Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko smo svesni opasnositi oko naše dece


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#16 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 August 2010 - 15:32

Upravo govorim o pripremi dece za neki samostalan zivot, moras da ih pripremis za sve situacije koje mogu da ti padnu na pamet, zamandalis prozore terasu itd.
Cesto uspevamo da ih vucemo s'nama, ali nekada i ne, kad se to ne desi oni moraju da znaju sta da, a sta ne.
U mom slucaju su imali srece pa su isli, ili sa mnom, ili sa majkom.
Mnogo ako postoji, a da li je to nam jasno? Meni nije bilo kad god bi se povredili u parku, ili bilo gde drugde. Srecom cena nije bila visoka.
QUOTE (Vesna @ 18.08.2010, 05:16) <{POST_SNAPBACK}>
sa 11 sat vremena sam kod kuće? smile.gif


deca su onakva kakvom ih napravimo. i užasno je lako suditi o ljudima bez dovoljno informacija. moja devojčica je 1993. sa 2,5 godine ostajala da spava sama po dva sata, od 5-7 ujutro. zašto? ja sam morala na posao koji je počinjao od sedam a baka je morala u red za mleko. u lokalnu samoposlugu dolazilo je samo 40 litara, red se formirao od 3 ujutro. možeš da uzmeš samo litar što znači da ako dete pije pola litra dnevno moraš svaki drugi dan u red. nas tri smo bile same, a komšije su imale svoju decu zbog kojih su morali u taj isti red. kako rešiti problem samog, tako malog, deteta na osmom spratu? izmaći sve na šta bi mogla da se popne i pričati, pričati, pričati. "mama mora na posao a baka po mleko. ako se probudiš dok baka ne dodje, nemoj ništa da brineš, uzmi svoje igračkice i igraj se, baka će brzo da dodje."

šta želim da kažem? ponekad svoju decu shvatamo prilično neozbiljno, u najboljoj nameri. zaboravljamo da su to mali ljudi sa kojima se može razgovarati, koji imaju poverenja i nas i veruju nam (naravno, na tom poverenju se radi od početka) i kojima je drago da ih tretiramo kao "odrasle" i sebi ravne. u tom slučaju se trude da opravdaju ukazano poverenje i pokažu nam da su stvarno "veliki". ne želim da kažem da ne treba izbegavati situacije kada dete može da dodje u opasnost da mu se nešto dogodi, ali ako nešto moraš da uradiš onda tražiš najbolji način da problem učiniš što je moguće manjim.

naravno, nije svejedno ostaviti dete samo, naročito kad je malo. to mleko je i bilo jedan od razloga što smo se na izvesno vreme preselili u valjevo. smile.gif



#17 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 18 August 2010 - 15:40

ma dobro, da ne preterujemo, nesreća jeste samo trenutak nepažnje. moja majka je jedva preživela situaciju da se dete povredilo bukvalno u trideset sekundi, dok je ona otišla do kuhinje da joj donese flašicu sa vodom a ova mala za to vreme ostala sedeći na noši, samo par metara daleko od nje.

bez obzira na pažnju i pokušaje da se razne situacije predvide ili preduprede, nezgode se dogadjaju. jednostavno, nismo u mogućnosti da budemo na oprezu 24/7. splet okolnosti može da nas unesreći kao i da učini da nam se ništa ne dogodi.

onaj kome se nikada nije dogodilo ništa drastično može samo da kaže da je imao sreće što ga je nesreća zaobišla.

#18 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 19 August 2010 - 01:33

QUOTE (Vesna @ 18.08.2010, 06:16) <{POST_SNAPBACK}>
sa 11 sat vremena sam kod kuće? smile.gif


Vesna, da pojasnim:

Ja sam ostajala sama kod kuce sa 2 - kazu moji da sam obozavala TV i da se ne bih mrdnula s mesta a sa druge strane dok su bili tu probala sam da uguram babine igle za pletenje u uticnicu a pogami i stabilizator za TV.

Moje dete je raslo u prvo UK, gde je i zakonom i kulturom zabranjeno da ostavis dete samo - mislim da je limit bio 9 godina ali smo otisli pre nego je bilo bitno preterano ispitavati.

U US opet je zakonom regulisano, dosta drzava je do 12, PA gde sam ja kaze da je to flexibilno prema zrelosti deteta ali se ne preporucuje pre 12, od 9te se preporucuje mozda sat. Mi to nismo radili jer smo se sa 7 -8 preselili u US i on nije dovoljno poznavao niti kraj niti kulturu (mi=ja+on).
On naravno ovde kod babe i dede ostane sam kolko hoces - ide kod druge dece i ide sam na bazen, medjutim nema saobracaj (jak) u blizini. Ja sam sa 14 zivela sama, u US ako bi ga ostavila samog duze vremena mogla bi da dobijem socijalno da proveri kakav sam roditelj.
S obzirom da meni od kancelarije treba oko pola sata do kuce - to je vec uvezbano da dodje kuci iz skole, pozove i ja mu kazem kad stizem.
Mislim da nazalost zivot u US i SR ne mozes porediti.
Znam iz medija za slucajeve gde su roditelji uhapseni i/ili deca smestena u socijalnu brigu zbog ostavljanja u kolima na prevelikoj udaljenosti. Pricas o mestima gde u jednom gradu i okolini zivi isti broj stanovnika kao u celoj SR.
Sa druge strane znam u SR roditelje koji su malu decu vezivali huh.gif za krevet dok obave nesto sat - dva. Covek vidi svasta. Ja bi rado da moje dete bude samostalno kao ja ali ne odrastamo u istom vremenu i situaciji.

#19 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 19 August 2010 - 12:22

QUOTE (angelia @ 19.08.2010, 01:33) <{POST_SNAPBACK}>
Vesna, da pojasnim:
Ja bi rado da moje dete bude samostalno kao ja ali ne odrastamo u istom vremenu i situaciji.

don't worry, nadoknadice on to dok trepnes, za 4-5 godina ce da nadje prvi posao, sa 18 ce nauciti da zivi sam, najkasnije sa 22 godine ce da radi i sam sebe izdrzava, dok ce ovi njegovi jarani sto sada sami idu na bazen jos uveliko da zive kod mamice i studiraju smile.gif

#20 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 19 August 2010 - 16:42

QUOTE (Vesna @ 18.08.2010, 23:40) <{POST_SNAPBACK}>
ma dobro, da ne preterujemo, nesreća jeste samo trenutak nepažnje. moja majka je jedva preživela situaciju da se dete povredilo bukvalno u trideset sekundi, dok je ona otišla do kuhinje da joj donese flašicu sa vodom a ova mala za to vreme ostala sedeći na noši, samo par metara daleko od nje.

bez obzira na pažnju i pokušaje da se razne situacije predvide ili preduprede, nezgode se dogadjaju. jednostavno, nismo u mogućnosti da budemo na oprezu 24/7. splet okolnosti može da nas unesreći kao i da učini da nam se ništa ne dogodi.

onaj kome se nikada nije dogodilo ništa drastično može samo da kaže da je imao sreće što ga je nesreća zaobišla.


Nije direktno tebi, samo koristim tvoj post da nesto kazem.

Mislim da svilenite decu, over-protection.


Edited by yoyogi, 19 August 2010 - 16:57.


#21 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 August 2010 - 13:44

"U Holandiji, za ovo bi me poslali na Sud" rece moj komsija Holandjanin dok smo na strancima nepoznatoj plazi posmatrali (uobicajenu) scenu gde starija deca brinu o mladjoj. Rutina, samo ovaj put na plazi.




Njegovo dete je ovo malo (3 godine) sto sedi u plicaku.

Vide se deca (znam da su 10-12 godina stara) sa malom decom oko njih i u narucju. Thai roditelji nisu ni posmatrali, on jeste. Njima je to easy going, opsta stvar, njemu nije pa ako vec nije u vodi onda je bar na 20m da pritrci ako zatreba.



#22 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 24 August 2010 - 09:49

ovo si strahovito izgeneralizovao

ovi sto su ostavili 4 godišnje dete samo, sto se mene tiče nisu normalni!

dakle pitanje je kakav to zakon moze da spreci ludaka da bude ludak i radi lude stvari?

i, da li se zakoni prave za ludake ili normalne ljude.


normalan i brizan roditelj se brine o svom detetu iz ljubavi, a ne iz straha od zakona!

zato je meni cela frka oko decijih prava i pisanja zakona na tu temu jako jako nakaradna i siguran sam da tesko moze da donese bilo kakvu korist.


ti zakoni se pisu da bi se zastitilo dete, nezavino od toga ko mu je roditelj. ja sam potpuno za primenu tih zakona i njihovo sprovodjenje.

#23 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 24 August 2010 - 10:05

ti zakoni se pisu da bi se zastitilo dete, nezavino od toga ko mu je roditelj. ja sam potpuno za primenu tih zakona i njihovo sprovodjenje.


zvucis mi kao da nemas predstavu o cemu pricas

#24 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 24 August 2010 - 12:53

bas suprotno, tebi ocigledno nije inace jasno zbog cega se pisu zakoni, cim postavljas pitanja kao u postu koji sam citirao. zakoni se ne pisu ni za ludake ni za normale, vec za sve gradjane odredjene drzave. svaki zakon ima odredjenu svrhu, a ovaj bi za svrhu imao zastitu maloletnika.

Edited by dexxxter, 24 August 2010 - 12:55.


#25 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 August 2010 - 14:27

@dexxxter, ocigledno nisi razumeo sta je dekss pitao. Pitanje je bilo, ako sam dobro shvatio, kako ce doticni zakoni da sprece da se dogadjaji poput opisanih u temi desavaju, ako se podje od pretpostavke da ponesto od toga niko "normalan" ne bi ucinio, a da na "nenormalne" takvi propisi svejedno nece imati preventivno dejstvo.

To sto "svaki zakon ima svrhu" ne znaci da je taj zakon tu svrhu obavezno ispunjava, a ni da je "svrha" uvek smislena.

#26 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 August 2010 - 15:06

Ne moze svako da ima mozak i proceni sta je korektno, a sta nije? U ovim slucajevima ja vidim potrebu zakona koji sluze kao neka vrsta algoritma ponasanja. Svakako da roditelji amateri u startu ne znaju sva pravila i potrebe dece, ali pravila moraju da postoje tamo gde nema razumevanja i svesnog odlucivanja.
Opet se osvcem na opravdanje, gde neko rece ko zna kakva je muka naterala zenu da ostavi dete samo u stanu. To ne pije vodu, sta moze da bude vaznije od sopstvenog deteta? U slucaju kada ta odluka nije kristalno jasna, zakon mora da stupi na scenu i kaze da dete ne sme da se ostavi samo, ma koliko je to zgodno roditelju i bez obzira da li je napolju red za mleko koji treba sacekati. Zasto je problem povesti dete sa sobom? Sad sledi opravdanje da ce dete da pravi probleme i bude nemirno u redu, blah, blah, blah. Pa sta sto ce da bude nemirno? Bolje nemirno i zivo, nego...

#27 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 24 August 2010 - 15:57

@dexxxter, ocigledno nisi razumeo sta je dekss pitao. Pitanje je bilo, ako sam dobro shvatio, kako ce doticni zakoni da sprece da se dogadjaji poput opisanih u temi desavaju, ako se podje od pretpostavke da ponesto od toga niko "normalan" ne bi ucinio, a da na "nenormalne" takvi propisi svejedno nece imati preventivno dejstvo.

To sto "svaki zakon ima svrhu" ne znaci da je taj zakon tu svrhu obavezno ispunjava, a ni da je "svrha" uvek smislena.


za psihicki obelele vec postoje propisi, ovaj zakon bi se vise odnosio na nepazljive ili kako god. npr. pustis dete koje mladje od zakonskog minimuma samo u park i naleti nadlezni inspektor, platis odredjenu kaznu, sledeci put ces da ides sa njim u park... slucaj sa pocetka teme bi bio neki kvalifikovani oblik, obzirom na ishod.

#28 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 24 August 2010 - 18:55

...
bez obzira na pažnju i pokušaje da se razne situacije predvide ili preduprede, nezgode se dogadjaju. jednostavno, nismo u mogućnosti da budemo na oprezu 24/7. splet okolnosti može da nas unesreći kao i da učini da nam se ništa ne dogodi.


Upravo, curica mi rascopala glavu sve skačući po madracu. Stavi ona kačket na glavu da ne primetimo krv :thumbs: , a krvi posvuda: na krevetu, odeći i po licu. Na sreću posekotina je bila reda veličine 15mm. pa nije bilo potrebe za intervencijom pa ovaj slučaj postujem kao anegdotu.

#29 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 24 August 2010 - 20:54

@dexxxter, ocigledno nisi razumeo sta je dekss pitao. Pitanje je bilo, ako sam dobro shvatio, kako ce doticni zakoni da sprece da se dogadjaji poput opisanih u temi desavaju, ako se podje od pretpostavke da ponesto od toga niko "normalan" ne bi ucinio, a da na "nenormalne" takvi propisi svejedno nece imati preventivno dejstvo.

To sto "svaki zakon ima svrhu" ne znaci da je taj zakon tu svrhu obavezno ispunjava, a ni da je "svrha" uvek smislena.


hvala tomase na ovom objasnjenju. upravo to sam hteo reci.

za psihicki obelele vec postoje propisi, ovaj zakon bi se vise odnosio na nepazljive ili kako god. npr. pustis dete koje mladje od zakonskog minimuma samo u park i naleti nadlezni inspektor, platis odredjenu kaznu, sledeci put ces da ides sa njim u park... slucaj sa pocetka teme bi bio neki kvalifikovani oblik, obzirom na ishod.


ovim si skroz uprskao :)
kakav crni zakonski minumum? ti gotovo sigurno nemas decu?
mislis da normalnom roditelju neko treba da propisuje da "mora" da čuva svoje maloletno dete - pardon mladje od zakonskog minimuma :thumbs:

danasnjim roditeljima trebaju zakoni koji ce ih spreciti da previse paze na svoju decu, jer, kako rece yoyogi: svilene ih.
ali sta cemo, prosto "moramo" tako.
ali i pored te, gotovo sigurno, preterane brige, desilo mi se da jednom na parkingu moj klinac sklanjajuci se od auta, koji je btw uredno cekao da klinac prodje, padne i udari arkadom u parkiran auto ;) ja sam bio na dva koraka od njega. nisam ga drzao za ruku.
mozda sam trebao?
mozda bi u tom zakonu trebalo da pise da se dete mora drzati za ruku 24h na dan (ili ok nesto manje - u vremenu dok je budno) do nekog zakonskog minimuma?
da li bi mi po tom zakonu zbog ovoga dogadjaja dete trebala uzeti socijana sluzba, a mene krivicno goniti - jer isam drzao dete za ruku?

'ajde napisi clan zakona koji bi me "kacio" u ovom slucaju...


tesim se samo da ne bih samo ja nagrabusio po tom zakonu. vidim, ima na ovom forumu jos kandidata.. :blink:

#30 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 24 August 2010 - 22:22

Upravo, curica mi rascopala glavu sve skačući po madracu.


Ja sam sa 2 godine rascopala sama sebi glavu tako što sam se izmigoljila iz mamine ruke u radnji jer mi je bilo dosadno, i pala pa udarila glavom o neku šipku na tezgi.
I morali da me šiju, bilo krvi koliko hoćeš, ali srećom sve dobro prošlo.


Kontam da su to bila stara glupa vremena gde nije bilo dovoljno zakona i da je moju majku zapravo trebalo uapsiti jer me nije bolje držala :thumbs: