Jump to content


Photo
- - - - -

Vratila sam se iz Beograda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2009 replies to this topic

#1 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 22 July 2010 - 16:12

Vratila sam se iz Beograda prekjuce. Bila sam na splavu - kucici splavu - lepo, nisam bila na splavovima - kazu da je nocni zivot u Beogradu na ceni, ali meni se nekako nije dalo. Bila sam na Adi, kupala sam se i u jezeru i u reci, izujedali su me komarci, kuvala sam se u autobusu gradskog saobracajnog, caskala sa taksistima - ali ne kao pre, nezadovoljstvo je veliko medju njima, bila sam u Delta Sitiju - Boze me sacuvaj sta napravise u sred one novobeogradske pustinje od odvratno ruznih propalih blokova, Trznom Centru Usce - nije lose nije lose, samo sam se osecala kao da imam licno obezbedjenje, centar vrvi od obezbedjenja sto u civilu sto u uniformi - fotografisanje zabranjeno!!! Bila sam u Beogradu, bila sam u Beogradu, bila sam u Beogradu. Videla sam ljude prekoputa Saborne Crkve, pored Patrijajsije kako pevaju crkvene pesme u sred vrelog popodneva, sve sa parkiranom maricom sa druge strane ulice. Pisalo na tabli da se oni bore protiv: ekumenizma, papizma i globalizma. Sta god to da znaci, a njima izgleda da znaci mnogo, jer ko bi po onoj vrucini protestvovao protiv bilo cega. Bilo ih je veoma malo doduse, mozda desetak, petneastak. Osim mene nije bilo radoznalih posmatraca. Bila sam u Beogradu skoro tri nedelje, ali nekako mi se vreme skupilo u jednu tacku, jednu tackicu, jedan lavez psa lutalice, jedan mladi mesec obesen nad gradom, jedan pogled iz autobusa na nefunkcionalnu fontanu ispred bivseg SIV-a ( ne znam kako se to sada zove, a taksista mi rece da ponekada pustaju fontanu kada dodje neki strani drzavnik, pa je onda brzebolje ugase i kulisa prosperiteta pada kao kula od karata - back to reality baby, u Srbiji nista nije zagarantovano - i kada narucis klopu mozes da cekas sat vremena i vise da bi ustanovio da je kelnerica nova i da je zaboravila tvoju narudzbu - istinita prica, nista ne izmisljam majkemi). Bila sam u Beogradu. Sa podvuceno bila. Svi me pitaju kada cu da se vratim. Ja sam izmislila da na to pitanje odgovorim da je za mene nemoguce da se vratim, ne zato sto ja necu da se vratim, vec da je mogucnost mog povratka sprecena cinjenicom da ja iz Beograda nikada nisam ni otisla. Zabezeknute face, pa kako nisi. Nisam i nikada necu. U Beogradu sam tri nedelje uredno pusila svaki dan, iako ne pusim. U Beogradu sam dzabalabarila kao sav normalan svet u po bela dana, na kafici, kapucinu, hladnom pivcetu, iako mi je dzabalebarenje strano. U Beogradu sam prisustvovala jednoj javnoj odbrani magistarskog rada, dobila novu biometrijsku licnu kartu, pasos ( eto i ja da dam legitimitet toj drzavi zeljom da posedujem pasos, samo to je duga prica, ta prica oko identiteta, srpstva, srbijanstva, patriotizma, jugoslavizma, titoizma - mislila sam da sam vise u toj prici, ali nisam, pocelo da me privlaci sve sto je srbijansko, srpsko, mora da sam poludela, ili nisam?). I evo vratila sam se tamo odakle sam otisla da budem u Beogradu, Beogradu - mojoj licnoj vremeplov masini. "Mama, ja bih voleo da mogu da se teleportujem." kaze moj sin u avionu negde iznad Atlantika. Znam sta misli, nedostaju mu baba i deda, ali ne uvek, i ne previse, ali mu nedostaju toliko da bi voleo da ih vidi kada pozeli, a zna da je to nemoguce, ili zna da je njima bolnije to sto on ne moze da se teleportuje nego njemu, a voleo bi da moze na trenutak da ponovo oseti tu veliku ljubav. Beograd, kao san....

Edited by outcast, 22 July 2010 - 16:37.


#2 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 July 2010 - 16:57

..........., a voleo bi da moze na trenutak da ponovo oseti tu veliku ljubav. ....


:D i :ph34r:
Deci obicno ne nedostaju toliko deda i baba, osim u trenucima kad se nesto desi, pa bi to da im ispricaju, pokazu... Ali nepogresivo osecaju njihov bol, cak i kad nije otvoreno saopsten, i osecaju krivicu sto moraju da im uskrate sebe (kao da njih neko nesto pita).
I sad mi knedla u grlu kad se setim kad sam ih prvi put razdvajala (´ajd, pa videcemo se) i drugi (niko se nije usudio da to kaze, svi smo znali da je poslednji put). A deca odavno porasla i baba i deda se preselili u vecnost.
Ipak, ovi pre i ovi posle mene su imali dosta zajednickih trenutaka. Kad moja deca sad pricaju o svom detinjstvu, u tim pricama je vise babe i dede, nego mene. Nekad se pitam kako je bolje.

Inace, bas bi mogli da negujemo ovaj topic kao "knjigu utisaka" za povratnike iz zemlje porekla :)

#3 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 July 2010 - 17:23

U Beogradu sam tri nedelje uredno pusila svaki dan, iako ne pusim. U Beogradu sam dzabalabarila kao sav normalan svet u po bela dana, na kafici, kapucinu, hladnom pivcetu, iako mi je dzabalebarenje strano.


Meni je ovo uvek najjaci utisak

#4 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 22 July 2010 - 17:51

Bila sam u Beogradu. Sa podvuceno bila. Svi me pitaju kada cu da se vratim. Ja sam izmislila da na to pitanje odgovorim da je za mene nemoguce da se vratim, ne zato sto ja necu da se vratim, vec da je mogucnost mog povratka sprecena cinjenicom da ja iz Beograda nikada nisam ni otisla.


Meni je ovo najjače. Ko da gledam Radovana Trećeg.

#5 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 July 2010 - 18:30

Meni je ovo najjače. Ko da gledam Radovana Trećeg.


Ma to su licni osecaji koje ama ich ne delim, ali ne mislim da je uopste normalno gledati pun grad u kaficima tokom celog dana, cesto se pitam ko tu radi ... na male doze uzivam to dzabalebarenje ali meni je to odmor a ne still zivota i sve to domane, domane postane jako iritantno kad prelazi i u druge aspekte zivota...obicno prva stvar koju kazem kad izadjem na aerodromu je 'zivela anarhija' :ph34r: ali sa uzdahom olaksanja ulazim u avion za nazad iako mi zao sto ostavljam ljude iza sebe.

#6 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 22 July 2010 - 18:43

ali sa uzdahom olaksanja ulazim u avion za nazad iako mi zao sto ostavljam ljude iza sebe.



Da.

#7 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 22 July 2010 - 19:05

U Beogradu sam tri nedelje uredno pusila svaki dan, iako ne pusim. U Beogradu sam dzabalabarila kao sav normalan svet u po bela dana, na kafici, kapucinu, hladnom pivcetu, iako mi je dzabalebarenje strano.

Druga recenica mi je jasna (na odmoru si, sta ces da radis nego da dzabalebaris), ali prva nije. Mislim, moze da se pusi i u Torontu, tesko je i prostora je sve manje, ali se pusaci nekako snalaze. Ako si nepusac/bivsi pusac, cime te to Beograd izaziva na pusenje?

Zamisljam ovu tvoju recenicu kao pocetak "sta radimo u Beogradu, a sto ne bi nikad u (upisite mesto boravka)?

Imam i par predloga:

pusim, iako ne pusim
pijem tursku/grcku/srpsku kafu, bez secera
vozim kola bez pojasa
bicikl/motorcikl bez kacige
odvrcem muziku do daske u stanu, ne zarezujem komsije
tresem mrve sa stolnjaka na terasu ispod
ne skupljam za kucetom na ulici
bijem zenu/muza i dete, itd...

Sa moje strane, priznajem odmah pod dva (kad nema nijedna druga) i cetiri (uvek sam lenja da nabavim)

#8 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 22 July 2010 - 19:18

Mislim, moze da se pusi i u Torontu, tesko je i prostora je sve manje, ali se pusaci nekako snalaze. Ako si nepusac/bivsi pusac, cime te to Beograd izaziva na pusenje?


Bivsi pusac. Prestala da pusim iz razloga jer pusenje nije zdravo. Ponekada zapalim i ovde, ali samo kada je neka zurka, slava, rodjendan... Naravno, ne kupujem cigarete nego se grebem, a to je tako retko da je skoro nikada.

Zasto pusim u Beogradu: zato jer svi koje znam puse, zato sto se svuda pusi, zato sto sam bila pusac u Beogradu, i jednostavno regresiram u to stanje svesti. Stvarno ne znam kako bi to bilo da ja, na primer, zivim tamo. Da li bih mogla sve moje zdrave zivotne navike koje sam stekla ovde da presadim. Ne znam da li jos neko moze da pusi tri nedelje, i da onda jednostavno kada sleti na Pearson International postane opet zakleti nepusac :ph34r:

#9 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 22 July 2010 - 19:19

Zamisljam ovu tvoju recenicu kao pocetak "sta radimo u Beogradu, a sto ne bi nikad u (upisite mesto boravka)?

Imam i par predloga:

pusim, iako ne pusim
pijem tursku/grcku/srpsku kafu, bez secera
vozim kola bez pojasa
bicikl/motorcikl bez kacige
odvrcem muziku do daske u stanu, ne zarezujem komsije
tresem mrve sa stolnjaka na terasu ispod
ne skupljam za kucetom na ulici
bijem zenu/muza i dete, itd...
svercujem se u autobusu :ph34r:



#10 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 July 2010 - 19:23

..............odvrcem muziku do daske u stanu, ne zarezujem komsije
tresem mrve sa stolnjaka na terasu ispod
ne skupljam za kucetom na ulici
bijem zenu/muza i dete, itd...



Od mene sledece:

pijem alkohol prepodne
prelazim ulicu gde mi se cefne
guram se u autobusu

#11 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 22 July 2010 - 19:49

Ako si nepusac/bivsi pusac, cime te to Beograd izaziva na pusenje?

Pa jedno deset puta jeftinijim cigarama :D  Ovde niko ne nudi ko kod nas, a i kako ce kad je kutija deset dolara  :ph34r:


Inace samo da se ukljucim, volim da dzabalebarim  :)

#12 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 22 July 2010 - 19:52

ja krenem da prelazim ulicu van pesackog prelaza i preko crvenog, jer se tako radi u londonu i new yorku, i onda shvatim da svi ostali stoje i cekaju pa se i ja vratim nazad i cekam zeleno.

a, da, i jedem dosta manje voca, i nesto manje salate nego inace.

Edited by Lift Going Up.., 22 July 2010 - 19:54.


#13 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 July 2010 - 20:17

ja krenem da prelazim ulicu van pesackog prelaza i preko crvenog, jer se tako radi u londonu i new yorku, i onda shvatim da svi ostali stoje i cekaju pa se i ja vratim nazad i cekam zeleno.

a, da, i jedem dosta manje voca, i nesto manje salate nego inace.


Pa u Beogradu nisi bezbedan ni na zeleno, a kamoli na crveno ili van prelaza. Tu treba da si lud pa da pretrcavas.
U mom srpskom gradu nije problem, a u ovom svedskom je okey na crveno kad nema saobracaja, ali zato nikako van prelaza. Deluje cudno cak i u sasvim pustoj ulici.

#14 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 July 2010 - 22:02

Druga recenica mi je jasna (na odmoru si, sta ces da radis nego da dzabalebaris), ali prva nije. Mislim, moze da se pusi i u Torontu, tesko je i prostora je sve manje, ali se pusaci nekako snalaze. Ako si nepusac/bivsi pusac, cime te to Beograd izaziva na pusenje?

Zamisljam ovu tvoju recenicu kao pocetak "sta radimo u Beogradu, a sto ne bi nikad u (upisite mesto boravka)?

Imam i par predloga:

pusim, iako ne pusim
pijem tursku/grcku/srpsku kafu, bez secera
vozim kola bez pojasa
bicikl/motorcikl bez kacige
odvrcem muziku do daske u stanu, ne zarezujem komsije
tresem mrve sa stolnjaka na terasu ispod
ne skupljam za kucetom na ulici
bijem zenu/muza i dete, itd...

Sa moje strane, priznajem odmah pod dva (kad nema nijedna druga) i cetiri (uvek sam lenja da nabavim)

None of the above :ph34r: posto i ovde zapalim, samo tamo vise

Od mene sledece:

pijem alkohol prepodne
prelazim ulicu gde mi se cefne
guram se u autobusu

prvo da - sto ovde nikad ne bi, drugo radim i u NY :) a trece ni pod razno ...
Ah da sta radim tamo a ovde ne - spavam sa mackom :D

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 22 July 2010 - 23:08

Beograd, kao san....

Tako je i meni (ne lep, vec cudan, san). U stvari, lici mi na scenu preostalu posle snjimanja nekog Kusturicinog filma (Underground, najpre). Posebno nocu kada je toplo i kada niko ne spava.