Jump to content


Photo
- - - - -

Kraj desktop računara?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
93 replies to this topic

#16 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 09 August 2010 - 13:17

QUOTE (tomas.hokenberi @ 09.08.2010, 13:56) <{POST_SNAPBACK}>
Ako cu da na laptop spajam tastaturu i monitor, onda ne vidim svrhu zamene desktopa laptopom. Sem toga na vecinu laptopova je moguce povezati samo jedan monitor, a meni je neophodno barem 2.

Dekstop na kome trenutno radim ima 4GB memorije, dvojezgarni 64-bit CPU, 640GB HDD i spreman je za zamenu kao relativno zastareo. Laptop zaista koristim kada idem negde na teren, ali mi ne pada napamet da radim na laptopu kada sam u kancelariji - nisam toliki mazohista.

Ovaj smajli mi govori da imas relativno slabu predstavu o prednosti rada sa vise monitora kada se bavis programiranjem, odnosno odrzavanjem kompleksnih aplikacija.


pa bice im lakse naravno mada su do sada mogli kao i mi svi ostali sa manje slozenim aplikacijama (moracu bash da vidim u cemu se to sastoji - kazu zato sto rade sa oracle datotekama wink.gif ). u nasoj drzavnoj firmi nemamo bash toliko para za nove kompjutere pa se maksimalno stedi dok stare machine ne izsluze (nemamo tako jake desktope/laptope kao ti - za sada jos ne ali se kupuju pa dok dodje na nas red videcemo). zato mnogi ne mogu i desktop i laptop da imaju vec su osudjeni na izbor i tada mnogi biraju laptop (sa po jednim extra monitorom - dovoljno za mene). ne znam za programere, mozda im zaista trebaju dva velika monitora, ako radis u privatnoj firmi mozda imate vise para?

samo kazem da je vec davno poceo trend da se desktopovi ubrzano zamenjuju sa laptopovima kao sto to ova tema ispituje i taj trend ce se verovatno jos nastaviti.

Edited by narandz, 09 August 2010 - 13:18.


#17 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 August 2010 - 13:57

QUOTE (narandz @ 09.08.2010, 14:17) <{POST_SNAPBACK}>
pa bice im lakse naravno mada su do sada mogli kao i mi svi ostali sa manje slozenim aplikacijama (moracu bash da vidim u cemu se to sastoji - kazu zato sto rade sa oracle datotekama wink.gif ). u nasoj drzavnoj firmi nemamo bash toliko para za nove kompjutere pa se maksimalno stedi dok stare machine ne izsluze (nemamo tako jake desktope/laptope kao ti - za sada jos ne ali se kupuju pa dok dodje na nas red videcemo). zato mnogi ne mogu i desktop i laptop da imaju vec su osudjeni na izbor i tada mnogi biraju laptop (sa po jednim extra monitorom - dovoljno za mene). ne znam za programere, mozda im zaista trebaju dva velika monitora, ako radis u privatnoj firmi mozda imate vise para?

samo kazem da je vec davno poceo trend da se desktopovi ubrzano zamenjuju sa laptopovima kao sto to ova tema ispituje i taj trend ce se verovatno jos nastaviti.

Neces verovati radim u drzavnoj firmi - ali se ta firma, izmedju ostalog, se bavi ozbiljnim razvojem softvera (a i raznog industrijskog procesnog hardvera). Najskuplji resurs je ljudsko vreme. Ako meni treba 30% vise vremena da nesto uradim zato sto mi nedostaje monitor ili dva, zato sto je racunar los/spor to kosta mnogo vise nego nabavka tog hardvera i to nema veze sa time da li je firma drzavna ili privatna (ako posluje iole trzisno profitno).

Btw. tesko da rade sa "oracle datotekama" pre ce biti da rade sa Oracle bazama, e sad bez obzira da li se bave administracijom (te onda nisu programeri), razvojem i odrzavanjem aplikacija, njima sigrno dva monitora prilicno znace. To je mnogo bolja investicija nego nepotrebna kupovina laptopova koji se posle koriste kao desktopovi.

Edited by tomas.hokenberi, 09 August 2010 - 13:58.


#18 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 09 August 2010 - 14:14

QUOTE (tomas.hokenberi @ 09.08.2010, 14:57) <{POST_SNAPBACK}>
Neces verovati radim u drzavnoj firmi - ali se ta firma, izmedju ostalog, se bavi ozbiljnim razvojem softvera (a i raznog industrijskog procesnog hardvera). Najskuplji resurs je ljudsko vreme. Ako meni treba 30% vise vremena da nesto uradim zato sto mi nedostaje monitor ili dva, zato sto je racunar los/spor to kosta mnogo vise nego nabavka tog hardvera i to nema veze sa time da li je firma drzavna ili privatna (ako posluje iole trzisno profitno).

Btw. tesko da rade sa "oracle datotekama" pre ce biti da rade sa Oracle bazama, e sad bez obzira da li se bave administracijom (te onda nisu programeri), razvojem i odrzavanjem aplikacija, njima sigrno dva monitora prilicno znace. To je mnogo bolja investicija nego nepotrebna kupovina laptopova koji se posle koriste kao desktopovi.


verovatno si u pravu. dobro, moj laptop je oko 2 godine star tako da nije bash kanta a verovatno i ovde neko vodi racuna o sto kazes resursima kao sto su ljudsko vreme heh nisu naivni sigurno, znam da kad zatreba odvajaju puno novaca za nabavku ovoga ili onoga.

ali sto se tiche snage nashih machina i monitora verovatno misle da je ovako OK. mislim da ipak nismo toliko zahtevni, bavimo se samo odrzavanjem aplikacija (moje odeljenje) tako da nam ne trebaju tako jake machine, laptopovi su sasvim dovoljni plus mozes da ih "nosash" sa lokacije na lokaciju ako ti zatrebaju na primer na nekom sastanku ili kad si kod musterije na terenu i slicno. ( u stvari ja ponesem moj privatni laptop pa se povezem sa laptopom u kancelariji smile.gif

sto se tice oracle to nemam pojma tek sam se malo naucio sa MSSQL (tek sam 2 godine u IT branshi) tako da ni ne znam sta su Oracle baze - moguce da to mi ovde drugacije zovemo (nisam u Yugi vec dugo nego na strani). voleo bih da se bavim programiranjem ali za to tek pochinjem da studiram tako da za sada sljakam sa administracijom i pomalo programiranja smile.gif

Edited by narandz, 09 August 2010 - 14:14.


#19 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 August 2010 - 16:03

Laptop nece zameniti PC prosto zbog cene i mnogo tezeg upgrade-a ali thin client polako ali sigurno istiskuje PC iz vecih organizacija

#20 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 August 2010 - 18:11

QUOTE (narandz @ 09.08.2010, 15:14) <{POST_SNAPBACK}>
verovatno si u pravu. dobro, moj laptop je oko 2 godine star tako da nije bash kanta a verovatno i ovde neko vodi racuna o sto kazes resursima kao sto su ljudsko vreme heh nisu naivni sigurno, znam da kad zatreba odvajaju puno novaca za nabavku ovoga ili onoga.

ali sto se tiche snage nashih machina i monitora verovatno misle da je ovako OK. mislim da ipak nismo toliko zahtevni, bavimo se samo odrzavanjem aplikacija (moje odeljenje) tako da nam ne trebaju tako jake machine, laptopovi su sasvim dovoljni plus mozes da ih "nosash" sa lokacije na lokaciju ako ti zatrebaju na primer na nekom sastanku ili kad si kod musterije na terenu i slicno. ( u stvari ja ponesem moj privatni laptop pa se povezem sa laptopom u kancelariji smile.gif

sto se tice oracle to nemam pojma tek sam se malo naucio sa MSSQL (tek sam 2 godine u IT branshi) tako da ni ne znam sta su Oracle baze - moguce da to mi ovde drugacije zovemo (nisam u Yugi vec dugo nego na strani). voleo bih da se bavim programiranjem ali za to tek pochinjem da studiram tako da za sada sljakam sa administracijom i pomalo programiranja smile.gif

Ako te zaista zanima IT i baze podataka, batali M$ SQL Server (osim ako nisi primoran da ga koristis) i prouci MySQL i/ili PostgreSQL i/ili Oracle. Za ucenje je mozda najzgodniji MySQL posto mu je administracija najjednostavnija, a imas gomilu materijala na netu. Mada cudi me da posle 2 godine bavljenja IT-om nemas pojma o Oracle-u. Cime se konkretno bavis?

#21 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 August 2010 - 18:38

A sto mislis da bi trebalo da batali MS SQL kada isti preuzima sve veci deo trzista.Ja jos nisam naleteo na ozbiljan accounting software koji goristi MySQL ili Postgre

#22 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 09 August 2010 - 18:48

QUOTE (tomas.hokenberi @ 09.08.2010, 19:11) <{POST_SNAPBACK}>
Ako te zaista zanima IT i baze podataka, batali M$ SQL Server (osim ako nisi primoran da ga koristis) i prouci MySQL i/ili PostgreSQL i/ili Oracle. Za ucenje je mozda najzgodniji MySQL posto mu je administracija najjednostavnija, a imas gomilu materijala na netu. Mada cudi me da posle 2 godine bavljenja IT-om nemas pojma o Oracle-u. Cime se konkretno bavis?


ih nemam bash puno izbora, odrzavam/instaliram gomilu malih aplikacija za studente i sluzbenike a one se vecinom vrte na MS SQL (ima jedna slucajno na postgresql - na ubuntu i u to sam malo se udubio isto). radim u jednoj visoj skoli naime- dosta velika oko 20000 studenta a samo jedna (ali najveca) aplikacija se vrti na Oraclu ali to su mi one kolege za koje sam ti pricao da su nabavili po 2 velika monitora. Meni je mnogo interesantniji SharePoint i sta na front-endu se desava a za database nije lose da se sto vise zna (to zoves bazom podataka sad vidim smile.gif ) za sada mi je vazno da znam da je odrzavam, po koji query da znam da izvadim po neki podatak, ostalo ce doci kasnije sa programiranjem. A za programiranje .... ako bude vremena za studiranje najvise me interesuje Java i onda videcemo sta je sve potrebno (asp.net ?) ako budem recimo radio za dve tri godine u nekoj privatnoj firmi koja izdaje aplikacije za druge velike firme kao za ovu moju visu skolu. Ali ne zalim se, jos mi je sve interesantno i svaki dan po nesto novo se nauci. IT je ogromno podrucje, inace su mi glavni studiji bili jezici ph34r.gif

Edited by narandz, 09 August 2010 - 18:49.


#23 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 August 2010 - 18:48

QUOTE (MAGRIPA65 @ 09.08.2010, 19:38) <{POST_SNAPBACK}>
A sto mislis da bi trebalo da batali MS SQL kada isti preuzima sve veci deo trzista.Ja jos nisam naleteo na ozbiljan accounting software koji goristi MySQL ili Postgre

Slozices se da ima softvera i izvan accounting-a. Recimo u bazama podataka na web-u MS SQL nije neki igrac. U data warehousing-u je Oracle (kao i vecini DB aplikacija) vodeci igrac, mada se i MySQL moze primeniti (istina otkako je Oracle kupio Sun i to mu dodje nekakav Oracle proizvod ;-)). Svejedno ako zaista zeli (mada sumnjam) da nauci SQL i osnovne pojmove o bazama podataka tu je MySQL mnogo zgodniji za ucenje nego MS SQL.
Sem toga ima dosta onih koji uopste ne koriste Windows platformu. Npr. kod mene u firmi nas real-time akvizicioni sistemi kao arhivske servere (koji arhviraju procesne podatke uzorkovane u realnom vremenu, moze da se radi i vise megabajta podataka u sekundi) koristi kombinaciju MySQL-a i CentOS Linux-a.

Edited by tomas.hokenberi, 09 August 2010 - 18:53.


#24 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 August 2010 - 19:09

QUOTE (tomas.hokenberi @ 09.08.2010, 11:48) <{POST_SNAPBACK}>
Slozices se da ima softvera i izvan accounting-a.

ma naravno mada ti je accounting ERP nesto sto se najcesce trazi na trzistu

#25 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 09 August 2010 - 21:40

QUOTE (tomas.hokenberi @ 09.08.2010, 19:11) <{POST_SNAPBACK}>
Ako te zaista zanima IT i baze podataka, batali M$ SQL Server (osim ako nisi primoran da ga koristis)

Voleo bih da svi imaju izbor da u implementaciji koriste bazu koju vole. Ja sam bivao, i još uvek sam, u situaciji, da se kod mušterije već nalazi neka MS SQL Server baza, te oni hoće da se dalje nadgradnje urade s tom bazom, čak i web sistem... Ma šta da ti kažem kad se u Srbiji MS SQL Server koristi čak i za bankarske aplikacije, ali to ima najmanje veze sa performansama, skalabilnošću i ostalim krefekama... Da se ja pitam, ja bih proterao autobus ovuda, juzerima instalirao Ubuntu i prebacio na Open Office, na serverima ganjao kojekakve Linukse i pičio Postgre, MySQL, Java bi rendisala na sve strane... Doduše, ne kukumavčim zbog toga, posmatram to kao veći izazov, a i upoznajem se sa još jednom igračkom. Šta ima veze...

Što se laptop-desktop priče tiče, ja već dve i po godine kući koristim laptopove, iz prostog razloga što se selim na svakih godinu i po dana, vazda kuburim prostorom (u novoj gajbi je i radni sto ispao iz kombinacije, treba prostora za jurnjavu sa mačkom i perverzije sa gospođom), da ne pominjem koliko me smara galama silnih ventilatora, šuma kablova itd. Ono razvoja što radim kod kuće se guralo na 17" laptopu (smrdljivi Acer, koj krčka li krčka), po potrebi se kačio dodatni monitor (tačno, prostora nikad dosta). Acer je sada u ormanu, a koristim već skoro mesec dana polovni MacBook, kupljen kao rezervni računar kada Acer totalno rikne, plus sa namerom da se malo prošire znanja i veštine na novu platformu, po ceni koja me neće totalno osiromašiti pred kupovinu Dačije i letovanje. Na sve se čovek navikne, pa i na 13" monitor, ali za bilo šta ozbiljnije biće potrebno dodatno kačenje eksternog HDD, monitora... Sve bi to definitivno bilo jednostavnije sa desktop kutijom gde bih mogao da menjam komponente i dodajem ih mnogo lakše ( više). Dakle, u približno idealnim uslovima, desktop, ali i laptop pogodan za nosanje okolo. Pametne telefone ne volim. HTC ili iPhone, za mene jednako ludilo (ko može, nek pročita ovomesečni tekst kolumniste Sveta kompjutera o letovanju sa HTC Desire, pa nek kaže da su samo ljubitelji iPhone blesavi).

Danas računar može biti i profesionalni alat, i gadget, i igračka (ponešto od ovoga je bivao i ranije). Laptop svakako ima svoje mesto kao profesionalni alat, zahvaljujući sve nižim cenama i većoj dostupnosti ima ga sve više, te mi se čini da će laptopovi (koji su odveć vrući da bi se dugo držali na krilu) i netbookovi biti sve više izbor "običnog" korisnika (možda to već i jesu).

edit: znam za bizaran slučaj bizarne IT firme (neobično uspešne btw), koja je besomučno koristila piratski softver, te je uvalila programerima laptopove, pošto je gazda mislio da će da se pred inspekcijom izvlači kako to nije firmino zlodelo, nego programera. Ne čuh, doduše, da je bilo koga cimla neka inspekcija sbog piratskih Orakla, Vindousa i čega sve ne, ali je valjda ovaj morao biti spreman...

Edited by Zabalujev, 09 August 2010 - 21:46.


#26 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 August 2010 - 21:57

QUOTE (Zabalujev @ 09.08.2010, 14:40) <{POST_SNAPBACK}>
(smrdljivi Acer, koj krčka li krčka),

Pravo da ti kazem taj Acer nije smrdljiviji od ostalih posto skoro sve laptopove pravi ista firma Quanta a onda samo stancuje ime tipa HP, Dell....
Ja imam onaj mali Acer 8" koji koristim kada putujem i savrseno sam zadovoljan sa njim.Par puta je zveknuo na patos i jos uvek radi

Edited by MAGRIPA65, 10 August 2010 - 02:15.


#27 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 10 August 2010 - 10:29

QUOTE (MAGRIPA65 @ 09.08.2010, 17:03) <{POST_SNAPBACK}>
Laptop nece zameniti PC prosto zbog cene i mnogo tezeg upgrade-a ali thin client polako ali sigurno istiskuje PC iz vecih organizacija

Kupovinom kompletnog PC-a koji glumi pisaću mašinu, kasu ili u kabinetima za informatiku u osnovnim i opštim srednjim školama, nepotrebno se troši novac i energija (posredno opet novac, ali treba voditi računa i o prirodi). Naravno, govorim o situacijama gde ima "više od nekoliko" računara.

Edited by namcor, 10 August 2010 - 10:31.


#28 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 12 August 2010 - 11:29

QUOTE (MAGRIPA65 @ 09.08.2010, 18:38) <{POST_SNAPBACK}>
A sto mislis da bi trebalo da batali MS SQL kada isti preuzima sve veci deo trzista.Ja jos nisam naleteo na ozbiljan accounting software koji goristi MySQL ili Postgre


http://www.mysql.com/customers/?id=280
Sve sami (ne)ozbiljni igraci.


Kraj obicnih desktop racunara da, workstations ne ali sasvim moguce da ce to dovesti do povecanja cena za iste. Mada kako se krenulo u virtualizaciju mozda nam nece ni biti potrebni mnogo jaki licni racunari.

Edited by vizl, 12 August 2010 - 11:49.


#29 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 August 2010 - 11:45

QUOTE (vizl @ 12.08.2010, 12:29) <{POST_SNAPBACK}>
http://www.mysql.com/customers/?id=280
Sve sami (ne)ozbiljni igraci.


Posebno ovaj: "MySQL Customer: Obama 2008 Campaign"

#30 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 12 August 2010 - 11:56

QUOTE (tomas.hokenberi @ 12.08.2010, 11:45) <{POST_SNAPBACK}>
Posebno ovaj: "MySQL Customer: Obama 2008 Campaign"



Sta da kazem moje neko iskustvo... Firma je odlucila da kupi ozbiljan accounting softver SAP NOvision bla bla cena prava sitnica oko 100k evra... Dok se odvijala citava ta prica zaposlila je dva diplomca programere za 400 jura mesecno da im poboljsa postojeci sistem (jedan deo). Momci su za 6 meseci odradili fantastican posao barem 50% ono sto je firmi trebalo i radilo je besprekorno sve open source (Psql php apache) i mogla je da prodje mnogo mnogo jeftinije od kupovine ozbiljnog accounting softwera ali .... Politika firme sto je skupo mora i da vredi wink.gif

Edited by vizl, 12 August 2010 - 12:08.