Jump to content


Photo
- - - - -

Kraj desktop računara?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
93 replies to this topic

#1 DustBGD89-2

DustBGD89-2
  • Members
  • 75 posts

Posted 07 August 2010 - 18:56

Tema je jasna. Pored sve bržeg razvoja laptopova, koji su sada i prodavaniji, a i podjednako jaki kao desktopovi; sve "pametnijih" mobilnih telefona, pitanje je da li ogromne kutije u budućnosti imaju šta da traže. Ne zaboravimo i sve brže bežične konekcije, kao i sve prisutniji cloud computing. Evo samo nekih linkova koji potvrđuju ove tvrdnje:
http://www.pcmag.com...,2356174,00.asp
http://money.cnn.com...death/index.htm
http://www.reuters.c...E50601320090107 huh.gif

#2 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 07 August 2010 - 19:09

QUOTE (DustBGD89-2 @ 07.08.2010, 17:56) <{POST_SNAPBACK}>
pitanje je da li ogromne kutije u budućnosti imaju šta da traže.


Itekako imaju. Onome kome je profesija vezana za kompjuter na bilo koji nacin, desktop je neophodan. Veliki monitor, tastatura, mis, touchpad za crtanje... itd. To nikad nece moci ponuditi mobilni telefon.

Edited by Atreid, 07 August 2010 - 19:09.


#3 DustBGD89-2

DustBGD89-2
  • Members
  • 75 posts

Posted 07 August 2010 - 19:33

QUOTE (Atreid @ 07.08.2010, 20:09) <{POST_SNAPBACK}>
Itekako imaju. Onome kome je profesija vezana za kompjuter na bilo koji nacin, desktop je neophodan. Veliki monitor, tastatura, mis, touchpad za crtanje... itd. To nikad nece moci ponuditi mobilni telefon.

Ne znam da li sam bio jasan- mislim pre svega na mainstream tržište. Neko kome računar nije primarno za posao, već "sluga", svakako da će sa praktične strane pre svega gledati laptop, a u budućnosti možda i nešto mobilno, ko će ga znati...

#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 August 2010 - 20:24

QUOTE (DustBGD89-2 @ 07.08.2010, 20:33) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam da li sam bio jasan- mislim pre svega na mainstream tržište. Neko kome računar nije primarno za posao, već "sluga", svakako da će sa praktične strane pre svega gledati laptop, a u budućnosti možda i nešto mobilno, ko će ga znati...

"Mainstream" trziste cine i svi oni koji svoje racunare koriste npr. za pisanje teksta, igranje i slicno. U mnogim primenama laptopovi mogu zameniti desktop ali potpuno istisnuti ne. Npr. imam i laptop i desktop i ne pada mi napamet da programiram ili da duzi tekst pisem na laptopu - tastatura na laptopu mi jednostavno nije dovoljno dobra za dugotrajno pisanje teksta/programiranje. Zamisli tek mobilne uredjaje tipa Ipada i slicne.

Druga grupa mainstream korisnika su "ozbiljni" igraci - laptopovi koji su iole upotrebljivi za igranje novijih igara su izuzetno skupi, a i ti preskupi modeli su prakticno bez mogucnosti nadogradnje.

Ako su ti jedine primene surfovanje i facebook i slicno, onda tu zaista laptopovi, netbook-ovi i Ipad i srodni uredjaji mogu istisnuti desktop racunare.



#5 DustBGD89-2

DustBGD89-2
  • Members
  • 75 posts

Posted 07 August 2010 - 21:00

QUOTE (tomas.hokenberi @ 07.08.2010, 21:24) <{POST_SNAPBACK}>
"Mainstream" trziste cine i svi oni koji svoje racunare koriste npr. za pisanje teksta, igranje i slicno. U mnogim primenama laptopovi mogu zameniti desktop ali potpuno istisnuti ne. Npr. imam i laptop i desktop i ne pada mi napamet da programiram ili da duzi tekst pisem na laptopu - tastatura na laptopu mi jednostavno nije dovoljno dobra za dugotrajno pisanje teksta/programiranje. Zamisli tek mobilne uredjaje tipa Ipada i slicne.

Druga grupa mainstream korisnika su "ozbiljni" igraci - laptopovi koji su iole upotrebljivi za igranje novijih igara su izuzetno skupi, a i ti preskupi modeli su prakticno bez mogucnosti nadogradnje.

Ako su ti jedine primene surfovanje i facebook i slicno, onda tu zaista laptopovi, netbook-ovi i Ipad i srodni uredjaji mogu istisnuti desktop racunare.


Ok, evo iz perspektive prosečnog korisnika, koji takođe ima i laptop i desktop, a koji ne koristi računar kao profesionalac (ne programiram): ono što mi je praktičnije na desktopu jeste, igrom slučaja, veća moć skladištenja i nešto jača grafika, zbog čega ga povremeno koristim za igre (mada ne igram često, zaista). Laptop mi je praktičan za gotovo sve drugo- od pokretljivosti, do "običnog" surfovanja netom, mogućnosti da, ako ponesem eksterni hard, bilo gde gledam filmove, slušam muziku,... Laptopovi koji su sada snage kao najjači desktop računari jesu papreno skupi, ali taj odnos najskupljeg desktopa spram laptopa sličnih performansi mogao bi da se izjednači za godinu/dve- upravo zbog situacije na tržištu. Nije da sam protiv desktopa nešto, naprotiv, nego sam surfujući naleteo na taj podatak, a inače u svoj sadašnji PC planiram još da investiram baš uskoro.
Ja zaboravih da pomenem i all-in-one rešenja, koja su za sada još u povoju, ali su sve prisutnija.
Razvoj tehnologije je pomalo (pa i ne pomalo) nepredvidiva stvar. Sve čovek ima utisak da u jednom trenutku to ide u jednom smeru, a posle nekoliko meseci sve ode u sasvim drugom. Inače nettopove nešto i ne gotivim. Evo jednog članka sa interesantnim komentarima, koji mi je promakao http://www.blic.rs/S...onog-kompjutera

Edited by DustBGD89-2, 07 August 2010 - 21:05.


#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 August 2010 - 21:32

QUOTE (DustBGD89-2 @ 07.08.2010, 22:00) <{POST_SNAPBACK}>
Ok, evo iz perspektive prosečnog korisnika, koji takođe ima i laptop i desktop, a koji ne koristi računar kao profesionalac (ne programiram): ono što mi je praktičnije na desktopu jeste, igrom slučaja, veća moć skladištenja i nešto jača grafika, zbog čega ga povremeno koristim za igre (mada ne igram često, zaista). Laptop mi je praktičan za gotovo sve drugo- od pokretljivosti, do "običnog" surfovanja netom, mogućnosti da, ako ponesem eksterni hard, bilo gde gledam filmove, slušam muziku,... Laptopovi koji su sada snage kao najjači desktop računari jesu papreno skupi, ali taj odnos najskupljeg desktopa spram laptopa sličnih performansi mogao bi da se izjednači za godinu/dve- upravo zbog situacije na tržištu. Nije da sam protiv desktopa nešto, naprotiv, nego sam surfujući naleteo na taj podatak, a inače u svoj sadašnji PC planiram još da investiram baš uskoro.
Ja zaboravih da pomenem i all-in-one rešenja, koja su za sada još u povoju, ali su sve prisutnija.
Razvoj tehnologije je pomalo (pa i ne pomalo) nepredvidiva stvar. Sve čovek ima utisak da u jednom trenutku to ide u jednom smeru, a posle nekoliko meseci sve ode u sasvim drugom. Inače nettopove nešto i ne gotivim. Evo jednog članka sa interesantnim komentarima, koji mi je promakao http://www.blic.rs/S...onog-kompjutera

Nemoj gubiti vreme sa izvorima tipa Blica i slicnim. Vecnina "strucnjaka" koji pisu te tekstove u dnevnoj stampi pojma nemaju ili pisu narucene tekstove. Uostalom i vecina tekstova o racunarima na b92.net su prilicno diletantski.

#7 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 08 August 2010 - 10:14

Ako ništa drugo modularnost/kompatibilnost je ono što će desktop održati kao što je svojevremeno i donela pc-ju apsolutni primat na tržištu. I koja je prednost laptopa kad zbog komfora moraš da zakačiš eksterni monitor, tastaturu, miša itd, šuma kablova u kojoj je kutija najmanji problem.

Edited by rory, 08 August 2010 - 10:15.


#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 08 August 2010 - 11:35

QUOTE (DustBGD89-2 @ 07.08.2010, 22:00) <{POST_SNAPBACK}>
Ok, evo iz perspektive prosečnog korisnika, koji takođe ima i laptop i desktop, a koji ne koristi računar kao profesionalac (ne programiram):

Nije programiranje jedina profesionalna upotreba racunara. Mnogi ljudi koriste racunare profesionalno, a da u zivotu nisu napisali jednu jedinu liniju koda. Npr. svi koji pisu (u Microsoft Wordu ili Open Office Writeru), arhitekte i gradjevinici (ArhiCad i slicni), masinci (AutoCad), oni koji se bave obradom slike i modelovanjem (3D Studio, Photoshop, ....), itd. Za sve ove primene laptopovi su daleko od idealnog resenja koje moze istisnuti desktop. Tastature su im u proseku neudobnije od onih na desktopu (za pisanje), ekrani suvise mali (ArhiCad, AutoCad), CPU-ovi znacajno sporiji (3D modelovanje, ...). Vecina profesionalnih korisnika koristi kombinaciju desktopa (kada rade kuci/na radnom mestu sa "100% kapaciteta") i laptopa (da prenesu posao kada putuju, naprave manje izmene ili prezentiraju rezultate). Tehnologija zaista napreduje ali mi se cini da jos uvek nije dosao (niti je jako blizu) trenutak kada ce laptopovi potpuno istisnuti desktop racunare. O igrackama tipa Ipad-a da i ne pricamo.

#9 djordja

djordja
  • Members
  • 8,095 posts

Posted 08 August 2010 - 16:09

QUOTE (tomas.hokenberi @ 08.08.2010, 12:35) <{POST_SNAPBACK}>
Nije programiranje jedina profesionalna upotreba racunara. Mnogi ljudi koriste racunare profesionalno, a da u zivotu nisu napisali jednu jedinu liniju koda. Npr. svi koji pisu (u Microsoft Wordu ili Open Office Writeru), arhitekte i gradjevinici (ArhiCad i slicni), masinci (AutoCad), oni koji se bave obradom slike i modelovanjem (3D Studio, Photoshop, ....), itd. Za sve ove primene laptopovi su daleko od idealnog resenja koje moze istisnuti desktop. Tastature su im u proseku neudobnije od onih na desktopu (za pisanje), ekrani suvise mali (ArhiCad, AutoCad), CPU-ovi znacajno sporiji (3D modelovanje, ...). Vecina profesionalnih korisnika koristi kombinaciju desktopa (kada rade kuci/na radnom mestu sa "100% kapaciteta") i laptopa (da prenesu posao kada putuju, naprave manje izmene ili prezentiraju rezultate). Tehnologija zaista napreduje ali mi se cini da jos uvek nije dosao (niti je jako blizu) trenutak kada ce laptopovi potpuno istisnuti desktop racunare. O igrackama tipa Ipad-a da i ne pricamo.

+1 za ceo tekst

boldovala sam svoju profesiju ... ne mogu nista ozbiljnije da uradim na laptopu, vidjala sam ih jako kvalitetnih i jako skupih (kod nekih ''teskih'' investitora) ali sve mi jedno, muka mi je kad sam prinudjena da nesto uradim na laptopu

nemam pojma o programiranji, ali kao sto lepo rece hokenberi, to ne znaci da racunar ne koristim profesionalno, naprotiv, vezana sam za njega u potpunosti, u mom poslu, mozda jos ima 1% ljudi koji nesto rade rucno


#10 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 08 August 2010 - 17:56

u mojoj profesiji ljudi rade sa dva, cetiri ili vise monitora (istovremeno). ja kada hocu nesto ozbiljnije da uradim trebaju mi dva (obicna od 19'), tako da ako prestanu da proizvode desktop racunare (i monitore za njih) to ce za mene biti tuzan dan.

#11 djordja

djordja
  • Members
  • 8,095 posts

Posted 08 August 2010 - 19:15

QUOTE (Lift Going Up.. @ 08.08.2010, 18:56) <{POST_SNAPBACK}>
u mojoj profesiji ljudi rade sa dva, cetiri ili vise monitora (istovremeno). ja kada hocu nesto ozbiljnije da uradim trebaju mi dva (obicna od 19'), tako da ako prestanu da proizvode desktop racunare (i monitore za njih) to ce za mene biti tuzan dan.

biggrin.gif ... ne brini, to se nece desiti, bar dok ne smisle neku adekvatnu zamenu ...
i kod mene je slicno,a to vazi narocito za one koji rade 3d modele, renderovanja i sl. (njima trebaju bas mocne masine)... jos nisam srela nikoga iz struke (a ko radi ozbiljne poslove) da radi na laptopu, oni koji ga imaju (a mnogi ga i nemaju ali je zato fles memorija uvek u torbi smile.gif ) koriste ga samo kad bas moraju ... neki enterijercic ili neka skica, to moze, ali bilo sta vece od recimo 100 kvadrata i sto ce jos da se izvodi, ma nema sanse ... za mene je svaki monitor manji od 21' cisto mucenje


#12 Alexus

Alexus
  • Members
  • 34 posts

Posted 09 August 2010 - 08:20

Dokle god postoji gradski prevoz i ljudi koji se voze u njemu, ne. Za sve one koji ce da pitaju kakve to veze ima, neka pokušaju da nose ceo dan 17+" notebook na ramenima.
Prvih 5 minuta - nasmejani i odmorni, bez znakova oštećenja
5 - 30 minuta - javljaju se prvi znakovi naprezanja, blago peckanje u prstima
30 - 60 minuta - javlja se pojačano znojenje, prvi znakovi stresa
60 - 120 minuta - pojačan bolovi u predelu kičme
120 - 240 minuta - pojačani znakovi stresa, hladan znoj, konstantan bol duž čitavog gornjeg dela tela i izgužvana košulja
sve preko 240 minuta - gašenje organizma, proklinjete majku koja vas je rodila, napadate prolaznike na ulici, dižete trudnice u autobusu da bi seli, dolazite kuci i bacate grdosiju kroz prozor na decu koja se igraju ispred zgrade.

Sad bez šale...Ko je pokušao da tegli ceo dan veliki notebook sa sobom, zna o čemu pričam. Do daljnjeg, najbolja kombinacija je 10"-12" (u mom slučaju 13") za one dnevne varijante (mobilni telefon je ok za proveru pošte, ali ako bih trebao da buljim 2 sata u display od 3"-4", na kraju dana bih visio sa plafona kao slepi miš i ispuštao bih čudne zvukove) i desktop (all in one po meni najbolja varijanta) od 24+" (u mom slučaju 27"), štedljiv po pitanju mesta, jedan jedini kabel i puna funkcija desktop mašine.

#13 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 August 2010 - 08:44

QUOTE (Lift Going Up.. @ 08.08.2010, 18:56) <{POST_SNAPBACK}>
u mojoj profesiji ljudi rade sa dva, cetiri ili vise monitora (istovremeno). ja kada hocu nesto ozbiljnije da uradim trebaju mi dva (obicna od 19'), tako da ako prestanu da proizvode desktop racunare (i monitore za njih) to ce za mene biti tuzan dan.

Ja takodje koristim dva monitora (22"). 90% posla mi je programiranje i nivo moje produktivnosti sa jednim monitorom je znacajno manji nego sa dva. Sa dva monitora mogu bez preklapanja prozora da istovremeno editujem kod na jednom, i gledam izlaze kompajlirane aplikacije na drugom.

#14 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 09 August 2010 - 12:38

danas su laptopovi dovoljno jaki da preuzmu sve radnje desktop-a a i mozes da spojis sa velikim monitorima ako hoces. kod mene u mojoj IT firmi svi prelaze na laptopove ili su davno presli, dobar je zbog mobilnosti naravno. a i programeri rade sve vise sa laptopovima koliko vidim. doduse u firmi skoro dvoje njih dobili jake desktopove sa 3G memorije po ne znam koliko procesora i po dva ogromana monitora. kazu treba im navodno zbog obimnosti aplikacije koju odrzavaju biggrin.gif

#15 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 August 2010 - 12:56

QUOTE (narandz @ 09.08.2010, 13:38) <{POST_SNAPBACK}>
danas su laptopovi dovoljno jaki da preuzmu sve radnje desktop-a a i mozes da spojis sa velikim monitorima ako hoces. kod mene u mojoj IT firmi svi prelaze na laptopove ili su davno presli, dobar je zbog mobilnosti naravno. a i programeri rade sve vise sa laptopovima koliko vidim. doduse u firmi skoro dvoje njih dobili jake desktopove sa 3G memorije po ne znam koliko procesora i po dva ogromana monitora. kazu treba im navodno zbog obimnosti aplikacije koju odrzavaju biggrin.gif

Ako cu da na laptop spajam tastaturu i monitor, onda ne vidim svrhu zamene desktopa laptopom. Sem toga na vecinu laptopova je moguce povezati samo jedan monitor, a meni je neophodno barem 2.

Dekstop na kome trenutno radim ima 4GB memorije, dvojezgarni 64-bit CPU, 640GB HDD i spreman je za zamenu kao relativno zastareo. Laptop zaista koristim kada idem negde na teren, ali mi ne pada napamet da radim na laptopu kada sam u kancelariji - nisam toliki mazohista.

Ovaj smajli mi govori da imas relativno slabu predstavu o prednosti rada sa vise monitora kada se bavis programiranjem, odnosno odrzavanjem kompleksnih aplikacija.

Edited by tomas.hokenberi, 09 August 2010 - 12:57.