Jump to content


Photo
- - - - -

Zlostavljanje životinja


  • Please log in to reply
366 replies to this topic

#1 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 August 2010 - 15:23

Da li se ista promenilo u ljudskoj psihi, kad se ovakve stvari ipak desavaju? Ko je mogao da odsece glavu psu? Prosto nemam reci da opisem sta bi moglo da se napise u okviru ove teme. Mozda samo pitanje ko su ti pripadnici ljudske vrste koji tako nesto mogu da urade?

Edited by Rahel, 30 August 2010 - 13:53.

  • 0

#2 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 August 2010 - 17:20

CITAT (mrd @ 22.08.2010, 16:23) <{POST_SNAPBACK}>
Da li se ista promenilo u ljudskoj psihi, kad se ovakve stvari ipak desavaju? Ko je mogao da odsece glavu psu? Prosto nemam reci da opisem sta bi moglo da se napise u okviru ove teme. Mozda samo pitanje ko su ti pripadnici ljudske vrste koji tako nesto mogu da urade?


Razumem tvoju upitanost, ali ovj post si trebao da postaviš na Medicinu.
Šta se ovde može reći?
  • 0

#3 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 August 2010 - 20:00

QUOTE (mrd @ 22.08.2010, 16:23) <{POST_SNAPBACK}>
Da li se ista promenilo u ljudskoj psihi, kad se ovakve stvari ipak desavaju? Ko je mogao da odsece glavu psu? Prosto nemam reci da opisem sta bi moglo da se napise u okviru ove teme. Mozda samo pitanje ko su ti pripadnici ljudske vrste koji tako nesto mogu da urade?

Mislis da se nesto promenilo pa smo postali gori? Mislim da nije - naprotiv postali smo samo osetljiviji na ovakve dogadjaje. Pre samo 50-ak godina vesto o tome da je psu odsecena glava (ili noge) ne bi izazvala neku posebnu paznju.
  • 0

#4 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 22 August 2010 - 21:25

Necovecnost i sreca se uzajamno iskljucuju pa su pocinioci unapred kaznjeni iako oni svoje stanje verovatno ne dozivljavaju kao tezak hendikep. Ipak, voleo bih da vidim adekvatnije kazne za takve monstrume. Zakon je isuvise blag u ovakvim slucajevima a ruka pravde prilicno oduzeta. Tesko da moze i da bude fundamentalnog napretka sve dok se u zakonu govori o "vlasnicima pasa".
  • 0

#5 kriticar

kriticar
  • Members
  • 39 posts

Posted 23 August 2010 - 22:22

Mislis da se nesto promenilo pa smo postali gori? Mislim da nije - naprotiv postali smo samo osetljiviji na ovakve dogadjaje. Pre samo 50-ak godina vesto o tome da je psu odsecena glava (ili noge) ne bi izazvala neku posebnu paznju.


Nije ni osetljivost, a nije ni 50 godina.
Samo kratko sećanje, previše emocija i život u gradu.
Trenutno je uspavljivanje najmilosrdniji način se ubije životinja, ali od kad uspavljujemo životinje u Srbiji i koliko je to rašireno.
Da li neko zna kako se to radilo pre uspavljivanja i koji su načini smatrani prihvatljivim i humanim?
Da li je iko od vas prisustvovao ubijanju životinje iz milosđa bez uspavljivanja?
Ja jesam, kuče kojem su kola slomila kičmu i koje je počelo da se guši gazda je prekratio muke ašovom, odsekao mu je glavu ili možda samo kičmu od glave, sa dva udarca. Sve je bilo gotovo za 5-6 sekundi. Tome ima jedno 20 godina.
To ga definitivno nije činilo psihopatom, monstrumom i niko ništa nije rekao, čovek je izabrao najbolji način njemu znan da prekrati muke jadnoj životinji. Čak se i sečam da su ga upozoravali da ne promaši da se životinja ne bi više mučila.
Van većih gradova ovo je verovatno još uvek najčešći način i za ogromnu većinu sasvim prihvatljiv, pogotovu tamo gde se ubijaju i domaće životinje. Životinja se definitivno ne muči i ovakav način se ne smatra uopšte bolesnim, naprotiv smatra se najhumanijim, ako se životinja prvo udari da bi se onesvestila ili ošamutila.
Zato malo lakše sa kostatacijama o tome da je neko bolestan.
Ali stoji i da ne može svako, ni na selu ne mogu svi da ubijaju životinje iako to gledaju od ranog detinjstva.
  • 0

#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 23 August 2010 - 23:18

Nije ni osetljivost, a nije ni 50 godina.
Samo kratko sećanje, previše emocija i život u gradu.
Trenutno je uspavljivanje najmilosrdniji način se ubije životinja, ali od kad uspavljujemo životinje u Srbiji i koliko je to rašireno.
Da li neko zna kako se to radilo pre uspavljivanja i koji su načini smatrani prihvatljivim i humanim?
Da li je iko od vas prisustvovao ubijanju životinje iz milosđa bez uspavljivanja?
Ja jesam, kuče kojem su kola slomila kičmu i koje je počelo da se guši gazda je prekratio muke ašovom, odsekao mu je glavu ili možda samo kičmu od glave, sa dva udarca. Sve je bilo gotovo za 5-6 sekundi. Tome ima jedno 20 godina.
To ga definitivno nije činilo psihopatom, monstrumom i niko ništa nije rekao, čovek je izabrao najbolji način njemu znan da prekrati muke jadnoj životinji. Čak se i sečam da su ga upozoravali da ne promaši da se životinja ne bi više mučila.
Van većih gradova ovo je verovatno još uvek najčešći način i za ogromnu većinu sasvim prihvatljiv, pogotovu tamo gde se ubijaju i domaće životinje. Životinja se definitivno ne muči i ovakav način se ne smatra uopšte bolesnim, naprotiv smatra se najhumanijim, ako se životinja prvo udari da bi se onesvestila ili ošamutila.
Zato malo lakše sa kostatacijama o tome da je neko bolestan.
Ali stoji i da ne može svako, ni na selu ne mogu svi da ubijaju životinje iako to gledaju od ranog detinjstva.

Sta si ti u stvari hteo da kazes? Da li to znaci da je neko iz milosrdja odsekao glavu toj zivotinji, ili ti znas nesto vise o ljudskoj psihi, pa predlazes da se krene u potragu za zivotnjama kojima treba odseci glavu. Mozda si nesto trece hteo da kazes, ali ceo tekst govori o tome kako se treba vratiti u srednji vek i ziveti po onim normama. :thumbs:
  • 0

#7 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 23 August 2010 - 23:23

Životinja se definitivno ne muči i ovakav način se ne smatra uopšte bolesnim, naprotiv smatra se najhumanijim, ako se životinja prvo udari da bi se onesvestila ili ošamutila.
Zato malo lakše sa kostatacijama o tome da je neko bolestan.
Ali stoji i da ne može svako, ni na selu ne mogu svi da ubijaju životinje iako to gledaju od ranog detinjstva.


Ko to smatra najhumanijim? Otkud onda da se kvalifikuje kao krivično delo i goni po službenoj dužnosti, još od 2006. godine? Bolesno ili ne, kažnjivo je. I nema veze sa empatijom, kratkim pamćenjem, nego sa zakonskim propisima.

Drugo, ovaj gore pas nije bio ni povređen ni bolestan - neko ga je ubio iz obesti, zlobe ili ko zna čega.

Treće, lišavanje života životinja je precizno definisano zakonom i zna se ko to sme da radi - veterinari i tehničari injekcijom (eutanazija), klaničari uz prethodno omamljivanje životinje (injekcijom). Lopata nije predviđena.
  • 0

#8 kriticar

kriticar
  • Members
  • 39 posts

Posted 23 August 2010 - 23:49

Sta si ti u stvari hteo da kazes? Da li to znaci da je neko iz milosrdja odsekao glavu toj zivotinji, ili ti znas nesto vise o ljudskoj psihi, pa predlazes da se krene u potragu za zivotnjama kojima treba odseci glavu. Mozda si nesto trece hteo da kazes, ali ceo tekst govori o tome kako se treba vratiti u srednji vek i ziveti po onim normama. :thumbs:


Ne, hteo sam da kažem da se ovo uopšte ne smatra nehumanim ponašanjem u ogromnom delu naše populacije i da način na koji je ubijen pas ne govori ništa o mentalnom zdravlju osobe koja ga je ubila, jer je način na koji je pas ubijen u skladu sa moralnim normana dobrog dela naše populacije, čak možda i većinskog i među njima se ovo smatra apsolutno prihvatljiv načinom za ubijanje životinje, a mi tek u zadnjih 10 godina modifikujemo naše moralne norme vezane za odnos prema životinjama.
Samim tim i norme o humanim načinima kako treba ubijati životinje.
Ja ovde uopšte ne ulazim u razloge zbog kojih je životinja ubijena, već komentarišem način iz koga neki izvače po mom mišljenju pogrešan zaključak.
  • 0

#9 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 August 2010 - 00:35

Razumem tvoju upitanost, ali ovj post si trebao da postaviš na Medicinu.
Šta se ovde može reći?

U pravu si ovo treba da ide ili na medicinu ili na politiku. Molio bih moderaciju da prebaci ovaj topik, ako je to moguce. Ovako nema smisla. :thumbs:
  • 0

#10 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 24 August 2010 - 08:10

Ne, hteo sam da kažem da se ovo uopšte ne smatra nehumanim ponašanjem u ogromnom delu naše populacije i da način na koji je ubijen pas ne govori ništa o mentalnom zdravlju osobe koja ga je ubila, jer je način na koji je pas ubijen u skladu sa moralnim normana dobrog dela naše populacije, čak možda i većinskog i među njima se ovo smatra apsolutno prihvatljiv načinom za ubijanje životinje, a mi tek u zadnjih 10 godina modifikujemo naše moralne norme vezane za odnos prema životinjama.
Samim tim i norme o humanim načinima kako treba ubijati životinje.
Ja ovde uopšte ne ulazim u razloge zbog kojih je životinja ubijena, već komentarišem način iz koga neki izvače po mom mišljenju pogrešan zaključak.


Bold 1. To je verovatno onaj deo nase populacije koji nema zavrsenu ni osnovnu skolu, seljacine i malogradjani. Nadam se da
ce ih biti sve manje i manje iz godine u godinu dok potpuno jednog lepog dana ne isceznu sa lica zemlje.

Bold 2. Ako bi ovo bilo zaista tako, onda mi ne bi bilo zao da neko zvizne jednu (ali vrednu) nuklearnu raketu po sred te nase
populacije jer je to po meni apsoluto prihvatljiv nacin za ciscenje planete od gamadi sa takvim moralnim normama.

Bold 3. Ti ne bi bas da ulazis u razloge ubijanja, ali komentarises (i opravdavas) nacin i tvrdis da su svi izvukli pogresan
zakljucak osim tebe (i verovatno ovog ko je jadnoj zivotinji odsekao glavu).
Odakle ti ideja da svi mi izvlacimo pogresan zakljucak ? Na osnovu "moralnih normi nase populacije" ? Ili mozda znas
nesto vise o ovom slucaju, pa imas potrebu da opravdas postupak tog bolesnika ? :thumbs:


Ko god da je to uradio zelim mu od sveg srca sve najgore u zivotu , ili sto bi "vecinski deo nase populacije, u skladu sa svojim normama" kazao.... Crko da Bog da !!!
  • 0

#11 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 24 August 2010 - 08:33

Bold 1. To je verovatno onaj deo nase populacije koji nema zavrsenu ni osnovnu skolu, seljacine i malogradjani. Nadam se da
ce ih biti sve manje i manje iz godine u godinu dok potpuno jednog lepog dana ne isceznu sa lica zemlje.

Bold 2. Ako bi ovo bilo zaista tako, onda mi ne bi bilo zao da neko zvizne jednu (ali vrednu) nuklearnu raketu po sred te nase
populacije jer je to po meni apsoluto prihvatljiv nacin za ciscenje planete od gamadi sa takvim moralnim normama.

Bold 3. Ti ne bi bas da ulazis u razloge ubijanja, ali komentarises (i opravdavas) nacin i tvrdis da su svi izvukli pogresan
zakljucak osim tebe (i verovatno ovog ko je jadnoj zivotinji odsekao glavu).
Odakle ti ideja da svi mi izvlacimo pogresan zakljucak ? Na osnovu "moralnih normi nase populacije" ? Ili mozda znas
nesto vise o ovom slucaju, pa imas potrebu da opravdas postupak tog bolesnika ? :thumbs:


Ko god da je to uradio zelim mu od sveg srca sve najgore u zivotu , ili sto bi "vecinski deo nase populacije, u skladu sa svojim normama" kazao.... Crko da Bog da !!!

Mučenje životinja, monstruozno ubijanje, iživljavanje nekih najnižih ubilačkih, sadističkih poriva nema veze sa obrazovanjem i socijalnim statusom, ili da ne budem isključiv ima jako malo veze. Jedan polupismeni seljak koji jedva da je izašao iz sela, osim kad je služio vojsku, ume da poštuje životinju, psa, mačku, ovcu, svinju, svejedno. On živi od njih i sa njima. U siromašnijim sredinama i dan danas, kad se ovca ojagnji, jagnje provede nekoliko dana u kući, sa ljudima, gde je toplije. Kokoške sve vreme inkubacije leže na jajima u kući, takođe zbog toplote.
Životinje se i ubijaju, bilo zbog hrane ili zbog neizlečive bolesti ili povrede, dešava se i da pas počne da ubija živinu, oa ga vlasnik ubije. To jeste primitivno, ali tu nema elemenata mučenja, vrši se na najbrži i najefikasniji način. Trebaće vremena i drugih uslova da se neke navike promene. Trovanje pasa po parkovima, maltretiranje i sakaćnje životinja u Beogradu nije karakteristika neobrazovanih, siromašnih, seljaka ili slično. Jeste to primitivizam ali i neka teža devijacija je u pitanju. To jesu bolesni ljudi, ali nisu nesposobni da shvate težinu dela, te treba da se primeni zakon, sada barem postoji. Pre par godina je osuđen čovek koji je sadistični ubio psa i vukao ga vezanog kroz selo. Dobio je čini mi se godinu dana zatvora. Dobro bi bilo da se kazne izriču i o njima javno piše i govori, mnogi bi se zamislili.
  • 0

#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 August 2010 - 14:42

Bolesno je da iko moze naci opravdanje u zverstvu nad zivotinjom, a posebno izmisljati moralne norme i opravdavati nesto primitivizmom/neobrazovanjem. Valjda umesto opravdanja treba pribegavati nekom vidu prosvecenja ili informisanja. Tima koji ne razumeju sta je zversko u njihovom cinu neophodno je pokazati svim zakonskim merama sta je to sto oni cine i zasto nije dobro. Istom merom treba odgovoriti i onima koji nalaze opravdanje za sve vrste izivljavanja prema zivom bicu. Nisu zivotinje tu za uslugu coveku, vec dele ovu planetu s'istom ravnopravnoscu i pravom na zivot kao sto je covek sebi pripisuje.
  • 0

#13 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 August 2010 - 15:05

Bolesno je da iko moze naci opravdanje u zverstvu nad zivotinjom, a posebno izmisljati moralne norme i opravdavati nesto primitivizmom/neobrazovanjem. Valjda umesto opravdanja treba pribegavati nekom vidu prosvecenja ili informisanja. Tima koji ne razumeju sta je zversko u njihovom cinu neophodno je pokazati svim zakonskim merama sta je to sto oni cine i zasto nije dobro. Istom merom treba odgovoriti i onima koji nalaze opravdanje za sve vrste izivljavanja prema zivom bicu. Nisu zivotinje tu za uslugu coveku, vec dele ovu planetu s'istom ravnopravnoscu i pravom na zivot kao sto je covek sebi pripisuje.

Ne sporim napisano, no zanima me sledece. Hipoteticka situacija, utapaju se mladunce simpanze (koje ima 99% identicnog genetskog materijala kao covek) i imas 80% sansi da ga spasis, nesto dalje se utapa malo dete i imas 20% sansi da ga spasis. Mozes da spasis samo jedno. Koga ces da spasavas?
  • 0

#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 August 2010 - 15:22

Ne sporim napisano, no zanima me sledece. Hipoteticka situacija, utapaju se mladunce simpanze (koje ima 99% identicnog genetskog materijala kao covek) i imas 80% sansi da ga spasis, nesto dalje se utapa malo dete i imas 20% sansi da ga spasis. Mozes da spasis samo jedno. Koga ces da spasavas?

Ovo je jedno divno pitanje, koje su koliko ja znam englezi zakonski resili, oni su definisali nuznost odluke u covekovu korist. Naime, parafraziram, u slucaju da se zivotinja nadje na putu kolima, a postoji opasnost od udesa, duznost vozaca je da izbegne udes s'drugim vozilom na stetu zivotinje.
Naravno da bi spasavao dete, no u ovom kontekstu ne mislim da uporedjujemo slucaj izbora, vec necovecnost i krizu moralno/mentalne norme, gde pripadnici jedne (a sebe nazivamo najsavrsenija) vrste zverski ostecjuju/masakriraju, seku noge, odsecaju glavu, da ne kazem da se tu mozda vezbaju na zivotinjama kako bi u bliskoj buducnosti, kada im kasapljenje zivih stvorova postane normalna stvar, presli na ljude.
  • 0

#15 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 August 2010 - 18:16

Ovo je jedno divno pitanje, koje su koliko ja znam englezi zakonski resili, oni su definisali nuznost odluke u covekovu korist. Naime, parafraziram, u slucaju da se zivotinja nadje na putu kolima, a postoji opasnost od udesa, duznost vozaca je da izbegne udes s'drugim vozilom na stetu zivotinje.
Naravno da bi spasavao dete, no u ovom kontekstu ne mislim da uporedjujemo slucaj izbora, vec necovecnost i krizu moralno/mentalne norme, gde pripadnici jedne (a sebe nazivamo najsavrsenija) vrste zverski ostecjuju/masakriraju, seku noge, odsecaju glavu, da ne kazem da se tu mozda vezbaju na zivotinjama kako bi u bliskoj buducnosti, kada im kasapljenje zivih stvorova postane normalna stvar, presli na ljude.

Ja sam hteo samo ukazem da ta "ravnopravnost" bas i ne stoji. Npr. ti si mozda vegan, ali ja (kao i milijarde drugih ljudi) jedem meso, i nemam nameru da prestanem da to radim. One silne pojedene zivotinje (junad, telad, prasici, pilici, ...) tesko da su ravnopravni posto uglavnom zavrse kao hrana.

Ne sporim ja da je zverstvo bezrazlozno sakacenje i/ili ubijanje zivotinje, samo se ne iznenadjujem ljudskoj spsosbnosti da to ucini. Mislim da je nas osecaj da zivotinje imaju prava, poput covekovih, relativno nova stvar. A kako su moralne norme i norme koje definisu sta je dobro ili zlo donekle stvar "drustvenog dogovora" i menjaju se s vremenom, siguran sam da na ovoj planeti postoji puno ljudi koji nisu "sustinski zli" ili "mentalno poremeceni" koji su jednostavno odrasli u takvom okruzenju koje ne podrazumeva da zivotinje imaju neka prava i da se sustinski razlikuju od npr. biljaka. Odnosno nisu nauceni da je sakacenje zivotinja ili njihovo ubijanje zlo i drustveno neprihvatljivo.
  • 0