Jump to content


Photo
- - - - -

Venus Project


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#16 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 01 August 2010 - 12:51

Samo da dodam jos da 50 % svetske populacije zivi na manje od 2 dolara dnevno,da je trenutno na svetu milijardu ljudi koji zive u totalnoj neimastini.
Prosto pitanje zasto niko ne prodaje vazduh,zato sto bi bilo besmisleno s ozbzirom na kolicinu i dostupnost.
Tako isto s obzxirom na resurse i mogucnost tj tehnologiju koju posedujemo mozemo uciniti da tako imamo svega u izobilju pa bi bilo apsurdnuo bilo sta prodavati.


Ko poseduje tehnologiju? Ako misliš na one koji su zaista vlasnici, oni je neće dati besplatno, ako misliš, uopšteno, na čovečanstvo pa kažeš - mi, pitanje je zašto onda ne koristimo već sad te neiscrpne resurse. Ili oni nisu baš neiscrpni, ili nije svaka energija pogodna za korišćenje, ili ustvari, i nemamo baš dovoljno znanja.
To traženje idealnog sistema gde je sve svima dostupno, isto je što rad na pronalasku perpetuum mobilea, samo što može da bude mnogo opasnije.

#17 stevantzm

stevantzm
  • Members
  • 21 posts

Posted 01 August 2010 - 15:35

Ko poseduje tehnologiju? Ako misliš na one koji su zaista vlasnici, oni je neće dati besplatno, ako misliš, uopšteno, na čovečanstvo pa kažeš - mi, pitanje je zašto onda ne koristimo već sad te neiscrpne resurse. Ili oni nisu baš neiscrpni, ili nije svaka energija pogodna za korišćenje, ili ustvari, i nemamo baš dovoljno znanja.
To traženje idealnog sistema gde je sve svima dostupno, isto je što rad na pronalasku perpetuum mobilea, samo što može da bude mnogo opasnije.



Tehnologiju ne poseduje niko,niti moze da je poseduje pa da sad kao ostali ne mogu da dodju do nje.Da li mislis da je snaga vetra iscrpan resurs,ili solarna energija.Sunce je tu i mislim da nema nameru da gde ide.Problem je znanje,trenutno se na tome najvise radi.Zasto ne vozimo automobile na struju,zasto nae postavljamo na kuce solarne panele,zasto ne postravljamo vetro turbine?Zato sto ljudi ne znaju.
Trenutno se drze predvanja sirom sveta od strane Jacque Fresco-a i njegovih saradnika.
Ako te interesuje ima film o njemu i Venus projektu - Future By Design.

#18 zulu-zlo

zulu-zlo
  • Members
  • 3 posts

Posted 01 August 2010 - 15:35

Ko poseduje tehnologiju? Ako misliš na one koji su zaista vlasnici, oni je neće dati besplatno, ako misliš, uopšteno, na čovečanstvo pa kažeš - mi, pitanje je zašto onda ne koristimo već sad te neiscrpne resurse. Ili oni nisu baš neiscrpni, ili nije svaka energija pogodna za korišćenje, ili ustvari, i nemamo baš dovoljno znanja.
To traženje idealnog sistema gde je sve svima dostupno, isto je što rad na pronalasku perpetuum mobilea, samo što može da bude mnogo opasnije.


Ovako, ne koristimo neiscrpen resurse zato sto to nije u interesu tajkuna, naftinih, ovih i onih i oni blokiraju to. Naravno da posedujemo resurse, geotermalne, imas iznad post, procitaj pazljivije. Sunce? Ko moze da ti naplati sunceve zrake? Ko moze da ti naplati vetar? Ukinuce ti vetar?





http://www.youtube.com/watch?v=uVIwropRMME

pogledaj koliko nemamo znanja

#19 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 01 August 2010 - 15:39

Jaque Fresco i Roxane Meadows su na Floridi napravili naselje po modelu Venus projekta, izgradnja je pocela 1970-ih, uzeli su zemlju koja je bila potpuno nepolodna, poplavljena, sada je to jedan veliki zeleni park potpuno funkcionalno i plodno. Oni tamo zive i rade. Svakako da da vlasnici resursa ne zele ni da cuju bilo kakvu ideju o obnovljivoj energiji koja je besplatna, zele da budu mocni i da vladaju svetom. Seti se Nikole Tesle koji je predlagao da se napravi veliki generator na Nijagarinim vodopadima i da se citav svet napaja besplatnom energijom, bezicno. Projekat je propao kada je investitor saznao da ce to biti besplatno. Sada mi reci da li je normalno da 1% svetske populacije poseduje 40% svetskog bogatsva dok 34000 dece dnevno umre od gladi i izlecivih bolesti? I da li 99% ostatka svetske populacije zeli da zivi u svetu koji je danas ili jednostavno misle da ne moze bolje i skepticni su kada im se bilo sta ponudi jer jednostavno misle da moze biti i gore pa su zadovoljni i ovim? Svakodnevno nas kroz medije plase novim ratovima, teroristima, ovim onim i sasvim je razumljivo sto smo skepticni i uplaseni i odbacujemo svaku novu ideju. E sada, ne bi njima bilo nista oduzeto. Kada bi se iskoristilo dovoljno obnovljivih izvora energije, uzmimo za primer samo da je dnevni kapacitet geotermalnih izvora oko 2000 zeta dzula energije, a da se godisnje u svetu potrosi 0,5 zeta dzula energije, racunica je prosta. Svi bi smo imali besplatnu energiju, automobile koji idu na vodu, struju, vodonik, kompresovani vazduh... i njihiovi resursi ne bi vise imali vrednost. Niko ne bi kupio od njih naftu nego bi koristio ono sto je besplatno, zar ne? Da li bi im bilo oduzeto? Imali bi svu naftu ovog sveta.


ko su oni?

obnovljiva enegija i nije baš tako jeftiona a kamo li besplatna.

pretpostavljam da je ti već koristiš tako dzaba i kad ti je tu pri ruci... jel tako?


i nemoj leba ti više pominjati Teslu! "...koji je predlagao da se napravi veliki generator na Nijagarinim vodopadima i da se citav svet napaja besplatnom energijom, bezicno"

koliko veliki bi trebao biti taj generator? što ga emeri ne naprave pa se napajaju - žično... i nebesplatno? imaš li možda ideju?

"Projekat je propao kada je investitor saznao da ce to biti besplatno." - baš je tad propao? :ph34r:


"Sada mi reci da li je normalno da 1% svetske populacije poseduje 40% svetskog bogatsva"
po kom kriterijumu odredjuješ šta je normalno, a šta nije?
ja bih rekao da jeste normalno (doduše tužno istovremeno i tužno :D )
a objašnjenje zašto je normalno je krajnje prosto: tako je od kad je bar nekih 5 'iljada godina - dakle čitavu istoriju. prosto i jednostavno.


"Kada bi se iskoristilo dovoljno obnovljivih izvora energije, uzmimo za primer samo da je dnevni kapacitet geotermalnih izvora oko 2000 zeta dzula energije..."
pa eto ti, care, na dohvat to je ruke - sagni se i uzmi tu geotermalnu energiju, napuni njome svoj vazdušni auto i - cepaj... :)

#20 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 01 August 2010 - 15:41

...

pogledaj koliko nemamo znanja



vidimo :ph34r:

#21 stevantzm

stevantzm
  • Members
  • 21 posts

Posted 01 August 2010 - 16:00

Da li ima neko konkretnu i konstruktivnu kritiku?

#22 zulu-zlo

zulu-zlo
  • Members
  • 3 posts

Posted 01 August 2010 - 16:35

ko su oni?

obnovljiva enegija i nije baš tako jeftiona a kamo li besplatna.

pretpostavljam da je ti već koristiš tako dzaba i kad ti je tu pri ruci... jel tako?


i nemoj leba ti više pominjati Teslu! "...koji je predlagao da se napravi veliki generator na Nijagarinim vodopadima i da se citav svet napaja besplatnom energijom, bezicno"

koliko veliki bi trebao biti taj generator? što ga emeri ne naprave pa se napajaju - žično... i nebesplatno? imaš li možda ideju?

"Projekat je propao kada je investitor saznao da ce to biti besplatno." - baš je tad propao? :ph34r:


"Sada mi reci da li je normalno da 1% svetske populacije poseduje 40% svetskog bogatsva"
po kom kriterijumu odredjuješ šta je normalno, a šta nije?
ja bih rekao da jeste normalno (doduše tužno istovremeno i tužno :D )
a objašnjenje zašto je normalno je krajnje prosto: tako je od kad je bar nekih 5 'iljada godina - dakle čitavu istoriju. prosto i jednostavno.


"Kada bi se iskoristilo dovoljno obnovljivih izvora energije, uzmimo za primer samo da je dnevni kapacitet geotermalnih izvora oko 2000 zeta dzula energije..."
pa eto ti, care, na dohvat to je ruke - sagni se i uzmi tu geotermalnu energiju, napuni njome svoj vazdušni auto i - cepaj... :D




Da li vi ljudi citate ista sto je napisano iznad poslednjeg posta ili samo gledate ta ispljujete bas taj poslednji?

Pogledaj Zeitgeist Addendum, Future by Design i bice ti jasnije ili na kraju krajeva izgooglaj nesto. Umalo zaboravih, zauzet si pljuvanjem tudjih postova.

To ti je odgovor na pitanje ko su oni.

obnovljiva enegija i nije baš tako jeftiona a kamo li besplatna.

pretpostavljam da je ti već koristiš tako dzaba i kad ti je tu pri ruci... jel tako?


Jedan generator kog pokrece vetrenjaca i koji je dovoljan za napajenje jednog domacinstva, moze da se napravi za manje od 300$, nisam napravio, ali definitvno hocu.

i nemoj leba ti više pominjati Teslu! "...koji je predlagao da se napravi veliki generator na Nijagarinim vodopadima i da se citav svet napaja besplatnom energijom, bezicno"

koliko veliki bi trebao biti taj generator? što ga emeri ne naprave pa se napajaju - žično... i nebesplatno? imaš li možda ideju?

"Projekat je propao kada je investitor saznao da ce to biti besplatno." - baš je tad propao? :)


Projekat je skoro bio zavrsen, i kada je Morgan (investitor projkta) upitao Teslu, kako ce da naplacuje struju, on je rekao - Nikako. Tada je i sve palo u vodu.

Nemas takav generator, ali postoje odasiljaci bezicne elektricne energije koji napajaju citav svet. Zapitaj se kako ti radi mobilni telefon, kako dobija signal?

Necu vise pominjati Teslu. Hadje da predjemo na "Farmu" i Milosa Bojanica.

Ameri nece da ga naprave, zato sto donosi manje profita, kranje logicno.

"Sada mi reci da li je normalno da 1% svetske populacije poseduje 40% svetskog bogatsva"
po kom kriterijumu odredjuješ šta je normalno, a šta nije?
ja bih rekao da jeste normalno (doduše tužno istovremeno i tužno :D )
a objašnjenje zašto je normalno je krajnje prosto: tako je od kad je bar nekih 5 'iljada godina - dakle čitavu istoriju. prosto i jednostavno.


Po kom kriterijumu? Po kriterujumu da svako zasluzuje sansu,da smo svi jednaki, da svi imamo prava na zivot, srecu, da ne treba da strepimo za hranu i prezivljavanje.

Tvoje objasnjenje za normalno podrazumeva da bi smo trebali da imamo robove, po mogucstvu crnce, da rade za nas, treba da spaljujemo ljude na lomaci,... jer tako je bilo do pre par vrekova, zasto li smo uopste i promenili to, bilo je sasvim normalno i trajalo je hiljadama godina, i Zemlja verovatno treba da bude ravna.

Na ono poslednje necu da ti odgovorim, slicnu opasku je dobio i onaj sto je otkrio benzin, pa ga danas svi koristimo.

Viva la Farma! Who needs education?!


Molio bih moderatora da zakljuca tema ukoliko se uskoro ne pojavi neko dovoljno informisan i obrazovan da moze da postavi konstruktivna pitanja i kritiku.

Edited by zulu-zlo, 01 August 2010 - 16:36.


#23 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 01 August 2010 - 18:15

Da li vi ljudi citate ista sto je napisano iznad poslednjeg posta ili samo gledate ta ispljujete bas taj poslednji?


:D
pitanje je debilno, al' ajde da ti odgovorim - pitanjem: da li je tvoj post na koji sam ti odgovorio bio poslednju u nizu?
odgovori pa ćeš imati odgovor i na svoje pitanje

Pogledaj Zeitgeist Addendum, Future by Design i bice ti jasnije ili na kraju krajeva izgooglaj nesto. Umalo zaboravih, zauzet si pljuvanjem tudjih postova.


je*o te zeitgeist. da šta vredi ne bi morali da ubacuju one silne vizuelne efekte.
i šta bi to trebali da saznamo iz zeitgeista?

a šta bi trebali googlati?

da, povremeno mi dodje da pljujem nesuvisle teme i postove.

To ti je odgovor na pitanje ko su oni.


nisam ukapirao

Jedan generator kog pokrece vetrenjaca i koji je dovoljan za napajenje jednog domacinstva, moze da se napravi za manje od 300$, nisam napravio, ali definitvno hocu.


ajde napravi jedan pa na javi računicu...
a možeš da postaviš i planove, specifikacije ... za samogradnju

ili se te informacije - naplaćuju :ph34r:

Projekat je skoro bio zavrsen, i kada je Morgan (investitor projkta) upitao Teslu, kako ce da naplacuje struju, on je rekao - Nikako. Tada je i sve palo u vodu.


u nanu li mu njegovu (Morganovu) :D
kako je pohlepan

Nemas takav generator, ali postoje odasiljaci bezicne elektricne energije koji napajaju citav svet. Zapitaj se kako ti radi mobilni telefon, kako dobija signal?


kakav generator nemam?

gde postoje odašiljači bežične energije koji napajaju čitav svet? jel treba neki password da se uloguješ u njih? :)

nemam mobilni telefon - ja sam pastir, čuvam ovce :D

al, svejedno, zapitao sam se... i? kako dobijaju signal?
ima li to neke veze sa onim odašiljačima bežične električne energije koji napajaju čitav svet?

Necu vise pominjati Teslu. Hadje da predjemo na "Farmu" i Milosa Bojanica.


a šta je to farma i ko je taj lošmi? :D
jel to neka rok grupa. ti si verovatno njen fan?

Ameri nece da ga naprave, zato sto donosi manje profita, kranje logicno.


šta donosi manje profita?

pa što ga ne naprave rusi? njih zabole za profit, pa bi mogli...

Po kom kriterijumu? Po kriterujumu da svako zasluzuje sansu,da smo svi jednaki, da svi imamo prava na zivot, srecu, da ne treba da strepimo za hranu i prezivljavanje.


pa nismo jednaki, jbga. sruših ti teoriju dok si trepno.
genetski jesmo isti - svi imamo 36 pari hromozoma. ima i ona razlika x i y hromozoma, al nebitno, i tu se sličnost otprilike završava.

nećeš verovati, al ja bih voleo da jesmo svo jednaki i da svi zaslužujemo istu šansu... bla bla..., ali prosto nemamo i to je to...

Tvoje objasnjenje za normalno podrazumeva da bi smo trebali da imamo robove, po mogucstvu crnce, da rade za nas, treba da spaljujemo ljude na lomaci,... jer tako je bilo do pre par vrekova, zasto li smo uopste i promenili to, bilo je sasvim normalno i trajalo je hiljadama godina, i Zemlja verovatno treba da bude ravna.


odakle li si to izvukao? gde li sam ja to rekao da bi trebali da imamo robove (ili da budemo robovi) ... ?

Na ono poslednje necu da ti odgovorim, slicnu opasku je dobio i onaj sto je otkrio benzin, pa ga danas svi koristimo.


koje poslednje?

ko je otkrio benzin i kakvu opasku je dobio?

zašto je bitno to da ga svi koristimo?
i dokle ćemo?

Viva la Farma! Who needs education?!


a da sad je zaista jasno - ti si veliki fan te farme :D

Molio bih moderatora da zakljuca tema ukoliko se uskoro ne pojavi neko dovoljno informisan i obrazovan da moze da postavi konstruktivna pitanja i kritiku.


wow!

dovoljno obrazovan? koliko? kakva pitanja očekuješ? na koju temu? šta znači konstruktivno u ovom kontekstu?
kritiku? čega?

tek si došao i već bi uredjivao forum... impozantno, nema šta :D

nego, u kakvoj su vezi zulu-zlo i steban..tzlo.. ?
članovi iste venus-komune?

#24 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 August 2010 - 20:35

genetski jesmo isti - svi imamo 36 pari hromozoma.

Sve ostalo je manje-više ok, ali za gorecitirano imaš jedan

Posted Image

#25 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 01 August 2010 - 21:28

Sve ostalo je manje-više ok, ali za gorecitirano imaš jedan

Posted Image

23&me. :ph34r:

#26 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 01 August 2010 - 21:29

Sve ostalo je manje-više ok, ali za gorecitirano imaš jedan

Posted Image


:ph34r:

jbga, omaših.
znam da je neka 6-ica na kraju, a mrzelo me da proveravam...

kao da je tačna cifra bitna za ovu priču.

evo ispravka: 46 :)

#27 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 August 2010 - 21:40

Nadam se da si mislio na 46 hromozoma, a ne 46 pari istih :ph34r:.

A meni je ta greška bila ozbiljnija od cele ove priče. Toliko o temi od mene :).

#28 stevantzm

stevantzm
  • Members
  • 21 posts

Posted 01 August 2010 - 21:43

Vrlo malo ljudi danas stane i razmisli: šta je to što nam unapređuje život?
Da li je to novac?
Očigledno ne. Čovek ne može da jede novac ili da natankuje pare kako bi mu se kola kretala.
Da li je to politika?
Sve što političari rade jeste da donose zakone, izglasavaju budžete, i objavljuju ratove.
Da li je to religija?
Naravno da ne, religija ne stvara ništa osim što pruža fiktivnu emotivnu utehu onima kojima je potrebna.
Pravi dar koji mi ljudi imamo, koji je zaslužan za sve što nam je unapredilo život kao ljudima, je tehnologija.

Šta je tehnologija?

Tehnologija je olovka, koja nam omogućuje da prenesemo naše ideje i misli na papir i komuniciramo. Tehnologija je automobil, koji čoveku omogućava da putuje brzinom većom nego što mu noge dozvoljavaju. Tehnologija su naočare, koje omoguæuju bolji vid onima kojima je to potrebno. Primenjena tehnologija je u suštini ekstenzija ljudskih atributa koja smanjuje napore čoveka, oslobađajući čoveka određene rutine ili problema.
Zamislite kakav bi vam život bio danas bez telefona ili bez rerne, kompjutera, ili aviona. Sve u vašoj kući, što vi uzimate zdravo-za-gotovo, od zvona na vratima do stola sudopera, itd... je tehnologija stvorena od kreativnosti, genijalnosti ljudskih tehničara, inženjera i naučnika.
Ne novca, ne politike, ne religije. Ovo su lažne institucije.

Mi danas imamo toliko resursa da skućimo svakog, napravimo bolnice širom sveta, sagradimo škole širom sveta, najbolju opremu u laboratorijama za podučavanje i da istražujemo medicinu.
Tako da, sve to imamo, a mi živimo u monetarnom sistemu. A u monetarnom sistemu postoji samo profit. I šta je osnovni mehanizam koji održava profit, osim sebičnog interesa. Šta je to što održava tu konstantnu trku? Jel to visoka efikasnost i održivost? Ne. To nije deo njihovog dizajna.
Ništa stvoreno u ovom profitno-orjentisanom društvu nije ni izbliza stvoreno kako bi bilo efikasno i održivo za ljude. Jer da jeste, ne bi bilo multi-milijarderske automobilske industrije. Niti bi prosečan životni vek za elektroniku bio manji od tri meseca, nakon čega bi postala beskorisna i zastarela.
Jel to izobilje?
Apsolutno ne. Izobilje, bazirano na zakonu snabdevanja i potražnje, je ustvari negativno. Ukoliko kompanija koja prodaje dijamante pronađe deset puta veću količinu dijamanata nego uobičajeno, to znači da će snabdevanje dijamantima biti povećano, i znači da će cena i profit od dijamanata pasti dole. Činjenica je da su efikasnost, održivost i izobilje neprijatelji profita.

Drugačije rečeno, mehanizam stvaranja nemaštine, oskudice - stvara profit. Šta je oskudica? - Održavanje cene jednog proizvoda, limitiranje njegove dostupnosti na tržištu. Stvaranje oskudice dijamanata povećava cenu dijamanata. Oni spaljuju dijamante u rudniku dijamanata Kimberly. Napravljeni su od ugljenika. Oni drže cenu.



Žak Fresko, industrijski i socijalni inženjer (jedan od tvoraca Projekta Venus):

Šta znači za društvo oskudica? Bilo da je prirodna ili kroz manipulaciju? Ona je dohodak za industriju. To znači da održivost i izobilje nikada neće biti moguće u našem profitno orjentisanom društvu. Jer prosto idemo protiv same prirode i njene strukture. Stoga, nemoguće je da imamo svet bez ratova i siromaštva. Nemoguće je da unapređujemo tehnologiju do njenih najefikasnijih i najproduktivnijih granica.
I najdramatiènije, nemoguće je očekivati da ljudska bića se ponašaju uistinu moralno i pristojno. Ljudska priroda ili ljudsko ponašanje? Ljudi koriste reč instinkt jer ne mogu da računaju na svoje ponašanje. Sede i ocenjuju sa svojim nedostatkom znanja, i kažu:
“Ljudi su stvoreni na određen način. Pohlepa je prirodna stvar oni su radili godinama na tome. I nije ništa manje prirodno nego nositi odeću”.
Ono što želimo da uradimo jeste da eliminišemo uzroke problema. Da eliminišemo procese koji proizvode pohlepu, zatucanost i predrasude, Iskorišćavanje jedni drugih i elitizam. Eliminišući potrebu za zatvorima. Uvek smo se suočavali sa ovim problemima, jer smo oduvek živeli u oskudici, cenkanju, a monetarni sistem proizvodi oskudicu. Ako iskorenite sve ono što zovete socijalno nepodobnim ponašanjem, sve će to nestati.
Čovek kaže: "Pa slušaj, to im je urođeno?" - Ne, nije.
Nema tu "ljudska priroda", nema tu "ljudsko ponašanje",Jer je to ono što se uvek menjalo kroz istoriju. Niste rođeni zatucani, pohlepni i korumpirani, i s mržnjom. Sve to pokupite od društva. Rat, siromaštvo, korupcija, glad, mizerija, ljudska patnja to se neće promeniti u monetarnom sistemu. Ili će biti malo nekih beznačajnih promena.

Biće potrebno redizajniranje naše kulture, naših vrednosti, to mora biti u skladu sa postojećim kapacitetima Zemlje, ne nekog ljudskog mišljenja ili nekog političkog gledišta "kakav bi svet trebalo da bude", ili nekog religijskog gledišta kako bi ljudi trebalo da se ophode.
I o tome govori Projekat Venus.


Društvo o kome ćemo da govorimo je društvo oslobođeno starih praznoverja, zatvaranja, zatvora, policijske surovosti i zakona. Nestaće svi zakoni kao i profesije koje više nisu potrebne npr. berzanski brokeri, bankarski savetnici. Nestaće! Zauvek!
Više neće biti važno kada shvatimo da je tehnologija produkt ljudske genijalnosti koji oslobađa čovečanstvo i povećava naš kvalitet života.
Tada ćemo shvatiti da je naš najvažniji fokus inteligentno upravljanje prirodnim resursima. Upravo iz tih resursa crpimo sredstva koja nam omogućavaju kontinuirani put prosperiteta.
Razumevanje ove činjenice nam omoguæava da shvatimo da novac predstavlja osnovnu prepreku ovim resursima jer gotovo sve ima svoju finansijsku cenu. Zbog čega nam je potreban novac da bismo crpili ove resurse? Zbog stvarnog ili pretpostavljenog nedostatka ovih resursa.
Mi obično ne plaćamo vazduh i tekuću vodu jer ih ima u izobilju. Prodaja bi bila besmislena. Dakle, logično govoreći ukoliko bi izvori i tehnologije, koje koristimo za izgradnju svega u društvu, kao što su kuće, gradovi i prevoz postojali u izobilju ne bi bilo razloga da se išta prodaje.
Isto tako, ukoliko bi automatizacija i mehanizacija bile tehnološki unapređene toliko što bi dovelo do prestanka potrebe za ljudskim radom ne bi postojao razlog da imamo posao. Kada bi se pobrinuli za ove društvene aspekte ne bi imali potrebe za novcem uopšte.

Osnovno pitanje ostaje: Da li mi na zemlji imamo dovoljno resursa i tehnološkog razumevanja da napravimo društvo izobilja u kome bi sve što sada imamo bilo dostupno bez cene i bez potrebe za potčinjenošću kroz zaposlenje?
Da, imamo !
Imamo resurse i tehnologiju da to omogućimo da podignemo životni standard toliko visoko da bi ljudi u budućnosti na našu civilizaciju gledali čudeći se, koliko smo bili primitivni i nezreli.

Preuzeto iz filma Zeitgeist Addendum
http://zeitgeistmovie.com/

#29 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 01 August 2010 - 21:55

Nadam se da si mislio na 46 hromozoma, a ne 46 pari istih :ph34r:.

A meni je ta greška bila ozbiljnija od cele ove priče. Toliko o temi od mene :D.


al' si strog :)

i, al' si se pretrg'o :D

#30 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 August 2010 - 07:45

Sunce? Ko moze da ti naplati sunceve zrake? Ko moze da ti naplati vetar? Ukinuce ti vetar?


Solarne elektrane kao i vjetroelektrane vec postoje diljem svijeta i nisu besplatne. Ti mozes dobiti besplatnu energiju ukoliko izgradis solarne ploce na krovu vlastite kuce.


Po kriterujumu da svako zasluzuje sansu,da smo svi jednaki, da svi imamo prava na zivot, srecu, da ne treba da strepimo za hranu i prezivljavanje.


Da je to tako, onda bismo vec odavno svi zivjeli u komunizmu (posto je ideja identicna) koji se s razlogom pokazao kao cista utopia. Nismo svi isti pa shodno tome i nemamo svi jednake sanse (na zalost). Npr. ja bih bila najsretnija da mogu biti operna diva, ali nista od toga jer ne posjedujem dovoljno talenta. Osim toga, ako bi sve bilo besplatno, onda bi i rad morao biti besplatan. Po kojim kriterijima bi se odredjivalo tko ce raditi da bi netko drugi besplatno uzivao plodove tog rada?


Posted Image


Attached File  isuse.gif   1.08KB   5 downloads


:ph34r: