Jump to content


Photo
- - - - -

Priroda ustanka u Hrvatskoj


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
68 replies to this topic

#1 divizija

divizija
  • Members
  • 337 posts

Posted 27 July 2010 - 15:45

B92 Info Vesti Region
Incidenti na svečanosti u Srbu
27. jul 2010. | 14:30 | Izvor: index.hr
srb -- Na svečanosti povodom 69. godišnjice ustanka u Hrvatskoj u mestu Srb u Lici, bilo je incidenata, javlja hrvatski internet portal Index.hr.

Naime, Udruženje hrvatskih branitelja organizovalo je Bruvnu protest protiv obnavljanja spomenika palim borcima.

Okupljeni su skandirali: “Ovo je Hrvatska”, “Bando crvena”, “Četnici!”... Skup osigurava više stotina policajaca, prisutna je i interventna jedinica, a postavljene su i metalne šipke koje dele prostor između zvaničnika i okupljenih na protestu.

Inače, spomenik palim borcima iz Drugog svetskog rata porušen je posle vojne akcije Oluja 1995.

Prema najavama, osim predsednika Hrvatske Ive Josipovića u Srbu će danas biti i bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić kao i čelnici opozicionih stranaka.





ne znam uzašto se govori o incidentima? nij bilo nikakvih incidenata. u srbu je održan jedan skup na kojem se obilježavalo ustanak 27.7.1941. i na kojem su se skupili oni koji smatraj uda se radilo o partizanskom ustanku, i drugi, protuskup, također uredno prijavljen, na kojem su se skupili oni koji smatraju da se radilo o četničkom ustanku i etničkom čiščenju hrvata s tog područja.


nikakvih incidenata nije bilo. 

ko je od dvije skupine u pravu, vjerojatno nije tema za ovaj pdf.

#2 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 27 July 2010 - 17:19

ko je od dvije skupine u pravu, vjerojatno nije tema za ovaj pdf.


Na to je istorija u civilizovanim drustvima odavno vec dala odgovor. Samo se ispod balkanskog kamenjara pojavljuju razni gmizavci koji bi ponovo da revidiraju, prekrajaju, broje krvna zrnca i zapisavaju teritorije.

#3 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 27 July 2010 - 17:31

B92 Info Vesti Region
Incidenti na svečanosti u Srbu
27. jul 2010. | 14:30 | Izvor: index.hr
srb -- Na svečanosti povodom 69. godišnjice ustanka u Hrvatskoj u mestu Srb u Lici, bilo je incidenata, javlja hrvatski internet portal Index.hr.


Ovakvih stvari ce jos dugo biti na prostorima ex-YU i ne treba od toga praviti dramu dok god drzava ima jasan stav i sprovodi ga. U ovom slucaju izgleda da ima, obzirom na prisustvo najvisih zvanicnika na obiljezavanju godisnjice ustanka, ali u ranije pomenutom slucaju Predraga Matvejevica bas i nisam sigurna.

#4 divizija

divizija
  • Members
  • 337 posts

Posted 27 July 2010 - 17:55

Na to je istorija u civilizovanim drustvima odavno vec dala odgovor. Samo se ispod balkanskog kamenjara pojavljuju razni gmizavci koji bi ponovo da revidiraju, prekrajaju, broje krvna zrnca i zapisavaju teritorije.


kao stručnjak iz tog pdoručja, moram samo napomenuti da je revizija TEMELJ povijesti. bez revizije još bi neron bio palikuća rima, a papa dobio od konstantina pravo na svjetovnu vlast i sl....
što se tiće ustanak u srbu, dobar dio i srpske ihrvatske i svjetske historiografije ga smatraja rojalističkim, a ne partizanskim. dapaće, u hrvatskoj ga čak ni historičari lijeve provinijencije ne smatraju partizanskim ,već govore o "samoorganiziranim lokalnim jedinicama". kad bi rekli da je bio rojalistički, to bi imalo jedan drugi prizvuk, onaj koji kontramitingaši naglašavaju. među srpskom emigracijom se tvrdi oduvijek da su partizani ukrali njihov ustanak. ima tu svega....


no ovo je pdf politika, o ovoj temi ovdje ne bi bilo prilično.

Edited by divizija, 27 July 2010 - 18:48.


#5 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 27 July 2010 - 18:36

kao stručnjak iz tog pdoručja, moram samo napomenuti da je rvizija TEMELJ povijesti. bez revizije još bi neron bio palikuća rima, a papa dobio od konstantina pravo na svjetovnu vlast i sl....


no ovo je pdf politika, o ovoj temi ovdje ne bi bilo prilično.


Apsolutno tacno!

...bez obzira na nasa neslaganja, pa i teze reci.

#6 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 27 July 2010 - 19:32

kao stručnjak iz tog pdoručja, moram samo napomenuti da je revizija TEMELJ povijesti.


Onda bi trebalo da razlikujes naucnu reviziju od one ideolosko-politicke, a u vecini slucajeva pro-fasisticke, koja je u trendu medju ex-yu drzavama. Da se zadrzim na ovom dogadjaju u vezi proslave ustanka u Srbu i kontra mitinga nedaleko. Kad procitam da su ove kontra-mitingase organizovale tri pravaske stranke kao i parole koje su se tom prilikom mogle cuti, vise mi i ne treba.

#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 27 July 2010 - 19:46

ne znam uzašto se govori o incidentima? nij bilo nikakvih incidenata. u srbu je održan jedan skup na kojem se obilježavalo ustanak 27.7.1941. i na kojem su se skupili oni koji smatraj uda se radilo o partizanskom ustanku, i drugi, protuskup, također uredno prijavljen, na kojem su se skupili oni koji smatraju da se radilo o četničkom ustanku i etničkom čiščenju hrvata s tog područja.


nikakvih incidenata nije bilo. 

ko je od dvije skupine u pravu, vjerojatno nije tema za ovaj pdf.



kao stručnjak iz tog pdoručja, moram samo napomenuti da je revizija TEMELJ povijesti.



Od revizije do relativizacije ni pola koraka :ph34r:

Na prvom skupu se, kako vidim, otkrivao obnovljeni spomenik palim borcima.
Na drugom sve povjesnicar do povjesnicara urla "Ovo je Hrvatska".
Moguce da je ipak bila posta.

#8 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 July 2010 - 22:25

Onda bi trebalo da razlikujes naucnu reviziju od one ideolosko-politicke, a u vecini slucajeva pro-fasisticke, koja je u trendu medju ex-yu drzavama. Da se zadrzim na ovom dogadjaju u vezi proslave ustanka u Srbu i kontra mitinga nedaleko. Kad procitam da su ove kontra-mitingase organizovale tri pravaske stranke kao i parole koje su se tom prilikom mogle cuti, vise mi i ne treba.


Nemoj tako, pomislit ce netko da si zlonamjeran. Sad je u forumskom trendu ideolosko-politicka demagogija koja nas "uči" da su zlocinci zapravo zrtve i obrnuto.

Edited by Ziza, 27 July 2010 - 22:25.


#9 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 28 July 2010 - 07:40

Nemoj tako, pomislit ce netko da si zlonamjeran. Sad je u forumskom trendu ideolosko-politicka demagogija koja nas "uči" da su zlocinci zapravo zrtve i obrnuto.


Pa eto, docekasmo i to, da branimo hrvatskog predsednika na srpskom forumu od forumasa iz hrvatske. :ph34r:

#10 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 28 July 2010 - 08:57

kao stručnjak iz tog pdoručja, moram samo napomenuti da je revizija TEMELJ povijesti. bez revizije još bi neron bio palikuća rima, a papa dobio od konstantina pravo na svjetovnu vlast i sl....
što se tiće ustanak u srbu, dobar dio i srpske ihrvatske i svjetske historiografije ga smatraja rojalističkim, a ne partizanskim. dapaće, u hrvatskoj ga čak ni historičari lijeve provinijencije ne smatraju partizanskim ,već govore o "samoorganiziranim lokalnim jedinicama". kad bi rekli da je bio rojalistički, to bi imalo jedan drugi prizvuk, onaj koji kontramitingaši naglašavaju. među srpskom emigracijom se tvrdi oduvijek da su partizani ukrali njihov ustanak. ima tu svega....


no ovo je pdf politika, o ovoj temi ovdje ne bi bilo prilično.


Ovo je pdf politika, baš ta politika koja manipulira događajima, jel oni bili dio prošlosti ili dio sadašnjosti nije niti bitno, bitno je to što uvijek prste gura politika i tako da i događaj u Srbu nije povijest/istorija već politika, nažalost.

p.s. jedinice nisu samoorganizirane već su organizirane i naoružane od Talijanskih fašista, puške nisu opalile na ustaše već na seljake, koji su poklani i protjerani sa tih područja kao odgovor na ustaški teror nad srbima ali to je povijest koju politika baš i ne voli.

Edited by toni_zg, 28 July 2010 - 09:05.


#11 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 28 July 2010 - 11:07

jedinice nisu samoorganizirane već su organizirane i naoružane od Talijanskih fašista, puške nisu opalile na ustaše već na seljake, koji su poklani i protjerani sa tih područja kao odgovor na ustaški teror nad srbima ali to je povijest koju politika baš i ne voli.



Znaci i ti mislis da predsednik Hrvatske indirektno drzi stranu italijanskim fasistima i precutno odobrava ubijanje neduznih hrvatskih seljaka?
Svasta ce covek ovde da procita.... :ph34r:

#12 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 28 July 2010 - 11:33

Znaci i ti mislis da predsednik Hrvatske indirektno drzi stranu italijanskim fasistima i precutno odobrava ubijanje neduznih hrvatskih seljaka?
Svasta ce covek ovde da procita.... :ph34r:


ne mislim...ja govorim o cinjenicama a ne o ideoloskim sranjima
Mislim da politika manipulira dogadjajima. Uplela se u sve pore, tako se ne moze pricati o povijesnim dogadjajima bez njene reakcije a to nije dobro, to znaci da nismo odmakli od komunistickog jednoumlja.

Ako danas netko iznese cinjenice o nekom dogadjaju koji se ne poklapa sa "politickim cinjenicima", ta osoba ce ili biti ignorirana ili zestoko napadnuta. Svatko za sebe mora procjeniti sto to znaci. meni nije normalno da se u 21st presucuju cinjenice i da povijest pisu politicari kao za vrijeme komunizma.

To se odnosi i na sve ostalo od sporta do znanosti, zato nam i je tako kako nam je.

Edited by toni_zg, 28 July 2010 - 11:49.


#13 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 28 July 2010 - 12:40

ne mislim...ja govorim o cinjenicama a ne o ideoloskim sranjima
Mislim da politika manipulira dogadjajima. Uplela se u sve pore, tako se ne moze pricati o povijesnim dogadjajima bez njene reakcije a to nije dobro, to znaci da nismo odmakli od komunistickog jednoumlja.

Ako danas netko iznese cinjenice o nekom dogadjaju koji se ne poklapa sa "politickim cinjenicima", ta osoba ce ili biti ignorirana ili zestoko napadnuta. Svatko za sebe mora procjeniti sto to znaci. meni nije normalno da se u 21st presucuju cinjenice i da povijest pisu politicari kao za vrijeme komunizma.

To se odnosi i na sve ostalo od sporta do znanosti, zato nam i je tako kako nam je.


Hajde i da se slozim sa ovom uopstenom konstatacijom. Ali u kontekstu dogadjaja o kome diskutujemo, kao i ucesnika sa obe strane policijskog kordona, tvoj stav mi nije bas najjasniji.
Protiv cega protestvuju Udruge Branitelja npr. kad taj ustanak u Srbu realno nema nikakve veze s DR? Razumem ove pro-ustaske pravase, ali zar nema dovoljno pametnih ljudi medju tim veteranima koji bi ucinili nesto da se konacno jasno razgranici DR i NDH. Nije dobro po Hrvatsku u celini. Nije ni po ostale drzave u susedstvu gde se odmah javlja kontrareakcija, i tako stalno u krug.

#14 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 28 July 2010 - 13:13

Hajde i da se slozim sa ovom uopstenom konstatacijom. Ali u kontekstu dogadjaja o kome diskutujemo, kao i ucesnika sa obe strane policijskog kordona, tvoj stav mi nije bas najjasniji.
Protiv cega protestvuju Udruge Branitelja npr. kad taj ustanak u Srbu realno nema nikakve veze s DR? Razumem ove pro-ustaske pravase, ali zar nema dovoljno pametnih ljudi medju tim veteranima koji bi ucinili nesto da se konacno jasno razgranici DR i NDH. Nije dobro po Hrvatsku u celini. Nije ni po ostale drzave u susedstvu gde se odmah javlja kontrareakcija, i tako stalno u krug.


Veterani DR smatraju da to nije obnavljanje spomenika antifašizmu već četništvu i etničkom čišćenju.

#15 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 28 July 2010 - 13:23

aaaaa,

pa to je onda sasvim druga stvar. mene zbunise ustaske zastave i povici s jedne na drugu stranu "za dom " "spreemni" i ostalo.