Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko smo svesni opasnositi oko naše dece


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#31 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 24 August 2010 - 22:31

Ja sam sa 2 godine rascopala sama sebi glavu tako što sam se izmigoljila iz mamine ruke u radnji jer mi je bilo dosadno, i pala pa udarila glavom o neku šipku na tezgi.
I morali da me šiju, bilo krvi koliko hoćeš, ali srećom sve dobro prošlo.


Kontam da su to bila stara glupa vremena gde nije bilo dovoljno zakona i da je moju majku zapravo trebalo uapsiti jer me nije bolje držala :thumbs:


Drago mi je da je sve pošlo po boldovanom, zaista :) .

#32 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 24 August 2010 - 23:11

hvala tomase na ovom objasnjenju. upravo to sam hteo reci.



ovim si skroz uprskao :)
kakav crni zakonski minumum? ti gotovo sigurno nemas decu?
mislis da normalnom roditelju neko treba da propisuje da "mora" da čuva svoje maloletno dete - pardon mladje od zakonskog minimuma :thumbs:

danasnjim roditeljima trebaju zakoni koji ce ih spreciti da previse paze na svoju decu, jer, kako rece yoyogi: svilene ih.
ali sta cemo, prosto "moramo" tako.
ali i pored te, gotovo sigurno, preterane brige, desilo mi se da jednom na parkingu moj klinac sklanjajuci se od auta, koji je btw uredno cekao da klinac prodje, padne i udari arkadom u parkiran auto ;) ja sam bio na dva koraka od njega. nisam ga drzao za ruku.
mozda sam trebao?
mozda bi u tom zakonu trebalo da pise da se dete mora drzati za ruku 24h na dan (ili ok nesto manje - u vremenu dok je budno) do nekog zakonskog minimuma?
da li bi mi po tom zakonu zbog ovoga dogadjaja dete trebala uzeti socijana sluzba, a mene krivicno goniti - jer isam drzao dete za ruku?

'ajde napisi clan zakona koji bi me "kacio" u ovom slucaju...


tesim se samo da ne bih samo ja nagrabusio po tom zakonu. vidim, ima na ovom forumu jos kandidata.. :blink:


previse karikiras stvari, ja sam pokusao da ti nacrtam al ne vredi, u krajnjoj liniji takvi zakoni postoje u svim uredjenim drzavama, pa ce valjda jednog dana i ovde.

#33 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 August 2010 - 00:05

Ja sam sa 2 godine rascopala sama sebi glavu tako što sam se izmigoljila iz mamine ruke u radnji jer mi je bilo dosadno, i pala pa udarila glavom o neku šipku na tezgi.
I morali da me šiju, bilo krvi koliko hoćeš, ali srećom sve dobro prošlo.


Kontam da su to bila stara glupa vremena gde nije bilo dovoljno zakona i da je moju majku zapravo trebalo uapsiti jer me nije bolje držala :thumbs:

Pa da te je ostavila da skocis s'terase, razmisli.

#34 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 August 2010 - 08:29

previse karikiras stvari, ja sam pokusao da ti nacrtam al ne vredi, u krajnjoj liniji takvi zakoni postoje u svim uredjenim drzavama, pa ce valjda jednog dana i ovde.


jeste, zaista malo karikiram, ali to je zato što bi "zakon", koji predlažeš, bio karikatura od zakona.

koja bi bila njegova osnovna ideja?
da se zaštite deca od nemara roditelja?

sve vreme ti pokušavam objasniti da "normalni" roditelji paze svoju decu koliko god je to u njihovoj moći. zapravo i previše. nekoliko puta je već napisano da je nemoguće čuvati dete svaku sekundu sbakog dana u godini. a sekunda "nepažnje" je dovoljna da se desi nešto, čak i tragično.

i šta se dešava kad se desi nešto slično? kako će se roditelj "oprati" od optužbi da je "loš" roditelj? u nekim slučajevima nikako. evo kandidata na forumu koliko 'oćeš.

naravno postoje roditelji koji zaista zanemaruju svoju decu?
roditeljska ljubav i pažnja su daleko jače od bilo kog straha (roditelj je spreman poginuti za svoje dete). ako to nije tako onda se radi o nekakvom obliku nenormalnosti (da sad ulazimo u detalje). u takvim primerima gotovo sigurno roditelji nisu ni svesni bilo kakvih zakona, niti imaju bilo kakakv strah od nekakvih kazni.

dakle, to područje je poprilično osetljivo (verovatno nisam rekao ništa novo). bilo kakav strožiji zakon koji bi ušao u nekako prirodno zaštićenu porodičnu intimu i time naruši mir...

verovatno već postoje zakoni na ovu temu, čak i u srbiji. uvodjenje strožijih, prilično sam siguran, ne bi ništa novo i kvalitativno donelo (naprotiv) i ja sam protiv toga.

#35 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 August 2010 - 08:53

jeste, zaista malo karikiram, ali to je zato što bi "zakon", koji predlažeš, bio karikatura od zakona.

koja bi bila njegova osnovna ideja?
da se zaštite deca od nemara roditelja?

sve vreme ti pokušavam objasniti da "normalni" roditelji paze svoju decu koliko god je to u njihovoj moći. zapravo i previše. nekoliko puta je već napisano da je nemoguće čuvati dete svaku sekundu sbakog dana u godini. a sekunda "nepažnje" je dovoljna da se desi nešto, čak i tragično.

i šta se dešava kad se desi nešto slično? kako će se roditelj "oprati" od optužbi da je "loš" roditelj? u nekim slučajevima nikako. evo kandidata na forumu koliko 'oćeš.

naravno postoje roditelji koji zaista zanemaruju svoju decu?
roditeljska ljubav i pažnja su daleko jače od bilo kog straha (roditelj je spreman poginuti za svoje dete). ako to nije tako onda se radi o nekakvom obliku nenormalnosti (da sad ulazimo u detalje). u takvim primerima gotovo sigurno roditelji nisu ni svesni bilo kakvih zakona, niti imaju bilo kakakv strah od nekakvih kazni.

dakle, to područje je poprilično osetljivo (verovatno nisam rekao ništa novo). bilo kakav strožiji zakon koji bi ušao u nekako prirodno zaštićenu porodičnu intimu i time naruši mir...

verovatno već postoje zakoni na ovu temu, čak i u srbiji. uvodjenje strožijih, prilično sam siguran, ne bi ništa novo i kvalitativno donelo (naprotiv) i ja sam protiv toga.


Polaziš od pretpostavke da su svi roditelji normalni i da će posvetiti maksimalnu pažnju da zaštiti svoje dece, pa i žrtvovati se za dete koliko god je potrebno. Da ostavimo definisiju normalnosti, postoje, složićeš se i roditelji koji su nezrele osobe, koji decu zanemaruju, maltretiraju, dovode u opasnost zdravlje, život i normalan razvoj deteta. Da bi se tim, ajde da kažamo, nenormalnim roditeljima oduzela deca i dodelila službama za socijalno staranje, beophodan je zakon, a i postojanja solidnih službi i sudova. E, tim zakonom bi se odredila granica normalnosti, kada se detca oduzimaju, a kada je za dete bolje da ostane sa roditeljima. I ne znači da ti, normalni, koji su spremni da daju život za svoje dete, čine sve u korist deteta, da ne prave teške propuste, koji su ponekad i rezultat grube nepažnje. Ne treba poslati u zatvor majku čije se dete saplelo u parku i polomilo ruku, koliko nas je odraslo a da nije lomilo ruku ili nogu, o posekotinama da ne govorim. Ali, imaš roditelja koji bi dao život za svoje dete, a koji isto to dete pretuče jer nije dobilo zvezdicu u obdaništu, ili išamara dete jer traži čokoladu u samoposluzi, pa i ostavlja dete samo, bez nadzora a dete nije zrelo za tako nešto. Dete se može povrediti na mnogo načina, fizičke povrede su samo vidljivije od drugih. Potreban je zakon, iako, kao ni drugi zakoni, ne rešava sve moguće probleme, samo usmerava na pravi način rešavanja, i u krejnjem utvrđuje i neke kazne za pogrešno postupanje. Kazne nisu cilj, pa ni poželjno sredstvo, one su zadnja mera, najbolje da se nikada ne ukaže potreba da se primene.

#36 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 August 2010 - 09:07

da ovo je prilično osetljiva i kompleksna tema. nnisam siguran da sam ja sposoban da je "obuhvatim" u svojoj glavi.
taj "zakon" je mač sa dve oštrice. jedna strana bi trebala da bude "pravedna" da "povredi" one koji to zaslužuju i spasi nevinašca...
ali zato druga može čak i nehotice, ili nepažnjom da povredi nevine.

ja samo hoću da kažem da taj "mač" ne bi smeo biti predugačak i preširok da bi povredio mene ili bilo kog nevinog

ali, ko zna, možda ni je nisam "nevin" :thumbs:

#37 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 25 August 2010 - 09:31

jeste, zaista malo karikiram, ali to je zato što bi "zakon", koji predlažeš, bio karikatura od zakona.

koja bi bila njegova osnovna ideja?
da se zaštite deca od nemara roditelja?

sve vreme ti pokušavam objasniti da "normalni" roditelji paze svoju decu koliko god je to u njihovoj moći. zapravo i previše. nekoliko puta je već napisano da je nemoguće čuvati dete svaku sekundu sbakog dana u godini. a sekunda "nepažnje" je dovoljna da se desi nešto, čak i tragično.

i šta se dešava kad se desi nešto slično? kako će se roditelj "oprati" od optužbi da je "loš" roditelj? u nekim slučajevima nikako. evo kandidata na forumu koliko 'oćeš.

naravno postoje roditelji koji zaista zanemaruju svoju decu?
roditeljska ljubav i pažnja su daleko jače od bilo kog straha (roditelj je spreman poginuti za svoje dete). ako to nije tako onda se radi o nekakvom obliku nenormalnosti (da sad ulazimo u detalje). u takvim primerima gotovo sigurno roditelji nisu ni svesni bilo kakvih zakona, niti imaju bilo kakakv strah od nekakvih kazni.

dakle, to područje je poprilično osetljivo (verovatno nisam rekao ništa novo). bilo kakav strožiji zakon koji bi ušao u nekako prirodno zaštićenu porodičnu intimu i time naruši mir...

verovatno već postoje zakoni na ovu temu, čak i u srbiji. uvodjenje strožijih, prilično sam siguran, ne bi ništa novo i kvalitativno donelo (naprotiv) i ja sam protiv toga.


kolko sam upucen, a nisam puno, u stranu praksu ni jedan od tih zakona se ne bavi sekundama, vec ostavljanjem malog deteta bez nadzora u kuci, parku ili gde god... ti zakoni ne sluze da sprece da dete padne i razbije zub, vec neke mnogo kobnije stvari, napad pedofila, pozar i gomila drugih situacija u kojima dete ne moze samostalno da se snadje...
naravno ni jedan zakon ne moze da promeni nesto automatski, ali na drzavi je da uradi to sto je u njenoj moci.

Edited by dexxxter, 25 August 2010 - 09:32.


#38 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 25 August 2010 - 09:47

Kad sam kao student bio na praksi u Norveskoj (koja se produzila na godinu dana) bila je kampanja po novinama u SFRJ o oduzimanju dece nasim gastarbajterima bas u Norveskoj. Mnogi su me i pitali "sta ce tamo, tamo roditeljima oduzimaju decu".

Jedna nasa zenska koja je videla moje ima na postanskom sanducetu i sama dosla da se javi i da poprica, posle mi je, kako se prijateljstvo razvijalo, poverila kakav je kreten i alkoholicar njen otac. Kako ih je tukao sve redom, neko pozove policiju, kad policija ode on razbije sve po kucu, ona, majka i brat ko misevi pod stepenicama sa metlama.

Pitam je: sta bi trebalo da se desi da stvarno dodju i oduzmu decu? Rece, namerno nanete povrede, vidljive u skoli, izostanci, krv, fras od straha. Toga nije bilo, nisu se bacali policajcima i grlili im noge da ih vode sa sobom, i tako. Policija dodje i vidi ih uplakane ali niko povredjen i ode. Jednom su oca odveli da se trezni.

Znaci, bilo je jos mnogo gorih slucajeva maltretiranja dece koje su norveske vlasti sankcionisale prema njihovom zakonu a kod nas se opisivalo maltene kao danak u krvi.

#39 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 25 August 2010 - 10:26

Kad sam kao student bio na praksi u Norveskoj (koja se produzila na godinu dana) bila je kampanja po novinama u SFRJ o oduzimanju dece nasim gastarbajterima bas u Norveskoj. Mnogi su me i pitali "sta ce tamo, tamo roditeljima oduzimaju decu".

Jedna nasa zenska koja je videla moje ima na postanskom sanducetu i sama dosla da se javi i da poprica, posle mi je, kako se prijateljstvo razvijalo, poverila kakav je kreten i alkoholicar njen otac. Kako ih je tukao sve redom, neko pozove policiju, kad policija ode on razbije sve po kucu, ona, majka i brat ko misevi pod stepenicama sa metlama.

Pitam je: sta bi trebalo da se desi da stvarno dodju i oduzmu decu? Rece, namerno nanete povrede, vidljive u skoli, izostanci, krv, fras od straha. Toga nije bilo, nisu se bacali policajcima i grlili im noge da ih vode sa sobom, i tako. Policija dodje i vidi ih uplakane ali niko povredjen i ode. Jednom su oca odveli da se trezni.

Znaci, bilo je jos mnogo gorih slucajeva maltretiranja dece koje su norveske vlasti sankcionisale prema njihovom zakonu a kod nas se opisivalo maltene kao danak u krvi.


Bah, ovo nema smisla... :blink:

Mislim, bez veze je sad to svoditi na prepucavanja mi/oni (SFRJ/Srbija u odnosu na Zapad/svet). Takvih propusta ima svuda po svetu. Verujem, da bi čak i u gore pomenutoj Norveškoj naišli na primere, gde su u maltene istim slučajevima stvari rešavane na različite načine... :)
Više je problem tanka linija, koju nekakav takav zakon može imati. Pa umesto da štiti žrtve može da postane i odlično 'oružje' za iskorištavanje...

Slično nekako kao zadnjih godina kod nas. Gde učenici samo znaju da izdrdaju svoja prava, dok se na obaveze lako ogluše. Pa onda imamo maltretiranja nastavnika, bacanje školskih klupa iz drugog sprata, prebijanja učiteljica... :thumbs: katkad mi dođe toliko muka, da bih se iskenjao na sva ta ljudska prava. Čovek je životinja i kao takva nije u stanju da ide okolo sama... :) Potrebna joj je batina a na zakon ili kojekakva prava. ;)

Edited by Gogy, 25 August 2010 - 10:27.


#40 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 August 2010 - 11:21

u, bre, al' si ekstreman
al' najgore što se delimično slažem :thumbs:

#41 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 25 August 2010 - 11:31

Bah, ovo nema smisla... :thumbs:

Mislim, bez veze je sad to svoditi na prepucavanja mi/oni (SFRJ/Srbija u odnosu na Zapad/svet). Takvih propusta ima svuda po svetu. Verujem, da bi čak i u gore pomenutoj Norveškoj naišli na primere, gde su u maltene istim slučajevima stvari rešavane na različite načine... :)


Ma jok, samo sam hteo da kazem da i kada zakoni postoje nije lako ni vlastima da ih sprovode. Sve je prvo u samoj porodici, to ja mislim.

#42 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 August 2010 - 11:35

Ma jok, samo sam hteo da kazem da i kada zakoni postoje nije lako ni vlastima da ih sprovode. Sve je prvo u samoj porodici, to ja mislim.


Reče li Duško Radović nešto, otprilike:
Brak se uređuje zakonom, kad drugačije ne može.

edit: nađoh citat

POSTO ste se lepo, dobrovoljno i jednoglasno dogovorili da zivite u bracnoj
zajednici, jer ste svesno i odgovorno zakljucili da ce vam tako biti i lepse
i bolje, mi vam necemo, kao sto je uobicajeno citati clanove Zakona o braku
i porodicnim odnosima.

BRAK se uredjuje zakonom samo onda kad ne moze drukcije.
Zbog toga ne dozvolite da vam zakon uredjuje brak.
Uredite ga sami, lepse i humanije nego sto bilo koji zakon to moze da
predvidi.

Edited by Div, 25 August 2010 - 11:44.


#43 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 25 August 2010 - 12:00

Je li u Srbiji jos zakon da deca ispod 15 godina ne smeju da sede na prednjem sedistu u kolima?

Videti dete da sedi napred je bio znak neodgovornosti roditelja i "nesvesnost o opasnosti".

Ovde kod mene - moze, sve dok ima pojas (za vecu decu) ili baby chair + pojas. nasli su da je opasnije i za dete i za vozaca i za sve putnike ako ih u kolima ima jos, da sedi pozadi pa nesto pocne da cacka, place, vozac se okrene i/ili pokusa da otkloni problem, izgubi put i saobracajnu situaciju iz vida i BANG, svi se unesrece + jos budu uvuceni u nesrecu drugi ucesnici u saobracaju, potpuno nevini.

Drugi kazu, ako sedi napred, pa pocne da dira i okrece dugmice na radiju i ako moze da dohvati druge instrumente, opet distrakcija vozaca.

Eto, i taj zakon je diskutabilan po raznim drzavama.

#44 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 August 2010 - 12:40

Je li u Srbiji jos zakon da deca ispod 15 godina ne smeju da sede na prednjem sedistu u kolima?

...


meni se čini ne 15 nego 12.

#45 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 25 August 2010 - 12:52

meni se čini ne 15 nego 12.


OK, verovatno, ne secam se. Kad sam polozio vozacki ispit Barack Obama je tek bio poceo srednju skolu. Zaboravilo se.

Bitno je da je postojalo ogranicenje, u interesu bezbednosti dece pa se posle ispostavilo po drugim zemljama da to i nije tako mudro.