Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Zlostavljanje životinja - Page 5 - Priroda i ekologija - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Zlostavljanje životinja

• Please log in to reply
366 replies to this topic

#61 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 30 August 2010 - 13:50

Strogo gledano povod ove teme je konkretan dogadjaj. To sto se taj dogadjaj moze posmatrati u sirem kontekstu ne znaci da je zabranjeno postaviti informacije koje ga prikazuju u drugacijem svetlu.
O rasirenosti pojave mucenja zivotinja, odnosno da li je ima vise ili manje nego ranije, i sta se moze po tom pitanju preduzeti je bolje raspravljati na posebnoj temi koja ce imati odgovarajuci naslov i koja nece poceti senzacionalistickom vescu (koja se izgleda pokazala netacnom), vec ce omoguciti racionalnu diskusiju, koja nece biti obojena emotivnim zanosom (ukljujuci onaj aktivista "zastitnika prirode").

Slažem se da se događaj može posmatrati na razne načine, ali po meni, na ovom pdf, bez obzira na naslov, tema treba da bude pojave a ne pojedinačni slučaj.
Ili, sada treba da se zatvori tema i otvori nova, Podmetnula ...lažno optužila.. ne znam šta. Kakve veze sa Prirodom i Ekologijom, osim ako neke psihologije ne nazovemo prirodom, takava mu priroda.
Ja sam u prvom postu na ovoj temi rekao da tema treba da ide na medicinu, više kao stav, da se radi o belesnim pojavama. Šta ja ili bilo ko ovde može ili treba da kaže o nekom konkretnom čoveku ili ženi koji se ogrešio o zakon, kome ja smem da sudim na osnovu članka u novinama.
Evo, kako god okrenemo temu smo istrolovali, moderatoru nek je bog na pomoći.
  • 0

#62 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 30 August 2010 - 13:59

Evo ovako - znam da mi mrd neće zameriti - topiku je promenjen naziv. Što je napisano - napisano je. Smatram da ovakva pojava zaslužuje svoj topik na ovom pdf-u. Naravno, može da se otvori i na medicini, ko je raspoložen.

Molim učesnike da se vrate na temu - kritike su na kritikama ili se obratite niku ForumB92 pa me prijavite. Na ovoj temi nećemo pričati o tome.

• 0

#63 Triceratops

Triceratops
  • Banned
  • 992 posts

Posted 30 August 2010 - 13:59

edit: izbrisao svoj rant, nema veze sa ovakvim nazivom topica

sto se maltretiranja zivotinja tice, to jeste veoma ozbiljna tema, zato sto je ta pojava jako rasirena. licno mislim da koren prevencije lezi pre svega u osnovnoj skoli, gde se ova pojava najbrze i najlakse zapati. imali smo u cetrvrtom osnovne jednog malisu koji je pokusao da skuva kornjacu u lavabou, na rekreativnoj nastavi. uciteljica mu je rekla da "u njemu lezi jedan mali Artukovic". znam da ja to nikada nisam zaboravio. nadam se da nije ni on.

Edited by Triceratops, 30 August 2010 - 14:00.

• 0

#64 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 30 August 2010 - 20:35

Pravno savetovalište organizacije ORCA je u protekloj godini zabeležilo oko 4000 prijava zlostavljanja životinja na razne načine. Policija takođe kaže da je u 2009. imala oko 6.500 prijavljenih slučajeva.

U nedelju, 29. avgusta ove godine vlasnica jednog psa je prijavila da je komšija prvo motkom do smrti pretukao njenog psa, a potom ga obesio u njenom dvorištu. Pas je bio rasan, zdav, nimalo agresivan, uredno vakcinisan i čipovan...

U subotu 28. avgusta neko je vezao lancem psa za drvo u jednom voćnjaku koji se nalazi na oko 1 km od Čente, opština Zrenjanin. Ljudi koji su ga videli pomislili su da je nečiji i da vlasnik verovatno radi u nekoj od okolnih njiva. Sutradan, pas je bio na istom mestu, mrtav...

Istog dana u bloku 44, šetajući svog psa jedna osoba je u nedovršenom Akva-parku pronašla zabetoniran prostor spolja preliven katranom. Unutra se nalazilo oko 7-8 spaljenih mačaka ...

U subotu 21. avgusta iz dvorišta ukraden labrador retriver (nije mogao sam da izađe). Nije ga bilo 6 dana, a onda je pronađen ubijen iz puške i bačen u kanal blizu sela. Bio je poliven kiselinom, prepoznat samo po ogrlici ...

Pre neki dan su u Pančevu mačkama odsečene šape i repovi.

Ovo je sa jednog bloga:

Portret jednog ubice
... Psi su porasli, ali su strašno zakržljali i nije mi jasno kako do sada nisu uginuli. Poslednji strašni detalj jeste da su im metalni šiljci od „davilica“ ušli preko santimetar dubine u raskrvavljen vrat... Njega drži u zatvorenoj garaži. Pas je, verovatno izgladneo, nekako uspeo da ščepa pile i pojede ga. Tu svoju želju za opstankom krvavo je platio, VM ga je toliko tukao grabuljama da ih je na kraju polomio o kičmu životinje. To mu nije bilo dovoljno, pa je psa vezao za drvo, ali toliko kratko da mu je onemogućio i da sedne i da legne; samo je mogao da stoji sa glavom tik uz drvo i to vezan visoko da bi se davio ako glavu malo spusti ili pomeri. Ni to nije bilo dovoljno VM, pa je na psu „vežbao“ gađanje iz vazdušne puške, ne zna se koliko puta.

Meštani Novog sela, u blizini puta Šabac - Obrenovac gde živi Vojislav M., tvrde da je od uvek bio problematičan i sklon alkoholu. Kada je iste godine, nakon dugogodišnjeg maltretiranja svoje žene i ljubimaca, naoružan noževima nasrnuo na dvanaestogodišnju devojčicu iz susednog sela, dete je jedva izvuklo živu glavu i spaslo se. Međutim prošlo je više godina, a Vojislav M. ni za ovo delo nije odgovarao.

Pre tri meseca potvrđena nam je informacija da je Vojislav M. iz Novog sela, protiv koga je ORCA u više navrata podnosila prijave, uhapšen od strane šabačke policije zbog ubistva. Tokom vikenda u svojoj kući u Novom Selu kod Vladimiraca, posle svađe zbog nerešenog imovinskog odnosa u vezi s vikendicom, dotični je hicem iz pištolja ubio svog kuma Milana Pavlicu (49), pucavši mu u potiljak

Zar kao ljudska vrsta nemamo moralnu obavezu da štitimo bića za koje je naučno dokazano da osećaju bol, patnju, strah i stres? Zar ne osećamo obavezu da to činimo i za dobrobit nas samih? Brojne studije su dokazale da je zlostavljanje životinja tesno povezano sa drugim oblicima nasilja u društvu i da ono najčešće predstavlja uvertiru za nasilničko ponašanje prema ljudima i druge oblike kriminogenog ponašanja.

Šta je potrebno da se dogodi u čoveku da postane toliko imun na patnju drugog bića, bilo to dete, star ili bolestan čovek, pas ili ptica? Volela bih da znam.
  • 0

#65 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 30 August 2010 - 23:10

Zašto mi je obrisan post u kome sam preneo vest da je bolesnica sve podmetnula?
  • 0

#66 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 30 August 2010 - 23:13

Zašto mi je obrisan post u kome sam preneo vest da je bolesnica sve podmetnula?

Zato što na prethodnoj strani sve to već ima. I to da o "bolesnicima" treba pričati na medicini. Ovde ćemo se ograničiti na generalno zlostavljanje životinja.
  • 0

#67 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 30 August 2010 - 23:24

OK.
Šta onda da pričamo? Da se zgražavamo nad umovima poremećenih koji uživaju u povređivanju i masakriranju živih bića?
Zvučaće izlizano.
  • 0

#68 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 31 August 2010 - 06:50

OK.
Šta onda da pričamo? Da se zgražavamo nad umovima poremećenih koji uživaju u povređivanju i masakriranju živih bića?
Zvučaće izlizano.

A, o čemu bismo pričali da ti nije obrisan post?
  • 0

#69 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 31 August 2010 - 09:28

Mislio sam da okrenemo na "zbrinjavanje" životinja t.j. da li oni koji povremeno hrane lutalice i daju im privremeno boravište na koji dan, uopšte pomažu rešavanju problema ili samo usporavaju.
Možda i to dokle su neki spremni da idu u lažiranju dokaza da bi "dokazali" surovost prema životinjama i tamo gde je nema.

A ovo:
Da li i testiranja npr.kozmetike (ali ne i lekova) na životinjama potpada pod nepotrebnu surovost i zlostavljanje radi našeg "iživljavanja"?
  • 0

#70 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 31 August 2010 - 11:37

Mislio sam da okrenemo na "zbrinjavanje" životinja t.j. da li oni koji povremeno hrane lutalice i daju im privremeno boravište na koji dan, uopšte pomažu rešavanju problema ili samo usporavaju.
Možda i to dokle su neki spremni da idu u lažiranju dokaza da bi "dokazali" surovost prema životinjama i tamo gde je nema.

A ovo:
Da li i testiranja npr.kozmetike (ali ne i lekova) na životinjama potpada pod nepotrebnu surovost i zlostavljanje radi našeg "iživljavanja"?

Kako misliš usporavaju? Zato što te životinje imaju šansu da požive malo duže, što nisu gladne i žedne? Ili šta? Što su životinje ugroženije, to se više razmnožavaju. Kada se neko koliko-toliko brine o njima, a usput i poneku steriliše - ne vidim na koji način usporava proces koji u mnogim sredinama nije ni započet. A to svakako nije krivica tih ljudi.

Ovo "lažiranje dokaza" još uvek nije zvanično potvrđeno, ali i ako bude - zanemarljiv je procenat takvih ljudi u odnosu na slučajeve zlostavljanja u koje ja imam uvid, a sigurno ima i onih za koje nisam ni čula. Kad kažem uvid, mislim na konkretne podnete prijave sa potpisanim izjavama, svedocima i policijskim i veterinarskim izveštajima.

Što se tiče eksperimenata sa životinjama u kozmetičkoj industriji - smatram ih nepotrebnim i ne kupujem takve proizvode. Ali se ne lečim pepelom i travama - ja sam samo protiv nepotrebnog bola i patnje.

Ono što mene interesuje zar se roditelji ne plaše za svoju decu koja odrastaju u društvu gde je maltretiranje i zlostavljanje slabijih od sebe ovoliko rasprostranjeno? Naročito mislim na one koji ne vole životinje ili su ravnodušni prema njima u toj meri da jedva dočekaju da se desi neka podmetačina, pa da krenu u negaciju postojanja zlostavljanja. Zar im nije neprijatno pri pomisli da su možda baš upravo prošli pored osobe koja je u stanju da bespomoćnom mačetu ili štenetu odseče šapu ili rep, da je polije kiselinom, spali žive, obesi, prebija na smrt? Da im takva osoba možda vaspitava decu u školi ili vrtiću? (znam za jedan slučaj sa vlasnicom privatnog obdaništa koja je isprebijala psa u komšijskom dvorištu u toj meri da je oslepeo, a i kičma mu je deformisana). I još svašta nešto me interesuje, ali nemam vremena sad...
  • 0

#71 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 31 August 2010 - 13:45

Kako misliš usporavaju? Zato što te životinje imaju šansu da požive malo duže, što nisu gladne i žedne? Ili šta? Što su životinje ugroženije, to se više razmnožavaju. Kada se neko koliko-toliko brine o njima, a usput i poneku steriliše - ne vidim na koji način usporava proces koji u mnogim sredinama nije ni započet. A to svakako nije krivica tih ljudi.

Ovo "lažiranje dokaza" još uvek nije zvanično potvrđeno, ali i ako bude - zanemarljiv je procenat takvih ljudi u odnosu na slučajeve zlostavljanja u koje ja imam uvid, a sigurno ima i onih za koje nisam ni čula. Kad kažem uvid, mislim na konkretne podnete prijave sa potpisanim izjavama, svedocima i policijskim i veterinarskim izveštajima.

Što se tiče eksperimenata sa životinjama u kozmetičkoj industriji - smatram ih nepotrebnim i ne kupujem takve proizvode. Ali se ne lečim pepelom i travama - ja sam samo protiv nepotrebnog bola i patnje.

Ono što mene interesuje zar se roditelji ne plaše za svoju decu koja odrastaju u društvu gde je maltretiranje i zlostavljanje slabijih od sebe ovoliko rasprostranjeno? Naročito mislim na one koji ne vole životinje ili su ravnodušni prema njima u toj meri da jedva dočekaju da se desi neka podmetačina, pa da krenu u negaciju postojanja zlostavljanja. Zar im nije neprijatno pri pomisli da su možda baš upravo prošli pored osobe koja je u stanju da bespomoćnom mačetu ili štenetu odseče šapu ili rep, da je polije kiselinom, spali žive, obesi, prebija na smrt? Da im takva osoba možda vaspitava decu u školi ili vrtiću? (znam za jedan slučaj sa vlasnicom privatnog obdaništa koja je isprebijala psa u komšijskom dvorištu u toj meri da je oslepeo, a i kičma mu je deformisana). I još svašta nešto me interesuje, ali nemam vremena sad...

da, i ja sam citala za taj slucaj vlasnice obdanista. sada me zivo zanima da li je bar jedno dete ispisano iz tog vrtica zbog tog incidenta.
  • 0

#72 Peregrino

Peregrino
  • Members
  • 43 posts

Posted 31 August 2010 - 17:37

Na sledecem linku pogledajte videosnimak na kome se jasno vidi kako devojcica sa punim zadovoljstvom baca stenad u nabujalu reku! I njen brat sve to snima!

Devojcica baca pse u reku

Ja sam ostao zaledjen. Podsetilo me na slican dogadjaj iz skolskog dvorista o kome sam pisao u prethodnom postu.

Ovde se jasno vidi primer kako ucesnici mucenja uzivaju u onome sto rade. Pravo pitanje je sta se desava u glavama tih mladih osoba. Sta ih nagoni da to rade cim u tome nalaze zadovoljstvo? Da li to znaci da samo na ovaj nacin mogu da isprazne svoje ludilo i visak energije? To sto su ove osobe maloletne ne oslobadja ih odgovornosti. Ali najveca ipak lezi na drustvu koje mora da pronadje metode kako bi maltretiranje i zlostavljanje slabijih od sebe (tu ukljucujem i ljude i zivotinje) sprecilo u najvecoj mogucoj meri.
  • 0

#73 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 31 August 2010 - 20:58

Na sledecem linku pogledajte videosnimak na kome se jasno vidi kako devojcica sa punim zadovoljstvom baca stenad u nabujalu reku! I njen brat sve to snima!

Devojcica baca pse u reku

Ja sam ostao zaledjen. Podsetilo me na slican dogadjaj iz skolskog dvorista o kome sam pisao u prethodnom postu.

Ovde se jasno vidi primer kako ucesnici mucenja uzivaju u onome sto rade. Pravo pitanje je sta se desava u glavama tih mladih osoba. Sta ih nagoni da to rade cim u tome nalaze zadovoljstvo? Da li to znaci da samo na ovaj nacin mogu da isprazne svoje ludilo i visak energije? To sto su ove osobe maloletne ne oslobadja ih odgovornosti. Ali najveca ipak lezi na drustvu koje mora da pronadje metode kako bi maltretiranje i zlostavljanje slabijih od sebe (tu ukljucujem i ljude i zivotinje) sprecilo u najvecoj mogucoj meri.

Jednako strasno kao sam dogadjaj (mislim na bacanje stenaca u reku) je i boldovano u citatu:

Na 4chanu su komentari toliko brutalni da već idu prema tome da se najavljuje smrt djevojčice i njezina brata zato što su bacali pse.

Na snimci se vidi djevojka s kapuljačom na glavi, kojoj se vrlo malo vidi lice, kako baca žive štence jednog po jednog u rijeku. Pritom joj se sve to čini vrlo zabavno te se smije, a u jednom trenutku se obraća snimatelju (koji je navodno njen brat) i pita "Jel´pliva?"

Glasnogovornik PETA-e za Daily Mail je kazao kako su ovakvi incidenti u današnje vrijeme vrlo česti te kako je siguran da su i aktivisti u Hrvatskoj svjesni tih strašnih situacija. Na Facebooku je pokrenuta grupa protiv djevojke koja broji pet tisuća članova. Komentator ispod jedne od slika u grupi piše kako je "nju trebalo baci u rijeku i utopit', kao što je ona pse!"

Jadna mi je ta "humanost" i "normalnost" koja se dokazuje time sto se poziva na linc devojcice i njenog brata. Zapravo ti pozivi na linc su mnogo bolji dokaz prisustva neusmerene agresivnosti u drustvu. Drustvo koje vise vrednuje zivot stenaca (bez obzira na uzasnost cina njihovog utapanja) od zivota deteta, daklem ljudskog bica je jako bolesno/poremeceno drustvo.

Edited by tomas.hokenberi, 31 August 2010 - 21:01.

• 0

#74 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 31 August 2010 - 21:22

Jednako strasno kao sam dogadjaj (mislim na bacanje stenaca u reku) je i boldovano u citatu:

Jadna mi je ta "humanost" i "normalnost" koja se dokazuje time sto se poziva na linc devojcice i njenog brata. Zapravo ti pozivi na linc su mnogo bolji dokaz prisustva neusmerene agresivnosti u drustvu. Drustvo koje vise vrednuje zivot stenaca (bez obzira na uzasnost cina njihovog utapanja) od zivota deteta, daklem ljudskog bica je jako bolesno/poremeceno drustvo.

Slažem se da je poziv na linč devojčice i njenog brata strašan i nedopustiv. Naravno da ljudsko biće treba i ima prednost. Međutim, reakcije ovog tipa sigurno nisu slika društva u Srbiji ili okruženju.

(Parafraziram) učiti dete da ne zgazi gusenicu važno je za dete isto koliko i za život gusenice - rekao je jednom neko mnogo pametniji od mene. Ali, to će teško ići sve dok roditelji dece budu mislili da je život gusenice nebitan.
  • 0

#75 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 01 September 2010 - 14:18

Usporavaju, jer ih samo privremeno sklone s ulice ili zaštite od šintera.

Kad udomiš u svom dvorištu 15-20 životinja, ali samo da dođu, nahrane se, prespavaju i odu kad požele, a nisi onemogućio da izlaze napolje, ti ih nisi sklonio s ulice, niti zaštitio njih od drugih, niti druge od njih.
Samo si pospešio formiranje čopora i povećao opasnost od napada (ili ljudi ili pasa), prljavštine, buke, zaraze, i svih drugih problema koje sa sobom nosi slobodno šetanje životinja urbanim prostorom.

Mom bratu se, na mestu gde parkira auto kad ode na posao, mesecima ispod kola zavlače 4-5 džukaca. Pošto mnogo voli životinje, uzeo je jednu malu ženkicu, sterilisao, čipovao, vakcinisao i udomio. Sada je on vlasnik tog malog stvorenja. I doprineo je, makar minimalno, rešenju problema.
  • 0