U mirisanju bora i slikanju starog dela grada, jednog ot tolikih u Istri.. U filmskom festivalu Motovuna... U jednoj od izložbi i zaleđu... -_-

P.S. - ništa lično.

#57 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 30 September 2010 - 13:51

Gogy, super.
Izvini, imam samo jos jedan komentar za kaisersosu, pa onda se definitivno prestajem trolovanje.
Dakle, zemlje su razlicite, rekao bih da Italija ili Francuska imaju neuporedivo vise za vidjeti od Njemacke, pa to ne cini Njemacku manje vrijednom. Naprotiv, i to je sjajna zemlja za posjetiti, a za zivjeti mozda i najbolja u Evropi.
Ja sam samo protiv negativnih emocija, posebno ne prema citavim zemljama.
Izvinjavam se jos jednom za trolovanje.

#58 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 30 September 2010 - 15:50

Gogy, super.
Izvini, imam samo jos jedan komentar za kaisersosu, pa onda se definitivno prestajem trolovanje.
Dakle, zemlje su razlicite, rekao bih da Italija ili Francuska imaju neuporedivo vise za vidjeti od Njemacke, pa to ne cini Njemacku manje vrijednom. Naprotiv, i to je sjajna zemlja za posjetiti, a za zivjeti mozda i najbolja u Evropi.
Ja sam samo protiv negativnih emocija, posebno ne prema citavim zemljama.
Izvinjavam se jos jednom za trolovanje.


:)